Sirmione. Na brehu jazera Lago di Garda

Talianske Sirmione patrí medzi najpríjemnejšie mestá ležiace na brehu jazera Lago di Garda. Rozprestiera sa v krásnom priestore medzi Alpami a úrodnou Pádskou nížinou a nie je obyčajným jazerom, pretože v sebe skrýva romantiku krásnych mestečiek.

Sirmione

Mesto obklopené jazerom

Lago di Garda alebo ak chceme Gardské jazero patrí medzi najpopulárnejšie oblasti severného Talianska. Ak natrafíte na skvelú akciu a kúpite dobré letenky do talianskeho Bergama, ste odtiaľto vzdialení len cca 90 kilometrov a tak sa tu začína rysovať krásny výlet do historického mestečka menom Sirmione. Bez akýchkoľvek pochýb je najznámejším strediskom v oblasti Gardského jazera a kým ostatné mestá či mestečká ležia viac menej na brehu jazera, Sirmione sa rozprestiera na úzkom výbežku zasahujúcom niekoľko kilometrov priamo do neho. Aj ono má svoju modernú tvár, ale každý kto sem príde, túži poprechádzať sa typickými, starými uličkami v ktorých sa prevaľuje podmanivá, talianska atmosféra.

Sirmione
Hrad Rocca Scaligeri

Na stredovekom hrade

Niektoré miesta majú svoje najkrajšie pamiatky a ťaháky roztrúsené v uličkách, aby ich človek hľadal, ale Sirmione vytiahne svoj stredoveký hrad Rocca Scaligeri z 13.storočia hneď na začiatku. Je totiž pomyselnou bránou do mesta a nikto sa nevyhne prechodu kamennou bránou za ktorou sa rozlejú dláždené, farebné uličky ozdobené kvetmi a malými obchodíkmi. Hradné múry sa dvíhajú z vodnej priekopy a na hladine sa nádherne zrkadlia hranaté veže. Čajky si posadali na hradby a pod nimi sa kýva niekoľko malých lodí čakajúcich na turistov, aby s nimi spravili okružnú plavbu jazerom. Stredovekú pevnosť nechala postaviť bohatá aristokratická rodina Scaligerov, ktorá vládla v neďalekej Verone (je odtiaľto vzdialená len cca 40 km). Z vonku pôsobí hrad ako nedobytný a priťahuje pohľady azda všetkých návštevníkov oddychujúcich v reštauráciách priamo na námestí. Prázdne nádvorie ústi do schodov a tie po pár minútach zastavia v najvyššej z veží. Krajší pohľad na Sirmione sa nájsť už nedá. Tieň veže padá cez pevnosť a v jej zadnej časti sa dokonca vyrysoval dômyselný prístav ukrytý za hradbami. Na strane druhej sa zase úzky výbežok posiaty mestom zabára hlbšie do jazera. Staré mesto je plné tradičných domov, hnedých striech nad ktorými stojí zvonica kostola a v diaľke vyrástol pahorok ozdobený hustými korunami stromov, kde mal svoju vilu aj rímsky spisovateľ Catullus.

Sirmione
Hrad Rocca Scaligeri je vstupnou bránou do mesta

 

Sirmione
Vstup do pevnosti

 

Sirmione
Hradný múr položený na vode

 

Sirmione
Pohľad na výbežok na ktorom leží Sirmione

 

Sirmione
Sirmione má zaujímavú polohu

 

Sirmione
Hradná veža

 

Sirmione
Sirmione pod nohami

Romantika v uličkách

Uličky Sirmione sú presne také ako si ich človek vysníva. Talianska Lombardia v tomto nikdy nesklame. Majú v sebe kúsok romantiky z Verony, nádych talianskeho vidieku v podobe domácich reštaurácii a nechýba im ani výhľad na jazero nad ktorými vyrástli zvlnené pahorky. Niektorí návštevníci prišli len na rýchlu obhliadku zaujímavostí, ale iní pochopili, že splynúť s talianskou dušou sa dá len pomalým krokom, nenáhlením sa a vychutnávaním si okamihu. Mnohé domy zdobia pastelové farby a stalo sa pomaly pravidlom, že takmer každý dom má v sebe aspoň malý obchodík. Nielen so suvenírmi, ale niekde sa predávajú domáce cestoviny, bylinky, koreniny, ovocie, zeleninu, keramiku, no nechýbajú ani butiky, topánky, kabelky či kaviarne s dvomi, tromi stolíkmi vyloženými do ulice. Aj tu medzi uličkami sa skrývajú odkazy histórie v podobe starých ruín rozpadnutých kostolíkov či stôp Rimanov.

Sirmione
Hrad vidno aj z okolitých uličiek

 

Sirmione
V uličkách Sirmione

 

Sirmione
Hlad zaženie pizza al taglio

 

Sirmione
Krásne kvetinové zátišie v starom meste

 

Sirmione
Na námestí

 

Sirmione
Sirmione je mimoriadne príjemné miesto na potulky

Vo vile básnika Catulla

Koniec úzkeho polostrova sa nesie v znamení vily rímskeho básnika Catulla. Od termálnych kúpeľov s bazénom, kam chodia relaxovať turisti premáva k vile vláčik, ale kto ho nepotrebuje toho čaká príjemná kilometrová prechádzka v obklopení domov, stromov a kvetov. Názov vily Grotta di Catullo z taliančiny napovedá, že sa jedná o jaskyňu, ale tento mylný názov vznikol pri objavovaní ruín, kedy ľuďom niektoré miesta pripomínali výtvor prírody. Rozvaliny niekdajšej vily zaberajú pomerne veľkú plochu. Staré olivovníky sa vlnia vo vetre prichádzajúcom z jazera a starovekými cestami kráčajú popod oblúky návštevníci. Vila patrí medzi najkrajšie príklady rímskej architektúry na severe Talianska. Na prelome letopočtov v nej žil rímsky básnik Catullus a aj tento fakt jej pridal na obľúbenosti. Len pár metrov od nej sa brehy zvažujú do Gardského jazera a za pekného počasia vidno aj na protiľahlý breh posiaty domami ukotvenými v pahorku. Uličky Sirmione opäť zvedú k prechádzke. Niektoré končia pri drevených mólach s odstavenými loďami, no iné sa rozplynú na námestí s niekoľkým reštauráciami. Patria k talianskemu životu. Sadnúť si medzi domácich, ochutnať ugrilovanú, čerstvú rybu priamo z jazera a zapiť si ju miestnym bielym vínkom Lugana.

Sirmione
Pohoda na jazere Lago di Garda

 

Sirmione
Ruiny rímskej vily básnika Catulla

 

Sirmione
Rímska vila básnika Catulla

 

Sirmione
V starej rímskej vile

 

Sirmione
Catullova vila patrí medzi TOP pamiatky Sirmione

 

Sirmione
Obed v meste

 

Sirmione
Farebné centrum mesta