Malebný Riquewihr. Alsaská vínna cesta

Mestečko Riquewihr ležiace vo francúzskom Alsasku je na prvý pohľad veľkou neznámou. Ak však povieme, že len pár kilometrov odtiaľto leží svetoznámy Colmar, už sa mapa trochu viac vyjasní. Riquewihr patrí k alsaským pokladom, pretože máloktoré mestečko na okolí sa mu svojou krásou vyrovná. Hrázdené domčeky, kamenné hradby a nekonečné pahorky posiate vinicami. Práve tadiaľto totiž vedie podmanivá Alsaská vínna cesta.

Ísť či neísť?

Francúzsky Colmar je sám o sebe krásnym mestom a tak sa môžete pýtať prečo ho opustiť a vydať sa niekoľko kilometrov za neho hľadať malé, neznáme mestečká. Práve o tom to je, že krása často tkvie v týchto anonymných miestach, ktoré síce ľudia poznajú, ale nevenujú im toľko pozornosti. Koľko turistov kráčajúcich stredovekými uličkami Colmaru si povedia, že nazrú do neďalekého Riquewihru? Verte, že ak sa pridáte na stranu tých, ktorí tak spravia, neoľutujete.

Riquewihr
Malebné mestečko si vás získa

Najkrajšie mestečká Alsaska

Linkový autobus z Colmaru odchádza v pravidelných intervaloch a jeho cieľom je niekoľko malebných mestečiek v okolí mesta. Veď koniec koncov, neleží tu iba Riquewihr, ale za návštevu stojí aj Ribeauvillé, Beblenheim, Hunawihr či Thannenkirch. Všetky tieto miesta patria medzi najkrajšie mestečká celého Alsaska. Cesta do Riquewihru je rýchla. Jedenásť kilometrov a ste na mieste. Za oknom sa predvádza zvlnená krajina. Začiatkom februára je ešte niekoľko kopcov v diaľke posypaných snehom a pahorky strážia nekonečné lány viníc. Cez leto a na jeseň to tu musí hrať životom a farbami.

Riquewihr
Ocitnete sa uprostred nádherných domčekov

Vinárska dedina

Riquewihr vôbec nie je veľký. Oči ho pozorujú z diaľky ako leží učupený pod vysokým kopcom s vinicami a nad jeho strechami rastie dvojica kostolných veží. Takto tu dýcha už od 8.storočia, kedy tu podľa starých príbehov pracoval Richo a miesto, kde žil prezývali Richo Villa z ktorého sa stalo dnešný, jemne krkolomný názov Riquewihr. Už vtedy ho ľudia poznali ako „mesto vína“ a táto nálepka mu našťastie zostala dodnes. Jeho vinárska povesť ho poznačila natoľko až sa mu dokonca hovorilo Winzerdorf, teda „vinárska dedina“, kam putovalo francúzske aj nemecké víno a obchodovalo sa tu s ním.

Riquewihr
Cestovanie v čase

Očarenie starým mestom

Vstup do mestečka tvorí stará Radnica, ktorej súčasťou je aj vstupná brána. Pripomína tak obrovitánsky oblúk na ktorý sa nabalilo niekoľko poschodí. Pôvodná Radnica ustúpila a tá dnešná už oslávila svoju 200-ročnicu. Hneď prvý pohľad na Riquewihr si zamilujete. Stačí pár krokov, vyjsť z prítmia vstupnej brány a pred očami sa rozleje dlhočizná ulica posiata staručkými, farebnými domami. Akoby sa tu za posledné tri, štyri storočia nič nezmenilo. Vozy či zablatené cesty sú minulosťou, no z fasád domov dýcha niečo, čo možno cítiť len na podobných miestach, ktoré ešte stále vzdorujú času a odmietajú sa zmeniť a priznať, že storočie v ktorom dýchajú je odlišné od toho v ktorom im bije srdce.

Riquewihr
Celú ulicu lemujú farebné domy
Riquewihr
Rozhovor na ulici

Hrázdené domčeky

Fontána na prahu mesta zíva na konci zimy prázdnotou, ale málokto tomu venuje pozornosť. Tu už sa okolo vás nadobro rozostúpia prvé hrázdené domčeky. Presne tie aké človek miluje v Štrasburgu, Colmare, v nemeckých či iných mestečkách a ktorých sa akosi nikdy nepreje. Hlavná tepna mestečka nesie meno francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulleho. Je jedno v akom francúzskom meste ste, vždy sa s ním nejakým spôsobom stretnete. Ulicami Riquewihru kráča len niekoľko ľudí. V lete sa ich počet razantne mení a preto ak si chcete toto miesto vychutnať, treba sem prísť mimo sezóny. Páči sa mi ta podmanivá atmosféra toho ako mestečko pôsobí. Je príjemne na pohľad vďaka svojim pastelovým farbám. Na križovatke sa dvíha vysoký, 5-poschodový dom žltej farby zo 16.storočia. Je akýmsi velikánom, pretože podobné, hrázdené domčeky mali často dve, nanajvýš tri poschodia. Jeho výška ho dokonca pasuje za jednej z najvyšších tradičných domov nielen Riquewihru, ale rovno celého Alsaska.

Riquewihr
Najvyšší hrázdený dom Alsaska
Riquewihr
V bočnej uličke

Atmosféra, ktorá pripúta

Hoci má hlavná tepna len niekoľko stoviek metrov, kráčame po nej dlho. Pomaličky, bez náhlenia, pomaly, aby nám neunikli krásne fasády, vývesné štíty domov a malé, nepatrné detaily. Tu sa koná ochutnávka vína, tam stojí hotel v niekoľko storočnom dome, tu je malá kaviarnička a naproti predávajú suveníry. Podobných obchodíkov je tu celkom veľa. Nielen pohľadnice, magnetky či iné bežné veci, ale veľmi pekne sa pripravili aj na tých, ktorí hľadajú tradičné, alsaské suveníry. Môžete tu tak dostať víno, keramické nádoby aké domáci používajú pri varení typických jedál, ozdobené misky, poháriky či dokonca formy na pečenie bábovky Kugelhopf. Na tú nedajú miestni dopustiť a keď je čerstvo upečená, jej vôňa podlamuje kolená. Nás zláka vôňa typických koláčikov s prenikavou arómou kokosu a Vianoc. Práve ich vytiahli z pece a tak sa tu zastaví každý, kto kráča okolo.

Riquewihr
Riquewihr miluje pastelové farby
Riquewihr
Domčeky tu stoja jeden vedľa druhého
Riquewihr
Typické kokosové pečivo rozvoniava ulicami

Pod kostolnými vežami

Takmer priamo v srdci stredovekého centra sa objaví križovatka. Pokračovať rovno znamená prísť až k vysokej veži za ktorou sa rozbiehajú hradby. Vľavo sa dvíha veža katolíckeho kostola a na pravo, trošku bližšie stojí protestantský kostol. Práve počas panovania kniežat z Württembergu v 16.storočí sa celá oblasť stala protestantskou a stopy na túto epochu vídame dodnes. Kto sa lepšie pozrie, nájde v okolí viac svätostánkov, ale vysoká veža s ciferníkom ich dokonale zatieni. Na námestí pred ňou je akosi prázdno. Dvere do kostola sú zatvorené a len niekoľko nápisov a oznamov ukazuje na to, že ešte žije.

Riquewihr
Uličkami starého mesta
Riquewihr
Protestantský kostol v centre

Symbol mesta

Na konci dláždenej ulice stojí Zvonica, slúžiaca aj ako obranná veža či dokonca brána mesta. Bez pochýb je práve ona akousi ikonou celého mestečka. Zvažujú sa k nej hrázdené fasády farebných domov a ani veža za nimi nezaostáva s výzdobou. Patrí medzi najstaršie pamiatky celého Riquewihru, pretože tu stojí už od roku 1291, teda v čase, kedy okolo mestečka vznikala prvá kamenná hradba. Ľudia 13.storočia by už svoju vežu nespoznali, pretože počas toho ako bežal čas sa jej telo menilo až do dnešnej podoby. Pozrite, či je otvorená, pretože ak áno, ukáže vám veža nádhernú panorámu zvlnenej alsaskej krajiny. Vinice dokonale pokryjú všetko naokolo.

Riquewihr
Symbolom mesta je vysoká veža
Riquewihr
Farebné, hrázdené domčeky
Riquewihr
Ikona Riquewihru

Svet za vežou

Za vežou sa svet zmení. Zmiznú hrázdené domčeky a kým predná strana veže je krásne ozdobená, tu zo zadnej strany prekvapí svojou strohosťou. Len ciferník hodín prezradí jej funkčnosť, no inak splýva s hradbami a obrannými stavbami. Le Porte Haute alebo teda Horná brána má na svojom tele ešte aj dnes niekoľko strieľní. V jej blízkosti je ticho. Už sem nedoliehajú kroky návštevníkov a je mimo starého centra, takže sem zablúdi len málokto. Je definitívnou čiarou. Za ňou sa už opäť o slovo hlási moderný svet so svojimi autami, novými domami, ruchom či satelitmi. Ten svet človek dokonale pozná, tak ho nepotrebuje vidieť a preto sa opäť vrátime do bočných uličiek starého Riquewihru. Aj tieto zívajú prázdnotou a len februárové slnečné lúče, ktoré sa prebili cez oblaky sa v nich na chvíľku zastavia, aby príjemne zohriali vzduch.

Riquewihr
Posledný pohľad z brány do mesta
Riquewihr
Horná brána na konci mesta
Riquewihr
Veža zo zadnej strany vyzerá úplne inak

Riquewihr rovná sa Víno

Riquewihr a víno ide k sebe ruka v ruke a tak byť na tomto mieste a neochutnať alsaské vína by bol počin rovnajúci sa hriechu. Vinárnička Vins Fins d´Alsace leží priamo v srdci starého mesta. Schádza sa do nej niekoľkými nerovnakými, kamennými schodmi a za ťažkými dverami sa ocitneme vo vínnej pivnici. Niekoľko obrovských sudov slúžia ako stoly a partia ľudí s pohárikmi vína sa v dynamickej francúzštine zhovára a nie je ťažké domyslieť si, čo je ústrednou témou ich rozhovorov. Je lepšie sladké? Polosladké? Polosuché? Ochutnávka štyroch druhov alsaských vín tu stojí len 5 euro. Za ne dostaneme štyri poháriky a tie zaplnia miestne vína. Pinot Noir rosé, Pinot Blanc, Riesling a sladký Gewürztraminer. Kým Pinot je pre nás akýsi nevýrazný, Riesling a Gewürztraminer má v sebe iskru, ktorá sa tak príjemne rozleje ústami a telom. Oplatí sa tu zastaviť, aby ste Riquewihr nielen videli, ale aj cítili.

Riquewihr
Za 5 eur tu ochutnáte 4 rôzne vína
Riquewihr
Ružové Pinot Noir rosé
Riquewihr
Vináreň so skvelou ochutnávkou

 

Praktické informácie

Ako do Riquewihru?

Stačí sa ocitnúť v meste Colmar a dostať sa odtiaľto sem do Riquewihru nie je žiaden problém. Ak nemáte auto, tak medzi mestami premáva autobusová linka číslo 106. Odchádza zo stanice pred železničnou stanicou v Colmare alebo potom na okraji starého mesta na mieste zvanom “Place Scheurer Kestner“. Cesta trvá necelých 30 minút a v Riquewihre vám autobus zastaví na zastávke “Poste“, ktorá leží hneď pri bráne do starého mesta.
Jednosmerný lístok (kupujete u šoféra) stojí: 3,80 €

Alsaská vínna cesta

Malebná cesta pretína francúzske Alsasko medzi severným mestom Marlenheim (pri Štrasburgu) a južným Thannom (pri Mulhouse). Vínna cesta zastavuje na 67 miestach a najlepším prostriedkom je vlastné auto, pretože niektoré maličké dedinky či mestečká nemajú veľmi kvalitné spojenie a tak by ste na to potrebovali pomerne veľa času.
Dĺžka: cca 120 kilometrov
Najkrajšie miesta na vínnej ceste: Colmar, Riquewihr, Obernai, Ribeauville, Barr a Eguisheim

 

Nájdi nás aj na Facebooku:



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.