Ko Chang. Thajský streetfood a skvelý oddych

Nechcete ísť na Phuket, Krabi či do na ostrov Koh Samui a hľadáte alternatívu? Ak sa vyberiete na Ko Chang nebudete ľutovať a okrem toho sa ocitnete nielen na krásnych plážach, ale aj v gastronomickom raji!

Thajsko ako krajina patrí medzi najdokonalejšie krajiny sveta, ak sa na to pozrieme pohľadom streetfoodu. Je tu takmer všade, nájdete ho stále a nezáleží na tom koľký krát sa v tejto krajine ocitnete, vždy nájdete nové, neobjavené a chutné veci. Mnohí turisti v Thajsku skončia na ostrove Phuket a či v Pattayi, ale nedajte sa zlákať týmito miestami a zažijete aj pokoj a malý kúsok raja. Thajsko má tú obrovskú výhodu, že má nespočetné množstvo miest, ktoré by si zaslúžili prezývku „raj“. My sme sa vo februári rozhodli ísť sa pozrieť na ostrov Ko Chang východne od Bangkoku. Nie nebudeme tvrdiť, že na ostrove budete úplne sami, pretože to nie je pravda, ale valec masového turizmu Ko Chang ešte stále nepomlel a tak si to užijete ako my. Ak hľadáte destináciu nielen na pláže a oddych, ale chcete loviť neskutočne dobré jedlo, potom je Ko Chang podobne ako pre nás, aj pre vás destináciou, kde sa nudiť nebudete.

Cesta autobusom z Bangkoku sem trvá šesť, sem tam osem hodín, čo možno mnohých odradí, ale to bude vašou výhodou. Veľkomesto sa len pozvoľná stráca za oknami autobusu a až za ním sa krajina rozleje do nekonečnej roviny preťatej niťou anonymných a na prvý pohľad rovnakých mestečiek. Niekde v polovici autobus zastaví na odpočívadle s obednou prestávkou. Ak sa na Ko Chang tešíte kvôli jedlu, už tu si môžete dať predjedlo. Pripravujú tu Pad Thai,  zelené aj žlté kari, rezancové polievky či viacero druhov mäsa s rozmanitými omáčkami. Už stačí len pár hodín a autobus zastaví na mieste malého mestečka Laem Ngop, ktoré ústi do móla. Tu vám v kancelárii vymenia lístky za trajekt (ak nemáte lístok až na Ko Chang, tu si lístok kúpite) a o pol hodinku sa nalodíte. Cesta trajektom je pomalá a o to krajšia. Ostrov posiaty kopcami dýcha exotikou a je nasiaknutý zelenou farbou. Aj z diaľky pripomína raj.

Ostrov Ko Chang nie je veľký. Celý má len cca 429 kilometrov štvorcových a od severu k juhu meria necelých 30 kilometrov. Jeho meno znie v preklade „Ostrov slonov“, nie kvôli stádam, ktoré by ste tu bežne stretli, ale preto, že ľuďom tvar ostrova pripomínal kúpajúceho sa slona. Je pomerne hornatý a dominuje mu pahorok Kaho Salak Phet vysoký prekvapivých 744 metrov. Toto je pekné na thajských ostrovoch, že to nie sú len ploché placky posiate palmami a plážami ako na Maldivách, ale majú v sebe akúsi divokosť, ktorá priťahuje oči. Ko Chang sa mení na turistickú destináciu, hoci pred 15 rokmi o ňom počula len hŕstka ľudí a ešte menej z nich sa sem skutočne pozreli. Dnes má už všetko čo by ste potrebovali od pekných hotelov, čarovných zákutí, pláží, podnikov či barov až po rôzne dobrodružstvá.

Našim domovom sa stane Hat Sai Khao, alebo ako toto miesto poznajú viacerí, White Sand Beach. Z prístaviska naskočíme na songthaew, verejnú dopravu s dvomi radmi sedadiel a vezieme sa zhruba polhodinku na miesto. Charakterizuje ho dlhokánska hlavná cesta okolo ktorej sa odvíja život. Ten je počas dňa pomalý a len pozvoľna sa prevaľuje, ale s prichádzajúcim večerom sa mestečko mení a ožíva vôňami, ľuďmi, svetlami či občasným hlukom. Vo svojej podstate tu nie je nič, čo by iné letoviská nemali, no má to niečo do seba. Viacero ľudí pokračuje južnejšie na obľúbenú Lonely Beach, ale tá už dávno klame svojim názvom a je na nej azda najviac turistov. Aj tu na White Sand Beach sme čakali, že ich tu bude pomerne veľa, no opak je pravdou. Počas niekoľkých dní sa nám x krát stalo, že sme boli na pláži sami a dokonale sme si ju mohli vychutnať. Krásne pláže, čistá voda, absolútny pokoj, oddych, kniha v ruke, písanie článkov, piesok pod nohami a naplávané kilometre s výhľadom na krásny ostrov. Dovolenka ako má byť.

Ko Chang pre nás však dnes nepredstavuje len dovolenku, ale atraktívne streetfood miesto, ktoré nikoho nesklame. Každý podvečer sa hlavná ulica premení na živú tepnu. Máte na výber pekné reštaurácie, európske jedlá, hamburgery, či iné štýlové podniky, no najlákavejšia je časť mesta, ktorá odrazu pripomína rušné trhovisko. Práve sem prichádzajú miestni a na malom kúsku rozložia svoje kuchyne, aby tu pred vašimi očami pripravili najlepšie thajské delikatesy, ktoré vám onedlho po vašom návrate domov začnú neskutočne chýbať. Nájdete tu snáď všetko, čo vystihuje Thajsko a hoci tu strávite týždeň, stále si tu nájdete niečo zaujímavé. Posledná a azda aj najdôležitejšia otázka znie „Čo ochutnať na večerných streetfood trhoch?“

Zo všetkých tých vôní sa vám zatočí hlava a ak sem prídete vyhladovaní, tak kapitulujete už pri prvom stánku. Ak ste nikdy neochutnali papájový šalát menom Som Tam, toto bude to pravé miesto. Papája je u nás známa najmä ako ovocie, ale tu sa používa nezrelá, zelená a tak bude šalát zeleninový a poriadne pikantný. Kto nemá rád štipľavé, nech ho pokojne obíde, no naopak ak chcete zažiť thajský štýl tak ako má byť, povedzte že ho chcete „thai spicy“. Len pozor, aby ste nikoho okolo seba nezranili plameňmi z úst. To, že je Ko Chang ostrov pochopíte aj tu na trhovisku. Grilované krevety napichnuté na paličke, grilované kalamáre na drevenom uhlí s pikantnou omáčkou a v neposlednom rade aj miestne, ráno vylovené ryby. Práve oni patria k dokonalému ostrovnému streetfoodu. Rybu nasolia, zabalia do soľnej krusty, napchajú do nej citrónovú trávu a ugrilujú. Výborne sa dopĺňa s papájovým šalátom, tak si to skúste. Hľadáte thajskú klasiku? Stačí kráčať trhoviskom a keď si všimnete rozpálený wok, je to dobré znamenie, že práve tam bude azda najslávnejšie jedlo krajiny menom Pad Thai. Pristavte sa a pozrite si ako ich pripravia priamo pred vašimi očami. Rybacia omáčka, tamarind, ryžové rezance, čerstvé fazuľové výhonky, za hrsť kreviet a napokon arašidy. Všetko premiešať a doslova o pár minút máte v rukách gastronomický poklad. Už si len nájsť miesto na ulici, sadnúť si a s paličkami sa popasovať s perfektnou večerou. Ak si všimnete predávať množstvo balíčkov, pozrite na ne bližšie. Často práve takto predávajú „take away“ žlté, červené alebo obľúbené zelené kari. K tomu balíček ryže a keď si oba balíčky dáte dokopy dostanete kultové streetfood jedlo s príjemnou chuťou kokosového mlieka, baklažánu a čerstvej kari pasty. Ak nie ste veľmi hladní, postačí vám grilované mäso na paličke. Za jednu paličku zaplatíte v priemere pol eura až euro podľa toho či chcete kuracie, bravčové alebo hovädzie mäso. Zaujímavou delikatesou je palička tzv. Sour Pork, kde dostanete mleté, fermentované mäso so zvláštnou, no príjemnou chuťou. Kto ešte stále vládze, ten zakončí streetfood market sladkou bodkou. Dáte si grilovaný banán alebo palacinku roti? Tá síce nepochádza z Thajska, no zapustila tu korene a naplnia vám ju banánmi, mangom či ananásom a ak chcete, vhodia vám dnu aj niekoľko kešu orechov. Dýcha z nich exotika a po tom ako ju ochutnáte, viete, že ďalší deň si ju prídete dať znovu.

 

Ko Chang sa tak stane nie len destináciou pre oddych, či už pri mori alebo pri objavovaní jeho zákutí, ale predstaví sa aj ako dokonalým streetfood miestom, kde viete ochutnať každý deň novú špecialitu thajskej kuchyne. Nestojí to za to?