Kam na vianočné trhy? Vyberte si Mníchov

mnichov

Vianočný čas prináša so sebou radosť, pokoj a dobrú náladu. Nielen pre ľudí, ale aj pre mestá, ktoré Advent dokáže nádherne obliecť do sviatočného šatu. Blízkosť Vianoc vyženie na námestia a ulice stánky s voňavou škoricou, punčom, vareným vínom, klinčekmi a krásny čas je zaručený. Ak rozmýšľate, kde sa pozrieť počas najkrajšieho obdobia v roku, neváhajte a vydajte so do Bavorska. Mníchov čaká len na vás!

Stromček pod radnicou

Máloktoré nemecké mesto dokáže rozdúchať tak príjemnú vianočnú atmosféru ako bavorský Mníchov. Ak je vonku blankytná modrá obloha, človek dovidí z kostolnej veže sv.Petra až k vrcholkom neďalekých Alp. Staré mesto vzniklo na brehoch rieky Isar avšak dnes je mimo diania a preto sa k nej veľa ľudí nezatúla. Kam však vkročí noha každého jedného návštevníka vianočného Mníchova je hlavné námestie Marienplatz. Každý deň na pravé poludnie sa priestor pod zlatou sochou Panny Márie s dieťaťom stojacej na úzkom polmesiaci zaplní ľuďmi. Na radničnej veži v tom momente ožijú postavičky farebného orloja a pred očami sa odohrávajú scény z rytierskeho turnaja konajúceho sa na počesť kráľovskej svadby medzi Wilhelmom V. a Renátou Lotrinskou z roku 1568. V druhom kole dokonca jeden jazdec na koni svojho protivníka obrazne povedané zrazí z koňa za výskotu prizerajúcich sa ľudí. V čase Vianoc je dominantou námestia nie len prekrásna radnica s vysokou vežou prezdobenou aj tými najmenšími detailmi, ale predovšetkým obrovský vianočný stromček, ktorý s prichádzajúcou tmou rozžiari svoje vetvičky.

Mníchov
Vianoce na hlavnom námestí

 

Mníchov
Pod mníchovskou Radnicou

 

Mníchov
Vianoce v Mníchove

 

Mníchov
Na hlavnom námestí

Marienplatz plný Vianoc

Počas leta je námestie Marienplatz zaplnené rôznymi kaviarničkami, podnikmi a ľuďmi. Teraz však ustúpia dreveným stánkom a vianočný market sa môže začať. Ľudia sa prechádzajú sem a tam pomedzi stánky a najviac ich je samozrejme pri tých, kde sa griluje jedlo alebo podáva varené víno. Vôňa grilovaných bavorských klobások by rázom zlákala aj vegetariána. Na výber sú typické biele párky, klobásy, syrové klobásy či sekaná s miestnou sladkou horčicou. Na vedľajšom grile sa obracajú kusy mäsa, ktoré sa premenia za chvíľku na malé stejky. Priamo pod Radnicou neďaleko fontány rozložili svoje stánky predavači vareného vína a punču. Každý z nich má vlastnú chuť a osobitú arómu. Pohárik s motívmi vianočného Mníchova je naplnený višňovým punčom a jeho teplo sa rozlieva celým telom. Chuťové poháriky sa dosýta nabažili podmanivej chuti horúcich višní, ale myšlienky sa opäť rozutekali k stánkom pretože ani ten čučoriedkový či malinový nemusí byť na zahodenie. Kto chce obetovať pár eur, môže si dokonca pohár kúpiť a odniesť domov ako originálny suvenír a spomienka na Mníchov.

Mníchov
Vianočná atmosféra

 

Mníchov
Pod klenbami

 

Mníchov
Vianoce v srdci Mníchova

 

Mníchov
Pekná spomienka na vianočné trhy

Vianočné ulice Mníchova

Hlavná tepna mesta Kaufingerstrasse má počas Adventu svoje vlastné stánky s voňavými lákadlami. Bočné uličky sa do nej zbiehajú a zase vybiehajú a pár z nich vedie k najznámejšej mestskej katedrále Frauenkirche. Vianoce prinesú kostolu aj ďalšiu zaujímavosť a tou je veľký drevený Betlehem. Hlavnú ulica lemujú staré, vysoké domy s pôsobivými fasádami a medzi ne architekti zasadili niekoľko menších kostolíkov. Tovar za výkladmi obchodov je vianočný a zovšadiaľ sa nemo prizerajú notoricky známe figúrky mužov v červenom oblečení s dlhou bielou bradou a košíkom či sánkami plnými darčekov. Obchodný dom Hirmer vyzerá ako balíček, ktorý by si mal nájsť niektorý z obrov pod stromčekom. Atmosféra priľahlých uličiek zláka každého. Z obchodov sa ozývajú notoricky známe piesne, koledy a námestie pred mestskou bránou, kde je počas roka veká fontána je pokrytá klziskom. Aj malí, aj veľkí sa tu korčuľujú alebo sa len učia a ostatní návštevníci stoja v drevených domčekoch kam ich prilákala vôňa grilovaných dobrôt a punču. Okrem pražených mandlí a orieškov predávajú aj exotické ovocie a Mníchovčanom sa už aj ono spája s čarom Vianoc.

Mníchov
Christkindlmarkt

 

Mníchov
Máte slabosť na sladké? Tu neodoláte

 

Mníchov
Mníchovské stánky plné Vianoc

Vôňa orieškov

Mníchov je úžasný v tom, že vianočné trhy a atmosféra sa neodohráva len na jednom námestí a priľahlých uliciach, ale že sú trhy roztrúsené na mnohých miestach. Každý je osobitý a každý poteší toho kto sa ich vydá objavovať. Pod barokovou perlou mesta v podobe kostola Theatinerkirche sa predávajú voňavé stromčeky. Predavač tu v zime stojí od rána do večera a každú chvíľku sa niekto pristaví, prehodí slovo, dve, pozrie sa na stromček alebo si ho rovno kúpi. Aj tieto chvíle k Vianociam patria. Trh so stromčekmi je umiestnený medzi nádhernými stavbami. Z jednej strany ho lemuje obrovský žltý kostol, zo strany druhej Lodžia plná sôch ako vystrihnutá z Florencie a neďaleko sa rozlievajú záhrady a niekdajšia kráľovská rezidencia. Aj na jeho nádvorí sa za nenápadným prechodom ukrýva trh. Nechápem ako to robia, že vôňa z malého stánku, kde pražia oriešky sa rozlieva aj niekoľko sto metrov od neho. Vytvára neviditeľnú cestičku z arómy, ktorá každého doslova pritiahne. Na pultoch sa objaví aj mandľová štóla a palacinky plnené horúcou čokoládou.

Mníchov
Mníchovské trhy sú na viacerých miestach

 

Mníchov
Vianoce kamkoľvek sa pozrieš

 

Mníchov
Vianočné medovníkové srdcia

 

Mníchov
Biele Vianoce majú čaro

Mníchov a stredoveké Vianoce

Najkrajším mníchovským trhom je bez akýchkoľvek pochýb Mittelaltermarkt, čiže stredoveký trh. Svoje miesto si našiel na námestí Wittelsbacher so sochou jazdca ukazujúceho na mesto. Davom ľudí sa za neustáleho cinkania prediera rozprávkový šašo a jeho smiech kontrastuje s kovovými údermi vychádzajúcimi z provizórnej kováčskej dielne. Predavači v tradičnom, dobovom oblečení ponúkajú ručné výrobky od dýk, kožených opaskov až po šperky a človek by im uveril, že nepatria do tohto storočia. Kopytá koňa klopkajú priestorom a keď sa obzriem kúsok za sebou vidím rytiera v plnej zbroji sedieť na koni. Stredom nádvoria sa vinie podmanivá vôňa korenín podávaným vo varnom víne. Čarodejníčka s dlhými zvlnenými vlasmi ponúka zázračné a tajomné bylinky, čaje, zatiaľ čo chlap v kapucni pripomínajúci kata predáva cukrovinky a pražené oriešky. Kto si dá niečo pod zub, ten dostane hlinenú misku, drevenú lyžicu a víno sa tu pije tiež z hlinených pohárov. Mysleli naozaj na všetko! V hrnci sa dusí kapusta, na grile sú naukladané klobásky a nad ohňom sa krúti prasa. O rok pred Vianocami sa sem človek bude musieť vybrať znovu.

Mníchov
Mníchov má aj svoj stredoveký trh

 

Mníchov
Stredoveké vianočné trhy

 

Mníchov
Gaštany k vianočným trhom patria

 

Mníchov
Pečené prasiatko na stredovekom trhu

 

Mníchov
Aj losos si už našiel svoju cestu na vianočné trhy

 

Mníchov
Losos sa na stredovekom trhu štýlovo udí

 

Mníchov
Stredoveká pekárnička

 

Mníchov
Geniálny Flammkuchen

Čo si pozrieť v Mníchove? Pozri si náš starší článok z tohto krásneho bavorského mesta: