Najlepšie jedlá na našich cestách v roku 2017

Cestovanie prináša kopec zážitkov, nepoznaných miest, dokonalých okamihov a my sa vždy snažíme aj o to, aby nám priniesla zaujímavé lokálne, tradičné jedlá a aby sme pohľadali streetfood, ktorý danú krajinu vystihuje. Aj počas roka 2017 sme sa niekoľko mesiacov túlali svetom a tak sme si povedali, že na jeho konci si skúsime zaspomínať aké najzaujímavejšie a najlepšie jedlá sme v tomto roku objavili.

Každý jeden mesiac v roku sme sa niekde ocitli a tak sme si povedali, že tento článok spravíme ako kalendár a malú spomienku na to, čo nás v danom mesiaci najviac nadchlo, zaujalo či potešilo.

Január: Hyderabadi Biryani / Hyderabad, India

Náš január sa niesol v znamení cestovania po Indii a hoci sme ochutnali desiatky neskutočne dobrých jedál, obaja si spomenieme na málo navštevované mesto Hyderabad, ktoré okrem unikátnych stavieb preslávilo aj jedlo „Hyderabadi Biryani“. Takmer všade v Indii a mnohých ďalších krajinách objavíte ryžové Biryani, ale tu v Hyderabade ho robia špeciálne. Vytvorili ho už v 18.storočí a premiešali v ňom mugalské a iránske chute, aby vytvorili niečo unikátne. Miešala sa v ňom akoby celá India. Cibuľa, citrón, šafran, koriander, koreniny, jogurt a napokon kúsky mäsa, ktoré sa pripravujú niekoľko hodín počas celej noci. K tomu lahodná ryža, podniky plný domácich neďaleko železničnej stanice a skvelá omáčka ako príloha. Aj vďaka tomuto jedlu patrí Hyderabad k našim indickým perlám.

Biryani

Február: Xiao Long Bao / Taipei, Taiwan

Ostrov Taiwan a najmä jeho hlavné mesto Taipei patrí medzi TOP streetfood destinácie sveta a tak sme vedeli, že to tu bude stáť za to. Spomedzi všetkých chuťoviek ku ktorým sme sa dostali si nás najviac získali typické „Soup Dumplings“, teda „Polievkové buchtičky“. Nájdete ich samozrejme aj pod miestnym názvom Xiao Long Bao. Z tenkého cesta sa rukami pripraví buchtička, vloží sa do nej mleté mäso, polievková šťava a nechá sa to všetko podusiť v bambusovom košíku. Vyjedali sme ich na rohu ulice a vychutnávali si ich k miestnej atmosfére.

Xiao Long Bao

Marec: Pastrami / New York, USA

Marec v New Yorku bol síce chladným, ale ochutnávka zaujímavých jedál v kultových podnikoch nikdy nespiaceho mesta človeka dokonale zahriala. Spomedzi všetkých špecialít je u nás Pastrami z Katz´s Delicatessen TOP jedlom, ktoré nám New York prihral do cesty. Sendvič s jemným hovädzím mäsom sa podáva so syrom a kvasenou kapustou. Nielen jedlo, ale aj atmosféra celého podniku príjemne podčiarklo našu spomienku.

Pastrami

Apríl: Fish and Chips / Truro, Veľká Británia

Apríl nás zaviedol do Veľkej Británie, ktorá sa mnohým ľuďom spája výlučne s Londýnom. Veľká chyba! Stačí sa odviezť pár kilometrov smerom na juh, kde vás divokosť pobrežia a malebnosť malých dediniek vtiahne do príbehov Jane Austin alebo jej o niečo mladšej kolegyne – Rosamunde Pillcher. Práve v grófstve Cornwall, kde sa natáča asi väčšina jej filmov  sme našli aj my poklad – pravdepodobne najlepší Fish & Chips na svete. Aj keď nepatrí medzi najzdravšie jedlá, tejto čerstvej fritovanej treske s hranolčekmi,  poliatej  octom a citrónom sa vyrovná len máločo. Hoci už je tomu viac ako 150 rokov, kedy otvorili prvý Fish & Chips obchod v Británii, stále sa teší veľkej popularite.

Fish and Chips

Máj: Poisson Cru / Moorea, Francúzska Polynézia

Máj sa niesol v znamení veľkej cesty na konci ktorej bola Francúzska Polynézia s ostrovmi Tahiti a Moorea. Práve na menej známom z dvojice ostrovov, teda na Moorea sme ochutnali najväčšiu špecialitu Polynézie. Je ním Poisson Cru a predstavujú ho kúsky surovej ryby, najčastejšie tuniaka, ktorý sa namočí do limetkovej šťavy a premieša sa s kokosovým mliekom do ktorého sa pridajú kúsky nadrobno nasekanej zeleniny. Hoci človek sa dnes človek so suši stretne pomerne bežne, surová ryba v ponímaní Poisson Cru je predsa len chuťovo niekde inde a musíme povedať, že stojí za to ochutnať toto jedlo. Skrýva v sebe totiž exotiku týchto ostrovov.

Poisson Cru

Jún: Šopský šalát / Plovdiv, Bulharsko

Možno to vyznie ako najobyčajnejšie jedlo sveta, ale počas našej júnovej bulharskej cesty sme si mimoriadne obľúbili „obyčajný“ Šopský šalát. Čerstvé rajčiny, cibuľa, uhorky, paprika, všetko podfarbené nastrúhaným bielym syrom. Ochutnali sme ho na viacerých miestach Bulharska, no vždy a všade chutil vynikajúco.

Šopský šalát

Júl: Čevapi / Sarajevo, Bosna a Hercegovina

Leto a Balkán k sebe idú a tak sme sa aj my v júli vybrali do Bosny a Hercegoviny za jedlom. Samozrejme Bosna ponúka niekoľko nádherných miest, ktoré sme si vychutnali, ale jedlo či miestny streetfood nás úplne pohltil. Nebude tak veľkým prekvapením, že sme si zamilovali práve najtypickejšie čevapi. V regióne sa drží vďaka Osmanom už od 15.storočia a jeho vôňu spoznáte už z diaľky. Čerstvé mleté mäso, ugrilované na drevenom uhlí, zabalené v mäkkom pita chlebe, ozdobené cibuľkou a je to. V jednoduchosti je krása a čevapi nám to len potvrdili.

Cevapi

August: Sirniki / Minsk, Bielorusko

Z našej cesty Bieloruskom sme boli nadšení a pripravili sme aj food guide, ktorý je tu na našej stránke. Keď sa však za Bieloruskom ohliadneme, najviac nám učaroval podnik Vasilki v centre Minsku, kde sme ochutnali viacero jedál, no najviac spomíname na typické bieloruské raňajky. Tvarohové sirniki, bliny a najlepšia ovsená kaša. Najmä čerstvé sirniki sú jedlom, ktoré ak ochutnáte, nezostanete len pri jednej porcii.

Sirniki

September: Dizi / Esfahán, Irán

V septembri sme prechádzali Hodvábnou cestou z Kirgizska až do Iránu a práve v Iráne sme natrafili na vynikajúco pripravené jedlo zvané Dizi (niekde ho nájdete aj pod menom Abgušt). Tradičné perzské jedlo vyzerá na prvý pohľad zvláštne, pretože si ho musíte „pripraviť“ sami a teda vziať tĺčik a v miske si roztlačiť dusené zemiaky, jahňacie mäso a zeleninu. Tlačíte dovtedy, kým sa vytvorí kaša, tú podlejete vývarom a zahryzujete si k Dizi čerstvý chlieb. Ak vás budú v Iráne nudiť kebaby, tak z Dizi budete nadšení.

Dizi

Október: Char Kway Toew / Penang, Malajzia

V malajskom Penangu sme sa zastavili niekoľko krát, ale vždy nás tento „street food ostrov“ bude fascinovať. Už teraz sa tešíme ako o ňom spravíme článok z materiálov, ktoré sme si odtiaľ priniesli. Najlepším a najchutnejším jedlom je pre nás „signature dish“ Penangu a tým sú rezance Char Kway Toew. Stačí k nim rozpálený wok, ryžové rezance, sójová a rybacia omáčka, čili, fazuľové výhonky, krevety, kúsky sladkej čínskej klobásky, všetko to spoločne premiešať a svoju povinnú dávku tohto geniálneho jedla máte v ruke do troch minút.

Char

November: Green curry fried rice / Ao Nang, Thajsko

Chladný november sme vymenili za teplé a exotické Thajsko. Spomedzi všetkých jedál, ktoré sme za roky spoznali a zamilovali si, sme tento rok objavili „Green curry fried rice“, teda akési spojenie typického zeleného kari a ryže. Doteraz sme mali vždy zelené kari v mištičke a separátne k nemu misku či tanier ryže, no neskutočne nás nadchlo jedlo, kedy sa všetko už v základe premieša vo woku. Výborné ho robia na Krabi v mestečku Ao Nang v maličkom, lokálnom, rodinnom podniku Jamai Halal na hlavnej ulici.

Green curry

December: Rösti / Zürich, Švajčiarsko

Decembrové Švajčiarsko nám do cesty prihralo tradičné švajčiarske jedlo Rösti, ktoré sme ochutnali v Zürichu v jednom kultovom podniku Rheinfelder Bierhalle. Je to jednoduché jedlo, pretože stačí nastrúhať varené alebo surové zemiaky a podľa chuti pridať šunku, slaninku a syr. Následne sa na panvici vytvaruje akási placka, ktorá sa opečie z oboch strán. Hotové jedlo sa často podáva aj s volským okom.

Zurich

 

Hľadáš ďalšie inšpirácie na skvelé jedlo? Pozri si niektorý z našich článkov v rubrike FOOD GUIDE, ktoré sme vytvorili:

   

 

 1 thought on “Najlepšie jedlá na našich cestách v roku 2017”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *