Litva. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Litva nepatrí k najznámejším krajinám Európy a ak by prišla reč na jej kuchyňu, zrejme by mnohí tápali a hádali, čo sa v nej môže ukrývať. Nie je to fascinujúce, že sú kuchyne o ktorých vieme takmer „všetko“ a potom prídu krajiny ako je Litva a o jej lokálnej kuchyni nevieme skoro nič? Napokon sú to práve tieto málo navštevované krajiny ako Litva, Moldavsko či Bielorusko, ktoré svojou kuchyňou a jedlami tak príjemne prekvapia. Vybrali sme sa do Litvy tri krát a tak môžeme z tejto krajiny priniesť aj pohľad na tradičné a lokálne jedlá, ktoré stoja za to ochutnať, ak sa zatúlate sem do tejto zaujímavej krajiny. Čo ochutnať v Litve?

Ako chutí Litva?

Litovská kuchyňa je výsledkom miešania národov, ktoré sa s krajinou spájali v priebehu rôznych stáročí. Ak by ste si pozreli mapu veľkej, historickej Litvy, tak by ste videli, že krajina kedysi siahala od Baltského mora až po brehy Čierneho mora. Svoje chute miešala s Poľskom, neskôr Nemeckom, Ruskom a svoje mali čo povedať aj Židia, ktorých komunita v Litve bola známa široko ďaleko. Akoby každý priniesol niečo svoje, svoje vlastné predstavy a dnes tak vznikla kuchyňa, ktorá prekvapí. Litovská kuchyňa je ťažká, chýbajú v nej ľahké stredomorské chute, ale nie je to výčitka, len sa po obede či večeri treba dlhšie poprechádzať starými uličkami Vilniusu či Kaunasu a je to. Svätým grálom litovskej gastronómie je zemiak. Jedlá z neho nájdete všade a vo všetkých možných podobách od cepelinai (malých vzducholodí), cez zemiakové placky, zemiakové klobásy až po zapekané zemiaky, či zemiaky ako príloha k boršču. Máloktorá krajina (možno ešte Bielorusko) tak miluje jedlá zo zemiakov ako práve Litva. Hneď po nich nasleduje v obľúbenosti litovský čierny ražný chlieb. Litovci milujú mäso a prvé husle tu hrá bravčovina na množstvo spôsobov. Stretnete sa s ňou či už vo forme mletého mäsa, ktorým sa plnia niektoré národné jedlá alebo ako klobásky či grilované alebo opekané kúsky. Litva je prímorská krajina a tak tu nájdete aj ryby, najzaujímavejšie sú tie údené a vyniká nimi najmä Kurská kosa. Zo zeleniny tu najčastejšie nájdete kapustu a červenú repu (cviklu). Uplatnia sa najmä v tradičných polievkach, ale plnené kapustné listy sú aj hlavným a pomerne chutným jedlom. Súčasťou kuchyne je často aj čerstvá smotana, tvaroh, mliečne výrobky a ak milujete kôpor, prídete si tu na svoje. Takmer každé jedno (obrazne povedané) jedlo vo finále ozdobia kôprom, aby dostalo jedlo typickú, lokálnu chuť.

ŠALTIBARŠČIAI (Studený boršč)

Uhádli by ste aká je národná a najtypickejšia polievka celej Litvy? Jej meno je Šaltibarščiai a teda by sme ju mohli preložiť ako „studený boršč“. Klasický boršč je už známy aj u nás, ale na studeno nie je veľmi frekventovaný, no v Litve skôr nájdete studený, než typický boršč na aký ste zvyknutí. Podobnú polievku sme ochutnali už v Bielorusku, kde sa volá Chlodnik a keďže Bielorusko je z Litvy len pár kilometrov, tak kuchyne sa navzájom prepletajú. Či vymyslel Šaltibarščiai Litva alebo Bielorusko, to dnes nie je podstatné. Dôležité je to, že táto polievka je osviežujúca najmä počas letných, horúcich dní. Jej základom je samozrejme cvikla a spolu s ňou je dôležitou esenciou aj kyslé mlieko (kefír) a napríklad kúsky uhoriek, cibuľky či dokonca varené vajce. A aký by to bol boršč, ak by v ňom nebol kôpor? Nebojte sa ani litovská verzia na neho nezabudla!
Kde ochutnať? Vyberte sa do podniku: KATPEDELE (Vilnius)

litva, jedlo, litovska kuchyna

litva, jedlo, litovska kuchyna

BORŠČ (Burokėlių Sriuba)

Litva má svoj studený boršč Šaltibarščiai, ktorý je gastronomickou ikonou, ale nájdete tu aj klasický boršč na aký ste zvyknutí aj z iných krajín. Jeho základom je vývar z mäsa či kostí, ktorý sa doplní o koreňovú zeleninu a samozrejme červenú repu. Na dochutenie nechýba kôpor a čerstvá smotana. Nebuďte prekvapení ak vám k boršču prinesú aj varené zemiaky, ktoré si k polievke môžete zahryzovať.

litva, litovska kuchyna, jedlo

RAUGINTU KOPUSTU SRIUBA

Za týmto dlhším, tajomným názvom sa skrýva kapustová polievka, ktorá sa podobá na našu kapustnicu. Je však jednoduchšia, redšia, nie sú v nej hríby, no spoločné majú to, že obe chutia výborne. Litovci vo svojej kuchyni využívajú kapustu veľmi radi a táto polievka je protiváhou k obľúbenému boršču. V polievke nájdete dusenú kapustu, zemiaky a ako takmer všade v litovskej kuchyni aj neodmysliteľný kôpor. Rôznych obmien s tým, čo pridať do polievky by ste našli viacero, no my sme skúsili tú tradičnú s kúskom bravčových rebierok.

litva, litovska kuchyna, jedlo

litva, litovska kuchyna, jedlo

CEPELINAI (DIDŽKUKLIAI)

Fotogenické jedlo menom Cepelinai (nájdete ho aj pod názvom Didžkukliai) nielen že pekne vyzerá, ale je aj národným jedlom pobaltskej Litvy! Netradičné meno vzniklo zo slovíčka „zeppelin“, pretože pripomínajú malú, chutnú vzducholoď. V niektorých regiónoch Litvy sú cepelinai väčšie, inde o čosi menšie, no všetky majú spoločné to, že chutia skvelo. Cepelinai sú klasickým predstaviteľom litovskej, teda zemiakovej kuchyne, pretože práve zemiaky a jedlá z nich sú to, čo litovskú kuchyňu preslávilo. Cepelinai sú vo svojej podstate zemiakové knedličky, ktoré sa naplnia najčastejšie mletým mäsom (najobľúbenejšie sú bravčové), no bežnými sú aj Cepelinai s hríbmi či s tvarohom. Ako príloha sa k nim podáva čerstvá smotana alebo hríbová omáčka, prípadne opražená slaninka. Cepelinai považujú Litovci za svoje národné jedlo už viac, než 150 rokov a sú pomerne náročné na prípravu. Aj preto ich miestni až tak často doma nerobia a na stole sa objavujú najmä počas sviatkov alebo dôležitých udalostí.
Kde ochutnať? Skúsili sme niekoľko podnikov, najviac nám chutili v ETNO DVARAS. Nájdete ho vo viacerých mestách

litva, litovska kuchyna, jedlo. cepelinai

litva, litovska kuchyna, jedlo. cepelinai

litva, litovska kuchyna, jedlo. cepelinai

BULVINIAI BLYNAI

Hoci sa za národné jedlo Litvy považuje Cepelinai, podobne by na tom mohlo byť aj jedlo zvané Bulviniai Blynai, teda zemiakové placky. Litovci zemiaky a jedlá z nich milujú a keďže ich milujeme aj my, sme tu ako doma. Obľúbené sú pre svoju jednoduchosť a kým príprava Cepelinai trvá dlho, placky máte za chvíľku hotové. Sú podobné tým, aké poznáte z domu a teda sa vyrábajú z nastrúhaných zemiakov, cibuľky, vajca, múky a napokon sa položia na panvicu s vriacim olejom. Naša slabosť na zemiakové placky nám jednoducho nedovolila toto jedlo v Litve obísť. Môžete si ich vychutnať len tak bez prílohy alebo si zvoliť napríklad Bulviniai Blynai naplnené mäsom, mletým mäsom, hríbmi či inou chuťovkou. Hríby a mäso sú najobľúbenejšie. K plackám si napokon vezmite aj čerstvú smotanu so štipkou kôpru a jednoduché, kalorické, no skvelé jedlo je na svete!

litva, litovska kuchyna, jedlo. placky

KOLDUNAI

Litva podobne ako mnohé iné krajiny bývalého Sovietskeho Zväzu majú v kuchyni spoločné črty a tak sú niektoré jedlá už na prvý pohľad známe hoci ste tu ešte nikdy neboli. Presne takým jedlom sú litovské, plnené mäsové taštičky zvané Koldunai. Tenké cesto sa naplní najčastejšie mletým mäsom, ale našli by ste Koldunai aj so syrom alebo hríbmi. Mäsové, najmä tie s bravčovým, si však držia vrchol popularity. Koldunai je obľúbené jedlo aj pre svoju nenáročnosť. Cesto, plnka, varenie vo vriacej vode a zázrak je na svete. Niekedy nájdete Koldunai s jemne pretiahnutým tvarom, dlhšie, inokedy môžu pripomínať veľké ravioli. Výborne sa dopĺňajú s čerstvou smotanou, maslom a niekedy vám ich dokonca naservírujú aj s opečenou slaninkou. Veľmi podobné jedlo nájdete aj v Poľsku, Bielorusku, Ukrajine v Rusku či v iných krajinách, ktoré boli kultúrne prepletené.

litva, litovska kuchyna, jedlo

litva, litovska kuchyna, jedlo

BALANDÉLIAI

Poznáte golubce alebo plnené kapustné listy? Tak potom poznáte aj Balandéliai, pretože ani Litva si toto obľúbené jedlo (často z) post sovietskych krajín nemôže nechať ujsť. Jedlo sem do Litvy mali niekedy v 14. alebo 15.storočí priniesť Tatári a natoľko sa udomácnilo, že dnes sa dokonca radí medzi národné jedlá krajiny. Balandéliai predstavujú kapustné listy, ktoré sa naplnia zmesou mletého mäsa (bravčové alebo hovädzie), uvarenou ryžou, vajcom, paprikou a cibuľkou. K tomu štipka soli, štipka čierneho korenia a skvelé, no výdatné jedlo je hotové. Balandéliai sa podáva s jemnou omáčkou, ktorá má rajčinový základ a ako prílohu najčastejšie nájdete varené zemiaky. Aby sme nezabudli, na vrch ešte príde čerstvý, voňavý kôpor a výborne sa k jedlu hodí aj čerstvá smotana.
Kde ochutnať? Výborné ich pripravia v podniku: BERNELIU UŽEIGA (Kaunas)

litva, litovska kuchyna, jedlo

litva, litovska kuchyna, jedlo

KUGELIS (BULVIU PLOKŠTAINIS)

Hlavnú úlohu v tomto jedle hrajú zemiaky. Prekvapenie, však? Kto sa v Litve ocitne aspoň na pár dní, ten hneď spozoruje, že bez zemiakov (a kôpru) to tu jednoducho nefunguje. Kugelis nájdete niekedy aj pod anglickou prezývkou „Potato puding“, teda zemiakový puding, ale tento názov môže byť pre našinca trochu mylný. Litovský názov Bulviu Plokštainis sa dá preložiť ako „ploské zemiaky“ a to sa už viac podobá realite. Pointou tohto jedla sú zemiaky naskladané vo vrstvách, ktoré sa preložia cibuľkou, vajcami a kúskami mäsa a keď je všetko naukladané, tak sa to jednoducho zapečie. Dnes patrí Kugelis medzi národné jedlá Litvy a dokonca je obľúbený aj počas vianočných sviatkov. Ako mnohé iné litovské jedlá, aj Kugelis sa doplní čerstvou smotanou a naša verzia obsahovala aj kúsky opraženej slaninky. V židovskej kuchyni by ste našli Kugel, no nie je to jedno a to isté jedlo, hoci sa výzorom môže podobať. Litovský kugelis však obsahuje bravčové mäso a v židovskom Kugeli zase skôr nájdete cestoviny.
Kde ochutnať? Nám chutili tu: BERNELIU UŽEIGA (Kaunas)

KIBINAI (KYBYNAI)

Kibinai síce nepatria medzi najtypickejšie jedlá Litvy, ale keďže je to národné jedlo Kariamov, ktorí stále žijú v obľúbenom mestečku Trakai, určite má v litovskej kuchyni svoje miesto. Karaimovia sa usadili na týchto miestach už pred stáročiami. Pochádzajú z Krymu, sú turkického pôvodu a vyznávajú judaizmus, tak je to skutočne mimoriadne zaujímavá komunita. Niet divu, že majú vlastné predstavy o gastronómii a práve Kibinai (niekedy aj Kybynai či Kybyn) je unikátnym jedlom tejto komunity. Dnes sa stali obľúbenými v celej Litve a tak sa s nimi stretnete aj inde. Za pravými, originálnymi Kibinai sa vyberte do Trakai. Kibinai sú v jednoduchom opise „plnené taštičky“ či už s mäsom, syrom alebo čímkoľvek iným. Svojou chuťou sa podobajú na stredoázijské somsy alebo britské Cornish pasty, len tieto karaimské sú viac podlhovasté. Najobľúbenejšou plnkou je baranie mäso s cibuľkou a bylinkami, ale rovnako chutné sú tie so syrom, či so špenátom.
Kde ochutnať? Určite si ich dajte v Trakai, kde žijú Karaimovia v podniku KYBYNLAR len kúsok od hradu

BLINY (BLYNAI)

Bliny predstavujú palacinky. Nepovažujú sa ani za tradičné ani za národné jedlo Litvy, ale sú v tejto krajine veľmi obľúbené. Bliny sa najčastejšie spájajú s Ruskom či Ukrajinou, ale Sovietsky Zväz (ktorého bola Litva súčasťou) ich rozniesol od Baltiku až po Strednú Áziu. Bliny sú tenučké, naplnené sladkou alebo slanou plnkou a často sa k nim podáva čerstvá smotana. My máme najradšej bliny so slanou plnkou v ktorej máme šunku, syr aj hríby.
Kde ochutnať? V starom Vilniuse nájdete sieť podnikov: GUSTO BLYNINE

ÚDENÉ RYBY

Litva je prímorskou krajinou a tak nikoho neprekvapí to, že sa v jedálničku objavujú ryby. Nájdete ich v reštauráciách pod názvom „Žuvys“ a ak chcete skutočne niečo tradičné, vydajte sa na Kurskú kosu. Pre tento unikátny región sú veľmi typické, údené ryby. Na výber nájdete niekoľko druhov, no najobľúbenejšia je ryba zvaná Karšis. My ju poznáme ako Pleskáča v češtine sa zase objavuje názov Cejn. Výborne ho tu vedia pripraviť a hoci má pre niekoho viac kostí, tak chutí skvelo. Dajte si k nemu čierny chlieb, zeleninu a s výhľadom na zátoku v Nide máte zážitok.
Kde ochutnať? Perfektné ryby vám pripravia v lokálnom podniku: TIK PAS JONA v meste Nida.

VEDARAI BULVINIAI (ZEMIAKOVÁ KLOBÁSA)

V krajine akou je Litva, kde sú zemiaky povýšené do absolútneho gastronomického neba, sa stretnete s mnohými zemiakovými jedlami. Medzi tie najbizarnejšie patrí Vedarai, teda zemiaková klobása. Nie, nie je to žiaden moderný výmysel s vegánskym podtónom, kedy sa jedlo hrá na niečo čím nie je. Aj napriek tomu, že má v sebe zemiaky, nie je to ani nič pre vegetariánov. Do črievka (presne ako pri klobásach) sa naplní zmes zemiakovej kaše so slaninkou a nechá sa zapiecť v trúbe. Zemiakové jedlá máme veľmi radi, ale toto sa neprebojovalo medzi najobľúbenejšie. Existuje aj verzia, ktorá sa volá „Kraujiniai Vedara“” a tá obsahuje aj bravčovú krv.

TINGINYS

Tinginys patrí medzi najtypickejšie a najobľúbenejšie dezerty či sladkosti celej Litvy. Jeho meno znie v preklade „lenivý“, pretože sa pripravuje mimoriadne jednoducho. Zmiešate totiž len maslo, keksíky, sladené mlieko (cukor) a kakao. Keď sa všetko pripraví, vyleje sa zmes na fóliu a vytvaruje sa podlhovastý dezert, ktorý sa dá do chladničky. Nič viac, nič menej. Recept na Tinginys sa formoval už od 19.storočia, kedy sa v Litve experimentuje s čokoládou, no to dnešnej podoby sa dostal až v 1967. Vtedy jedna gazdinka pridala do koláča príliš veľa cukru, ktorý sa roztopil na sirup a aby ho eliminovala, nahádzala do neho kúsky keksíkov. Tinginys bol na svete. Je skvelý, určite ho ochutnajte! Kúpite ho aj v obchodoch alebo si ho dáte v reštaurácii ako dezert po jedle. Vtedy vám ho môžu ozdobiť aj orieškami či čokoládou.
Kde ochutnať? Takto pekne vám ju naservírujú v ETNO DVARAS. Nájdete ho vo viacerých mestách Litvy.

SPURGOS

Spurgos predstavujú litovské šišky, no na prvý pohľad by ste si to o nich nepomysleli. Majú guľatý tvar a hoci sa zdá, že by mohli mať plnku, opak je pravdou. Aj napriek tomu sú veľmi chutné, ak si ich dáte ku káve alebo k čaju.

GRYBUKAI

Grybukai si niekde v cukrárni možno ani nevšimnete, no aj oni patria medzi najtypickejšie litovské cukrovinky. Už ich názov napovie, že ide o hríby alebo hríbiky, ale stále sme v cukrárni, tak s hríbmi ako takými nemajú naozaj nič spoločné, teda okrem ich tvaru. Grybukai sú perníčky aké poznáme aj u nás, takže nepôjde o nové chute. Obalia sa do čokoládovej glazúry a vychutnávajú sa k čaju.

ČEPKELIU

Ak radi ochutnávate lokálne chute alkoholov, tak možno vás zaujme nápoj zvaný Čepkeliu. Je to silný (cca 36%) likér s chuťou brusníc a teda bude pre mnohých návštevníkov pomerne exotickým.

GIRA (KVAS)

Skvelým litovským nápojom, ktorý nájdete takmer všade je Kvas alebo teda Gira ako ho volajú tu v Litve. Vyrába sa kvasením obilnín (v Litve je to najmä ražný chlieb) a obsahuje trochu alkoholu (často len do 0,5 – 1 %). Počas horúceho dňa je Gira skvelým osviežením. Zoženiete ju aj v obchodoch, ale jej chuť nikdy nebude tak výborná ako keď si ju objednáte niekde vonku a prinesú vám ho čerstvý.

Vybrali ste si svojho favorita? Veríme, že ste v článku uvideli, že výlet do Litvy sa dá poňať aj z gastronomického hľadiska a že vám pri vašej najbližšej ceste pomôže!

ZAUJÍMA VÁS LITVA? INŠPIRUJTE SA U NÁS!  

pobaltie

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.