Irán. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

iran

Perzská kuchyňa je veľmi zaujímavá, hoci pre našinca pomerne neznáma, pretože obvyklá predstava hovorí o tom, že Iránci jedia len kebab. Je to zaužívaná predstava, ktorá však nevystihuje skutočnosť. Kebab tu síce patrí medzi najbežnejšie jedlá, no ani zďaleka to pri ňom nekončí. Iránska kuchyňa je prekvapivo rozmanitá, farebná, miešajú sa v nej orientálne chute a je všetkým len nie jednotvárnou. Čo všetko viete v tejto krásnej krajine ochutnať? Ak sa do Iránu chystáte, neodíďte bez toho, aby ste si pozreli tento článok. Irán na vás už čaká!

Chello kebab (Čelo kebab) / Kubidé

Čelo kebab alebo aj Kubidé predstavuje najtradičnejšie iránske jedlo s ktorým sa stretnete takmer úplne všade. Často sa stane, že bude vašim prvým iránskym jedlom a ak nenájdete v menších mestečkách nič iné, čelo kebab tam bude. Predstavuje mleté (často hovädzie alebo jahňacie) mäso, ktoré sa napichne na kovovú špajdľu a pripravuje sa na drevenom uhlí. Podáva sa s grilovanou rajčinou a kopcom ryže, kde má svoje miesto aj ryža ochutená šafranom. Môžete si k nemu objednať aj šafranové maslo alebo biely jogurt s uhorkou, šalotkou či cesnakom. Lepšie jogurty než v Iráne na svete nenájdete.

Kubidé

Jujeh kebab (Džudže kebab)

Je veľmi podobný čelo kebabu, avšak džudže predstavuje kura. Predstavte si kuracie kúsky bieleho mäsa napichnuté na kovovej ihle v skvelej marináde zo soli, korenia a šafranu. Tie sa pripravia na drevenom uhlí a podávajú sa s grilovanou alebo nakladanou zeleninou, chlebovými plackami a ryžou. Patrí medzi najobľúbenejšie v Iráne.

Jujeh kebab

Kebab barg-e barre

Jahňací kebab, kedy sú kúsky jahňacieho mäsa nakrájané a nie mleté. Veľmi sa podobá na kaukazské šašlíky. Podáva sa s k nemu to isté ako vyššie ku kuraciemu kebabu.

Kebab bakhtiari (Kebab bachtijarí)

Zaujímavý kebab pre tých, ktorí by chceli skúsiť viacero druhov kebabu naraz, pretože dostanete na jednom tanieri aj kurací aj jahňací kebab (niekedy môže byť aj hovädzí). Býva drahší než obyčajný mletý či kurací, ale chuťovo sa mu máločo vyrovná.

bakhtiari

Maahi kebab

Iránci milujú ryby a veľmi často ich dostať v jedálnom lístku. Najčastejšie ide o pstruha a Maahi kebab sa dá predstaviť ako rybací kebab. Kúsky ryby sa namarinujú a pripravia na ohni či drevených uhlíkoch. Niekedy dokonca pod týmto menom nájdete aj nafiletovanú rybu, pripravenú na grile. Tak či onak, ak ste milovník rýb, nespravíte tu chybu.

Mahi

Kebab Kaardi

Na prvý pohľad je na nerozoznanie od najbežnejšieho Čelo kebabu, ale keď sa do neho pustíte, ucítite rozdiel, pretože okrem mletého jahňacieho mäsa nájdete v kebabe aj kúsky vlašských orechov, ktoré dotvárajú chuť tohto skvelého jedla.

Kaardi

Tas Kebab-e Shotor

Irán je skvelou krajinou na to, aby ste ochutnali aj ťavie mäso. Nehľadajte ho v Tabríze či Teheráne, ale vyberte sa za ním do púštneho mesta Yazd, kde patrí medzi tradičné mäso. Kúsky ťavieho mäsa sa nakrájajú, podusia so zemiakmi či rajčinami a chute sa napokon spoja tak, akoby ste mali pred sebou guláš, len s exotickou pointou. Ak hľadáte ťavie mäso v Yazde, stavte na istotou a vyberte sa na nádvorie príjemného hotela s reštauráciou Silk Road, ktorú sme objavili už pred 10 rokmi a dnes je kultovým miestom.

tava

Abgušt / Dizi

Dosť bolo kebabov a ak chcete ochutnať tradičné perzské jedlo, zvoľte si Abgušt, ktorý mnohí poznajú aj pod menom Dizi. Jesť dizi je ako malý rituál a často ho nemávajú vo všetkých reštauráciách, ale nájdete ho aj v čajovniach či menších, lokálnych podnikoch. Dizi obsahuje kúsky mäsa (najčastejšie hovädzie alebo jahňacie) vo vývare, kde sú zemiaky, cícer, rajčiny či cibuľa. Všetko sa dlho dusí a na stole vám pristane hlinená miska, ktorá konzistenciou môže pripomínať guláš. Do misky si vylejete vodu, ktorá bude ako polievka a tĺčikom, ktorý dostanete si mäso so zeleninou roztlačíte na kašu. Môžete ju sem tam podliať polievkou pre chuť. Takto pripravenú zmes zajedáte chlebom a polievkou.

Dizi

Fesenjan (Fesendžan)

Unikátne jedlo, ktoré vystihuje chuť starej Perzie. Fesendžun nie je bežným jedlom, ktoré nájdete všade, ale vo viacerých reštauráciách v Esfaháne (Setareh či Bastani) ho nájdete vždy. Mieša sa v ňom niekoľko chutí od sladkých po slanú, pretože dostanete kus mäsa (najčastejšie kuracie alebo hovädzie) v omáčke z granátových jabĺk a vlašských orechov. Podáva sa k nemu šafranová ryža ozdobená dráčom (barbery).

Fesenjun

Ghorm-e Sabzí (Chorme sabzí)

Mnohí Iránci nepovažujú kebab za národné jedlo, ale práve chorme sabzí. Preložiť by sme ho mohli ako „dusené mäso na bylinkách“ a má svoju typickú zelenú, až špenátovú farbu. Na omáčku sa používajú bylinky ako petržlenová vňať, listy feniklu, koriander, ale aj cibuľka a pór. Pridá sa fazuľa, sušené citróny či cibuľa, hovädzie mäso, všetko sa to spolu podusí a perzský zázrak je na svete. Toto jedlo je v Iráne tak populárne, že poslednú nedeľu v novembri je v krajine vyhlásený deň Ghorm-e Sabzí!

Ghormeh

Mirza Qassemi (Mirzá Kasemí)

Zaujímavé jedlo je veľmi jednoduché a často ho môžete ochutnať ako predkrm. Pozostáva z baklažánov, ktoré Iránci milujú a dokážu sa s nimi v kuchyni skutočne vyhrať. Ide o zmes baklažánov, cibule, rajčín a cesnaku, ktorá sa roztlačí a nechá zapiecť. Niekedy pripravia Mirzu Qassemi tak, že baklažán má úžasnú, jemne údenú chuť. Vtedy ho budete chcieť jesť dovtedy, kým ešte budete vládať.

Mirza

Zereshk Polo Morg (Zerešk Polo)

Jedlo, ktoré môže trochu pripomenúť domov, pretože ide o kúsky kuracieho mäsa duseného v omáčke s rajčinami, cibuľkou, cesnakom a zemiakmi. Podfarbí sa kurkumou, korením a zaleje výluhom zo šafranu. Jednoduché jedlo, no veľmi chutné. Tradične sa podáva s ryžou, šafranovou ryžou a „zereškom“, bobuľkami, ktoré sa výzorovo podobajú na brusnice (dráč).

Polo

Morgh-e Shekampor (Plnené kura)

Vynikajúce, domáce, iránske jedlo, ktoré až tak často neobjavíte v reštauráciach, no patrí medzi veľmi obľúbené je Morgh-e Shekampor. Exotickým robí toto jedlo plnka, ktorú Iránci vyrobia z kúskov granátových jabĺk, vlašských orechov a zerešku (dráč) a tá sa napokon vtlačí do kuraťa a nechá sa v trúbe zapiecť. Hotové kura sa vyberie, roztrhá, vyberie plnka a podáva sa buď s chlebovou plackou alebo kúskom zapečenej ryže. My sme na toto jedlo mali šťastie v Širáze v iránskej domácnosti u našich známych.

Tahchin (Tachčín)

Iránsky Tachčín sa podobá na ryžový nákyp, len s tým rozdielom, že nie je sladký, ale slaný a medzi vrstvami ryže je zapečené kuracie mäso. Má dve časti, tú spodnú domáci volajú Tahdig a ide o spodok hrnca, kde sa piekla ryža a kde sa nalepila na dno, čím vznikne chrumkavá krusta. Práve o ňu sa Iránci idú pobiť a sem tam ju dokonca dostanete k jedlu ako prílohu. Tachčín je akýmsi dokonalým splynutím korenín, ryže a kuracieho mäsa. Existujú aj vegetariánske verzie, ale originál má obsahovať mäso.

Tahchin

Albaloo Polo

Aj Irán podobne ako stredná Ázia miluje ryžové jedlá a hoci je plov (či pilaf) typickejší pre stredoázijské krajiny, v Iráne nájdeme viacero typov podobných jedál. Albaloo Polo je veľmi zaujímavé jedlo, ktoré poteší tých, čo hľadajú niečo originálne. Ide o ryžu prepletenú s višňami alebo čerešňami a podáva sa ku kebabu alebo dusenému mäsu.

Ghanbar Polo

Podobne ako Albaloo, aj Ghanbar Polo je ryžové jedlo, len sa nám tu zmenia ingrediencie. Predstavte si ryžu, ktorá je podfarbená šťavou z granátového jablka, sú do nej pridané hrozienka, šošovica a kúsky hovädzieho mäsa. Dokonalé prepletenie orientálnych chutí, na ktoré budete ešte dlho spomínať a doma si ho budete chcieť pripraviť.

Ghanbar

Kalam Polo

Kapusta a ryža? Ide to vôbec dokopy? V Iráne je všetko možné a perzská kuchyňa je tu práve preto, aby vás prekvapovala. Kalam Polo je typické jedlo pre iránsky Širáz a nájdete ho najčastejšie priamo tam. Kapusta sa nechá dusiť, okorení sa čiernym korením, soľou, kurkumou, nasekajú sa čerstvé bylinky a pridá sa ryža. Nesmie tu chýbať mäso a tradične sa Kalam Polo podáva s mäsovými guľôčkami, ale nie vždy ich v jedle nájdete. S prvým sústom chutí jedlo pre niekoho zvláštne, no uvidíte, že stojí za to.

Kalam

Kask-e Bademjun (Kašk e Bademžan)

Baklažánové jedlo, ktoré je veľmi výdatné a sýte, no nie každému musí chutiť. Jedná sa o zmes baklažánu, ktorý sa uvarí, pretlačí na kašu a ten sa mieša s bylinkami a „kaškom“, typom usušeného jogurtu vyrobeného z kyslého mlieka. Môže byť ako predjedlo či hlavné jedlo a jete ho s chlebovými plackami. Má veľmi výraznú chuť, práve kvôli sušenému jogurtu.

Kask

Halim-e Bademjun (Halim e Bademžan)

Ak ste si mysleli, že baklažán sme už v našej ponuke iránskych jedál vyčerpali, ste na omyle. Jedlo zvané Halim-e Bademjun je ďalší skvost, ktorý si obľúbi každý milovník baklažánov. Výzorovo sa veľmi podobá na vyššie spomenutý Kask-e Bademjun, ale chuťovo je príjemnejší a zaujímavejší (aspoň pre nás). Tvarom pripomína Halim baklažánovú kašu v ktorej sa okrem základu mieša aj chuť šošovice, jahňacieho mäsa, ale aj cesnaku, vlašských orechov či mäty. Dokonalé predjedlo.

Halim

Khoresh Bademjun (Choreš Bademžan)

Iránske jedlo zvané Khoresh nájdete v krajine v mnohých variáciách, no už nikoho neprekvapí, že jedna z najobľúbenejších je práve baklažánová verzia. V zjednodušenom ponímaní ide o baklažán, ktorý sa najprv ugriluje alebo osmaží na oleji a v perzskej dokonalosti z neho vykúzlia skvelé jedlo. V jedle sa prelína chuť duseného baklažánu s rajčinami a celá zmes sa dopĺňa s ryžou. Hoci sa miska javí ako malá, opak je pravdou a toto jedlo je pomerne sýte.

Khoresh

Khoresh Gheimeh 

Už názov napovedá, že bude toto jedlo podobné khoreshu s baklažánom, ale tu hrá hlavú rolu sušený hrach. Pripravuje sa s duseným hovädzím mäsom a všetko sa to spoločne premieša a podáva s ryžou. Celkom k nemu pasuje aj miska či pohárik bieleho jogurtu. Gheimeh patrí medzi najbežnejšie iránske jedlá a stretnete sa s ním takmer denne.

Gheimeh

Khoresh-e Alu

Iránci milujú prelínanie slaných a sladkých chutí a tak tu máme v rebríčku ďalšie jedlo, ktoré je toho krásnym dôkazom. Slivky dusené spoločne s mäsom vytvoria chutný súzvuk a ten sa doplní ryžou.

Alu

Kufte (Kufte Tabrízi)

S mäsovými guľôčkami zvanými kofte (v Iráne kufte) sa už stretol zrejme každý, kto sa ocitol od Turecka smerom na východ v niektorej z orientálnych krajín. Ide o mleté najčastejšie jahňacie či hovädzie mäso, ktoré sa dochutí koreninami. Tu v Iráne sa za najlepšie kufte považuje to zo severozápadu krajiny, teda z mesta Tabríz. V tejto verzii kufte sa mieša hovädzie mäso, ryža, cibuľa, sušený hrach, mäta či petržlenová vňať. Ak jete pravé tabrízske kufte, tak vo vnútri natrafíte na sušenú marhuľu. Mäsová guľka tak vďaka nej získa zaujímavú chuť.

Kufte

Kuku Sabzi

Zaujímavé vegetariánske jedlo pripomína koláč. Najčastejšie sa s nim stretnete na raňajky, no nie je to pravidlom. Vyrábajú ho z vajca a Kuku je veľmi podobný frittate, len má zelenú farbu vďaka bylinkám ako petržlenová vňať, koriander, kôpor alebo aj špenát.

Kuku

Kale Pache (Kále Páče)

Iránsky hardcore čo a týka kuchyne, ale má svojich milovníkov. Ak máte radi výzvy, pohľadajte malý tradičný lokál, kde majú obrovské hrnce a v nich sa varia ovčie hlavy. To je všetko čo tu dostanete. Objednáte si a na tanier dostanete hlavu, ktorú si môžete oberať. Môžete si k nej dať aj mozoček.

Dolmeh Bargeh Mo (Plnené vínne listy)

Slovíčko „dolma“ alebo „dolmeh“ znamená plný a v tomto prípade vezmeme vínne listy, ktoré predávajú bežne na iránskom bazáre a naplníme ich lahodnou zmesou mletého mäsa, ryže, cesnaku, cibule, čierneho korenia či mäty a petržlenovej vňate. Ak chcete prestriedať iránske kebaby, tak toto jedlo je tak odlišné, že sa na neho s chuťou vrhnete.

Dolmeh

Dolmeh (Dolmeh Kadoo)

Iný typ Dolmeh môže vyzerať aj takto a nemusí byť zákonite obalovaný do vínnych listov. Plnené v iránskej kuchyni môže byť čokoľvek od paprík, rajčín cez baklažány alebo cukety. V tomto prípade naplnili cukety kúskami jahňacieho mäsa na orientálnom korení. Ak budete mať na niečo podobné chuť, pýtajte sa aký typ dolmeh majú práve hotový a možno sa na vás usmeje šťastie.

Dolmeh Kadoo

Shefteh Bademjun (Šefte Bademžan)

Shefteh Bademjun nepatrí medzi frekventované jedlá, no svojou chuťou odkazuje na starú Perziu. Je to typickým a lokálnym jedlom pre mesto Kašan známe svojimi kupeckými domami či záhradou Fin. Ak ho chcete ochutnať, choďte za ním do historického domu z 19.storočia menom Ameriha v starom meste. Shefteh Bademjun je chuté, no sýte jedlo, kde objavíte malé kufte, teda guľôčky z mletého jahňacieho mäsa, ktoré sa premiešali s dusenou baklažánovou kašou. Ako inak, aj teraz sa k jedlu podáva kopec ryže.

Shefteh

Ghoost Loobio (Ghust o Lobio)

V meste Kašhan nájdete v tradičnej reštaurácii v historickom dome Ameriha aj toto zaujímavé jedlo zvané Ghoost Loobio, teda kúsky jahňacieho mäsa s fazuľou dusené vo vlastnej šťave ku ktorým sa podáva ryža podfarbená šafranom a kôprom. Málokde inde ho v Iráne nájdete, preto ak chcete ochutnávať, nenechajte si ho ujsť.

ghoost

Falafel

Falafel vôbec nie je typickým iránskym jedlom a ak by ste chceli stopovať jeho pôvod, museli by ste sa vybrať na Blízky Východ. Táto obľúbená streetfood pochúťka sa však v posledných rokoch objavuje v Iráne čoraz častejšie. Vyzerá trochu inak ako originálny falafel, pretože namiesto guľôčok dostanete akési bochníčky. Je tu však zachovaná tradičná receptúra a teda, že ide o vegetariánske jedlo pripravené z cíceru.

Falafel

Sambooseh

Kým falafel má v sebe výraznú blízkovýchodnú stopu, Sambooseh zase odkazuje na neďalekú Indiu. Tam nájdete sambooseh pod menom samosa a vo svojej podstate ide o trojuholníky plnené zmesou zemiakov, korenín a zeleniny.  Občas ich môžete nájsť aj s mäsom či cibuľkou, ale vegetariánske sú stále obľúbenejšie. Veľmi jednoduchý pouličný streetfood (najmä v Širázi) je skvelým spestrením, ak ste v Iráne dlhšie a hľadáte niečo “iné”.

Sambooseh

Baghali

Obľúbeným iránskym streetfoodom je Baghali, varený bôb, ktorý sa doplní rôznymi koreninami, soľou aj čili a môžete sa pomaličky do neho pustiť. Ak milujete takéto chuťovky, tak toto jedlo jednoducho nemôžete vynechať. Hoci sa to nezdá, je poriadne sýte a keď dojete svoju mištičku či porciu, tak budete mať čo robiť.

baghali

Salad Shirazi (Šalát Širázi)

Najobľúbenejší šalát na aký v Iráne natrafíte sa volá Salad Shirazi, alebo teda širázsky šalát. Nadrobno sa nasekajú kúsky uhorky, cibuľky a rajčín a to všetko sa premieša s citrónovou šťavou. Pre naše chuťové bunky je možno až príliš kyslý, ale ku kebabom a celkovo mäsu sa hodí výborne.

shirazi

Torshi Makhloot (Torši)

Torshi Makhloot predstavuje nakladanú zeleninu v kyslom octe, ktorá sa ponúka ako predjedlo, prípadne si ju môžete dať ako prílohu. V tejto chutnej zmesi nájdete karfiol, mrkvu, uhorky, kapustu, zeler či čili papričky a nechýba tu ani korenie, bylinky či dokonca kurkuma. Ak si Torshi obľúbite, budete ho chcieť jesť ku každému jedlu.

torshi

POLIEVKY

Sup-e Jow  (Barley soup)

Najbežnejšia polievka v Iráne je Sup-e Jow, teda Jačmenná polievka. Je pomerne hustá, ozdobená zeleninou či cestovinou a dobre zasýti.

Soup-e Jow

Adasi (Šošovicová polievka)

Šošovicovú polievku nájdete aj v Iráne, no hľadajte ju tu pod menom Adasi. Je pomerne jednoduchá a celkom sa podobá na tú, ktorú poznáte z domova, ale táto je o čosi kyslejšia, pretože Iránci si do nej veľmi radi vytlačia citrón.

Adasi

Shooli (Šoli)

Pre púštny Yazd je najtypickejšou polievkou Shooli. Jej zelený výzor dá polievke základ z rôznej listovej zeleniny, najmä špenátu, petržlenu či póru a jej chuť dotvorí aj sušená mäta a cibuľka. Napokon pár kvapiek octu a je to. Žiadna iná iránska polievka nemá chuť ako Shooli a aj medzi domácimi je pomerne obľúbená.

sholi

Ash-e Reshte 

Vynikajúca a veľmi sýta polievka v sebe ukrýva tenké rezance (reshteh), fazuľka, rôzne bylinky a koreniny. Zaujímavú chuť môže dotvárať aj koriander, sušená mäta či dokonca kashk, druh srvátky chutiacej ako fermentovaný jogurt. Polievku nájdete dokonca aj na raňajky a obľúbená je počas rôznych iránskych sviatkov.

Ash e Reshte

IRÁNSKE SLADKOSTI

Iránci podobne ako obyvatelia iných moslimských krajín majú slabosť na rôzne sladkosti, koláčiky, zmrzlinu, jednoducho na všetko sladké. Ak máte aj vy radi sladkosti a chcete niektoré z nich ochutnať, siahnite po týchto:

Faloodeh (Faludé)

Slížiky z ryžového škrobu sa dajú so zmrzlinou a poleje sa to všetko citrónovou šťavou. Faludé nájdete v mnohých obmenách, no táto patrí medzi najobľúbenejšie. Vynikajúce faludé robia v Širáze, hneď vedľa pevnosti Arg-e Karim Khan alebo priamo v srdci Esfahánu na Emámovom námestí. Stačí sledovať ľudí a všimnete si ho.

Falude

Sholezard

Ryžový puding, ktorý si zamilujete hneď prvým sústom. Obsahuje šafran vďaka čomu získa dezert svoju výraznú žltú farbu a aby sa tu dosiahla dokonalosť, posype sa na vrch škoricou.

Sholezard

Halva (Chalva)

Zabudnite na chalvu akú ste mali v Turecku. Iránska chalva je úplne iná a má často konzistenciu ako koláč či puding. Ako inde aj tu je jej základom tahini (sezamová pasta) a pridávajú sa do nej pre chuť nasekané pistácie či ružová voda. Perfektnú chalvu objavíte v Širáze neďaleko paláca Naranjestan. Vyjdete z neho na ulicu, prejdite cez cestu, odbočte do pravej strany a kráčajte. O chvíľku ste pri nej.

Halva

Sohane

Tradičná cukrovinka pre oblasť mesta Qom, ale nájdete ju po celom Iráne. Sú to neskutočne dobrú sušienky s chuťou kardamónu, škorice, šafranu, ružovej vody, mandlí a pistácii. Zachutia vám, že si škatuľku vezmete aj domov!

Sohane

Gaz

Esfahánska cukrovinka číslo jedna pripomína cukrík podobný tureckému medu. Gaz je však mäkší a ochutený o nugát, oriešky či pistácie.

Baklava

Sladkú pochúťku u nás známu najmä z Turecka nájdete aj v Iráne. Niekoľko vrstiev tenučkého cesta, med, oriešky a s každým zahryznutím cítite sladký záchvat burcujúci telom.

Baklava

Šafranová zmrzlina

Zmrzlinu nájdete dnes už všade kam sa vyberiete, tak prečo by ste ju mali ochutnávať priamo tu v Iráne? Kde inde by ste si však dali typickú šafranovú zmrzlinu? Nikde nie je tak veľa šafranu ako v Iráne a preto tu nájdete aj takéto chuťovky.

safran

Morušová zmrzlina

Podobne ako je pre Irán typickou šafranová zmrzlina, nájdete tu aj ďalšiu exotiku v podobe moruší a ak máte tieto plody radi, ochutnajte aj zmrzlinu s lahodnou chuťou práve moruší. Nebudete ľutovať.

Moruse

Nokhodchi

Obľúbené koláčiky menom Nokhodchi nájdete po celej krajine a medzi domácimi sa tešia mimoriadnej obľube. Vyrábajú sa z cícerovej múky a aby dosiahli svoju perzskú chuť, pridajú do koláčikov aj kardamón, pistácie či ružovú vodu.

Nokhodchi

 

IRÁNSKE NÁPOJE

Čaj

Irán je 7.najväčším producentom čaju na svete a pre domácich je to alfou aj omegou. Neprejde deň bez toho, aby si nedali niekoľko pohárikov čierneho čaju. Čaj sa tu pije sladký (sladí sa nahrubo nasekaným cukrom zvaným nabat) alebo ešte sladší, podľa toho aký máte radi. Tradične sa pije v čajovniach, sediac na tachtoch, ale dostať ho samozrejme aj v iných podnikov či reštauráciách. Niektoré čajovne podávajú aj čaj, ktorý dochutia škoricou či šafranom.

Caj

Kahve (Káva)

Káva bola pre Perziu typickejšou už dokonca skôr, než čaj. Tradičné kaviarničky ešte stále stoja na niektorých miestach, ale mnohé zmietol čas. Pije sa tradične silná káva a mnohí si k nej doprajú vodnú fajku. Dnes už vo väčších mestách nájdete aj moderné kaviarne s kávou na akú ste zvyknutí z domu

Doogh

Obľúbený iránsky nápoj. Ak ste pili v Turecku ayran, doogh vám bude chutiť, pretože je chuťovo takmer podobný. Jogurt, voda, soľ, premiešať, prípadne dochutiť mätou a je to. Veľmi dobre chutí k mäsu.

Chakšír

Zaujímavý iránsky nápoj predávajú často na ulici vo veľkých nádobách. Keď sa na neho pozriete bližšie, vidíte v ňom plávať maličké zrniečka. Predstavujú rastlinu u nás známu ako Úhorník a vďaka týmto zrniečkam dostane nápoj zaujímavú a osviežujúcu chuť.

Sharbat-e Tokmeh

Veľmi typickým pouličným nápojom v Iráne je Sharbat-e Tokmeh. Počas letných dní vynikajúco osvieži na ďalšie potulky. Predávajú ho podobne ako Chakšír vo veľkých nádobách a kým zrniečka pri prvom spomínanom nápoji sú maličké, tu v Sharbate pripomínajú na prvý pohľad ikry. Ide o semienka bazalky, ktoré vo vode napučia a dostanú výbornú chuť, ktorú dopĺňa sladký, cukrový nápoj. Niekedy môže byť namiesto bazalky aj chia, ale nie je to veľmi časté.

sharbat

Aab Havij Bastani (Mrkvový džús so zmrzlinou)

Áno, počujete dobre, nejde o žiadnu chybu. Medzi TOP nápoje v krajine patrí Havij Bastani, teda čerstvá mrkvová šťava do ktorej vám napokon pridajú kopček alebo kúsok zmrzliny. Mohli by sme ho zaradiť aj medzi dezerty, pretože je mimoriadne sýty, no veľmi zaujímavý. Zmrzlina je často podfarbená šafranom a keď sa začne topiť, získate chutný mix na ktorý len tak ľahko nezabudnete.

Havij

 

Páčia sa vám naše inšpirácie na zaujímavé a tradičné jedlo? Spísali sme sprievodcov aj po krajinách akými sú BULHARSKO či BOSNA a HERCEGOVINA a tak ak sa chystáte do týchto končín, nechajte sa inšpirovať:

 

 

 

 

 

 

 

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.