Mníchov. Prechádzka po hlavnom meste Bavorska

munich

Keď sa v roku 1810  pri príležitosti slávenia svadby korunného princa Ľudovíta Bavorského a Terézie Sachsen-Hildburghausen, uskutočnil rytiersky súboj, zaiste nikto z prítomných nepredpokladal, že stál pri zrode slávneho Októberfestu. Práve vďaka nemu dokáže hlavné mesto Bavorska na prelome septembra a októbra každoročne pritiahnuť pozornosť celého sveta.  Vitajte v Mníchove.

Mesto s mníchom v erbe

Mníchov už od nepamäti dokázal vyťažiť maximum zo svojej geografickej polohy. Hoci dnes tu už neprekvitá obchod so soľou, stále sa v ňom stretávajú cesty turistov a obchodníkov z Nemecka aj zo zahraničia. Podľa oficiálnych štatistík je (po Berlíne) druhým najnavštevovanejším mestom krajiny. Keďže bolo pravdepodobne založené vzdelanými mníchmi, doposiaľ si nesie ich meno vo svojom názve a postavu v mníšskej kutni môžeme od 13. storočia vidieť aj na mestskom erbe. Dnes však už nedrží v ruke knihu ako symbol vzdelanosti, ale nahradil ju krčah plný piva, ktorý lepšie vystihuje symboliku mesta.

Kaufingerstrasse

Neďaleko od hlavnej stanice sa rozprestiera námestie Karlsplatz, ktoré je dôležitým dopravným uzlom mesta a začiatkom centra. V zimných mesiacoch mu dominuje obrovské klzisko a v lete moderná fontána, ktorá je obľúbeným miestom stretnutí. Je prijemné len tak sa tu na chvíľku zastaviť s chrumkavým praclíkom v ruke a ukradomky pozorovať náhliacich sa Mníchovčanov. Z námestia vedie popod gotickú bránu Karlstor ulica Kaufingerstrasse, ktorá je najvyhľadávanejším miestom nákupov a často tu nakúpite výhodnejšie ako u nás doma.

Frauenkirche

Úzka odbočka z tejto tepny mesta nás privádza k dvom vežičkám na kostole Frauenkirche, ktoré sú ďalším zo symbolov mesta. Kedysi najvyššia budova v meste, mala pôvodne slúžiť ako miesto posledného odpočinku pre bavorskú vládnucu dynastiu. Stará legenda hovorí, že kostol bol postavený tak rýchlo, že pri jeho stavbe musel pomáhať samotný čert, ktorý sa však dohodol s architektom, že v ňom nebudú žiadne okná. Keď však kontroloval dobre vykonanú prácu, zistil, že prešibaný architekt skryl okná za kostolné stĺpy a keď na neho dopadlo ranné svetlo, stratil všetku svoju moc. Od rozčúlenia dupol nohou a ešte i dnes si môžu v predsieni porovnať návštevníci veľkosť svojho chodidla s odtlačkom čertovej nohy.

Marienplatz

Ďalšia povesť, ktorá sa spája s hlavným mestom Bavorska sa týka remeselníckeho cechu stolárov. Traduje sa, že po ničivej stredovekej morovej epidémii mníchovskí stolári vykročili do ulíc mesta a začali predvádzať svoj typický otáčavý tanec, aby presvedčili ľudí, že mor je už preč z mesta. Koho zaujíma, ako tento tanec vyzeral, môže sa zahľadieť každý deň na radničný orloj, kde ešte aj v dnešných časoch postavičky tancujúcich stolárov vyčarujú úsmev na tvárach detí i dospelých. Orloj však nie je to jediné, čo sa dá vidieť na pulzujúcom námestí Marienplatz.  Svojou majestátnosťou všetkých upúta predovšetkým budova radnice, z ktorej 85 metrov vysokej veže je prekrásny pohľad na historické centrum. Na jej nádvorí sa často konajú nielen koncerty, ale aj slávne mníchovské vianočné trhy. Postavy na stenách nádvoria vytesané do kameňa predstavujú typické situácie z ľudského života od narodenia až po starobu.

Prekrásne zdobená Rybia fontána pred budovou radnice mala kedysi nielen okrasnú ale aj praktickú funkciu. Slúžila totiž ako nádrž pre ryby, ktoré si mohli stredovekí obyvatelia mesta kúpiť čerstvé priamo od rybárov. Ak do nej hodíte na popolcovú stredu prázdnu peňaženku, bohatstvo po celý rok máte zaručené. Pri odchode z námestia ešte venujte jeden pohľad zlatej soche Panny Márie, ktorá sa týči nad ním a pozorne sleduje každodenný ruch mesta.

Viktualienmarkt

Neďaleko od Marienplatzu by žiaden z návštevníkov mesta nemal vynechať Viktualienmarkt. Práve na tomto trhovisku môžete ochutnať pravé bavorské dobroty od výmyslu sveta. Tie najčerstvejšie praclíky, klobásky, šunky, zeleninu a ovocie nakúpite zaručene práve tu. Navyše tu môžete stretnúť domácich vyparádených v tradičných bavorských krojoch, ktorí len tak posedávajú v najväčšej mníchovskej Biergarten (pivárni) a vychutnávajú si dotyky slnečných lúčov.

Residenz a okolie

Ak sa vydáme na opačnú stranu od Marienplatz, do cesty nám vstúpi majestátne sídlo bavorských Wittelsbachovcov – Residenz, ktorého vchod strážia dva bronzové levy. Ich vyleštený štít nám prezrádza, že ich pošuchanie nám prinesie zaručené šťastie. V budove rezidencie, nás čakajú luxusne, ale zároveň vkusne, zariadené miestnosti, ktoré nám veľa napovedajú o každodennom živote vládcov. Za návštevu však stojí predovšetkým Schatzkammer (Pokladnica), v ktorej sú uschované poklady bývalých majiteľov.

Asamkirche

Za predpokladu, že vás zaujíma baroko, v žiadnom prípade nevynechajte návštevu rozprávkového kostolíka Asamkirche, ktorý je perlou medzi mníchovskými kostolmi. Pôvodne bol postavený ako súkromná kaplnka a aj preto pôsobí celkom nenápadne a veľmi ľahko ho prehliadnete. Ak to však nevzdáte, odmenou pre vás bude jeden z najdokonalejších barokových interiérov, aké ste kedy videli. V predsieni skúste pohľadať smrť, ktorá prestriháva zlatú niť života.

Zámok Nymphenburg

Nenechajte sa odstrašiť niekoľko kilometrovou vzdialenosťou od centra a pri svojej návšteve Mníchova nevynechajte Nymphenburg. Tento príjemný zámoček bude jedným z najkrajších pokladov, ktorý v Mníchove uvidíte. Postavený bol z vďaky za narodenia dediča rodu – Maxa Emanuela, ktorý prišiel na svet až po dlhých desiatich rokoch manželstva svojich rodičov.  V jednej z miestností stále visia portréty 38 najkrajších Mníchovčaniek, tak nezabudnite skontrolovať či spĺňajú prísne kritériá krásy ešte aj v dnešných časoch.

Nymphenburg

Zámok Blutenburg

Ak preferujete miesta bez turistov, malý zámoček Blutenburg bude miesto ako stvorené pre vás. Vodná priekopa, ktorá ho obkolesuje dodáva celému prostrediu romantický nádych. Ak sa opýtate domácich, určite vám začnú rozprávať o koncertoch, ktoré sa tu často konajú. Nahliadnite aj  do prekrásnej gotickej kaplnky s tromi drevenými oltármi, ktoré vytvoril poľský majster Jan Polack. Blutenburg je skrátka ideálne miesto na strávenie krásneho dňa.

Blutenburg

Kde nám chutilo?

Ak chcete ochutnať tradičnú bavorskú kuchyňu, skúste podnik Augustiner Bräustuben. Naše pečené bravčové s typickou, bavorskou guľatou knedľou a kapustou nemalo chybu. K tomu polliter oroseného bavorského kvasnicového piva a nebudete z tohto mesta chcieť odísť.

Augustiner



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.