Khao San. Aký je streetfood na najznámejšej ulici Thajska?

intro

Každý kto počul o Bangkoku, počul o ulici menom Khao San. Mikrosvet rozlievajúci sa starým Bangkokom je už desaťročia magnetom pre každého kto sa tu ocitne. Tisíce ľudí, desiatky podnikov, reštaurácii, barov, obchodíkov so suvenírmi, masážnych či tetovacích salónov, tuk tuky, no v neposlednom rade je Khao San aj skvelý miestom, kde mnohí ochutnajú prvý krát thajský streetfood. Čo ochutnať na tejto slávnej ulici? 

Symbol menom Khao San

Ak sa povie Bangkok, mnohým sa pred očami vynorí Khao San. Ako je to možné, že jedna ulica sa stala takýmto symbolom? Dnes vníma každý Khao San ako rušnú ulicu, trhovisko, niečo kde zohnať takmer všetko na svete. Mnohí ju nenávidia, mnohí milujú, je kontroverznou, ale podľa mňa je svojim spôsobom unikátna. Aj napriek tomu, že som ňou prešiel od začiatku po koniec snáď sto krát, viem, že sa na ňu vyberiem znovu a znovu. Má v sebe totiž akúsi energiu, niečo neopísateľné, neuchopiteľné, podobne ako Paharganj v Dílli či Pham Ngu Lao vo vietnamskom Saigone. Miesto plné turistov, no miesto, kde sa neustále niečo deje.

Khao San
Známa ulica menom Khao San

 

Khao San
Jeden z pohľadov na Khao San

Ulica plná ryže

Málokto však tuší, že Khao San nie je len výsledkom posledných rokov či desaťročí. Táto 410-metrov dlhá ulica vznikla už v roku 1892 za vlády siamského panovníka Rámu V. a svojho času slúžila ako miesto, kde sa obchodovalo s ryžou (odtiaľ aj pochádza slovíčko Khao). Rieka Chao Praya je odtiaľto pár desiatok metrov a lode naplnené ryžou ju sem vykladali a skladovali. Odrazu prišla zmena a Khao San sa začal meniť na miesto s najlacnejšími hotelíkmi, rástli tu prvé reštaurácie či bary a každý kto smeroval do Thajska sa odrazu zastavil v backpackerskej štvrti menom Khao San. Jej sláva sa šírila rýchlosťou blesku a tak je tomu dodnes. Khao San sa zmenil a kto na tejto ulici stál pred 15 rokmi, ten si bude myslieť, že sa tu všetko vymenilo. Dynamika sa tejto ulici uprieť rozhodne nedá.

Khao San
Kedysi bola ulica pokojným miestom, dnes najrušnejším bodom Bangkoku

Každú hodinu iný svet

Khao San sa mení s každou hodinou. Ráno je prázdna akoby bez života a len niekoľko odstavených tuktukárov lanári ľudí na svoju falošnú hru s lacnou až bezplatnou jazdou po okolitých pamiatkách, teda lepšie povedané po obchodoch. Ľudia s batohmi hľadajú svoj hostel či hotel a predavači ovocia tlačia svoje vozíky plné dokonalej chuti o akej sa u nás doma len sníva. O kúsok neskôr sa Khao San začne zapĺňať. To sa už blíži obed a okolité podniky lákajú vôňou jedla. Indickí krajčíri pred vami otvárajú ponuky najnovších modelov s unikátnymi cenami a rýchlosťou dodania. Sikh v turbane vám podá ruku a povie, že budete šťastní, no ak mu dovolíte za pár stoviek vyveštiť budete ešte šťastnejší. „Masáááž, masáááž“ ozýva sa z masážnych salónov s nezameniteľným thajským prízvukom. Podvečer je Khao San ešte plnší a zaujímavejší. To sa sem začnú zbiehať predavači streetfood jedla. Prvé stánky, nové vône a hudba hrá akosi hlasnejšie. Tam kde sa ráno dalo prejsť, je teraz zápcha a kde bolo prázdne miesto, stojí stánok. Tričká, tielka s reklamami na thajské pivo, topánky, batohy, falošné preukazy, kokosové orechy, tašky a kopec suvenírov, ktoré nikdy človek nevyužije. Je tu toho ešte viac. V noci sa ulica zmení na hlučné miesto. Diskotéky hrajú z viacerých pubov a nepočujete vlastného slova. Okolo druhej, tretej nastane ticho. O pár hodín sa kolotoč roztočí opäť.

Khao San
Khao Sanom neustále kráča obchod

 

Khao San
Nočná ulica

 

Khao San
V noci to tu poriadne žije

Streetfood pre všetkých

Tým akú má táto ulica auru, sa pre mnohých návštevníkov Thajska či Bangkoku stane prvým miestom, kde sa stretnú s typickým, thajským streetfoodom. Zrána je tu pomerne málo stánkov s jedlom, ale s pribúdajúcim časom a najmä podvečer a večer pripomína Khao San bazár plný vôní. Čo ochutnať? Ako sa v ňom zorientovať? Ulicu sme prešli niekoľko desiatok krát a skúsili sme nafotiť takmer všetko čo na nej v rámci streetfoodu, teda v stánkoch pre návštevníkov ponúkajú. Nevenovali sme sa podnikom či reštauráciám naokolo, kde nájdete klasické menu a široký výber, ale objavovali sme jednoduché stánky, vozíky či iné streetfoodové drobnosti.

Khao San

Aký streetfood ponúka Khao San?

Pad Thai

Najklasickejšie thajské jedlo je na Khao Sane jedlom číslo jedna. Ryžové rezance podfarbené rybacou a tamarindovou omáčkou sa vhodia do rozpáleného woku, k tomu za hrsť čerstvých fazuľových výhonkov, krevety či kúsky kuracieho mäsa, cibuľka, kokosový cukor a čili. Všetko sa premieša a o dve, tri minútky vám na tácke pristane skvelé thajské jedlo. Na celej ulici nájdete niekoľko stánkov, kde pripravujú Pad Thai. Výborný je hneď oproti McDonaldu. Sedíte na ulici na plastových stoličkách a k jedlu sa tu servíruje atmosféra.
Cena: 30-50 THB

Pad Thai

Pad Thai

Jarné rolky (Spring Rolls)

Typické jarné rolky aké poznáme aj u nás sú spoločne s Pad Thai živou súčasťou miestneho streetfoodu. Najčastejšie ich predávajú presne v tých istých stánkoch, kde pripravujú Pad Thai. Jarné rolky sú prevažne zeleninové a pripravené vo vriacom oleji, aby mali chrumkavý obal. Keď si ich kúpite, nakrájajú vám ich na menšie kúsky, položia na tácku a podľa záujmu vám ich oblejú sladkou čili omáčkou. Nechutia vôbec zle a vďaka tomu, že rýchlo zasýtia patria medzi najobľúbenejšie jedlá na Khao Sane.
Cena: 10 THB / kus

Jarne rolky

Jarne rolky

Mango Sticky Rice

Kto by nepoznal thajský dezert Mango Sticky Rice? Stačí sa raz prejsť ulicou a hneď budete vedieť o čom je reč. V malých pojazdných stánkoch si všimnete mango, ktoré vám nakrájajú na prúžky či kocky a položia na kopček ryže. Tú osladia kokosovým mliekom a jednoduchý, no skvelý dezert je na svete. Vyjedáte ho z tácky a sledujete život okolo seba. Už teraz viete, že nezostanete len pri tomto jednom, ale že sa k nemu opäť vrátite.
Cena: 50 THB

Mango

Mango

Mäso na paličke

Pod týmto názvom sa ukrýva hneď niekoľko druhov obľúbeného streetfoodu. Na niekoľkých miestach Khao Sanu si čoskoro všimnete, že majú pred sebou predavači malé pojazdné grily naplnené dreveným uhlím a opekajú na nich malé kúsky mäsa napichnuté na paličke alebo špajdli. Na výber máte z bravčového, hovädzieho a kuracieho mäsa. Niekde ho majú už predpripravené, ale vyberte si taký stánok, kde si ukážete na čerstvé kúsky mäsa a až vtedy ich dajú pred vami na gril. Máte tak istotu, že je mäso ugrilované priamo pre vás.
Cena: 10 – 15 THB / kus

Maso

Maso

Sai Krok Isan (Pork and Rice Sausage)

Menej známy streetfood objavíte aj tu na živej ulici v centre Bangkoku. Sai Krok Isan predstavujú bravčové klobásky s ryžou. Ich pôvod je v provincii Isan, severne od Bangkoku a ich zaujímavá chuť je podfarbená tým, že bravčové mäso prešlo fermentáciou.
Cena: 20 THB

Klobaska

Mäsové guľočky

Po pár dňoch v Thajsku budete mať pocit, že mäsové guľôčky napichnuté na špajdli nájdete takmer všade. Výnimkou nie je ani Khao San. Často sú z bravčového mäsa, ale výnimkou nie sú ani s chuťou rýb. Ugrilujú ich na drevenom uhlí a veľmi často vám ich namočia do čili omáčky.
Cena: 20 THB

Gulky

Gulky

Grilovaný kalamár a krevety

Podobne ako nájdete na paličkách napichnuté kúsky rôznych druhov mäsa či mäsových guľôčok, na tejto ulici objavíte aj dary mora. Najobľúbenejšími sú krevety a kalamáre. Krevety sa len veľmi zľahka opečú na grile, aby ste ich mali šťavnaté a na jednej paličke sú najčastejšie štyri. Kalamár trvá o kúsok dlhšie a keď si ho objednáte, pripravia ho priamo pred vami a následne nasekajú na menšie kúsky. Ak ste ho nikdy nemali, skúste ho ochutnať práve tu.
Cena: 40-60 THB

Kalamar

Krevety

Varená a grilovaná kukurica

Možno vám táto chutná vecička príde ako príliš obyčajná, ale dajte jej šancu. Varená kukurica dobyla mnohé krajiny a Thajsko nie je výnimkou. Najčastejšie vám ju predajú nalúpanú do kelímkov, no ešte predtým ju premiešajú s maslom, ktoré sa rozpustí a posypú koreninami (alebo aj cukrom) či soľou. Okrem varenej kukurice tu nájdete aj jej grilovanú verziu. Jej chuť je odlišná kvôli tomu, že tam nenájdete koreniny, ale ak chcete klasiku, ktorú poznáte, toto bude ono.
Cena: 30 THB

Kukurica

Kukurica

Palacinky (Roti)

Palacinka Roti síce nepatrí pôvodom do Thajska, ale zapustila tu natoľko korene, že si ju s ňou dnes spojí s touto krajinou takmer každý. Roti nájdete v slanej či sladkej verzii a práve tie sladké, naplnené ovocím patria medzi najobľúbenejšie. Skúste roti s mangom, ananásom alebo banánom. Keď sa palacinka tenučká ako papier dokončí, na vrch si ju môžete nechať ozdobiť sladeným mliekom alebo aj čokoládou. Nakrájajú vám ju na malé kocky a máte svoj sladký sen.
Cena: 40-50 THB

Roti

Čerstvé ovocie

Medzi najfarebnejšie stánky patria predajne čerstvého ovocia. Nenájdete ich stáť na jednom mieste, pretože ich predavači pred sebou svoje vozíky ťahajú hore dole po celej ulici. Ak ich však stretnete, neváhajte a ochutnávajte. Najčastejšie tu nájdete čerstvé mango, ananás, papáju, červený melón a sem tam aj vodné jablko čompu alebo guave. Staré koloniálne pravidlo hovorí o tom, že by ste si exotické ovocie mali ošúpať, ale v tomto prípade sa skutočne netreba báť a treba si ovocie užiť. Zjedli sme ho za roky na kilá a nikdy sme nepocítili ani len malé zaváhanie. Akonáhle ochutnáte thajský, sladučký ananás, už vám nikdy nebude iný chutiť.
Cena: 30 THB za balíček (poctivejší predavači ich majú stále za 20 THB)

Ovocie

Ovocie

Cukrová trstina

Počas horúceho a dusného dňa vás perfektne osvieži sladký nápoj z čerstvo vylisovanej cukrovej trstiny. Nájdete ho priamo na tejto ulici a stačí pohľadať iba stánok z ktorého vytŕčajú kusy trstiny. Tú pred vami vezmú, vložia do stroja, niekoľko krát to zopakujú a do plastového pohára vytečie zelení šťava, ktorá zosobňuje lákavú exotiku.
Cena: 30 THB

Trstina

Chrobáky, Pavúky alebo Škorpióny

Aký by to bol Khao San bez exotiky v podobe chrobákov či škorpiónov? Práve so škorpiónmi sa často spájajú kultové fotky turistov a mnohí podľahnú tejto zaujímavosti práve kvôli fotke. Škorpiónov predáva na ulici niekoľko ľudí. Majú ich naukladané na tácke a môžete si ho kúpiť priamo na paličke. Je tak vyprážaný v oleji, že nemá takmer žiadnu výraznú chuť. Exotika to však je stopercentná. Na ulici nájdete aj dva až tri stánky, kde dostať rôzne druhy chrobákov či iných bizarností. Ak chcete len fotiť, pripravte si 10 THB a ak chcete ochutnávať, tak máte na výber z lariev priadky morušovej, menších aj obrovských švábov, svrčky, pavúky či dlhočiznú stonožku. No čo, odvážite sa?
Cena: Balíček jedného druhu cca 60 THB, mix namiešajú za cca 200 THB

Kokosová zmrzlina

Chutnou záležitosťou, ktorá si vás získa je osviežujúca kokosová zmrzlina (Coconut Ice-cream). Nájdete ju v stánkoch s vyloženými kokosovými orechmi. Predavač alebo predavačka vezme kokos, rozsekne ho na polovicu a dnu vám naloží niekoľko kopčekov kokosovej zmrzliny. Na vrch ich ozdobí orieškami, prípadne poleje čokoládou a je to.
Cena: 50 THB

Kokos

Kokos

Kebab

Nie je to síce žiadna tradičná thajská záležitosť, ale v posledných rokoch sa na Khao San toto jedlo dostalo a pomerne hlboko zakorenilo, pretože ak sa ulicou prejdete večer alebo v noci, tak tu napočítate snáď päť alebo šesť stánkov. Sem tam má dokonca človek pocit, že skôr tu narazí na kebab ako na pad thai. Predávajú tu kurací kebab, ktorý vám zabalia do placky a ochutia rôznymi omáčkami. Kebab nie je zlý, neurazí, ale akosi sa do tohto prostredia jednoducho nehodí.
Cena: 60 THB

Kebab

Kebab

Zaujíma vás THAJSKO? Pozrite sa na naše ďalšie články z tejto krásnej krajiny. VIAC TU