Omán a jeho 8 najkrajších pevností. Ktoré si určite pozrieť?

Omán je široko ďaleko známy svojim voňavým zlatom, ktoré cítiť v každom meste alebo na každom trhu. Kadidlo krajinu preslávilo už pred niekoľkými tisíckami rokov, ale okrem neho zdobia Omán desiatky starých pevností odkazujúcich na zaujímavú históriu krajiny. Príjemná krajina s ešte príjemnejšími ľuďmi je otvorená turistom každým rokom viac a viac a rozhodne má čo ponúknuť. Aké ománske pevnosti by ste si nemali nechať ujsť počas vašej návštevy?

1.MUSCAT

Nádherné, staré pevnosti sa stali charakteristickou črtou ománskeho staviteľstva a aké by to bolo hlavné mesto keby v sebe niekoľko pevností neukrývalo? V starej časti Muscatu nájdeme tie najznámejšie ležiace v zátoke stojace pekne oproti sebe. Zátoka vytvorila prírodný prístav, kam kedysi prichádzali lode za čulým obchodom. Východný výbežok obsadila pevnosť Al-Džalalí a na kamennom prste vystierajúcim sa do mora na západe stojí Al-Miraní. Každá vyzerá trošku inak, no obe spája pohnutá minulosť z nepokojného konca 16.storočia, kedy námornícky národ Portugalcov ovládal krajinu kadidla. Pevnosť al-Miraní je významnejšou z dvojice, pretože sa k nej viaže príbeh o vyhnaní Portugalcov. Ovláda ju snáď každý Ománec. Kedysi v nej slúžil Ind, ktorý mal nádhernú dcéru Párváti. Netrvalo dlho a portugalský veliteľ pevnosti Pereira si ju všimol a chcel si ju vziať za ženu. To sa starostlivému otcovi nepáčilo a presvedčil tak veliteľa, aby sa na svadbu mohli dať do poriadku všetky zásoby v pevnosti. Otec vyniesol z pevnosti všetko dôležité a keď už v nej nezostalo takmer nič zašiel za ománskym vodcom Sultánom bin Sajfom a oznámil mu, že môže na Portugalcov zaútočiť. Vďaka jeho pomoci padla portugalská vláda nad krajinou.

 

2.MUTRAH

Pevnosť v Mutrahu (ktorá je časťou hlavného mesta Muscat) si zaslúži miesto v ománskom rebríčku samostatne. Mutrah je najpríjemnejšou štvrťou celého Muscatu. Ležiac na brehu mora, ho lemuje promenáda s rybacím a kadidlovým trhom a nad hlavami miestnych sa na skalnatom brale dvíha stará pevnosť. Presne takto si človek predstavuje Omán. Pevnosť tu v Mutrahu postavili Portugalci ešte v roku 1580, teda v rovnakom období, kedy vznikli pevnosti starého Muscatu v zátoke. Dnes je pevnosť vojenským priestorom a tak žiaľ nemôžete vstúpiť dnu, ale na pohľad je dokonalá.

 

3.NIZWA

Nizwa leží len necelých 130 kilometrov západne od Muscatu. Jej obrovským lákadlom je impozantná pevnosť okolo ktorej sa rozkladajú hradby a za nimi staré mesto plné obchodíkov. Pôvodne mala slúžiť na ochranu okolitých oáz, zdrojov vody a strategických ciest, no netrvalo dlho a svoje miesto si tu našli domáci zruční remeselníci. Za jej mohutnými hradbami sú miestnosti múzea plné tradičných výrobkov. Strážia ich dva bronzové kanóny. Jeden vyrobili Švédi a druhý pochádza dokonca z Portugalska. Pevnosť tu v Nizwe nechal postaviť okolo roku 1650 imám Sultan Bin Saif al-Yarúbi na mieste, kde už stáli staršie konštrukcie z cca 12.storočia. Veľké nádvorie vás privedie k schodisku na konci ktorého sa ocitnete na vrchole stavby. Odtiaľto je na Nizwu s okolitou oázou najkrajší pohľad. Vo vetre sa trepoce obrovská červeno-bielo-zelená vlajka krajiny. Stovky paliem sa rozbiehajú po meste a okolí, pod nimi sa skrývajú malé, rozpadávajúce sa hlinené domčeky, moderná zástavba, ale aj široké ulice s prechádzajúcimi sa ľuďmi. V diaľke nehybne stojí vyschnuté koryto rieky a krásne, nedobytné hory Jebel Achdar. Omán, ktorý si zamilujete.

 

4.NAKHAL

Každý ománsky región má svoje vlastné príbehy a svoje vlastné pevnosti. Niektoré sú dobre známe, iné zase ukryté pred svetom a je problém sa k nim dostať. Pevnosť Nakhal leží necelých 150 kilometrov severne od hlavného mesta v regióne al-Batinah. Cesta k pevnosti prechádza rovinou medzi ktorou sa objavujú pásiky zelených záhrad a sadov so stromami. O pevnosti Nakhal sa hovorí ako o jednej z najkrajších ománskych stavieb. Opis, ktorý by v iných končinách sveta priťahoval turistické autobusy patrí takmer len vám. Dramatické hory Hadžaru stúpajú, klesajú a ústia do vyschnutých údolí plných obrúsených kameňov. Pevnosť stojí na vyvýšenine, aby ju bolo dobre z diaľky vidno a odstrašila každého kto by si na ňu brúsil zuby. Kedysi na tomto mieste stála pevnosť, ktorej korene siahali do predislamskej doby, ale v roku 1834 za vlády imáma Saída bin Sultána tu vyrástla dnešná stavba. Tmavé miestnosti pevnosti osvetľujú len zväzky svetla predierajúceho sa dnu cez malé otvory a zamrežované okná. Krásne miesto, koniec koncov zastavil sa tu aj britský princ Charles na svojej návšteve Ománu.

 

5.RUSTAQ

Cesta k pevnosti Rustaq sa kľukatí pomedzi špicaté vrcholky Slnečných hôr ako by sa dalo pohorie Jebel Shams preložiť. Neraz pripomínajú otvorenú tlamu žraloka posiatu ostrými zubiskami. Pôsobia však krásne, chladne, neosobne, ba priam až drsne až sa na nich človeku páči ich neskrotená divokosť. Hlinené múry pevnosti v Rustaqu nie sú tak impozantné ako v Nakhale, za to sú minimálne o storočie staršie. Rustaq bol dokonca kedysi hlavným centrom Ománu a preto si dodnes nesie svoju dôležitosť. Kým Muscat je živým mestom, tu sa najčastejšie rozvíri prach ulíc keď sa ľudia chystajú na ranný trh. Pevnosť je opustená a jej steny rozochvejú len občasné kroky. Tmavé miestnosti pôsobia po toľkých rokoch neútulne. Nedajte sa však odradiť, ponorte sa do chodieb pevnosti a ocitnete sa v takmer 20-metrov vysokej veži. Je najvyšším bodom celej stavby a pohľad z nej na okolie je na nezaplatenie.

 

6.JABRIN

Neďaleko známeho mesta Nizwa leží pevnosť Jabrin. Kým mnoho iných ománskych pevností je zasadených do zvláštnosti krajiny, Jabrin vyrastá takpovediac z ničoho, len zo širokej roviny. Takto tu stojí už od roku 1675, kedy s nápadom postaviť pevnosť prišiel imám Bin-arab Bin-Sultán. Nemala len vojenský charakter, ale za jej širokými múrmi sa učilo o filozofii, astrológii a prednášalo o islamskom práve. Jabrin bol centrom vzdelanosti a učenci odtiaľto sa rozutekali po celej krajine. Vnútro pevnosti netvoria obrovské priestory, ale skôr menšie miestnosti vybavené dobovým inventárom. Mnohé z nich zdobia len ručne tkané koberce a niekoľko vankúšov v rohu na ktorých sa kedysi spalo. Kamenné steny krášlia reliéfy a niekde dokonca vidno aj zvyšky pôvodných fresiek. Tmavé schodisko vedie na vežu, respektíve rozhľadňu pod ktorou sa rozbiehajú poľnohospodárske políčka, stromy a v diaľke sa dvíhajú šedivé kopce Jebel Akhdar. Patrí k menším ománskym pevnostiam, ale ak stojí za to, pozrieť sa na ňu zblízka.

 

7.BAHLA

Pevnosť, ktorá Bahlu (cca 200km od Muscatu a 40km od Nizwy) preslávila vo svete vidno už z diaľky ako tróni vysoko nad mestom v blízkosti hôr Jebel Achdar. Hovorí sa, že pevnosť tu v Bahle patrí medzi najstaršie a najväčšie v celom Ománe. Už v 12.storočí ju vybudoval kmeň Bani Nebhan, ktorý obýval okolitú krajinu. Jej význam len podčiarkne fakt, že ju v roku 1987 zaradilo UNESCO do svetového dedičstva. Na pevnosť je najkrajší pohľad za pahorku, ktorý sa dvíha nad malým, zaprášený mestom, kde sa zastavil čas.

Bahla

 

8.SOHAR

Námornícke mesto Sohar leží severne od Muscatu okolo 220 kilometrov, neďaleko hraníc s Emirátmi. Kúsok od pobrežia stojí pevnosť, tak rozdielna oproti všetkým, aké v krajine kadidla uvidíte. Jej múry nemajú charakteristickú farbu hnedej hliny, ale sú čisto biele ako maják. Rohové veže sa strácajú v zelenom parku plnom kríkov a stromov. Dolieha sem hlas mora aj jeho sýta slaná pachuť. Nádvorie pevnosti z 13.storočia je pomerne rozľahlé a vstupuje sa odtiaľto do viacerých miestností a dá sa vyjsť aj hore na vežu s výhľadom.

 

ZAUJAL ŤA OMÁN? POZRI SI AJ NÁŠ ČLÁNOK o OMÁNSKEJ KUCHYNI!

Omán. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.