Madeira. Čo si pozrieť a TOP miesta ostrova

Madeira

Portugalská Madeira je ostrov o ktorom mnohí snívajú. Kúpe sa v chladných vodách Atlantického oceánu, rastú na nej tropické rastliny, zdobia ho útesy, divoké pláže, botanické záhrady či malé rybárske mestečká, kde plynie čas úplne inak. Splňte si sen a vyrazte na Madeiru, perlu Atlantiku a ostrov, kde zažijete večnú jar.

Madeira nie je veľkým ostrovom, no je naplnená krásou až po okraj. Nie je to len hlavné mesto Funchal a už vôbec to nie je miesto na jednodenný výlet. Madeira vás zamestná na niekoľko dní, viete si tu naplánovať krásny týždeň prešpikovaný zaujímavosťami. Akoby mal tento ostrov niečo pre každého. Krásne pláže posiate čiernym pieskom, mestečká, kde sa zastavil čas, nádherné levády, ktoré pretkávajú vnútrozemie ostrova, pokocháte sa výhľadmi na fantastické vrchy, ochutnáte vynikajúce jedlo, madeirské víno  a po pár dňoch prídete na to, že prísť na Madeiru bolo vynikajúce rozhodnutie, ktoré nebudete ľutovať.

Čo si na Madeire pozrieť? V článku nájdete 29 miest, kde sme sa zastavili my a tak veríme, že vám pomôžu pri zostavovaní vášho vlastného výletu.

Funchal

Funchal sa pre nás na Madeire stal bránou k tomuto krásnemu ostrovu kúpajúcemu sa vo vlnách Atlantického oceánu. Funchal nie je veľká metropola, žije v nej len cca 100-tisíc ľudí, no je mimoriadne príjemná. Toto mesto nás očarilo svojou atmosférou. Lenivou, neuponáhľanou atmosférou, kedy sme sa len tak túlali starým mestom. Nie je veľké, práve naopak, prejdete ho rýchlo a tak môžete v bočných uličkách hľadať krásu, staré zvonice kostolov či zaujímavé domy. Hlavnú promenádu mesta zdobí socha moreplavca menom João Gonçalves Zarco, ktorý sa do histórie ostrova zapísal veľkými písmenami. Funchal sa vám bude páčiť. Vychutnáte si tu pevnosť Sao Tiago na brehu Atlantiku, prejdete sa exotickým ovocím na trhovisku Mercado dos Lavradores, posedíte si na koláčiku či na káve na pešej zóne, v parku sv.Kataríny objavíte sochu Krištofa Kolumba, nájdete kláštor Santa Clara či kostol Sao Pedro a v neposlednom rade aj múzeum Quinta das Cruzes so záhradou, kde sa povaľujú staré náhrobky. Vojdite do katedrály Sé, odfoťte si sochu Lédy s labuťou a poseďte si na sladučkom madeirskom víne. Večer skočte do starého mesta posiateho streetartom, dajte si ponchu a vychutnávajte si život Funchalu.

Funchal je najlepšie miesto na ostrove, kde sa viete ubytovať a robiť si odtiaľ výlety do okolia. My sme strávili šesť nocí v príjemnom apartmáne neďaleko pevnosti Sao Tiago. Apartments Madeira Old Town.

Starý, historický Funchal patrí medzi príjemné prekvapenia Madeiry
Vzácna katedrála Sé v centre starého Funchalu
Exotika z miestnej tržnice Mercados do Lavradores miestami kričí

Monte

Mestečko Monte ležiace nad Funchalom by sa ani nemalo rátať ako samostatné mesto, ale je nabité zážitkami a preto sme si ho v našom článku od Funchalu oddelili. Leží na kopci vo výške okolo 500 mnm a ak sa odtiaľto pustíte po vlastných do centra Funchalu, bude vás čakať zaujímavá prechádzka. Hore na Monte sa odvezte lanovkou s panoramatickým výhľadom a po nej si vychutnajte kostol Nossa Senhora do Monte s hrobkou posledného rakúsko-uhorského panovníka Karola I., ktorého sem vyhostili a v roku 1921 tu zomiera. Najtypickejším pohľadom na Monte sú drevené sánky, ktoré sa považujú za jeden z najbizarnejších dopravných prostriedkov Madeiry. Prútené koše obsluhujú dvaja muži, ktorí sa volajú carreiros oblečení v bielom so slamenými klobúkmi. Skúsite to? Nevynechajte tu ani botanickú záhradu, kde sa ocitnete v oáze pokoja medzi tropickou zeleňou, stromami, kríkmi, kvetmi či vodnými jazierkami a vodopádmi. Monte vás zamestná pokojne na pol dňa, kým si ho celé vychutnáte.

Nádherná botanická záhrada v Monte priamo nad Funchalom
Vyskúšate si v Monte drevené sánky, ktoré Madeiru preslávili?

Sao Vicente

Dostať sa z Funchalu na juhu ostrova na sever do Sao Vicente je jednoduché. Je to len 35 kilometrov, ani nie hodina cesty a všetko naokolo sa zmení. Malá dedinka Sao Vicente je mimoriadne malebná. Takmer nič tu nie je, no má všetko vďaka atmosfére. Neveľké námestie, botanickú záhradu, fotogenický kostolík aj niekoľko kaviarničiek, kde si môžete dať rannú šálky kávy carioca alebo rovno ponchu ako keby ste boli rybárom. O tejto dedinke sa hovorí, že patrí k najkrajším na ostrove a hoci to bola prvá dedinka, kde sme sa zastavili, o niekoľko dní neskôr nám stále zostala v mysliach natoľko, že sme sa sem ešte raz vrátili. Sao Vicente leží na brehu Atlantiku, dvíha sa nad ním krásny, vysoký pahorok a vďaka čiernej pláži s pieskom, rozbúrenému oceánu a atmosfére si nás toto miesto získalo. Dlhý čas by sa dala táto scenéria pozorovať bez toho, aby to človeka omrzelo. Ak tu budete, určite sa najedzte v skvelej reštaurácii Caravela na nábreží s výhľadom na Atlantik.

Sao Vicente patrí k najmalebnejším mestečkám Madeiry
Madeira
Nádherná krajina v Sao Vicente. Vysoké kopce, čierne zátoky a Atlantik

Veu da Noiva

Krásny vodopád a teda vyhliadka na neho sa nachádza medzi Sao Vicente a Seixalom (bližšie k druhému menovanému miestu). Vodopád Veu da Noiva má prezývku „závoj nevesty“ a padá z výšky 30 metrov. Máte pocit, že ste niekde na Islande či na Faerských ostrovoch a ak k tomu pripočítame aj vietor z Atlantiku, tak je táto predstava dokonalá. Výhľad (hľadajte značku Miradouro) je na malom parkovisku, neplatíte tu vstupné a len sa dívate na krásu krajinu s útesmi nad Atlantickým oceánom.

Vodopád Veu da Noiva krásne padá z krajiny k oceánu

Seixal

Malé mestečko Seixal je známe najmä pre svoju čiernu pláž. Patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta na severnom pobreží a ak máte chuť namočiť sa do Atlantického oceánu, vyberte sa sem do príjemnej zátoky. Aj keby ste sa kúpať nechceli, stále sa tu viete poprechádzať alebo si len sadnete na kamenný múrik či na pláž a môžete sa pokochať krásnymi výhľadmi na divoké pobrežie Madeiry, ktoré vás myšlienkami vezme na ďaleké, tropické ostrovy. Mestečko je postavené na terasách, kde sa pestuje uždlhé roky vinič a medzi ním nájdete staré aj nové domčeky.

Pohľad zo Seixalu na pobrežie Atlantického oceánu
Seixal a jeho krásna čierna pláž s divokým Atlantikom

Ilheu da Ribeira da Janela

Zaujímavým miestom na severnom pobreží Madeiry je aj Ilheu da Ribeira da Janela. Leží neďaleko známeho „letoviska“ Porto Moniz, no je o mnoho fotogenickejšie. Ilheu da Ribeira predstavujú skaly zapichnuté do Atlantického oceánu o ktoré sa rozbíjajú vlny. Auto viete zaparkovať len pár desiatok metrov od kamenistej pláže a vybrať si, či sa prejdete priamo na pláž plnú okruhliakov, alebo vyšliapete niekoľko schodov a užijete si panorámu celého miesta. Je tu krásne. Na tvári cítite slané kvapky oceánu, pred očami rastú skaly a naokolo sa rozprestrie divoké pobrežie. Najvyššia zo skál meria dokonca 40 metrov a toto miesto bude patriť k najfotogenickejším na severe Madeiry.

Skalnaté ostrovčeky patria medzi najznámejšie scenérie Madeiry
Madeira
Ribeira da Janela a slávne skaly kúpajúce sa vo vlnách

Porto Moniz

Porto Moniz patrí k najznámejším miestam severnej Madeiry, pretože práve tu nájdete slávne vulkanické bazény na brehu Atlantického oceánu. Na prvý dojem pôsobí ako letovisko a nájdete tu viacero hotelov rôznych kategórii, ale aj ľudí užívajúcich si svoju dovolenku. Mestečko mal založiť Francis Moniz ešte v priebehu 15.storočia a dnes je vyhľadávaným výletným cieľom aj pre tých, ktorí sa tu nechystajú stráviť noc. Mnohí sem prídu na pár hodín, aby sa okúpali, dobre sa tu najedli a pokračujú ďalej. Okolitý, rozbúrený Atlantik nebude tým pravým miestom na kúpanie, ale vulkanické bazéniky do ktorých sa dostáva morská voda rozhodne poteší. Hore nad mestom nájdete aj veľmi pôsobivú vyhliadku.

Porto Moniz a jeho známe bazény na brehu Atlantického oceánu
Na neveľkej skale sa nachádza maják strážiaci pobrežie

Achadas da Cruz

Achadas da Cruz predstavuje unikátnu vyhliadku na krásnu dedinku na brehu Atlantického oceánu. Patrí medzi najzaujímavejšie miesta západnej Madeiry, ktoré je akoby na konci sveta. Medzi ťaháky tohto miesta sa počíta lanovka, ktorá vás vezme z obrovského a vysokého útesu priamo na brehu oceánu, kde sa viete poprechádzať pomedzi domy a poľnohospodárske políčka. Lanovka patrí medzi najstrmšie na svete, no ak máte čas a chuť viete sa vybrať aj na dvojkilometrový trek na konci ktorej je dedinka. Kedysi v nej žilo pár stoviek ľudí, dnes má zvláštnu a opustenú atmosféru.

Unikátny pohľad z neskutočne strmého útesu. Pod vami je len päťsto metrov prázdnoty a staré mestečko
Nadol do opusteného mestečka vedia strmá lanovka

Miradouro de Garganta Funda

Slovíčko „Miradouro“ sa na Madeire naučíte pomerne rýchlo, pretože predstavuje zaujímavé vyhliadky na krásu zeleného ostrova. Medzi tieto miesta patrí aj Garganta Funda, kde na vás čaká pohľad na nádherný vodopád. Mnohí tvrdia, že práve tento vodopád patrí medzi najkrajšie na celom ostrove a keď sa vyberiete na vyhliadku, budete ho mať ako na dlani. Auto viete zaparkovať necelý kilometer od vyhliadky a tak to zvládne naozaj každý. Vodopád zaujme svojou výškou, pretože padá do 140-metrovej hĺbky. Najviac vody je tu v zime a na jar a ako bonus k vodopádu dostanete aj krásne výhľady na skalnaté pobrežie západnej Madeiry.

Vodopád Gargantua Funda pri pohľade z vyhliadky
Okolité útesy, ktoré si vychutnáte z vyhliadky na vodopád

Farol da Ponta do Pargo

Ak máte radi majáky, toto miesto by ste nemali vynechať. Okrem toho sa ocitnete na najzápadnejšom bode celého ostrova. Bielo-červený maják stojaci na útese pod ktorým sa rozbíjajú chladné vlny Atlantického oceánu oslávil dokonca svojich prvých 100 rokov života. Zaparkujte auto o niečo ďalej (necelý kilometer) na vyhliadke Miraduoro do Fio a prejdite sa k majáku po vlastných. Môžete si tu posedieť aj v príjemnom podniku, vychutnať si pohľady na drsné útesy a krajinu stretávajúcu sa s Atlantickým oceánom.

Maják na najzápadnejšom bode celej Madeiry
Krásne útesy a pobrežie na výbežku Ponta do Pargo

Cascata dos Anjos

Fotogenický vodopád Cascata dos Anjos nájdete len päť kilometrov východne od mestečka Ponta do Sol. Vyberte sa z neho po starej ceste ER 101 a nemôžete ho minúť! Prečo? Pretože jednoducho padá priamo na cestu, ktorou budete prechádzať a tak si nezabudnite zatvoriť v aute okná. Cesta nie je veľmi frekventovaná a tak viete zaparkovať na rozšírených miestach a ísť k nemu aj pár stoviek metrov po vlastných. Anjelský vodopád ako znie jeho meno je dnes celkom príjemnou atrakciou, ktorú budete chcieť vidieť, ak pôjdete okolo.

Madeira
Krásny vodopád padá priamo na cestu
Keď si počkáte na okoloidúce auto, dostanete aj zaujímavý záber

Ponta do Sol

Ponta do Sol na južnom pobreží Madeiry by sa pokojne mohla uchádzať o titul najkrajšej dedinky na ostrove. Je to malé miesto, žije tu len niečo cez osem tisíc obyvateľov, ktorí sú roztrúsení po okolitých svahoch, no vy ako turisti sa budete zdržiavať v blízkosti oceánu na promenáde a v okolitých uličkách. Farebné fasády domov, palmy, zvonica typického kostola a uličky s podnikmi, reštauráciami či barmi. Dlhé roky sa Ponta do Sol živila len rybolovom či poľnohospodárstvom, no dnes sem prichádza aj turizmus. Z celej Madeiry je práve tu celoročne najteplejšie podnebie a budete sa tu cítiť naozaj veľmi príjemne a nájdete tu dokonca aj malú, kamienkovú pláž v zálive.

Madeira
Dedinka Ponta do Sol vás privíta viacerými farbami
Ponta do Sol a zátoka na brehu malého mestečka

Ribeira Brava

Malé mestečko na juhu Madeiry patrí k obľúbeným miestam oddychu. Už na prvý pohľad sa nám tu páčilo. Ribeira Brava je vtesnená medzi zelené pahorky a pomaličky schádza z kopca až k brehom Atlantického oceánu. Meno dostala po rieke, ktorá ním preteká a keby sme chceli preložiť jej meno, hovorili by sme o „nahnevanej rieke“. Nájdete tu malý, rybársky prístav, priestrannú promenádu s podnikmi, ale medzi najkrajšie miesta patrí starý kostol Sao Bento na námestí. Stojí tu už od 16.storočia so zaujímavými maľbami.

Madeira
V centre Ribeira Brava neobíďte starý kostol
Miestami nájdete aj v centre mesta ošarpané budovy, ktoré dokresľujú kolorit miesta

Cabo Girão

Azda najznámejšou vyhliadkou celej Madeiry je Cabo Girão na juhu ostrova. Leží len cca 5 kilometrov od známeho mestečka Camara de Lobos a patrí k obľúbeným výletným cieľom. Ak sem prídete, ocitnete sa na unikátnom mieste, pretože vyhliadka stojí na 589 metrov vysokom útese, ktorý padá kolmo nadol do vĺn Atlantiku. Vyšší útes v Európe už nenájdete a tak si pripíšete zaujímavý rekord. Dnes stojí na Cabo Girão vyhliadka, ktorá naháňa strach ľuďom so strachom z výšok. Hlavná časť vyhliadky je totiž presklená a teda pod vami vidíte niekoľko stoviek metrov prázdnoty. Pohľady sú odtiaľto skutočne nádherné. Vidíte ako sa do pobrežia zarezávajú zátoky posiate mestečkami či mestami, ale aj ostré útesy strážiace ostrov. Priamo pod vami leží čierna pláž a fotky, ktoré si odtiaľto odnesiete budú vyzerať akoby ste ich spravili z dronu.

Ak máte strach z výšok tak presklená vyhliadka na Capo Girao nebude pre vás
Z Capo Girao budete mať nádherný výhľad na krajinu Madeiry

Camara de Lobos

Ak hľadáte príjemné miesto kam prídete, vychutnáte si prechádzku malebným prístavom, sadnete si na skvelé madeirské jedlo a doprajete so dúšok madeirského vína či ponchu, potom je Camara de Lobos miesto pre vás. Na Madeire toto miesto každý pozná a aj my sem sa sem veľmi tešili. Z Funchalu je to sem iba 10 kilometrov a tak sa tu pokojne zastavte aj viac krát pri potulkách ostrovom. Camara de Lobos patrí medzi najstaršie miesta na ostrove. Kedysi tu vraj žili tulene (tie sa volali „lobos“) a tak ich meno ostalo v dnešnom názve mestečka. Preslávil ho Winston Churchill, ktorý si ho zamiloval a maľoval jeho malebný prístav. Jeho sochu nájdete v prístave dodnes neďaleko podnikov, kde sa miešajú domáci hrajúci kocky s turistami nasávajúcimi atmosféru. Drevené loďky na pobreží sú fotogenické, pretože počas slnečných dní sa na nich sušia veľké kusy tresky, ktoré patria k tradičným portugalským jedlám. Je tu veľmi príjemne a exotiku miesta dotvárajú všadeprítomné banánovníky na okolitých pahorkoch.

Prístav v Camara de Lobos je plný farebných lodičiek
Pohľad na zátoku v ktorej leží Camara de Lobos

Palheiro Gardens

Madeira má prezývku “Ostrov záhrad” a ak chcete vidieť krásny príklad jednej z nich, nevynechajte záhrady Palheiro. Nedá sa im uprieť charakter anglickej záhrady, ktorý súvisí s jej pôvodne britskými vlastníkmi. Nachádza sa vo výške 500 metrov nad morom a pod sebou uvidíte Funchal a oceán. Záhrady samotne oplývajú bohatstvom exotických stromov a kvetov. Ich pýchou sú kamélie, ruže a vodná záhrada, cez ktorú tečie malý potok. Rodina súčasných majiteľov tu stále býva, ich dom je pre verejnosť uzavretý, no môžete sa ubytovať v priľahlom rezorte, zahrať si tu golf alebo sa zastaviť na dobrom dezerte v miestnej čajovni.

Záhrady Palheiro nad Madeirou nadchnú každého milovníka stromov či kvetov
Potulky záhradou Palheiro

Machico

Machico na východnej časti ostrova má povesť najstaršieho mesta Madeiry. Práve tu v zátoke sa mali totiž vylodiť Portugalci, ktorých viedli João Gonçalves Zarco a Tristão Vaz Teixeira, čím začali portugalské osídľovanie Madeiry. Ide o veľmi príjemne mestečko na brehu mora, ktorému dominuje kostol Nossa Senhora da Conceição z 15.storočia. Na námestí posedávajú domáci a na všetko dohliada socha Teixeiru. Od kostola sa rozbiehajú kamenné uličky až k nábrežiu, kde objavíte starú pevnosť Nossa Senhora do Amparo. Kamenná tabuľka hovorí, že ju postavili v roku 1706 a dnes sa môžete pozrieť dnu. Machico leží v prírodnej zátoke obklopené zelenými kopcami a ak sa vyberiete k pevnosti Sao João Batista, objavíte tu aj tabuľku o prvých objaviteľoch. Toto miesto rozhodne nevynechajte.

Starý kostol v centre mesta je pýchou celého Machica
Stará, portugalská pevnosť neďaleko Atlantiku je dnes malou galériou

Canical

Malé rybárske mestečko Canical kedysi všetci na Madeire poznali ako miesto, ktoré sa živí lovom veľrýb, no tieto časy sú už dávno preč. Históriu prepletenú s veľrybami tu však môžete spoznať aj dnes, pretože Canical láka turistov na svoje Museu da Baleia, kde sa viete dozvedieť viac o tom ako to bolo v časoch lovu, ale aj to ako s lovom prestalo a začali sa veľryby v okolí Madeiry chrániť. V roku 1956 sa sem dokonca prišli natáčať scény ku kultovému filmu Moby Dick. Canical je malé mestečko, ktoré pomerne rýchlo prejdete. Nájdete tu prístav s loďami, pláž posiatu kamienkami a krásne pohľady na útesy vysunuté do Atlantiku, ktoré obkolesujú mesto.

Canical mal dlhé roky povesť prístavu odkiaľ sa vyrážalo za veľrybami
Niektoré člny sú už len pohodené na brehu mora čakajúce na svoj osud

Sao Luorenco

Medzi najzaujímavejšie a najfascinujúcejšie miesta Madeiry, kde sa mieša divoké pobrežie posiate zátokami a vlnami Atlantiku s opustenou krajinou. Sao Luorenco predstavuje výbežok na východe ostrova, ktorý vystreľuje ďaleko do oceánu a je mimoriadne obľúbeným miestom nielen na východ slnka, ale aj na trekovanie za fantastickými výhľadmi. Môžete tu mať krásne počasie, alebo vás tu zbičuje vietor, dažďové kvapky či vás do seba zahalí magická hmla. Na posledné parkovisko sa dostanete autom alebo autobusom z Funchalu a potom to už pôjde len po vlastných. Môžete sa len poprechádzať alebo sa vybrať na niekoľko kilometrovú prechádzku. Nikde žiadne stromy, žiadne kríky, iba holé skaly, útesy a zátoky až budete mať opäť pocit, že ste niekde na Faerských ostrovoch. Ak chcete polostrov Sao Luorenco dokonale spoznať, vyčleňte si na to niekoľko hodín.

Madeira
Divoké, no krásne pobrežie na výbežku Sao Luorenco
Sao Luorenco si viete vychutnať aj na niekoľko hodín

Porto da Cruz

Malá dedinka Porto da Cruz leží obklopená vysokými zelenými horami a to určuje jej atmosféru. Mali sme v nej zamračené a jemne upršané počasie, no stále malo svoju atmosféru. Stojí tu už od 16.storočia a dlhé roky sa jej obyvatelia živili pestovaním cukrovej trstiny, no darí sa tu aj viniču. Dnes sa môžete prejsť dedinkou, posedieť si v jednom z podnikov s výhľadom na oceán alebo sa ísť okúpať do verejných bazénov, ktorá ležia len pár centimetrov od Atlantiku. Kráčajte promenádou okolo bazénov až za skalu a ak je rozbúrené more, budete svedkami fascinujúceho morského divadla. Veľké vlny narážajú na útes s jaskyňou a každú chvíľku sa jaskyňa plná vody vyprázdni tak, že vystrelí vodu do výšky niekoľkých metrov.

Porto da Cruz leží na brehu Atlantiku, no nájdete tu aj bazén
Rozbúrený oceán pripraví zaujímavé divadlo plné striekajúcej vody

Santana

Nájdete ich na každej pohľadnici z Madeiry a v každom katalógu cestovnej kancelárie. Hovoríme o farebných domčekoch z dedinky Santana, ktoré prezentujú tradičnú madeirskú vidiecku architektúru. Zaujímavosťou je, že názov tohto miesta odvodili od svätej Anny, matky Panny Márie. Hoci prvé zmienky o nich pochádzajú už zo 16. storočia, tie ktoré v dedinke uvidíte dnes nemajú viac ako 100 rokov. Ich strecha je postavená do tvaru písmena “A”, interiér je obložený drevom a okenice s dverami sú namaľované výraznou farbou. Keďže na Madeire bola celoročne prijemná klíma, obyvatelia ich využívali iba na prespávanie, pričom stolovanie a hygiena sa vykonávali mimo domčekov. Tie známe z obrázkov nájdete v centre Santany, neplatí sa sem žiadne vstupné, môžete však navštíviť malé obchodíky, ktoré v nich dnes prevádzkujú a kúpiť si v nich tradičné výrobky.

Typické domčeky, ktoré sa stali na Madeire symbolom
Malebné, tradičné domčeky v Santane. Nevyzerajú ako z rozprávky?

São Jorge

Malá nenápadná dedinka São Jorge na severe ostrova neponúka vlastne takmer nič, kvôli čomu by ste sem museli zachádzať, no napriek tomu je to prijemná zastávka na ceste po ostrove. Za zmienku stojí Kostol sv. Juraja, so svojim bohato zdobeným interiérom, kde si môžete všimnúť množstvo obrazov na ktorých figuruje drak, ktorého svätec zabíja. Pod kopcom, na ktorom sa São Jorge nachádza, sa môžete zastaviť na mieste označenom ako ” São Jorge ruins”, kde uvidíte na pobreží zvyšky starého cukrovaru a jeho fotogenickú vstupnú bránu, ktorá sa tu zachovala.

Sao Jorge a ruiny starej brány, ktorá patrila k cukrovaru
Sao Jorge a typické pobrežie Madeiry

Queimadas (Caldeirão Verde)

Odbočka zo Santany vás privedie na miesto zvané Queimadas, kde uvidíte tradičný dom, malý rybník a piknikové miesto. Odtiaľto sa môžete vydať za spoznávaním levády Caldeirão Verde. Systém levád je typický pre ostrov Madeira. Jedná sa o sieť zavlažovacích kanálov, ktorými sa privádzala voda z hôr do pobrežných oblastí ostrova. Okrem privádzania vody z hôr dnes levády slúžia ako populárne miesta na trekovanie, pričom sa líšia dĺžkou aj náročnosťou. Caldeirão Verde patrí medzi stredne náročné levády a vyžaduje si dobrú obuv, baterku (ktorú využijete v tuneloch) a aj nepremokavé oblečenie, keďže priamo na chodník môžu padať vodopády. Parkovisko Queimadas je spoplatnené, môžete však zaparkovať zadarmo na parkovisku Pico das Pedras, odkiaľ je to ku Quimadas 2km prijemná prechádzka po rovinke pozdĺž ďalšej levády. My sme sa sem dostali omylom, ale prechádzka pozdĺž levády bola čarovná, takže neľutujeme.

Queimadas je mimoriadne príjemné miesto a viete sa odtiaľto prejsť krásnou levádou
Vodopád na leváde Caldeirão Verde

Bica da Cana

Ostrov Madeira je plný skvelých vyhliadok, podľa nás však patrí Bica da Cana medzi najlepšie z nich. Nachádza sa na najväčšej náhornej plošine ostrova Paul da Serra a zo svojej výšky 1560 metrov nad morom ponúka pohľad do údolia a na okolité zelené kopce. Na náhornej plošine môže byť veterno, preto tu uvidíte aj množstvo veterných turbín. Parkovisko sa nachádza priamo pri ceste, odkiaľ miernym stúpaním prejdete do kopca asi 10-15 minút a môžete si užívať krásu okolitej prírody. Toto miesto je ešte krajšie počas východu slnka.

Cestička na vyhliadku Bica da Cana
Pohľad z vyhliadky Bica da Cana na okolité kopce patrí k najkrajším na Madeire

Fanal

Ak túžite po mystickej atmosfére, počas svojej dovolenky na Madeire, skúste navštíviť Fanal. Jedná sa o les plný vavrínových stromov, ktorých pokrútený tvar pôsobí tajomne predovšetkým v hmle. Ak na hmlu šťastie nemáte, môžete si užiť prechádzku zelenou krajinou pomedzí staré vavríny a pasúci sa dobytok. Po dažďoch sa tu vytvoria aj malé jazierka, v ktorých sa okolitá krajina pekne zrkadlí. Parkovisko sa nachádza priamo na začiatku lesa.

Vavrínový les vo Fanale má svoju atmosféru
Keď vo Fanale naprší, nájdete tu aj malé jazierka

Ribeiro Frio a Levada Balcões

Ribeiro Frio je malá usadlosť s niekoľkými reštauráciami a farmou, ktorý je známa chovom pstruhov. Na pozeranie tu toho veľa nie je, toto miesto však slúži ako skvelý východiskový bod na jednoduchú prechádzku pozdĺž Levada Balcões, teda v prekladu Levádu balkónov. Celú ju prejdete po rovinke asi za 20 minút jedným smerom a na jej konci nájdete vyhliadku, z ktorej sa vám otvorí strhujúci panoramatický pohľad na centrálne kopce Madeiry a kde sa budete cítiť ako na balkóne. Teda… ak nie je celé údolie pod vami zahalené v hmle. Vtedy uvidíte tak maximálne pol metra pred seba a krásny výhľad si môžete iba predstaviť.

Levada Balcões vedie rovinkou cez krásny les
Nie každá vyhliadka na Madeire vyjde, no treba s tým počítať. Takéto nič sme videli na konci Levada Balcões

Pico do Arieiro

Ak máte radi kopce, ale nemáte skúsenosti s veľkými výstupmi po vlastných, na Madeire si to užijete. Napríklad na tretí najvyšší vrch ostrova – Pico do Arieiro sa viete pohodlne dostať autom až do výšky 1818 metrov nad morom. Odtiaľ vedú cesty, po ktorých viete absolvovať niekoľkohodinové pešie túry alebo sa iba pokocháte výhľadom na okolité kopce a pohodlne pokračujete autom ďalej. Keďže počasie na Madeire sa rýchlo mení, Pico do Arieiro je často v hmle. Najlepšie počasie tu zvykne bývať skoro ráno alebo pred večerom. Môžete však zariskovať ako my, prejsť cez hmlu v údolí a možno na vás bude čakať hore krásne slnečné počasie a pod vami oblaky a výhľad ako z lietadla.

Oblaky pripomínajúce more priamo pod vrcholom
Krásna hra prírody a oblakov pri pohľade z Pico de Arieiro

Curral das Freiras

Madeira bola v minulosti často ohrozovaná pirátmi a práve kvôli ich útokom bolo pomenované jedno zo skrytých údolí Curral das Freiras, čo by sme mohli preložiť ako “útočisko mníšok”. Pred pirátmi sem totiž museli často utekať mníšky z kláštora Sv. Kláry vo Funchale, ktoré tu trávili čas až pokiaľ nebolo pobrežie zbavené nebezpečenstva. Dnes meno tohto údolia nesie aj malá dedinka, ktorá je známa pestovaním gaštanov. Tie tu vždy počas augusta krásne zakvitnú a v októbri môžu domáci zbierať bohatú úrodu. Ak sa tu zastavíte, môžete ochutnať v miestnych reštauráciách a kaviarňach skvelé gaštanové polievky, zákusky a iné gaštanové produkty. Všetkými desiatimi vám odporúčame reštauráciu Sabores do Curral, kde robia nielen skvelé veci s gaštanmi, ale aj vynikajúceho tuniaka.

Curral das Freiras je mimoriadne príjemné, vnútrozemské mestečko
Kostol v centre mestečka Curral das Freiras

Eira do Serrado

Pri odchode z dedinky Curral das Freiras odbočte z diaľnice, ktorá smeruje na Funchal a nenechajte si ujsť vyhliadku Eira Do Serrado. Budete tu vedieť pohodlne zaparkovať a občerstviť sa a po krátkej prechádzke sa ocitnete na skvelej vyhliadke. V prípade pekného počasia pod sebou uvidíte malebné zelené údolie a malé dedinky ukryté v ňom.

Curral das Freiras pri pohľade zo známej vyhliadky Eira do Serrado
Jeden z najikonickejších výhľadov Madeiry je pohľad na mestečko Curral das Freiras

Ak budete hľadať zaujímavé letenky na Madeiru, pozrite sa na web Letenky za Babku, kde nájdete skvelé ceny a môžete začať plánovať výlet!

 

Ak ťa PORTUGALSKO zaujalo, začítaj sa aj do našich ďalších článkov

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.