Maafushi. Lacné Maldivy s batohom

Exotické Maldivy sú snom pre mnohých ľudí. Mnohí si však stále mylne myslia, že na to potrebujú tisíce eur. Nepotrebujú. Maldivy sa pomaličky otvárajú a dajú sa užiť aj za pár stoviek a pritom sa nadýchnuť lokálneho života aj zmyselného luxusu.

Nedosiahnuteľný sen?

Maldivy vhodené a roztrúsené v Indickom oceáne predstavujú nedosiahnuteľný sen. Každý sen však je tak ďaleko ako mu to dovolíme a tak ako náhle sme sa začali hrať s kombináciami ohľadom cesty na Srí Lanku, napadlo nás pozrieť sa na to aké by to bolo zastaviť sa na Maldivách. Spočiatku sme to brali ako hru, no netrvalo dlho a odrazu máme na papieri vypísané ceny ubytovania, dopravy, jedla a zisťujeme, že Maldivy nie sú len špičkou luxusu pre milionárov. Maldivy dokážu byť normálnou destináciou, ak teda samozrejme človek nepotrebuje privátne lietadlá a opustené ostrovy s luxusnými vilami. Aj o tom sú Maldivy, no nie tie naše.

Welcome to Paradise

Letenky na Maldivy dnes nájdete už bez problémov aj za 500 euro, no ak sa rozhodnete spraviť si výlet na Srí Lanku, pouvažujte nad alternatívou, že sa nemusíte domov vracať hneď, ale načasujte si „stopover“ na Maldivách. Pri kúpe letenky z Viedne do Colomba cez Dubaj človek totiž zistí, že s niekoľko dňovou zastávkou na Maldivách bude letenka drahšia už len v priemere o sto euro ako sa stalo nám. Letenku na Srí Lanku by sme kupovali tak či tak, nezbehneme si teda za stovku ešte na Maldivy? A bolo rozhodnuté. Let z Colomba na Maldivy prejde rýchlo a odrazu lietadlo klesá nadol, aby pristálo na ostrove Hulhulé, kde leží medzinárodné letisko Ibrahima Násira. Žiadne víza, žiadne papierovačky, len pečiatka do pasu a batožina idúca cez skener. Na Maldivy je zákaz privážať alkohol, tak pozor na to. Celá procedúra trvá od pätnástich do tridsiatich minút. Dvere na fotobunku. Welcome to Paradise.

Maafushi
Cieľom je Maafushi

Smer Maafushi!

Na ďalšie ráno sme si naplánovali odchod na vyhliadnutý ostrovček Maafushi, ktorý sa považuje za jeden z prvých ostrovov, ktoré sa otvorili pre backpackerov či nezávislých turistov. Len pred niekoľkými rokmi Maldivy konečne upravili zákony, ktoré dnes dovoľujú prenajímať izby turistom a tí tak môžu po krajine cestovať a nie len ležať v rezortoch odtrhnutých od sveta. Cesta na Maafushi môže byť rýchla a drahá, ale pomalšia a plná zážitkov. Druhá voľba je naša. Ak nechcete strácať čas a len sa prepraviť, stačí si s hotelom v Maafushi vybaviť odvoz privátnou loďou na ostrov a ste tam za necelú hodinku. Nám sa viac páči verzia, ktorá nás vezme lokálnou loďou na Malé, tam si pozrieme mesto a druhá loď nás prepraví na Maafushi. Na Malé treba pohľadať terminál Villigilli, odkiaľ odchádzajú lokálne lode na niektoré z neďalekých ostrovov. Pozor, nie na všetky, takže ak plánujete dovolenku na rezortovom ostrove niekde na juhu, tak sa vás táto informácia nemusí týkať. Trajekt na Maafushi odchádza každý deň s výnimkou piatku o 15:00. Za dva a pol hodinovú plavbu zaplatíte len 30 MVR, teda niečo okolo 2 euro. Neveríte? Ani mne sa prvotne nechcelo. Dve hodiny sa plaviť naprieč Maldivami za tak nízku cenu? Žene za pokladňou treba vysvetliť, že vám stačí jednosmerný lístok a je to.

Gulhi

Na trajekte

Neďaleko prístavu je niekoľko malých, lokálnych podnikov s jedlom. Všetky pôsobia rovnako a všade sedí niekoľko mužov či celé rodiny čakajúce na svoju loď. Vezmeme si slíže s tuniakom a tešíme sa aké skvelé jedlo tu vedia pripraviť. Muži sledujú televízor, pijú kávu, čaj, žujú betel a čas ide mimo nich. Pred treťou zaparkuje trajekt, niekto zakričí „Maaaafushi“ a môžeme ísť. Batohy sa zhodia do zadnej strany a trajekt sa odlepí z prístavu. Turistov a domácich je tak pol na pol. Dá sa tu sedieť na drevenej lavici, alebo sa poprechádzať či prísť dozadu a unášať sa exotickými pohľadmi na okolitú krásu. Z Malé sa stane len úzky pásik posiaty domami, no iné ostrovčeky sa približujú. Keď sme k nim na dosah, voda dostane snáď všetky odtiene tyrkysovej farby a dajú sa sledovať aj farebné rybky plávajúce pri dne. Prvý krát získavajú Maldivy nádych raja. Turisti povyskakujú zo svojich stoličiek a sledujú luxusné domčeky postavené na vode, také aké dosiaľ poznali z kalendárov či motivačných obrázkov vysnívanej dovolenky. Na ostrovčeku Gulhi vystúpi len hŕstka ľudí, no väčšina pokračuje na konečnú na Maafushi.

Maafushi
Maafushi je už na dosah ruky

 

Maafushi
Maafushi plný paliem

Privítanie na ostrove

Maafushi sa neustále približuje. Z diaľky vyzerá ako zhluk krásnych, vysokých paliem rastúcich na malom kúsku nízkeho ostrova. Dnes sa nad palmy dostalo niekoľko hotelov a ostrov hyzdí vysoká červeno-biela veža pre telefónny signál. Raj má mnohé podoby. Prvý pohľad sa mi však páči. Maafushi leží južne od Malé a je súčasťou atolu Kaafu a žije tu len niečo cez 2600 obyvateľov. V prístave sa všetci vylodia, na turistov čakajú poslíčkovia z hotelov s vozíkmi, aby im preniesli batožinu a my sa vydávame s batohmi na pleciach o niekoľko ulíc ďalej, kde stojí náš hotel objednaný cez booking. Ubytovanie na Maafushi nájdete bez problémov a od 2010 tu vyrástlo viac, než 50 guesthousov. Ostrov zasiahlo v roku 2004 tsunami a to tu zanechalo poriadnu spúšť, ale našťastie sa „všetko“ podarilo dať do normálu a dnes ja Maafushi malým turistickým ostrovom. O niekoľko rokov tu bude viac podobných ostrovov, ale zatiaľ je Maafushi jednotkou. Ostrov vôbec nie je veľký a naprieč ho prejdete za polhodinu. Má len niekoľko ulíc, kde žijú domáci a medzi ich domy sú pichnuté rodinné hotelíky. Jedna strana ostrova je trochu viac posiata hotelmi a práve pod nimi sa nachádza aj „bikini beach“. Je to pláž, kde sa dá kúpať bez problémov v plavkách, pretože Maldivy sú inak striktnou islamskou krajinou a na bežnej lokálnej pláži je to zakázané. Preto, ak plánujete dovolenku na niektorom z ostrovov a chcete sa kúpať v plavkách, treba si to dopredu overiť. Maafushi má niekoľko obchodíkov, objavili sa tu aj malé predajne suvenírov, pekárnička, zopár rodinných podnikov či reštaurácii, požičovňa športových potrieb a keď sa človek trochu rozkuká, zistí, že tu má viac, než by v skutočnosti potreboval.

Maafushi
V centre Maafushi

 

Maafushi
Uličkami Maafushi

 

Maafushi
Nábrežie Maafushi odkiaľ vyrážajú lode

 

Maafushi
More má krásne odtiene tyrkysovej farby

 

Lokálne zásobovanie
Lokálne zásobovanie

Snehobiela pláž

Maldivy sú o oddychu. Dá sa tu samozrejme behať kade tade, ale človek sem primárne príde kvôli sladkému ničnerobeniu, vylihovaniu na pláži, čítaniu kníh či snívaniu. Aj naše Maldivy boli o tom a po dvoch týždňoch na Srí Lanke to padne naozaj viac než dobre. Najkrajším miestom celého Maafushi je pláž na okraji ostrova. Je krásne dať si na raňajky čerstvú papáju, ananás a potom bosý vyraziť cez malé mestečko k pláži s nádherne bielym pieskom. Čakali sme, že tu bude plno, ale ráno okolo deviatej sme tu často len sami, prípadne s hŕstkou ľudí. Palmy vytvárajú tieň pred spaľujúcim slnkom a voda je neuveriteľná. Milujem farbu mora na thajskom Krabi či na Borneu, ale to akú má farbu more tu na Maldivách poprehadzuje rebríček. Je plytká a každým krokom mení svoju farbu. Len sa tak hodiť do vody a užívať si moment. Nie som typ, čo pri mori vydrží dlho, ale tu ma to baví. Neďaleko odtiaľto sú koraly a tak ak máte šnorchel, sú vaše. Slnko poriadne rozpáli krajinu a tak je počas siesty najrozumnejšie sa ukryť do tieňa. Stačí deň na ostrom slnku a budete poriadne spálení ako niekoľko turistov.

Maafushi
Na krásnej pláži v Maafushi

 

Maafushi
Dokonalá pláž na ostrove

 

Maafushi
Voda tu má krásnu farbu

 

Maafushi
Najkrajšie more?

 

Maafushi
Neďaleko pláže leží ďalší ostrovček

Možností je veľa

V miestnych obchodoch nájdete všetko od drobností cez vodu až po malé suveníry s tematikou Maafushi. Samozrejme, všetko je o kúsok drahšie než v Malé, ale myslel som, že ceny budú o mnoho viac premrštené, než sú. Ak ste hladní, nájdete tu výber tropického ovocia, alebo viaceré podniky. V tých menších sa navečeriate za 5-10 usd za osobu, no ak si k nim prihodíte o 5 dolárov viac, niektoré z väčších hotelov ako ARENA BEACH otvára večerný bufet aj pre nehotelových hostí. Dať si za 15 dolárov peknú večeru na Maldivách nie je predsa také zlé. Stolík aj stoličky sú pichnuté do piesku, na stole horia sviečky, pár metrov od vás počuť more a nad hlavou svieti mesiac a hviezdy. Romantické miesto. Na tanieri pristanú kúsky grilovaného tuniaka, šalát či krevety a človek stále krúti hlavou nad tým, že si Maldivy predstavoval niekoľko násobne drahšie. Ak vás omrzí byť na malom ostrovčeku Maafushi, máte na výber viacero možností. Výlety po okolí ponúkajú hotely, ale aj malé turistické kancelárie či hlavná kancelária ICom. Ak hľadáte výlet, prejdite sa ostrovom, zastavte sa na viacerých miestach a všimnete si, že ceny sú približne rovnaké no na niektorých výletoch sa líšia aj o 10-15 dolárov za osobu. Môžete sa vybrať loďou na maldivskú rybačku, ísť šnorchlovať ku koralovým útesom, pozorovať delfíny, ísť na Piknikový ostrov Vashugiri s nádhernými plážami a pohľadmi alebo sa nechať zlákať na návštevu rezortového ostrova z katalógov cestovných kancelárii.

Maafushi
Ostrovček Maafushi

Kde sa ubytovať?

Ostrovček Maafushi ponúka dnes už pomerne širokú škálu lacného ubytovania a tak nie je žiadnym problémom vybrať si to ako by ste svoj čas na ostrove trávili. Mnohé lacné hotely, ktoré tu boli na začiatku turistického boomu sa už vytratili, ale stále tu na Maldivy nájdete mimoriadne zaujímavé ceny. Príjemným a pôsobivým miestom je hotel CRYSTAL SANDS alebo hotel ARENA BEACH HOTEL, kde si síce za izbu s výhľadom priplatíte, ale rozhodne to bude stáť za to. Všetko je blízko pláže, všetko máte po ruke. Maafushi ja malé miesto, no plné možností.

Tak, čo ešte stále si myslíte, že Maldivy si nemôžete dovoliť?

 

HĽADÁŠ ĎALŠÍ KÚSOK RAJA? POZRI SI AJ NÁŠ ČLÁNOK z FRANCÚZSKEJ POLYNÉZIE!

Moorea

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.