Irak. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Ako chutí Irak? Ak sa vyberiete do tejto krásnej blízkovýchodnej krajiny, pripravte sa na gastronomický zážitok. Iracká kuchyňa možno nepatrí medzi najznámejšie na svete, ale na tanieri sa tu miešajú vplyvy Levantu. Perzie aj Arábie a niektoré jedlá majú korene ešte v staroveku. Pozrite sa na Irak optikou jedla a vychutnajte si túto krajinu. Čo tu viete ochutnať?

Kuchyňa Iraku nebude pre človeka, ktorý pozná jedlá zo Sýrie, Libanonu, Turecka či Iránu, žiadna veľká neznáma, pretože všetky spomenuté krajiny sa tu miešajú a vytvárajú dokonalý celok. Irak je nádherná, historická krajina, kde môžete tráviť týždne objavovaním, no okrem unikátnych pamiatok tu nájdete aj množstvo chutí na ktoré budete doma spomínať. Iracká kuchyňa veľmi dobre pozná mäso či grilované ryby, ale na svoje si tu prídu aj vegetariáni, ktorí rozhodne nebudú hladovať. Iracká kuchyňa je overená časom, pretože najstaršie recepty objavili už na klinopisných tabuľkách v Babylone a tie majú viac než 3700 rokov. Zlatú éru zažívalo iracké jedlo aj počas Abbásovského kalifátu, kedy stál Bagdad na vrchole sveta, no ani dnes sa za ňu nemusí hanbiť. Práve naopak, iracké jedlo bude patriť k zážitkom, ktoré si odtiaľto odnesiete.

Čo ochutnať v Iraku? Inšpirujte sa našimi tipmi!

Masgouf

Masgouf patrí medzi najtradičnejšie jedlá Iraku a možno vám jeho názov nič nepovie, ak ste tu nikdy neboli, bude to pochúťka. Toto jedlo predstavuje perfektne pripravenú rybu z rieky Tigris (môže byť aj z Eufratu, ale všetci tu povedia, že Tigris je Tigris). Je ťažké povedať, kde robia najlepší Masgouf, pretože Mosul či Bagdad o sebe tvrdí, že to vedia najlepšie, na čo sa južný Irak pousmeje. Ochutnať ho však rozhodne treba! Masgouf predstavuje rybu, podobnú kaprovi a keď sa ide grilovať, nareže sa tak, aby sa natiahla na ražeň a položila sa do blízkosti ohňa. Často sa na grilovanie používajú obrovské kruhové grily, ktoré si nemôžete nevšimnúť. Ryba sa potrie marinádou z olivového oleja, tamarindu, štipka soli, kurkuma a dokonalosť je na svete. Ryba sa napokon pomaličky pečie, niekedy hodinu, iní hovoria o troch a napokon sa do nej pustíte. Dojete a chcete znovu!

Masgouf je národným irackým jedlom
Keď cestujete Irakom, neostane len pri jednej ochutnávke, pretože je to skvelé jedlo
Tradičná príprava grilovanej ryby

Iracké kebaby

Kebab je v Iraku fenoménom a bude patriť k najčastejším jedlám na ktoré natrafíte. Kebab v tejto krajine je však dokonalý a radi tejto mäsovej pasii podľahnete. Nájdete ich z kuracieho, jahňacieho či baranieho mäsa a môžete ich mať s kúskami mäsa alebo mleté. Nedá sa povedať, ktoré budú lepšie, pretože obe verzie sú vynikajúce. Ak ste mäsožravci, pri tomto jedle si prídete na svoje. Mnohé malé podniky robia napríklad iba kebab, jeden či dva druhy a dostanete k nim prílohu. Tá má často chlieb, placky, grilované rajčiny, cibuľu, petržlenovú vňať, ale prílohou môže byť čokoľvek. Určite je to jedlo, ktoré budete mať v Iraku viac krát, no verte, že vám to nebude vadiť!

Irak, jedlo, kebab
Iracké kebaby sú fenomén
Kebab z mletého kuracieho mäsa a neodmysliteľná príloha
Irak, jedlo, kebab
Odolali by ste takejto ponuke kebabov?
Najlepšie je skúsiť viacero kebabov, či už s kúskami mäsa alebo mleté

Tashreeb

Irak je krajina skvelých kebabov, no nie len nimi sa tu človek môže kŕmiť a jedným z vynikajúcich a zároveň mimoriadne jednoduchých jedál je aj tradičný Tashreeb. V Iraku sa o ňom hovorí ako o pastierskom jedle, pretože sa pripravovalo z jednoduchých surovín a hoci je typický s mäsom, často ho objavíte aj vo verzii bez mäsa a tá mne osobne chutila zatiaľ najviac. Tashreeb je jedlo, ktorého základom je omáčka z rajčín, kde nájdete cibuľku, zemiaky a všetko sa to dusí, aby sa premiešali chute. Keď je tento základ hotový, ponorí sa do neho chlebová placka a poriadne sa nechá „rozmočiť“, aby nasiakla omáčkou. Napokon sa na to všetko pridá ešte mäso, prípadne cícer a je to. Tashreeb sa najlepšie je tak, že si chlebovou plackou naberáte z jedla a nepoužívate príbor, no nie je to prehrešok, ak po ňom siahnete.

Tashreeb je jednoduchým jedlom, ale zaručene vám bude chutiť

TIP NA ČLÁNOK: 20 MIEST v IRAKU, KTORÉ STOJA ZA TO

Kebab Tawa (Aroog)

Irak je krajinou, kde nájdete veľké množstvo mäsových jedál a toto patrilo medzi TOP chuťovky. Kebab Tawa, ktorý niekedy volajú aj Aroog predstavuje kúsky mletého mäsa. Tie sa pripravia ako bochníčky a nechajú sa piecť (preto ho niekedy nájdete aj pod názvom Fried Kebab) na veľkej platni. Irackým štandardom je aj to, že keď si objednáte jedlo, na stôl vám pristane množstvo malých tanierikov a mištičiek s predjedlami z ktorých sa takmer najete. Kebab chutí výborne a hodí sa k nemu aj skvelá rajčinová omáčka, chlebové placky, zemiaky či fritované baklažány. Tento skvelý kebab som ochutnal v bagdadskej štvrti Karada.

Vynikajúci kebab Tawa s prílohami

Fatteh

Jedno z najzaujímavejších jedál v Iraku na aké sme natrafili má meno Fatteh (sem tam sa dá nájsť meno jedla aj s poprehadzovanými písmenkami). Nájdete ho v rôznych blízkovýchodných krajinách a všade sa bude trošku líšiť. Tent iracký Fatteh vyzeral už na prvý pohľad krásne. Reštaurácia Awani v Nadžáfe si naozaj dala záležať. Súčasťou Fatteh je grilovaný baklažán, ktorý sedí na hustej omáčke z tahini. V nej sa napokon skrývajú aj kúsky na hrubo pomletého či nasekaného jahňacieho mäsa. Ako príloha je opečený chlieb, granátové jablko či oriešky a všetko dokopy to vytvorilo neskutočnú explóziu chutí.

Irak jedlo
Fatteh bolo jedno obrovské prekvapenie

Quzi

Irak má niekoľko národných jedál a medzi nimi dominuje okrem Masgoufu aj Quzi, dokonalá jahňacina, ktorá sa podáva s obrovskou kopou ryže, orieškami či hrozienkami. Jahňacina je v Iraku veľmi obľúbená, a tak si mnohí Iračania s chuťou dajú Quzi a vedia si ho poriadne vychutnať. Názov tohto jedla pochádza zo starej osmanskej turečtiny, kde slovíčko „kuzi“ znamená „jahňa“. Jahňacie mäso sa pripravuje dlho, niekoľko hodín tak, aby sa mäso rozpadalo a bolo lahodné. Porcia je takmer vždy taká obrovská, že s ňou budete bojovať. Quzi je jedlo, ktoré nájdete nielen v Iraku, ale aj v krajinách Perzského zálivu od Kuvajtu až po Jemen, no našli by sme ho aj na Blízkom Východe.

Ak máte radi jahňacinu, tak Quzi by ste rozhodne mali ochutnať

Bagila bil Dihin

Irak v sebe skrýva množstvo chutí a jednou z nich je aj jedlo zvané „Bagila bil Dihin“. Nájdete ho najčastejšie na raňajky a predstavuje splynutie fazule, hoci najčastejšie ide o bôb s vajcovou omeletou a pita chlebom, ktorý je namočený v šťave z bôbu. Dostane tak zvláštnu, rozmočenú chuť a treba si na ňu zvyknúť. Omeleta s bôbom je však fantastická, a ak máte niečo podobné radi, budú vám tieto typicky iracké raňajky chutiť. Je to jednoduché, no veľmi sýte jedlo, ale ak radi ochutnávate, spýtajte sa na neho a pustite sa do nových irackých chutí!

Zaujímavé iracké raňajky stoja za to

Maklouba (Maqluba)

Tradičné blízkovýchodne jedlo levituje niekde na pomedzí Palestíny, Jordánska, Sýrie, Libanonu aj Iraku, a tak ho niet problém nájsť ani tu. Zaujímavosťou maklouby je aj fakt, že sa spomína po prvý krát už v 13.storočí za vlády Abbásovského kalifátu, kde o jedle píše Muhammad Bagdádi vo svojej kuchárskej knihe. Jedlo obsahuje niekoľko vrstiev a nájdete v ňom napríklad rajčiny, zemiaky, karfiol či baklažány a k tomu aj mäso, najčastejšie kuracie alebo jahňacie. Všetko sa prekladá ryžou a tá tvorí základ jedla. Pointou maklouby je to, že vrstvy naukladajú tak, aby sa po dokončení chytil veľký hrniec v ktorom sa jedlo varilo, obrátil sa naruby a jedlo sa vyklopilo na tanier či tácku. Najčastejšie sa podávala na slávnostiach či svadbách, lebo sa jej zvyčajne spravilo zopár kilogramov.

Maklouba patrí k tradičným jedlám počas osláv

Lablabi

Perfektný príklad jednoduchého, no dokonalého streetfoodu v Iraku je Lablabi. Ide o cícer, ktorý je v chutnom vývare a dochutí sa citrónovou šťavou, soľou, čiernym korením a nechýba tu ani sumak. Nájdete ho na mnohých miestach, kde sa predáva z vozíkov alebo aj v menších podnikoch. Tam ho často majú pripravený v obrovských hrncoch a len vám naberú do mištičky. Ak milujete cícer, toto si budete vychutnávať pokojne aj niekoľko dní za sebou.

Irak jedlo
Lablabi je vynikajúci streetfood, ktorý nielen zasýti, ale aj chutí

Mezze

Ak sa ocitnete na Blízkom Východe či v okolí, určite sa stretnete s mezze, teda predjedlami od výmyslu sveta. Irak je v tomto mimoriadne vďačný, pretože často ich dostanete na stôl bez toho, aby ste o tom vopred vedeli. Niekedy si stačí objednať jedno obyčajné jedlo ako kura či kebab a odrazu vám prinesú na stôl pokojne aj desať malých tanierikov, polievku, šaláty či omáčky. Pritom ste si prišli dať len jeden kebab a neboli ste veľmi hladní. Odrazu sa zaplní stôl a vy neviete, čo s tým množstvom jedla robiť. Mezze môže byť čokoľvek. Tanierik s cestovinami, hummus, baba ganúš, tahini, jogurt s nastrúhanými uhorkami, zeleninové šaláty aj polievka.  

Mezze vám pokojne zaplnia celý stôl
Pri mezze sa fantázii medze nekladú

Shawarma

Irak možno nie je najtypickejším príkladom krajiny, kde by streetfood hral prvé husle, no aj napriek tomu si tu viete prísť na svoje. Na výber len bude menej chuťoviek, ale tie čo nájdete budú stáť za to. Kráľom irackej ulice je mäsová Shawarma. Tu v arabskom svete je to prakticky to, čo u nás voláme „kebab“. Shawarma sú kúsky narezaného mäsa, ktoré dostanete do tradičného pečiva zvaného Samoon. Je tak typické pre Irak, že vždy keď ho niekde uvidíte, spojíte si to práve s touto krajinou. Na pouličnej Shawarme je dokonalé to, že súčasťou podniku sú nádoby alebo tácky s ingredienciami a napokon ste to vy, kto si jedlo dotvorí. Chcete mať v ňom len dva kúsky rajčín alebo desať? Máte radšej bylinky? Chcete aby bolo jedlo pikantné? Všetko je na vás a na tom ako si to dotvoríte. Môžete dokonca zostať stáť na mieste a jesť si svoju Shawarmu tak, že si z pohára či misky lovíte nakladané uhorky, čili papričky alebo si kedykoľvek doplníte to, čo sa vám minulo.

Shawarma na ulici je kráľom streetfoodu
Irak nie je streetfood rajom, ale shawarma to vie zachrániť

Falafel

Ak je kráľom irackej ulice Shawarma, Falafel mu dokonale sekunduje. Je to jedno z najbežnejších jedál v rámci irackého streetfoodu a budete ho milovať. Falafel sa pripravuje zo zmesi z cíceru alebo bôbu (môže byť aj mix). Tu v Iraku často pripomína malé šišky, pretože má v strede dieru. Keď si ho objednáte, je perfektne čerstvý a dostanete ho do irackého chleba Samoon. K tomu šalát, nakladaná zelenina, omáčky od jogurtu po tahini a vynikajúco sa k falafelu hodia aj pikantné čili papričky. Funguje to tu podobne ako pri shawarme, ak ostanete jesť na mieste, môžete si svoj falafel dotvoriť ďalšími ingredienciami.

Iracký falafel má v strede dieru
Falafel dostanete v tradičnom chlebe zvanom Samoon

Fasolia

Jedna z polievok na ktorú často natrafíte je polievka Fasolia a ako jej názov napovie, jej základom je fazuľa. Toto jedlo môže byť pokojne súčasťou mezze, môže byť ako polievka alebo dokonca aj ako hlavné jedlo. Je to polievka z bielej fazule v ktorej sa často objavia kúsky jahňacieho mäsa či cibuľka a pre chuť sú v nej aj rozdrvené rajčiny a zmes korenia. Táto polievka patrí k mojim najobľúbenejším v celom Iraku. Je chutná, sýta, dáte si ju so samoonom a máte vynikajúce jedlo.

Vynikajúca fazuľová polievka zasýti a bude naozaj chutiť

Shorbeh Adas

Obľúbenou polievkou na Blízkom Východe je aj šošovicová polievka a Irak skutočne nemôže byť výnimkou. Shorbeh Adas je mimoriadne jednoduché jedlo, kde sa použije prakticky len šošovica, cibuľka a niekoľko druhov korenín od čierneho korenia, kmín a koriander. Nechýba ani soľ či dokonca sa môže do polievky pridávať aj vývar, ktorý dotvorí chuť. Obľúbená je počas Ramadánu, no ochutnať ju viete kedykoľvek. Je to presne jedno z tých jedál, ktoré môžete mať počas cestovania Irakom pokojne aj viac krát a neomrzí vás to.

Šošovicovú polievku v Iraku milujú takmer všetci

Iracké sladkosti

Aká by to bola návšteva Iraku bez sladkostí, však? Krajiny v tomto regióne sú naozaj sladké a vidno to nielen na čaji, ale aj na cukrovinkách, ktoré sa vám pripletú pod nohy. Objavíte tu nespočetné množstvo miest, kde si viete sladkosti kúpiť a najviac ich majú často v bazárových svetoch. Len kráčajte a oni si vás niekde nájdu. Ochutnať môžete všetky klasické chute od rôznych druhov baklavy cez presladenú tulumbu a spoznáte aj množstvo tých, ktoré ste možno dosiaľ nevideli.

Kto by odolal pohľadu na čerstvú baklavu v bazárových uličkách?
Sladká až presladená Tulumba
Dezert v uliciach Basry, ktorý pripomína kunefe

Daheen

Ak budete kráčať bazárom irackého Nadžáfu, všimnete si na obrovských táckach zaujímavé sladkosti. Je to Daheen, tradičná cukrovinka práve z tohto miesta. Vyberte sa na prechádzku bazárom a uvidíte koľko obchodíkov tu nájdete. Ochutnajte a objavíte jednu skvelú chuťovku. Pripravuje sa z múky, mlieka, cukru, prepusteného masla (ghee) a datľového sirupu. Nekupujte si veľa kúskov, pretože Daheen je poriadne sýty, no určite ho skúste.

Daheen je špecialitou irackého Nadžáfu

Iracký čaj

Čaj je v Iraku fenomén. Meria sa ním čas a dáva na čas zabudnúť. Predávajú ho všade od potulných predavačov s termoskou a pohárikmi, ktorí vám ho nalejú keď kráčate ulicou po improvizované čajovne v parkoch, na námestiach či priamo v čajovniach a kaviarňach. Pije sa tu najmä čierny čaj do ktorého sa pridá „kilogram“ cukru. Veru, cukru je v ňom tak veľa, že si do neho zapichnete lyžičku a tá bude dlho stáť, kým sa neroztopí. Zvyknete si na to a napokon po tom poháriku zase raz zatúžite. Sedieť v čajovni, vychutnávať si okolie, sledovať nuansy bežného života s pohárikom v ruke. Čaj tu v Iraku je neoddeliteľná súčasť bytia.

Čaj v Iraku sa pije mimoriadne sladký

TIP – ČAJ V BAGDADE

Shabandar Cafe je miesto na ktoré som sa v Bagdade veľmi tešil. Milujem tradičné čajovne, kaviarničky a táto kaviareň patrí medzi tie najtradičnejšie v celom hlavnom meste. Niet sa čomu čudovať, veď už na svojom mieste stojí takmer storočie (otvorili ju v 1917) a pozná ju niekoľko generácii Iračanov. Shabandar Cafe stojí na známej ulici Mutabil, kde predávajú knihy a kde na jej konci stojí socha básnika Mutabila. Kaviareň sa stala miestom stretnutí pre básnikov, umelcov, spisovateľov, intelektuálov a mnohých iných a za desaťročia si jej steny museli vypočuť nesmierne množstvo zaujímavých rozhovorov. Dnes vojdem dnu a privítajú ma čiernobiele fotografie zabudnutého Iraku. Nie je to tak dávno, čo tieto fotky vznikli, pred pol storočím, niektoré dávnejšie, no zachytávajú svet, ktorý z Iraku zmizol. Tam sa z fotky usmieva kráľ Faisal, inde zase starí muži v tradičnom oblečení sediaci na priedomí a kde tu obrázky zachytávajú stavby, ktoré zhltol čas. Na prvý dojem je Shabandar krásne miesto, ktoré budete milovať.

Nechýbalo veľa a táto kaviarnička by sa bola stratila. V roku 2007 totiž pred ňou vybuchla silná nálož, ktorá zabila na ulici takmer 100 ľudí a medzi mŕtvymi boli aj štyria synovia a vnuci majiteľa kaviarne al-Khasaliho. Ich portréty dnes visia medzi fotografiami s dejinami Iraku, no tragédia toto miesto nedokázala zastaviť. Dnes sa teší životu, oslavuje ho cinkaním malých kovových lyžičiek snažiacich sa v malom poháriku rozmiešať „kilogram“ cukru. Iracký čaj je najsladší v celom arabskom svete a veľmi dobre som si prvom dúšku spomenul na čaj, ktorý ma sprevádzal po rôznych kútoch arabského, kurdského či perzského sveta. Shabandar je unikátne miesto. Kým bude žiť, bude žiť aj Bagdad. Za čaj tu zaplatíte cca 500 IQD (okolo 0,35 centov).

Kaviarnička Shabandar je žijúcou ikonou Bagdadu

INŠPIRUJTE SA AJ JEDLAMI v OKOLITÝCH KRAJINÁCH

  iran

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.