Emiráty, Katar, Bahrajn a Kuvajt. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

zaliv jedlo

Čo by ste povedali na výlet do krajín Perzského zálivu? Vyberme sa spoločne do arabských krajín a pozrime sa na to, ako vyzerá ich tradičná kuchyňa, typické jedlá a čo majú tieto krajiny spoločné. Najznámejším miestom je Dubaj v Spojených Arabských Emirátoch, ale chutné jedlá nájdete aj v Kuvajte, Bahrajne či v Katare. Preto sme sa rozhodli spojiť tieto krajiny do jedného článku, ktorý dá predstavu o jedle v zálive.

Krajiny Perzského zálivu majú spoločných veľa vecí od polohy, histórie, často majú v sebe rovnaké príbehy o perlách či rope a spoločne zažili obrovský boom, ktorý ich katapultoval z chudobných krajín, kde sa bežne žije v palmových chatrčiach až do bohatého, luxusného sveta, ktorý ich zmenil na nepoznanie. Je jedno či sa bavíme o Dubaji, Maname, Dohe či Kuwait City. Všetky tieto krajiny majú viac spoločného, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Do regiónu sme sa vydali niekoľko krát. Prešli ho od Kuvajtu až po Omán a počas ciest sme krajiny ochutnávali. Mnoho jedál sa prekrýva a nájdete ich v Kuvajte aj Emirátoch, ale každá z krajín skrýva aj svoje vlastné chute, ktoré sú typické len pre ňu a za jej hranicami sa s jej chuťami ťažko stretnete. Otvorte dvere do kuchýň zálivu, aby ste si ich počas vašej návštevy vedeli vychutnať aj po gastronomickej stránke.

Balaleet

Viete čo najradšej raňajkujú deti v  Zálive? Je dosť možné, že by hlasovali za Balaleet. Pre nás stredoeurópanov sa jedná o dosť zvláštnu kombináciu slaného a sladkého a nás osobne veľmi neoslovila, ale iný kraj – iný mrav. Ak vás zaujíma, ako sa pripravuje, nie je to nič zložité. Najskôr sa uvaria tenké rezance, ktoré sa následne zmiešajú s cukrom, kardamónom, ružovou vodou a šafranom, aby získali typickú sladkú chuť. Po naložení na tanier sa táto zmes zakryje slanou vajcovou omeletou a raňajky sú na svete. Aspoň raz ju počas vášho pobytu v krajinách Perzského zálivu ochutnajte, možno práve vám zachutí a budete sa tešiť z nového, obľúbeného, raňajkového jedla.

Balaleet

Luba

Medzi tradičné raňajkové jedlá môžeme zaradiť aj chutnú fazuľu kombinovanú s rajčinovou omáčkou, ktorá sa podáva pod názvom Luba. Pokrmy z fazule sú veľmi typické pre celý región Blízkeho východu. Ochutnali sme ju v Bahrajne a oproti Balaleetu sme si na nej skutočne pochutili.

Luba
Luba

Nashif Laham

Jahňacie mäso hneď po prebudení? Žiaden problém. Nashif Laham sú kúsky jahňacieho mäsa, ktoré sa varí v lahodnej omáčke spolu s rôznymi koreninami. Na prvý pohľad vyzerá ako guláš, ale je hustejší a vďaka orientálnym koreninám chutí skvelo.

Laham

Mehyawa

Mehyawa pochádza síce pôvodne z pobrežia Iránu, ale dnes je špecialitou predovšetkým v Bahrajne. Jedná sa o rybaciu omáčku, ktorá sa vyrába z fermentovaných ančovičiek a rôznych korenín. Do nej sa následnej namáčajú kúsky čerstvo upečeného chleba. Ďalší spôsob servírovanie je taktiež jednoduchý. Na tenučkú chlebovú placku si natriete vrstvu omáčky Mehyawa a na vrch položíte volské oko.

Mehyawa
Mehyawa sa nachádza v malej mištičke a vyzerá ako omáčka

Baydh Tomat

Ďalšie jedlo, ktoré sa nezaobíde bez vajíčka je Baydh Tomat. Viete si ho pripraviť jednoducho a rýchlo aj doma, pretože sa jedná o praženicu s rajčinami.  Orientálnu príchuť jej dodajú miestne koreniny – napríklad kumín.

Baydh

Hummus

Kto by nepoznal azda najznámejšie jedlo z krajín Blízkeho Východu či Perzského zálivu – hummus. Pripravuje sa tradične z cíceru, sezamovej pasty tahini, olivového oleja a citrónovej šťavy. Môže sa podávať ako predjedlo alebo aj ako príloha k hlavnému jedlu, do ktorého si môžete namáčať tradičný arabský chlieb. Hummus je sám o sebe tak dobrý, že niekedy nepotrebujete ani nič ďalšie na to, aby ste sa skvelo najedlo

Hummus
Hummus

Baba Ghanoush (Baba Ganúš)

Ak sa povie Baba Ganúš, človek si skôr predstaví kulinárske končiny Blízkeho Východu, Levantu, ale nie sme odtiaľ tak ďaleko, aby sa tento baklažánový zázrak nepresunul aj do oblasti Perzského zálivu. Za orientálnym arabským názvom sa skrýva  baklažán z ktorého sa vytvorí výborné predjedlo. Baklažán sa dá do trúby, aby sa piekol a následne sa jeho upečená dužina rozmixuje na kašu do ktorej sa pridáva tahini, cesnak, soľ, olivový olej, súčasťou Baba Ganúš môže byť aj cibuľka, rajčina  či čierne korenie . Tu v zálive sa na Baba Ganúš používa aj kmín a koriander, aby sa zvýraznila jeho orientálna chuť

Baba

Foul

Bôb (Fava Beans) má v arabskom svete celkom slušné zastúpenie a tak tu nájdete aj obľúbenú kašu Foul. Stretnete sa s ňou aj na Blízkom Východe aj v severnej Afrike a najčastejšie sa s foulom stretnete počas raňajok. Foul v sebe kašu, ktorá sa doplní o koreniny, citrón a olivový olej. Veľa olivového oleja, pretože niekedy dostanete Foul doslova zaplavený olejom. Namáčate si do neho chlebové placky a buďte si istí, že vás toto jedlo dokonale zasýti.

Foul

Bajella

Mimoriadne jednoduché a obľúbené raňajkové jedlo je aj fazuľová Bajella. Ak si ju chcete vychutnať, Emiráty sú tým správnym miestom, pretože sa považujú za typické jedlo práve z tejto krajiny. Bajella predstavuje veľké bôby (fava beans), ktoré sa povaria, podusia a podávajú sa so soľou, korením a citrónom či limetkou. Podobné jedlá milujeme a preto sme museli Bajellu skúsiť a neľutujeme. Výborným doplnkom je aj čerstvá, chrumkavá chlebová placka.

Bajella


Harees bil Dajaj

Za neznámym názvom sa ukrýva tradičné jedlo, ktoré v krajinách, kde milujú kebaby, mäso a ryže akosi vybočuje z klasickej predstavy zálivového jedla. Nejde o vegetariánske jedlo, mäso v sebe predsa len ukrýva, ale nie v tradičnej grilovanej či kebabovej forme. Harees bil Dajaj je kaša z obilnín (jačmeň) do ktorej sa vmiešajú kúsky kuracieho mäsa. Jedlo má veľmi starú históriu a našli by sme ho dokonca už v arabských kuchárskych knihách z 10.storočia. Harees patrí medzi najtradičnejšie jedlá Emirátov a táto krajina je najlepšou voľbou, kde ho môžete ochutnať.

Harees

Kebab / Shish Tawook

Kebaby rôznych druhov a chutí patria v arabských krajinách často medzi najlepšiu voľbu. V týchto končinách sveta sa pri kebaboch jednoducho nemôžete a nemáte ako pomýliť. Robia ich tu vynikajúce podobne ako v Turecku, na Blízkom Východe či v neďalekom Iráne. Kebaby nájdete vo všetkých krajinách od Kuvajtu až po Emiráty a je len na vás aké ochutnáte. Medzi najobľúbenejšie patrí Shish Tawook, kebab z kúskov kuracieho mäsa, ktoré sa potrie maslom (niekedy aj šafranom) a griluje sa na drevených uhlíkoch. V tesnom závese je u nás kebab z jahňacieho mäsa. Máte veľmi často na výber či ho chcete z kúskov mäsa alebo dáte prednosť mletému jahňaciemu mäsu. Božskú esenciu im dodajú orientálne koreniny. Skúste v reštaurácii zistiť aké veľké kebaby ponúkajú, pretože niekde je jedna ihla obrovská a plná mäsa, inde na nej máte len tri či štyri kúsky a tak vám jedna rozhodne stačiť nebude. Kebaby sa najčastejšie podávajú s čerstvým chlebom, cibuľkou, čerstvými bylinkami, ale samozrejme v ponuke je aj ryža.

Dokonalé kebaby nájdete všade od Kuvajtu po Omán

Mandi Laham

Medzi obľúbené jedlá v arabských častiach Perzského zálivu patria jedlá s ryžou a mäsom. Aj preto je Mandi Laham jedno z najobľúbenejších, tradičných jedál v Kuvajte či Bahrajne. Mandi Laham je splynutím výborného, baranieho alebo jahňacieho mäsa, ktoré sa položí na kopec ryže, alebo sa do nej zamieša. Tradične sa Mandi Laham je z obrovskej tácky pri ktorej sedí celá rodina. V reštaurácii vám toto jedlo naservírujú aj pre jedného, ak chcete. Orientálnu príchuť dodávajú jedlu aj klinčeky, kúsky škoricového drievka, kardamón či iné koreniny.

Mandi

Mandi Laham

Machboos Laham / Dajaj

Machboos je zaujímavým jedlom s ktorým sa veľmi často stretnete v Kuvajte, Bahrajne aj Katare. Všetky tri ho totiž považujú za svoje národné jedlo a tak sa objavujú na oslavách, ale aj v tradičných reštauráciách. V Katare sa môžete stretnúť aj s jedlom, ktoré sa volá Kabsa, no vo svojej podstate je to takmer to isté ako Machboos. Základom jedla je ako inak ryža (veľa ryže) ku ktorej sa podáva najčastejšie kus kuracieho (Dajaj) alebo jahňacieho (Laham) mäsa. Ryža sa pri príprave ochutí o koreniny ako napríklad kumín, koriander, klinčeky, škorica, kardamón či muškátový oriešok a nechýba tu ani kurkuma. Súčasťou Machboosu je aj cesnak, zázvor, rajčiny, šťava z limetiek, ale niekde sa dokonca stretnete aj s ružovou vodou. Už len súbor ingrediencií vás presvedčí, že s Machboosom vás čaká skvelý, gastronomický zážitok.

Machboos

Machboos

Bayma (Bamya Laham)

Bamya je slovíčko, ktoré v arabčine označuje okru a preto sa celé jedlo môže paradoxne nazývať len „okra“, ak však vezmeme obľúbenú verziu s duseným jahňacím mäsom na ktorú sme natrafili v Bahrajne, vznikne nám z toho Bamya Laham. Ak máte radi mäso, pokojne si ju pýtajte aj v tejto verzii. Okra sa u nás ešte stále neteší veľkej popularite (ale to sa pred pár dokmi netešil ani baklažán), ale keď cestujete Indiou, Blízkym Východom alebo Tureckom, určite na ňu natrafíte. Bamya Laham je lahodné jedlo, ktoré si obľúbite ak si budete chcieť oddýchnuť od ryže či kebabov. Okra sa podusí vo vlastnej šťave, pridajú sa koreniny a napokon ak chcete verziu s mäsom aj kúsky jahňaciny. Perfektne chutí však Bamya aj vo svojej vegetariánskej verzii a ak ju ochutnáte, mäso vám v nej vôbec nebude chýbať. Okru si objednajte s čerstvými chlebovými plackami.

Bamya Laham alebo okra s jahňacinou

Hamour / Hamoor

Dary mora alebo ryby nájdete na brehu Perzského zálivu takmer všade. Sú obľúbené vo všetkých krajinách a naozaj sa niet čomu čudovať. Ak sa ocitnete v Kuvajte, medzi národné jedlá patrí aj ryba Hamour (alebo aj Hamoor), ktorá je bežnou rybou práve vo vodách Perzského zálivu. Obľúbil si ju aj Katar, ale v Bahrajne sme sa s ňou nestretli, hoci ju tu tiež majú radi. Hamour je druh ryby, ktorá sa dá preložiť do angličtiny ako Grouper (patrí medzi ne aj obľúbený Sea Bass) a v Kuvajte ho pripravujú na viacero spôsobov od klasického grilovania až po chutné jedlo. Po objednaní dostanete kúsky bielej ryby bez kostí v chutnej omáčke z rajčín, zeleniny a korenín. Dokonalý Hamour vám pripravia v Kuwait City na trhovisku v centre mesta v podniku zvanom Al Shamam. Hamour sa hodí ako k ryži, tak samozrejme k čerstvým plackám. Skúste oboje, nech máte gastronomický zážitok väčší.

Hamoor

Hamoor

Sambusa / Sambousa

Začiatok dňa nemusí byť len v podaní tradičných bahrajnských raňajok aké sme vám na začiatku, ale môžete si ísť kúpiť super čerstvé Sambousy do stánku Abdula Khadera v Maname. Nečakajte tu žiaden moderný stánok, ale starý old school streetfood (od 1972), ktorý sa tu však teší mimoriadnej obľube. Predávajú tu len sambousu. Pripomína indické samosy a aj ich pointa je rovnaká, len s tým, že na výber máte vegetariánske, syrové alebo kuracie. Všetko robia čerstvé, priamo pred vami, žiadne polotovary hrajúce sa na streetfood, ktoré sa len vysypú do vriaceho oleja a predajú za ťažké peniaze. Práve naopak. Čerstvosť surovín a neskutočná chuť. Zahryznete sa a cítite, že hľadať ihlu v kope sena, teda maličký stánok uprostred rušnej štvrti stojí za to. Za vrecko, kde ich bolo 15 (sú maličké ako vidno na fotke) sme zaplatili niečo málo cez euro. Aj keby stáli 5x viac, stále by to stálo za to! Sambousu nájdete tiež v Kuvajte, Emirátoch aj v Katare ako rýchly snack na zahnanie hladu.

Sambusa

Shawarma

Shawarma (Šavarma) patrí medzi najbežnejší streetfood, aký v arabských krajinách zálivu nájdete. Je to často len rýchly snack, ktorý vám za dve či tri minútky pripravia. Ak máte čas môžete si k nej sadnúť, nechať si ju naservírovať na tanier a vychutnať si ju ako hlavné jedlo na obed či večer. Šavarmu si predstavte ako kebab, ktorý sa narezáva a potom sa buď zabalí do placky alebo sa na placku položí. Pridá sa čerstvá zelenina, omáčka, nakladané uhorky či kvasená zelenina a šavarma je hotová.

Shawarma

Bagela (Green Rice)

Zaujímavým ryžovým jedlom, ktoré sa skôr ako hlavné jedlo využíva ako príloha je Bagela. V anglických menu ju môžete nájsť aj pod názvom „Green rice“, teda Zelená ryža, pretože v nej hlavnú úlohu zohrávajú bylinky medzi ktorými nechýba dokonca ani kôpor, ktorý pridá ryži zaujímavú a možno trochu netradičnú chuť vzhľadom na to v akej oblasti sa nachádzate. So zelenou ryžou sme sa stretli len v Kuvajte, nikde inde sme ju už nevideli.

Bagela

Rôzne druhy ryže

Emiráty, Bahrajn, Kuvajt aj Katar sú krajiny, ktoré milujú ryžu vo všetkých jej podobách. Práve ryža je spoločne s chlebovými plackami najčastejšou prílohou k jedlám. Ryža môže byť aj hlavné jedlo, no väčšinou sa k nej zahryzuje mäso ako v prípade Machboosu či Mandi. Vedia ju tu však pripraviť tak lahodnú, že si často poviete, že k nej už nič iné nepotrebujete. Ryža sa líši od spôsobu prípravy ako aj o chute, ktoré sú do nej primiešané. Takúto ochutnávku štyroch rôznych druhov sme si dali v Bahrajne a dodnes nevieme, ktorá chutila lepšie.

Ryža

Manakeesh

Manakeesh (alebo Manakíš) je ďalšia chuťovka, ktorá má korene na Blízkom Východe, no našla si svoj domov aj tu v zálive. Libanon sa považuje za krajinu, kde nájdete najlepší Manakeesh, no zahanbiť sa nedali ani Emiráty ani Kuvajt, kde sme ho ochutnávali. Vo svojej podstate ide o veľmi jednoduchú chuťovku. Na cesto sa roztrie olivový olej, dá voňavé korenie zatar, trochu syru a nechá sa to všetko zapiecť v peci. O chvíľku je Manakeesh hotový a vy máte skvelý, chutný zážitok.

Fatayer

Luqaimat

Malé guľôčky z cesta podobného šiškám nájdete v oblasti Perzského zálivu ako jednu z najbežnejších sladkostí. Najčastejšie sme sa s Luqaimatom stretli v Emirátoch a v Katare.  Sú skvelým dezertom, no poriadne sýtym, pretože vám ich takmer vždy polejú datľovým sirupom, prípadne posypú sezamom. Aj keď dostanete porciu, kde nájdete desať guľôčok, už v polovici zistíte, že ich nevládzete zjesť. Skvelý, čerstvý Luqaimat na vás čaká v starej Dohe neďaleko souqu Al Waqif, kam každý večer prichádzajú ženy, aby predávali miestny streetfood. Určite ho tu ochutnajte.

Luqaymat

Luqaymat

Halwa

Ak poznáte Halvu alebo Chalvu z Turecka či severnej Afriky, zabudnite na ňu, pretože Halwa s ktorou sa stretnete tu v Perzskom zálive je totálne odlišná. Hovorí sa, že najlepšiu halwu nájdete v Ománe (je aj v našom článku), ale ak hľadáte ďalej, padne vám do oka halwa v Bahrajne (štvrť Muharraq je ňou známa). Chuť bahrajnskej chalvy je odlišná od Tureckej aj tým, že na jej prípravu sa používa kukuričný škrob. Halwa prišla do Bahrajnu cez Omán z exotického Zanzibaru a udomácnila sa tu pred cca 150 rokmi. Podobne sú na tom aj Emiráty, ale Bahrajn si ju predsa len zamiloval o čosi viac. Halwa sa dotvorí rôznymi orieškami od lieskovcov cez vlašské orechy až po pistácie, no môžu obsahovať aj iné, chutné drobnosti. V Bahrajne si všímajte obchodíky s menom “Showaiter”, ktorý sa označuje najlepšia halwa v krajine.

Halwa

Karak Chai 

Ak majú krajiny ako Kuvajt, Bahrajn, Emiráty či Katar spoločný, národný nápoj, tak ním je Karak Chai, alebo teda čaj Karak. Pije sa od rána do neskorého večera a mnohí ho pijú aj v noci, takže sa v týchto končinách za deň stratia tisícky litrov obľúbeného nápoja. Karak Chai majú na mnohých miestach, v maličkých čajovniach, na ulici, no dostanete ho aj v reštauráciách či lepších podnikoch. Karak chutí výborne, no pre mnohých môže byť až príliš presladený, pretože cukru je tu naozaj viac než dosť. Čaj sa premieša s mliekom čím vznikne jeho piesková farba a aby ste mali kúsok orientu, pridajú do neho aj kardamónový prášok, škoricu a sem tam zázvor. Drobnosti či detaily sa líšia od predajcu k predajcovi a tak nájdete Karak aj so štipkou šafranu, inde zase s kondenzovaným, sladkým mliekom. Karak Chai má svoje korene na Indickom polostrove a do týchto končín sa dostal s prisťahovalcami v 60.rokoch 20.storočia, no zapustil tu tak hlboké korene, že dnes patrí k pouličnému folklóru.

Čaj
Karak Chai (vpravo) má svoju špecifickú farbu. Nájdete tu samozrejme aj čaj bez mlieka

Káva s kardamónom

Kaviarenská kultúra je v krajinách Perzského zálivu veľmi silná a ľudí popíjajúcich kávu budete stretávať každý deň. Dostávajú sa sem už čoraz častejšie aj moderné kaviarničky so strojmi, kde si viete dať kvalitné espresso či ristretto, ale ak chcete tradičnú kávu na akú sú v týchto končinách zvyknutí, nezúfajte. Stačí si vypýtať kávu s kardamónom a s každým dúškom si vychutnávate aj tradíciu Arábie. Možno vám nebude na začiatku chutiť, lebo nie ste zvyknutí na jej chuť, ale byť tu a nedať si ani jeden pohárik? To snáď nie! Výborne sa k takejto káve hodia aj lokálne datle.

Káva

Ovocné džúsy

Či ste v Kuvajte, Bahrajne alebo objavujete Emiráty, tak všade nájdete stánky či podniky, kde sa viete osviežiť čerstvými ovocnými džúsmi. Vytlačia ich priamo pred vami a tak máte istotu, že nie sú riedené s vodou a ak nechcete ľad, treba to povedať, pretože ľad domáci milujú vždy a všade. Na výber budete mať rôzne druhy ovocia, ale medzi najchutnejšie a najosviežujúcejšie džúsy patrí granátové jablko. Ak si ho raz dáte, do konca vašej cesty už budete hľadať len ten.

Ovocie

Kde nám chutilo a kam by sme sa ešte vrátili? 

HAJI GAHWA (Manama, BAHRAJN)

Ak rovnako ako my milujete miesta, ktoré majú svoju dušu a príbeh, tak potom si zamilujete aj malý, tradičný podnik zvaný Haji Gahwa v srdci rušného souqu v centre Manamy. Bahrajnská Manama v sebe skrýva veľké množstvo moderných podnikov, štýlových kaviarničiek či reštaurácii, no nájsť niečo tradičné, bahrajnské nie je najbežnejšou záležitosťou. Ak chcete ochutnať tradičné bahrajnské chute, potom sa sem určite vyberte. Haji Gahwa tu stojí už od roku 1950 a teda môžete veriť, že ho preveril čas. Je to mimoriadne obľúbené miesto aj pre domácich a bežne sa stane, že po vašom príchode nebude voľný stôl, dostanete číslo a čakáte kým vás zavolajú. Interiér je jednoduchý, tradičný, no pútavý a jedlo je viac, než skvelé. Odporúčame vám sem prísť na typické, bahrajnské raňajky, kde dostanete aj jedlá z nášho článku a gastronomický zážitok máte garantovaný. Ak nechcete raňajky, každý deň pripravujú iné jedlá, ktoré nájdete v menu. Určite si po jedle (či počas neho) doprajte pohárik čaju Karak.
Adresa: Road No 471, Bab Al Bahrain, Manama 304 Bahrain  (otvorená od 5:30 – 21:00)

Haji
Haji Gahwa tu stojí už od roku 1950

AL SHAMAM (Kuwait City, KUVAJT)

Ešte doma, pred cestou do Kuvajtu sme zistili, že ak chcete ochutnávať niečo tradičné a typické pre Kuvajt, musíme ísť na miestny bazár, kde je niekoľko možností. Nečakajte tu drahé a ukážkové reštaurácie, ale obyčajné, lokálne podniky plné domácich. Presne tam sa totiž budete chcieť najesť. V bazárových uličkách nájdete podnik zvaný Al Shamam a keď sa tu ocitnete okolo obeda, viete, že lepšie miesto už nenájdete. Podľahnete vôni a ani sa nenazdáte, sedíte tu a ponárate sa do dokonalého jedla. Objednali sme si predjedlo akým je Hummus, aj Moutabal a k tomu “zelenú” ryžu Bagela. Ochutnali sme tu aj miestnu rybu Hamoor a všetko sme to zavŕšili kebabmi na iránsky spôsob. Na stole nemohli chýbať ani čerstvé chlebové placky a obed sme napokon spláchli niekoľkými pohárikmi čierneho čaju s mätou.
Adresa: Ali Al Salem St, Kuwait City Kuwait  (otvorená od 11:00 – 0:00)

SHUJAA (Doha, KATAR)

Katarská Doha je modernou arabskou metropolou, kde nájdete reštaurácie a kuchyne od výmyslu sveta. Ak hľadáte niečo tradičné či typické pre Katar, tak skúste podnik, ktorý sme si zamilovali. Tým je reštaurácia Shujaa priamo v starom meste uprostred bazárových uličiek Souq Waqif. Podnik je otvorený už ráno a môžete si tu vychutnať typické arabské raňajky s čerstvými chlebovými plackami alebo iránskym chlebom a v mištičkách vám prinesú hummus, foul či iné dobroty. Poobede a najmä podvečer je toto miesto preplnené ľuďmi a napočítate tu viac domácich než turistov. Nie je to žiadna luxusná reštaurácia, práve naopak, je krásna vo svojej jednoduchosti a večer vás zláka vôňou grilovaných kebabov, ktoré majú miestni mimoriadne radi. Kebaby majú v rôznych formách, v iránskom štýle z mletého jahňacieho mäsa aj shish tawouk s kúskami kuracieho mäsa. Ako prílohu dostanete čerstvú cibuľu, chrumkavé chlebové placky. Toto miesto bolo pre nás zážitkom a rozhodne sa sem vrátime, ak sa v Dohe znovu ocitneme.
Adresa: Souq Waqif, Doha, Qatar  (otvorená do 24:00)

ARABIAN TEA HOUSE (Dubai, EMIRÁTY)

Arabian Tea House je kultová záležitosť v starom Dubaji v oblasti zvanej Al Bastakiya. Po prechádzke jej uličkami, kde môžete obdivovať staré badghíry a tradičnú architektúru padne celkom príjemne prísť sem a posadiť sa na skvelé jedlo. Je to miesto, ktoré objavili turisti, takže sa nehrá na ukrytý poklad, ale má veľmi príjemné priestory od výzdoby až po vnútornú záhradku, kde si viete posedieť. Toto miesto je obľúbené na raňajky, pretože tu viete ochutnať emirátske, typické raňajky s mnohými miskami s jedlom, ale nájdete si tu niečo dobré pod zub aj počas dňa. Keď sme tu boli, vo vnútri bolo viac domácich či Arabov než turistov a tak si stále Arabian Tea House zachoval svoju atmosféru. Podnik otvorili v 1997 a dnes má už štyri pobočky. Emiráty tu skutočne chutia.
Adresa: Bastakiya Opposite Musalla Post Office, Al Fahidi St., Dubaj, Emiráty (otvorená od 7:30 – 22:00)

Arabian Tea House
Arabian Tea House

Tak čo, vybrali by ste si niečo? S týmto článkom sa môžete pokojne vybrať do arabských krajín zálivu a budete vedieť čo máte ochutnať! Ak budete hľadať letenky, skúste to na webe letenkyzababku.

Hostina v Perzskom zálive
Hostina v Perzskom zálive

ZAUJALI VÁS ORIENTÁLNE KUCHYNE? INŠPIRUJTE SA U NÁS!  

oman  iran

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.