Bulharská kuchyňa – Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Bulharsko

Bulharsko je pre našinca dobre známou destináciou. Ak vám však o kurióznych zážitkoch spätých s miestnou kuchyňou hovoril niekto, kto tam bol na dovolenke naposledy v 80-tych rokoch, určite ho nepočúvajte. Bulharská gastronómia je veľmi zaujímavá a rozmanitá.   Nájdete v nej množstvo čerstvej zeleniny, mäsa a mliečnych výrobkov a hladom tu prekvapujúco netrpia ani vegetariáni. Tradičné jedlá ponúkajú reštaurácie po celej krajine a je pomerne dostupné. Ak vám však záleží aj na podnetnom prostredí, skúste zablúdiť do podnikov, ktoré sa nazývajú „mehana“. Jedná sa o taverny s typickou tradičnou výzdobou, ktorá zahŕňa nádherne vyšívané obrusy a maľovanú keramiku. Často v nich hráva aj živá hudba, ktorá môže váš gastronomický zážitok ešte zintenzívniť.  Každý región má svoje vlastné špecifiká a tradičné recepty sa tu dedia z generácie na generáciu. Všetko je to ešte krásne „okorenené“ tureckými, balkánskymi a stredoeurópskymi vplyvmi, takže túto krajinu sa určite oplatí navštíviť už len kvôli jedlu.

Raňajky

BANITSA (BANICA)

Ak ste sa ešte nerozhodli, čo si dať na raňajky, výber je jednoznačný. Každý domáci vám zaiste odporučí banitsu. Možno ju poznáte ako Börek z Turecka, prípadne ako Gibenicu zo Srbska, stále sa však jedná o chutný koláč z lístkového cesta plnený najčastejšie slaným bielym syrom. Samozrejme, existuje množstvo druhov, takže si môžete pochutnať napríklad aj na variante s cibuľou, kapustou alebo špenátom S banitsou sa spája aj mnoho tradícií. Počas Silvestra sa do nej často zapekajú rôzne symbolické predmety, ktoré majú priniesť šťastie tomu, kto ich objaví. Najväčšie šťastie vám údajne prinesie minca. Podáva sa studená alebo teplá, nám však najlepšie chutila čerstvá, práve vytiahnutá z pece.

Banitsa

JOGURT

Nie veľa krajín sa môže pýšiť tým, že je po nich pomenovaná baktéria. Bulharsku sa to však podarilo. „Lactobacillus Bulgaricus“ sú baktérie, ktoré dávajú miestnemu jogurtu typickú kyslastú chuť a pôsobia blahodarne na trávenie. Sú dokonca tak populárne, že ich Bulharsko exportuje do celého sveta. Jogurt s lokálnym medom z hôr vás výborne naštartuje a skvelo chutí s už spomínanou banitsou. A navyše je to aj veľmi zdravá pochúťka.

Jogurt


Polievky

TARATOR

Táto polievka vám prinesie vytúžené osvieženie počas horúceho bulharského leta. Pozostáva z jogurtu, najemno nastrúhaných uhoriek, cesnaku, kôpru, olivového oleja a orechov. V našej dokonca plával aj ľad, aby bola čo najchladnejšia. Slúži ako výborné predjedlo a ak by vám chýbala, viete si ju veľmi jednoducho pripraviť aj doma.

Tarator

SHKEMBE (ŠKEMBE)

Keďže nie sme fanúšikmi držkovej polievky, neochutnali sme ani Shkembe, v ktorej hlavnú úlohu hrajú práve držky. Je jednou z najtradičnejších mliečnych polievok a často ju nájdete na jedálnom lístku. Je populárnou takmer na celom Balkáne a v Turecku a jej bulharský variant sa dochucuje cesnakom a octom. Ak vy medzi fanúšikov držkovej polievky patríte, neodíďte z Bulharska bez toho, aby ste ju ochutnali.

BOB CHORBA (BOB ČORBA)

Vedeli ste, že Bulharsko má až dve národné jedlá? Okrem banitse sa zaň považuje aj  Bob Chorba. Táto výdatná fazuľová polievka s rajčinami, cibuľou a mrkvou sa v bezmäsitej variante podáva dokonca aj cez Vianoce. V minulosti sa tradične  varievala najmä cez zimné mesiace, kedy bol nedostatok čerstvej zeleniny a strukoviny boli jednou z mála dostupných surovín.

Bob Corba

HLEBNITSA (CHLEBNICA)

Na túto špecialitu sme natrafili v podniku Hadjidraganovite izbi v Sofii a okamžite sme ju zaradili na zoznam našich top jedál. Výborná hubová polievka, podávaná v malom bochníku chleba vypadala a aj  chutila naozaj dokonale.

Hlebnica

 

 Šaláty a nátierky

SHOPSKA SALATA (ŠOPSKÝ ŠALÁT)

Šopský šalát je jedlom, pred ktorým v Bulharsku určite neutečiete. A prečo by ste to aj robili? Čerstvé rajčiny, cibuľa, uhorky, papriky posypané bielym syrom dochutené olejom a petržlenom poslúžia ako skvelé predjedlo, prípadne ako prílohu k mäsu. Jedlo údajne pochádza zo Sofie, ale je populárne po celej krajine. V niektorých regiónoch do neho pridávajú aj grilovanú papriku. Zaujímavosťou je fakt, že zeleno – červeno – biela kombinácia zeleniny a syra pripomína trikolóru bulharskej vlajky.

SHOPSKA SALATA

OVCHARSKA SALATA (PASTIERSKY ŠALÁT)

Veľmi podobný ako Shopska salata, doplnený vajíčkom uvareným natvrdo, žltým syrom, šunkou, olivami a hríbmi.

OVCHARSKA SALATA

MESHANA SALATA (MIEŠANÝ ŠALÁT)

V prípade, že si chcete v Bulharsku obejdnať šalát, ale biely syr sa už nedokážete ani len pozrieť, existuje pre vás stále záchrana pod názvom Meshana Salata. Tento šalát obsahuje najmä čerstvú zeleninu ako rajčina, uhorka, cibuľa, prípadne môže byť ozvláštnený u kúsok grilovanej papriky.

Miešaný šalát

SALATA „BULGARE“ (BULHARSKÝ ŠALÁT)

Tento typ šalátu sme ochutnali v podniku Hadjidraganovite izbi v Sofii a objednali by sme si ho bez dlhého rozmýšľania znova. Jedná sa o Šopský šalát, ktorý je doplnený o grilovanú cuketu, hrubostennú červenú papriku, syr a výborné baklažánové pyré.

SALATA BULGARE

HRANOLKY SO SYROM

Bulhari milujú svoj biely syr tak veľmi, že ho dávajú aj tam, kde by ste ho za normálnych okolností nečakali. Nás najviac prekvapila porcia hranoliek takmer dokonale zasypaná syrom. Táto zvláštna kombinácia chutila prekvapujúco dobre, takže sme si toto jedlo objednali viackrát.

Hranolky so syrom

LYUTENITSA (LUTENICA)

Ak práve nemáte chuť na šalát a chcete si pochutnať na zaujímavom predjedle, objednajte si Lyutenitsu. Táto červenkastá nátierka sa pripravuje z grilovanej červenej papriky, mrkvy a rajčinového pyré. Spolu s čerstvým chlebíkom a syrom pohladí vaše chuťové poháriky. Najlepšie chutí čerstvá, pripravená doma.


Hlavné jedlá

CHUSHKI  BYUREK (ČUŠKI BJUREK)

Grilovaná paprika plnená bielym syrom a bylinkami je výbornou alternatívou hlavného jedla pre vegetariánov. Pozor však na to, kde si toto jedlo objednávate. Raz nám čašník priniesol aj kusy vyprážanej papriky v strúhanke bez syra, ktoré jednoznačne nezaraďujeme na zoznam našich top jedál.

CHUSKI BJUREK

SIRENE PO SHOPSKI (SIRENE PO ŠOPSKI)

Sirene Po Shopski  je tradičné  jedlo, ktorého príprava je veľmi jednoduchá a odmení sa vám dokonalou chuťou. Obsahujúce rôzne druhy zeleniny, najmä rajčín, veľký kus bieleho syru (Sirene) a na vrchu zapečené vajce. Všetko sa spolu pripravuje a servíruje v hlinenej nádobe s pokrievkou. Jedlo zvykne byť jemne pikantné vďaka čili papričke, ktorá sa do neho pridáva.

SIRENE PO SHOPSKI

KASHKAVAL PANE (VYPRÁŽANÝ KAŠKAVAL)

Ak vaše srdce zatúži na dovolenke v Bulharsku po vyprážanom syre, mali by sme pre vás jedno riešenie. Skúste ochutnať vyprážaný kashkaval, ktorý je azda najtradičnejším žltým syrom v tejto krajine. Jedlo sa približne podobá na klasickú slovenskú vyprážanú dobrotu, ale ten náš je predsa len o kúsok lepší.

KASHKAVAL PANE

GYUVECH (GJUVEČ)

Kvôli rozmanitým surovinám nechutí toto jedlo snáď nikdy rovnako. Záleží iba na kuchárovi, či do neho pridá viac baklažánov, rajčín, hrášku, mrkvy, zemiakov alebo cibule. Dokonca neexistujú striktné pravidlá ani o tom, ktoré mäso použiť. Viete si preto vybrať napríklad z jahňacej, hovädzej alebo aj vegetariánskej verzie. Jeho názov pochádza z tureckého slova, ktoré označuje hlinenú nádobu, v ktorej sa toto jedlo pripravuje.

GYUVECH

KAVARMA

Veľmi podobné jedlo ako Gyuvech, je však o niečo intenzívnejšie nakorenené. Z osobnej skúsenosti však vieme potvrdiť, že zásadné rozdiely sme nenašli. Znova platí to čo pri množstve bulharských jedál, že existuje veľa regionálnych variácií a snáď každá rodina má svoj overený tradičný recept.

KAVARMA

ZELENCHUKOV SACH (ZELENČUKOV SAČ)

Na grilovanie zeleniny a mäsa sa v Bulharsko časťo používa veľký hlinený alebo kovový tanier s názvom Sač. Obľúbeným typom jedla je Zelenchukov sač, ktorý obsahuje rôzne druhy grilovanej zeleniny a korenín. Pri servírovaní si dajte pozor na to, že tento tanier zvyčajne veľmi páli.

Sac

MOUSSAKA (MUSAKA)

Toto jedlo určite poznáte ako tradičnú grécku špecialitu, no bulharská verzia je jemne odlišná. Pripravuje sa zo zemiakov, mletého mäsa, rajčín a celá zmes sa zaleje rozšľahaným vajíčkom s mliekom a zapečie v rúre. Zvyčajne tu teda nenájdeme baklažány, ktoré sú tak typické pre grécku variantu tohto skvelého jedla. Bulharský muž by si údajne ani nemal zobrať za manželku ženu, ktorá nevie pripraviť výbornú moussaku.

MOUSSAKA

TZATZI (CACI)

Ak cestou po Bulharsku zablúdite aj na pobrežie Čierneho mora, máme pre vás jedno odporučenie. Objednajte si tzatzi. Tieto malé vyprážané šproty chutia výborne pokvapkané citrónom a jemne posolené, Podľa znalcov sa k nim hodí dobre vychladené pivo. Najlepšie si ich užijete na pláži, s nohami v piesku.

TZATZI

 

Grilované jedlá

KEBABCHE (KEBABČE)

Ako snáď všade na Balkáne, aj v Bulharsku je veľmi populárne grilované mäso rôznych chutí a tvarov. Najčastejšie sa stretnete pravdepodobne s Kebabche. Tieto malé fašírky sú vytvarované do tenkého valčeka a ugrilované na drevenom uhlí. Zahraniční turisti jeho tvar často prirovnávajú k hot dogu, chuť je však úplne iná. Na prípravu sa používa zvyčajne mix hovädzieho a bravčového mäsa. Ak v kebabche  zacítite popri čiernom korení aj nejakú neznámu chuť, bude to pravdepodobne kumín, ktorý mu dodáva špecifickú arómu.

KEBABCHE

KYUFTE

Veľmi podobné ako kebabche, len s tým rozdielom, že mäso má okrúhly tvar placky.

KJUFTE


Dezerty

PALACINKY

Bulharská kuchyňa nie je na dezerty veľmi bohatá. Hlad po sladkom najčastejšie zaženú palacinky, ktoré ľahko zoženiete na ulici v každom väčšom meste. Oproti slovenskej verzii sú väčšie a tenšie. Určite ochutnajte verziu s lokálnym džemom alebo medom a orechmi.

PALACINKY

PONICHKI (PONIČKY)

Na tieto malé vyprážané šišky sme narazili počas jednodňového výletu ku kláštoru Ríla. Vyrábajú ich za pomocou malého stroju, ktorý so záujmom zvyčajne sledujú okolostojaci. K atmosfére starého kláštora sa síce veľmi nehodia, ale vedia zahnať chuť na sladké. Môžete si vybrať, či ich chcete mať poliate čokoládou alebo džemom.

PONICHKI

BAKLAVA

Pri baklave je snáď najlepšie vidieť vplyv Osmanskej ríše na miestnu kuchyňu. Tenké plátky lístkového cesta sú prekladané orechmi a preliate sladkým sirupom z medu alebo cukru. Tento tradičný dezert nájdete v mnohopočetných tureckých kaviarňach, kde si na ňom pochutnávajú zákazníci spolu so šálkou horúceho čierneho čaju. Len tak mimochodom, vedeli ste, že Turci tvoria najväčšiu etnickú menšinu v Bulharsku? Je ich tu viac ako pol milióna.

BAKLAVA

TOLUMBI

Ďalší z dezertov, pôvodom z Turecka. Kúsky cesta v tvare valčekov vypražené v horúcom oleji, dochutené sladkým sirupom.

Tulumba

KUNEFE

Tento sladký dezert sa pripravuje zo špeciálnych tenučkých cestovín, ktoré sa namáčajú v sladkom sirupe. Následne sa prekladajú tradičným tureckým syrom, ktorý sa po zapečení krásne naťahuje. Pôvodne pochádza z Blízkeho východu, ale svoju cestu si našiel aj do Bulharska. Je to veľmi sýty dezert, preto bude lepšie keď sa oň s niekým podelíte.
KUNEFE


Na zahnanie smädu

   Kamenitza   Kamenitza Grep

Ak sa chystáte do Bulharska, prečítajte si aj náš článok o Sofii na stránke Letenky za babku

Ak vás zaujal prehľad jedla, podobný sme vytvorili aj po návšteve Bosny a Hercegoviny. Nájdte ho tu

fb