Wadi Rum. Najkrajšia púšť Jordánska


Arabské krajiny sa nám tradične spájajú s predstavou púšte, ale nie vždy je realita na miesta taká ako v hlave. Mnohé krajiny majú púšť len veľmi obyčajnú, alebo ju nemajú vôbec. Obľúbené Jordánsko sa púšťou popýšiť môže. A nie hocakou! Ukrýva totiž v sebe púšť Wadi Rum, ktorá si drží povesť najfarebnejšej púšte Blízkeho Východu. Okrem toho sa prepletá s menom Lawrenca z Arábie, s Beduínmi a tak je dobrodružstvo na svete.

Smer Wadi Rum

Jordánsko nie je len Petra a hoci je tento klenot ukrytý medzi kopcami Mojžišovho údolia akýmsi synonymom celej krajiny, nie je to našťastie všetko, čo dokáže ponúknuť. Jordánsko zaujme svojimi biblickými miestami, archeologickými lokalitami, starými bazármi či križiackymi pevnosťami, no má v sebe aj krásnu a farebnú púšť. Jordánsko nie je veľkou krajinou. Celé ho prejdete od severu na juh za šesť, možno sedem hodín a tak tu nikde nie je ďaleko. Púšť Wadi Rum leží na juhu krajiny, medzi svetoznámou Petrou a prímorskou Aqabou.

Púšť Wadi Rum

Púšť na dosah

Krajina naokolo je kúzelná. Z prašných, kamenistých rovín vyrastajú kopce. Niektoré sú zašpicatené, ostré, iné zase akoby zrezané pripomínajúce neveľké stolové hory. Život tu zdanlivo nie je, ale to sa zdá len na prvý pohľad, pretože sem tam sa objaví malá dedina s niekoľkými domami, kozami a stádom tiav. Vynoria sa prvé pieskové duny a človek vie, že je už veľmi blízko. Z hlavnej cesty sa odrazu odvíja cesta hlbšie do vnútrozemia. Až tá vedie k mestečku Rum, odkiaľ sa vyráža na výlety do púšte. Cestu kopírujú úzke koľajnice, ktoré slúžia na prepravu fosfátov. Ak prejde vlak, domáci neváhajú odstaviť svoje autá a túto zaujímavosť si zvečniť na fotoaparáty či mobilné telefóny. Predsa len vlak v púšti nie je každodennou záležitosťou.

Džíp je najlepším dopravným prostriedkom v púšti

Svet beduínov

Púšť Wadi Rum a výlety majú dnes pod palcom Beduíni z kmeňa Zalabia. Sú potomkovia beduínskych nomádov, ktorí pred tisíckami rokov prešli do týchto oblastí z Jemenu či Saudskej Arábie. Dnes je Jordánsko a oblasť Wadi Rum miestom, ktoré volajú domov. Svoj pôvodný život vymenili za moderný svet a väčšina z nich dnes pracuje v turizme. Návštevnícke centrum je prvý miestom kam sa človek túžiaci po zážitkoch na púšti dostane. Parkujú tu džípy, autá, mikrobusy turistov, ale sem tam sa okolo prejde aj vznešený koráb púšte. Sem a tam pobehujú mladí Beduíni a zdá sa, že majú skutočne všetko pod palcom. V kancelárii si môžete vybrať akú prehliadku púšte si želáte a či tu strávite niekoľko hodín alebo dokonca niekoľko dní.

Wadi Rum majú pod palcom miestni beduíni

Sedem pilierov múdrosti

Tu na začiatku Wadi Rum stojí skala s príznačným názvom „Sedem pilierov múdrosti“. Pripomína kamenné prsty vystreté k nebu a jej meno je dedičstvom T.E.Lawrenca, ktorý je v západnom svete známejší skôr ako Lawrence z Arábie. Pomenoval tak svoju knihu a jej názov sa tu udomácnil natoľko, že aj miestni Beduíni ho používajú a postupne zabúdajú na pôvodné mená. Mestečko Rum vyzerá ako zhluk betónových budov. Žije v ňom niekoľko stoviek ľudí. Prechádza ním jedna hlavná cesta, ktorá sa rozvetví ako košatý strom, aby sa jej natiahnuté ruky dostali ku každému domu. Sedím vzadu na korbe džípu a ten sa neustále natriasa.

Sedem pilierov múdrosti na začiatku Wadi Rum

V dedinke Rum

Moderní Beduíni tu však majú všetko čo potrebujú. Malé obchodíky s potravinami či vecami do domácnosti, čajovňu bez ktorej by v týchto častiach sveta ľudia takmer neprežili a dokonca tu je aj škola pre malé deti. Vyučovanie práve končí a niekoľko detí vybehne v uniformách priamo na cestu. Zvíri sa prach, na chvíľku zastavia a potom sa rozbehnú a stratia sa v uličkách. Až za mestečkom sa otvára nádherná krajina. Piesková, premiešaná s kameňmi, posiata kopcami často bizarných tvarov a krajina plná príbehov. Asi kilometer od mestečka kráča smerom k nemu tucet ľudí v zástupe. Vracajú sa po niekoľkých dňoch z púšte. Aj to sa tu dá zažiť. Na vlastnej koži skúsiť život na púšti, šliapať dlhé kilometre, spať pod hviezdami a zbierať zážitky.

Aj v dedinke Rum nájdete malú mešitu

Lawrencov prameň

Stačí pár kilometrov po prašnej ceste okolo ktorej vyrástli poriadne ostré štíty kopcov a objaví sa z ničoho nič veľký, opustený košatý strom aký zvykne rásť sám na zelenej lúke neďaleko lesa. Naokolo sú napadané skaly a medzi hnedými kameňmi sa vo výške niekoľkých metrov zaleskne zeleň. „To miesto voláme Lawrencov prameň“ hovorí beduínsky šofér džípu a ukazuje na netypicky zelené miesto. Tu pod skalami natiahli Beduíni svoj veľký stan, kde asi tucet z nich sedí či leží a ukrýva sa pred ostrým slnkom. Chlapci varia čaj na uhlíkoch a niekoľkých suchých vetvičkách a následne ho nalievajú každému do malého pohárika. Chutí výborne, pretože ho vylepšujú bylinkami akými sú šalvia a púštna mäta. Tá je aromatickejšia a silnejšia než obyčajná mäta a po ponorení do kanvice čaju ním horúci nápoj veľmi príjemne nasiakne.

Z púšte rastú krásne kopce
Opustený strom
Čaj je na púšti najlepším nápojom
Pohľadáte na púšti obrázok Lawrenca z Arábie?

Vôňa kadidla

Na dokreslenie orientálnej atmosféry postavia na rozžeravený uhlík malý kúsok jemenského kadidla, ktoré presýti vzduch. Kedysi dávno tadiaľto viedli obchodné cesty z Arábie a kadidlo putovalo na sever do Sýrie či dnešného Turecka a odtiaľ do Európy. Jeho vôňa pripomenie tieto takmer zabudnuté časy. Beduínske ženy sa snažia predať niekoľko ručných výrobkov od náhrdelníkov, náramkov až po náušnice. Vyšliapaný chodník vedie k veľkej skale, ktorá sa pred tisíckami rokov musela odlomiť z masívneho brala. Nikto nevie kedy sem spadla, no niekdajšie civilizácie ju poznali, pretože dodnes na nej vidno niekoľko zaujímavých petroglyfov. Znázorňujú to, čím boli obklopení každý deň a preto je do tvrdého kameňa vysekaných niekoľko tiav.

Staroveké petroglyfy
Posedenie na púšti

Na pieskovej dune

Cestou k úzkemu kaňonu al-Chazali sa odrazu objaví pôsobivá, niekoľko metrov vysoká piesková duna. Farby púšte sa začínajú naplno prejavovať až zem pripomína paletu, kde si maliar mieša niekoľko odtieňov šedej, hnedej, oranžovej až červenej. Všade je piesok, no tu i tam z neho vyrastajú trsy trávy či nízke kríky, ktoré upútajú pozornosť voľne sa pasúcich tiav. Obrovská piesková duna sa stala symbolom Wadi Rum a tak sa pri nej zastaví skutočne každý. Chuť rozbehnúť sa až nahor je obrovská, no po chvíli človek príde na to, že bežať sa tu nedá tak ľahko ako v predstavách a s nohami zaborenými miestami až po kolená v piesku je problematické aj kráčanie. Výhľad odtiaľ je fantastický. Púšť sa rozbieha do štyroch svetových strán a naráža na skaly pripomínajúce roztečený vosk. Príroda sa tu naozaj vyšantila. Kto by povedal, že tie maličké, takmer nepatrné zrnká piesku spolu s vetrom dokážu vytvarovať tak nádherné veci?

Najkrajšia piesková dna Wadi Rum
More piesku
Wadi Rum ponúka krásne scenérie

Tajomný kaňon

Skaly sa zbiehajú k sebe no akýmsi nedopatrením nesplynuli, ale medzi sebou nechali niekoľko metrový kaňon. Miestni mu vravia al-Chazali a ak je vonku pekelná horúčava, tu nájdu tieň, chladný vzduch a príjemné prostredie. Za stromom sa vinie kamenná cesta hlbšie a hlbšie do kaňonu a hoci má len dvadsať, možno tridsať metrov je to fascinujúce miesto. Kaňon by bol aj dlhší, avšak zablokovali ho obrovské balvany a tie určili pokiaľ môžu ísť ľudia. Niektoré miesta sú vyplnené vodou až vznikli malé jazierka. Takýto nález mohol Beduínom či obchodníkom niekoľko krát zachrániť v minulosti život. Nič nie je na púšti vzácnejšie ako voda a tá je tu ukrytá. Steny zdobia petroglyfy na viacerých miestach. Pôvodne sa myslelo, že patrili civilizácii Thamudov z južnej Arábie, no ďalšie a ďalšie poznatky určujú známych Nabatejcov za umelcov, ktorí stvárnili obrázky. Tí sa podpísali pod Petru a patria tak k najslávnejšej civilizácii v Jordánsku. V skalách sú vyryté obrázky postáv so vzpriamenými rukami, kozorožce, zvieratá, ťavy alebo odtlačky chodidiel. Nájdeme aj zopár nápisov, no sú písané tak archaickou arabčinou, že aj Beduíni s ňou majú dnes problémy.

Tajomný kaňon al-Chazali ukrýva nejednu zaujímavosť
Vzácne petroglyfy v kaňone
Po stopách Beduínov
Má aj Wadi Rum svoju pyramídu?

Milión hviezd

Džípy za sebou nechávajú dlhú, zaprášenú stopu a chvíľu trvá, kým sa prach usadí a krajina sa upokojí. Petroglyfy sú roztrúsené na púšti ako by ich niekto nabral do dlane a len tak z výšky hodil do diaľky. Pri skalách si Beduíni rozložili ďalší stan. Priniesli niekoľko tradičných vecí, vyzdobili ho a trávia tu čas, kým sú sami. Pred stanom stojí asi tridsať tiav, ktoré každého záujemcu povozia po okolí. V diaľke sa z piesku dvíha zašpicatený kopec pripomínajúci pyramídu. V tejto krajine zázrakov by nebol problém uveriť takejto fatamorgáne. Večer keď prikryje Wadi Rum nočná obloha, Beduíni sa smejú, že žijú v „milión hviezdičkovom“ hoteli. Na grile sa otáča kus jahňaciny, rytmické údery bubnov sa strácajú v diaľke a obláčiky dymu z vodnej fajky stúpajú k čiernemu nebu. Beduínska idylka predstavuje zážitok na celý život.

Wadi Rum má nádherné farby
Aká by to bola púšť bez tiav?
Stádo tiav
Podvečer na púšti

Praktické info

Ak sa chcete do Wadi Rum dostať a nemáte vlastné auto, nie je to vôbec problém. Autobusy či mikrobusy medzi Aqabou a Ammánom (hlavný jordánsky ťah) vás vedia vyhodiť na „Rum intersection“, teda na križovatke, odkiaľ pokračuje cesta priamo k vstupu na púšť (cca 25-30km). Na križovatke zastavíte auto či mikrobus a posledné kilometre máte zdolané. Taxík z Aqaby môže stáť cca 20-25 JOD (ak ste štyria, táto alternatíva sa celkom oplatí). Z Petry chodí skoro ráno priamy bus k Wadi Rum (1x denne) a ak v nej spíte vo vašom hoteli vám poradia presný čas aj miesto odchodu.

Vstupné do parku Wadi Rum je dnes 5 JOD (platí sa priamo v Návštevníckom centre). Tu nájdete aj ponuku výletov, prenájom džípov či iných záležitosti, ktoré sa s aktivitami vo Wadi Rum spájajú. Netreba si džíp rezervovať dopredu, stačí sa tu ukázať a do 10 minút máte všetko vybavené. Cena prenájmu 1 džípu na cca 2-3 hodinový okruh (pre 6 ľudí) sa pohybuje okolo 35 JOD.

Na púšti sa dá aj prespať a je to skvelý zážitok. Nájdete tu ubytovanie pre každý budget od tých najlacnejších ako Cave Camp (za cca 10-12 JOD za izbu), cez tie lepšie ako je Alblwi Camp, kde spíte v stane za cca 40-45 JOD na noc. Ak však na peniaze nehľadíte, tak stojí za to Rahayeb Desert Camp, v nádhernom prostredí.

 

Prečítaj si aj náš ďalší článok z krajiny menom JORDÁNSKO:

Sleduj nás aj na Facebooku:

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *