Damnoen Saduak. Plávajúci trh a exotika Thajska

Damnoen Saduak

Thajské plávajúce trhy patria k najfotogenickejším obrázkom tejto exotickej krajiny. Tým najznámejším je trh Damnoen Saduak vzdialený len dve hodinky od Bangkoku. Vodné kanály, milé predavačky plaviace sa na lodičkách, exotické ovocie, skvelé jedlo a fascinujúca atmosféra. Čo viac si priať?

Tisíce možností

Thajsko je krajinou, kde má človek snáď milión možností ako bude tráviť svoj voľný čas. Môže sa túlať chrámami, objavovať staré ruiny Siamskej ríše, kúpať sa na niektorom zo stoviek ostrovov s tyrkysovou vodou a bielym pieskom, jazdiť na motorke, trekovať severom krajiny alebo len niekde nečinne oddychovať. Ak však túžite po exotike a krásnych fotografiách, tak sa vyberte na miesto zvané Damnoen Saduak. Tento neznámy názov ukrýva jedno z najzaujímavejších miest celého Thajska. Často nebudete počuť jeho meno, iba zaužívané spojenie „Floating market“, teda „Plávajúci trh“. Aj tých je v okolí Bangkoku niekoľko, ale tento patrí medzi najväčšie a najznámejšie.

Damnoen Saduak
Plávajúce trhy hrajú farbami aj exotikou

Vôňa kokosového cukru

Ak sa chcete z Bangkoku vybrať k plávajúcim trhom môžete si zaplatiť výlet u jednej z nespočetných turistických kancelárii v okolí Khao Sanu alebo nasadnite sami na autobus smer oblasť Ratchaburi a potom vás sem hodí hocijaký tuktuk. Treba k nemu však vyraziť hneď ráno, pretože ak sa na trhoch objavíte po dvanástej hodine, budete mať z neho len polovičný zážitok. Väčšina predávajúcich je už o tomto čase preč. Vyrazte z Bangkoku okolo siedmej a vtedy ho zažijete presne taký ako si ho predstavujete. Krajinu ozdobia kokosové palmy a nekonečné plantáže a to je jedným u prvých znamení, že sa blížite. Práve oblasť v ktorej leží Damnoen Saduak je známa široko ďaleko svojimi kokosovými orechmi, kokosovým cukrom či iným voňavým výrobkami. V jednej malej farme neďaleko cesty sa človek môže dokonale zoznámiť s tým, ako sa takýto cukor vyrába či si na vlastnej koži skúsiť ako spraviť lahodné kokosové mlieko. Vo veľkých nádobách sa varí kokosová voda z veľkých zelených plodov a keď skaramelizuje, vznikne z nej spomínaný cukor, ktorého chuť je tak vynikajúca, že málokto jej odolá a nekúpi si z neho kúsok domov.

Damnoen Saduak
Kokosové palmy sú typické pre oblasť Ratchaburi

 

Damnoen Saduak
Ako vzniká kokosový cukor?

 

Damnoen Saduak
Kokosový cukor patrí medzi typické výrobky

Loďkou na trhovisko

Plávajúce trhy majú niekoľko vstupov, ale najkrajšie je dostať sa k nim priamo na loďke z móla ležiaceho niekoľko kilometrov od tržnice. Tu sa prepletajú vodné kanále, ktoré vytvárajú cesty a po nich jazdia miestni obyvatelia, ak niekam potrebujú ísť. Miestni volajú takýto kanál klong a kedysi dokonca sústava podobných klongov tvorila aj Bangkok. Nasadáme do úzkej, farebnej loďky a šofér si sadne úplne dozadu, aby dočiahol na svoj obrovský motor z auta pripevnený na drevené telo lode. Ozve sa hukot, ohlušujúci rachot a môžeme vyraziť. Ostrý hlas motora ruší pokojnú atmosféru celej krásy, ale človek po čase radšej vníma drevené domčeky postavené na koloch, kde dodnes žijú ľudia. Sedia vonku na priedomí, sledujú vodný kanál, sem tam sa niečo snažia predať, ale inak sú ponorení do vlastného sveta a práce. Vďaka kolom sú postavené pomerne vysoko, ale keď príde monzún a voda sa vyleje a zaplaví okolie, ich to prakticky ani neovplyvní. Premávka na kanáloch sa začne zhusťovať a to je neklamným znakom toho, že sme na mieste plávajúceho trhu.

Damnoen Saduak
Exotická krajina plná vodných kanálov

 

Damnoen Saduak
Loďkou na trhovisko

 

Damnoen Saduak
Ľudia majú svoje príbytky na brehu kanálov

 

Damnoen Saduak
Auto je na tomto mieste zbytočné

Nakupovanie tropického ovocia

Plávajúce trhy odrazu ožijú farebným chaosom. Desiatky malých drevených lodí zaplnili kanál natoľko, že sa miestami vytvorí zápcha, len bez typického thajského trúbenia. Zaujímavým faktom je to, že predavačky na drevených loďkách sú výlučne mladšie či staršie ženy. Mnohé obchodníčky sa prispôsobili tomu, že sa sem chodí pozerať čoraz viac turistov a predávajú suveníry vyrobené z dreva, sošky Budhov, tričká, sandále, oblečenie a iné drobnosti spomienkového charakteru. Loďka sa prebíja medzi ostatnými a predavačky sa usmievajú a priamo zo svojich lodí ponúkajú tovar. Je to veľmi zaujímavé a exotické zároveň byť na chvíľku súčasťou tohto nezabudnuteľného divadla. Odrazu sa vytratia suveníry a za lodičiek sa na návštevníkov dívajú kopce tropického ovocia či dokonca plynové bomby, vďaka ktorým môžu ženy variť priamo za jazdy. Thajsko je rajom tropického ovocia a človek sa ho tu nedokáže prejsť. V ponuke sú neskutočne sladké ananásy, mangostány, ktoré si zamilovala aj kráľovná Viktória, voňavé mangá, liči, longan, čompu, chlpaté rambutany, ale aj žlté, sladké plody ovocia zvaného jackfruit. Nedá sa povedať, ktoré z nich je najlepšie, pretože všetky chutia akoby boli natrhané z rajských záhrad. Stačí ukázať na ovocie a predavačka Vám ho za pár sekúnd podá pekne naporciované, aby ste ho mohli začať jesť.

Damnoen Saduak
Predavačky obchodujú priamo z lode

 

Damnoen Saduak
Trhovisko je už na dosah

 

Damnoen Saduak
Exotika plávajúceho trhu

 

Damnoen Saduak
Exotické ovocie je pastvou pre oči

 

Damnoen Saduak
Treba ochutnať úplne všetko

 

Damnoen Saduak
Predavačky exotického ovocia

 

Damnoen Saduak
Longan alebo mango?

 

Damnoen Saduak
Exotického ovocia tu viete nakúpiť na kilá

Chaos plný exotiky

Plávajúce trhy človek nemusí obdivovať len z loďky, ale môže vystúpiť a poprechádzať sa po nábrežiach kanálov. Takto dostane pohľad na tržnice aj z inej perspektívy. Len pár metrov odtiaľto spája dva brehy most odkiaľ je na plávajúce trhy ten najkrajší pohľad. Pod mostom plávajú desiatky lodičiek a miestami ich je toľko, že sa zaseknú v zápche, ale ta scéna niečím dokonale priťahuje. Farby, exotika, vône, hluk lodí, tváre ľudí, to všetko do seba v tomto momente akoby zapadalo. Nikto nevydrží stáť na moste dlho, pretože ten chaos naokolo ho strhne so sebou a tak sa ponoríme do uličky pri ktorej parkujú loďky a predáva sa priamo z nich miestny streetfood. Teda, možno je na mieste pomenovať ho skôr boatfood, pretože tu namiesto podnikov nájdete lode s pojazdnými kuchyňami a na každej z nich vám za pár minút vyčarujú dokonalé jedlo.

Damnoen Saduak
Plávajúci trh pri pohľade z mosta

 

Damnoen Saduak
Plávajúci trh Damnoen Saduak

 

Damnoen Saduak
Sympatická predavačka

 

Damnoen Saduak
Sem tam vznikne na hlavnej trase zápcha

 

Damnoen Saduak
Momentka z plávajúceho trhu

 

Damnoen Saduak
Strávite tu hodiny a nebudete mať dosť

Streetfood či boatfood?

Typické pre oblasť Damnoen Saduak sú kokosové palacinky. Zmes vlejú od maličkých pripravených mištičiek, prevrátia a o pár sekúnd sú maličké palacinky hotové. Zabalia ich do banánových listov a môžu sa jesť. Turisti z celého sveta kráčajú nábrežím a miznú vo svete obchodíkov, alebo si sadnú a objednávajú niečo pod zub. Plávajúce trhy sú vyhláseným kulinárskym rajom a polievky, aké robia tu nenájdete už takmer nikde inde. Každá zo žien robí jeden, maximálne dva typy polievok a stačí ukázať obrázok a o pár minút Vám presne ten istý obrázok doplnenú o chuť a vône pristane na drevenom stole. Už stačí len vziať do rúk pripravené paličky a vyjedať perfektné slíže a zapíjať ich skvelou polievkou v ktorej sú kúsky kačacieho mäsa, maličké sušené krevety pre chuť a kopec zeleniny. Nielen polievky tu človek objaví, ale vedľa sa grilujú mäsové guľky a v obrovskom woku sa pripravujú tradičné slíže pad thai ochutené o arašidy a čerstvé fazuľové výhonky. Najedený človek si môže napokon spokojne sadnúť na breh a sledovať ako okolo neho plynie život plávajúceho trhu.

Damnoen Saduak
Nakupovanie na plávajúcich trhoch

 

Damnoen Saduak
Dokonalý streetfood

 

Damnoen Saduak
Suroviny sú na trhu vždy extra čerstvé

 

Damnoen Saduak
Na trhu by jedli aj oči

 

Damnoen Saduak
Podobných pohľadov sa človek nikdy nepreje

 

Damnoen Saduak
Všetko sa pripravuje pred vašimi očami

 

Damnoen Saduak
Predavačka z plávajúcich trhov

 

Damnoen Saduak
Žiadna návšteva trhu by bez polievky nebola kompletná

Vedeli ste, že v Thajsku nájdete aj trhovisko, ktoré pretína vlak? Písali sme o ňom a vy sa ním môžete prejsť priamo tu v článku o Samut Songkhram.

Prečítajte si viac našich článkov z THAJSKA

fb