Maurícius. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Maurícius je exotickým ostrovom v Indickom oceáne a vďaka svojej histórii sa v ňom miešali mnohé vplyvy. Práve tie vytvorili v lokálnom jedle unikátnu zmes chutí, ktorá vás dostane. Ako chutí Maurícius? Inšpirujte sa v článku!

Kuchyňa ostrovného Maurícia rozhodne nepatrí medzi najznámejšie na svete a tak tu cestovateľa čaká niekoľko zaujímavých prekvapení. Veď schválne, vybavíte si nejaké jedlo, ak počujete názov ostrova? Máte aspoň ako takú predstavu? Maurícius a jeho kuchyňa to je spleť indických, čínskych, kreolských, afrických aj európskych predstáv a za nás môžeme povedať, že sa im to celkom podarilo. Miestna kuchyňa je chutná, lepšia než na Seychelách či Réunione a dominantnou stopou v nej je práve India. Možno aj preto nám tak veľmi chutila. Maurícius má svoju streetfood scénu, nájdete tu vozíky s jedlom, malé podniky, trhoviská, kde sa dostanete k perfektnému, čerstvému jedlu, no ak máte chuť, môžete si posedieť aj v lokálnych reštauráciách či drahých reštauráciách európskeho typu. Tie nám na ostrove nič nehovorili a tak sme sa radšej stravovali lokálne na ulici či v rodinných podnikoch a len občas sme spravili výnimku hľadajúc jedlá, ktoré sme dovtedy nenašli. Maurícius je podľa nás rozhodne najchutnejšia krajina južného Indického oceánu. Pozrime sa spoločne na plejádu jeho chutí od Dholl Puri cez Boulettes až po vanilkový čaj!

Streetfood na Mauríciu je obrovským lákadlom

Dholl Puri

Dholl Puri predstavuje najtypickejšie a najcharakteristickejšie jedlo celého ostrova.  Na Maurícius sa dostalo z Indie ešte v 19.storočí, kedy ním prešlo ostrovom viac než pol milióna ľudí z Indie a ten vplyv tu dodnes cítiť. Dholl Puri je jednoduché jedlo, ale to často streetfood býva. Predstavte si placku z cesta do ktorej sa vmieša šošovica (dhál alebo tu na Mauríciu dholl). Už sama o sebe má veľmi zaujímavú chuť a mohli by ste ich pokojne jesť aj takéto. Pointou Dholl Puri je však to, že do placky vám dajú niekoľko neskutočných omáčok. Jednou z prvých otázok, keď si Dholl Puri kupujete je to, či ju chcete mať pikantnú. Ak áno, príde lyžica čili, po nej naberačka kari omáčky a napokon ešte ďalšia naberačka s dusenou zeleninou v omáčke. Tu sa fantázii medze nekladú a do Dholl Puri môžete naozaj dať čokoľvek, ale s týmito tromi ingredienciami sme sa tu stretli najčastejšie. Za Dholl Puri na ulici zaplatíte v priemere 15 rupií, teda cca 0,33 €.

Maurícius jedlo
Dholl Puri je streetfood číslo jedna na ostrove
Porcia Dholl Puri sú najčastejšie dve placky
Maurícius jedlo
Takto to vyzerá na ulici, keď vám idú Dholl Puri pripraviť

Boulettes

Streetfood na Mauríciu patrí medzi najlepšie v regióne vďaka tomu, že sa tu miešajú čínske, indické, európske aj kreolské vplyvy. Kým Dholl Puri zastupuje indické vplyvy, tie čínske nenechá zahanbiť Boulettes. Čínska komunita tu nie je veľmi silná, ale je veľmi stará, pretože Číňania sem prichádzali už od 18.storočia z Kantonu cez Sumatru a neskôr sa na ostrove objavili aj Číňania z regiónu Hakka. Dnes nájdete v Port Louis zaujímavý Chinatown, ale čínske podniky nájdete roztrúsené po celom ostrove. Boulettes je polievka, silný vývar, ktorý je základom jedla, ale dušou jedla sú knedličky či dimsum. Keď prídete do podniku na ulici, tak sa pred vami otvorí obrovský hrniec plný rôznych knedličiek. Na výber budete mať mäsové, rybacie, niektoré sú z morských plodov či zeleniny. Najobľúbenejšie sú „boulette chouchou“, teda zeleninové knedličky zo zaujímavej zeleniny zvanej chayote. Platíte len za počet knedličiek a polievkový vývar dostávate zdarma. Keď si dáte Boulettes s piatimi kúskami, tak počítajte, že za porciu zaplatíte cca 40 rupií, teda menej než euro!

Maurícius jedlo
Boulettes je najlepšie jedlo Mauríciu s čínskou stopou
Skvelý gastronomický zážitok
Maurícius jedlo
Polievka má mnoho podôb a chutí

Bol Renversé

Bol Renversé niekedy prezývajú aj ako Magic Bowl. Je to jednoduché jedlo, ale vďaka tomu ako sa pripravuj a servíruje, tak to bude lákať skúsiť. Vo svojej podstate ide o jedlo s ryžou, zeleninou, mäsom a volským okom. Špecialitou však to, že sa celé jedlo pripraví vo vrstvách do misky a teda začnete volským okom, na neho dáte zmes mäsa so zeleninou a napokon misku zaplníte ryžou. Na stole nám pristane tanier a na ňom miska, ktorú si musíte sami dať preč. Podvihnete ju a pred vami sa zjaví perfektné jedlo. Šťava z mäsa a zeleniny sa roztečie tak, aby ste nemali suchú ryžu a môžete sa do toho pustiť!

Bol Renversé je splynutie ryže, mäsa, zeleniny a vajca
Ak si Bol Renversé objednáte, môžete ho dostať pred seba aj takto. Stačí zdvihnúť!

Farata

Farata patrí spoločne s Dholl Puri k najtradičnejším streetfoodom ostrova a veľmi často ich predávajú aj v rovnakých stánkoch. Na prvý, letmý pohľad dokonca vyzerajú viac, než podobne, no bližší pohľad vám napovie viac. Farata je chlebová placka (cítite tu podobnosť s indickou Parathou?), ktorá sa naplní zmesou kari a čili omáčok. Skúste si naraz dať aj Dholl Puri aj Faratu a budete cítiť ten rozdiel. Obe jedlá sú však skvelé. Na ostrove nájdete aj verziu Farata Manioc, kedy sa placka pripravuje z maniokovej múky, no nenájdete ich všade.

Farata sa na prvý pohľad podobá na Dholl Puri, ale chutí úplne inak
Farata je chlebová placka naplnená perfektným kari

Mine Bouille

Medzi jedlá, ktoré by ste mali určite ochutnať patrí Mine Bouille, teda maurícijské rezance so zeleninou či mäsom. Je to lokálna odpoveď na rôzne rezancové jedlá z Ázie a tak v sebe nesie výraznú čínsku stopu. Hlavným „čínskym“ jedlom ostrova je polievka Boulettes, ale jedlom číslo dva je práve Mine Bouille. Vezmú sa rezance, tie sa pripravia vo woku a pridá sa k nim nakrájaná zelenina, najmä jarná cibuľka, cibuľa ale fantázii sa medze nekladú. Ak máte chuť na mäsovú verziu, tak obľúbený Mine Bouille je s kuracím mäsom, no nájdete ho aj bravčovým či hovädzím. K tomu môžete dostať skvelú čili omáčku, aby ste boli pánmi svojej vlastnej pikantnosti. Porcia Mine Bouille v malých pouličných stánkoch stojí cca 50-80 rupií, teda stále sa bavíme o sume niekde medzi 1,10 – 1,80 euro.

Mine Bouille sú rezance, ktoré v sebe nesú čínsku stopu

Šalát z palmového srdca (Milionársky šalát)

Zaujímavou špecialitou ostrova Maurícius je tzv. „milionársky šalát“ za ktorého menom sa skrýva unikátny šalát z palmového srdca. Srdce palmy sa v týchto končinách považuje za zeleninu. Z palmy sa vyberie dužina, ktorá je vo vnútri. Tá je mäkká, chutná a práve ona tvorí základ celého jedla. Nachádza sa často v mladej palme a tie sa pestujú na toto využitie, tak nemusíte mať strach, že kvôli šalátu zotnú starú, vysokú palmu. Na Mauríciu ho volajú „milionársky“ preto, že jednak ide o drahšie jedlo a jednak preto, že na neho treba mladú palmu, ktorá sa rozoberie na „súčiastky“ a teda to nie je bežná záležitosť. Šalát je vynikajúci. Kúsky palmového srdca sa premiešajú so zeleninou akou je paprika, rajčina či uhorka, zaleje sa octovým dresingom a špecialita je na svete. Ako streetfood sme ho nikdy nevideli, tak sme si pre neho zašli do jednej z reštaurácii v mestečku Mahébourg.

Maurícius jedlo
Palmový šalát je typickým jedlom ostrova
Šalát z palmového srdca má prezývku “milionársky”

Briani (Biryani)

Ďalším skvelým prienikom indickej kuchyne na Maurícius je Biryani alebo teda Briani ako ho volajú tu. Briani je zmesou mäsa, ryže a exotických korenín. Nájdete ho v reštauráciách, ale najlepšie je v podnikoch, ktoré sa špecializujú iba na neho. V ponuke máte len malú alebo veľkú porciu a to jej zárukou toho, že presne vedia, čo robia. Súčasťou Briani sú aj kúsky varených zemiakov, cibuľa, čili omáčka aj sladká tamarindová omáčka. Keď to všetko premiešate, dostanete poriadne exotickú nálož. Briani je na ostrove obľúbené počas svadobných hostí, kedy sa dá spraviť obrovitánska porcia pre desiatky ľudí.

Maurícijské Briani je fantastické

Gateaux Piments

Klasikou na poli streetfoodu sú aj vyprážané guľôčky Gateaux Piments, ktoré nájdete často na trhoviskách alebo u pouličných predajcov. Guľôčky vyrábajú zo šošovicovej zmesi, ktorá sa premieša so sušeným čili, koriandrom alebo cibuľkou. Vezmite si ich niekoľko, nechajte si ich zabaliť a môžete si byť istí, že vás celkom zahĺbia. Vynikajúce sme ich jedli na trhovisku v Port Louis.

Typický streetfood ostrova má podobu guľôčok

Fritters (Baja, Bringelle…)

Podobne ako v prípade Gateaux Piments aj tu ide o mimoriadne jednoduchý a teda obľúbený streetfood, ktorý nájdete takmer v každom maurícijskom meste. Je mimoriadne lacný, kus dostanete často za 5 rupií (cca 0,12 euro) a ak ste na budgete, tak sa euro sa nielen, že najete, ale rovno prejete. Medzi tie najčastejšie a najchutnejšie patria baklažány vysmážané v cestíčku (Bringelle) alebo koláčiky plnené zemiakmi. Spomedzi všetkých „fritters“ nás najviac očarili tie s menom Baja, ktoré predstavujú šišky z cícerovej múky vytiahnuté z vriaceho oleja. Baja sa vezme, natrhne tak, aby sa dnu zmestila pikantná a kari omáčka a hoci ide o kalorickú bombu, nechajte ju v ústach explodovať. Stojí to za to!

Baja z cícerovej múky s kari omáčkou je chuťová bomba
Bringelle alebo baklažány v cestíčku
Maurícius jedlo
Fritters môžu mať akúkoľvek podobu

Pani Puri

Skvelým streetfoodom na Mauríciu je Pani Puri. Nepochádza odtiaľto, ale indická komunita bez neho nemohla žiť, tak si ho vzali na ostrov, prispôsobili si ho a dodnes je vyhľadávaným jedlom. Pani Puri dôverne poznáme z Indie, kedy sme si ho pár krát dali na zvláštnych, pokútnych miestach na indickej ulici a tak sme ho nechceli vynechať ani tu. Pani Puri je krehká guľôčka do ktorej sa spraví diera a naplní sa zmesou vody, tamarindovej omáčky, cibuľky, čili omáčky či zemiakov. Táto chuť sa ťažko predstavuje, ak ste Pani Puri nikdy nemali, no možno vás to práve zláka k tomu, aby ste ho ochutnali. Na trhovisku v Port Louis nájdete jeden jediný podnik, kde vám Pani Puri pripravia.

Maurícius jedlo
Na trhovisku v Port Louis objavíte aj Pani Puri
Pani Puri nemusí chutiť všetkým, ale ak skúsite, budete nadšení

Pain Tikka

Zástupcom maurícijského streetfoodu je aj Pain Tikka, žemľa v ktorej nájdete kúsky kuracieho mäsa v obale na indický spôsob s chuťou exotiky vďaka voňavým koreninám. Na prvý pohľad vyzerá Pain Tikka ako žemľa s rezňom a tak vám môže prísť akási obyčajná, ale nie je to tak.

Maurícius jedlo
Pain Tikka je obloženou žemľou na maurícijsky spôsob
Skvelé kuracie mäso v žemli, to je Pain Tikka

Gato Teosa

Skvelá chuťovka, ktorú nájdete najmä v oblasti čínskych štvrtí alebo miest, kde majú Číňania svoje obchodíky. Presne preto sme pre tieto koláčiky zašli do Chinatownu v hlavnom meste Port Louis. Ide o koláčiky z cesta, ktoré sa podobá na lístkové a sú plnené sladkou pastou z červenej fazule. Nedajte sa oklamať náplňou, dajte im šancu a uvidíte aké sú chutné.

Gato Teosa je typická pre čínske komunity na ostrove
Túto sme si vychutnali v Chinatowne v Port Louis

Gato Zinzeli

Ak máte radi sladkosti, potom sú tieto guľôčky pre vás to pravé. Nie sú presladené ako turecké sladkosti a sú celkom príjemné a výborne sa hodia k čaju alebo káve. Vyrábajú sa z ryžovej múky, vhodia sa do vriaceho oleja a napokon sa obalia v malých sezamových semiačkach. Výborný, lacný streetfood s výraznou čínskou stopou.

Gato Zinzeli je čínska sladkosť, no nájdete ju aj mimo čínskych komunít

Fish Salad

Ryby k Mauríciu neodmysliteľne patria a ak uvidíte niekde v jedálnom lístku ako predjedlo „Fish salad“, teda rybací šalát, neváhajte sa pustite sa do neho. Malé kúsky skvelej ryby bez kostí, cibuľka, rajčina, uhorka, dresing a hoci je to jednoduché jedlo, budete mať z neho zážitok.

Maurícius jedlo
Rybací šalát je typický pre ostrov a rozhodne bude chutiť

Chicken curry

Kuracie kari je na Mauríciu ako doma a pre mnohých patrí k najtypickejším jedlám ostrova. Kari nájdete v končinách Indického oceánu takmer úplne všade a hoci by sa mohlo zdať, že „všade bude rovnaké“, opak je pravdou. Aj preto sme si ho chceli vychutnať aj tu, pretože kari na x spôsobov patrí medzi naše obľúbené jedlá. Lahodná omáčka nebola vôbec pikantná a v našej verzii sme dokonca mali aj kúsky kreviet. Je to zaujímavé splynutie, ale o tom je Maurícius.

Maurícius jedlo
Kuracie kari patrí k najbežnejším jedlám ostrova

Fish curry

Hoci je kuracie kari celkom obľúbeným jedlom, kari s kúskami rýb je niečo, čo ho v našom rebríčku prekoná. Kúsky rýb (často sa používa tuniak alebo merlin) sa pripravia v kari omáčke s príjemnou chuťou. Cítiť v nej exotické koreniny, ale ani rybacie kari (mali sme ho niekoľko krát) nebolo pikantné a čili si k nemu musíte vypýtať. Dajte si ho s ryžou alebo chlebovými plackami akými je naan alebo farata.

Maurícius jedlo
Rybacie kari je na Mauríciu famózne

Veg curry

Zeleninové kari sa v mnohých bodoch podobá tomu, ktoré sa pripravuje s rybou či kuracím mäsom a niet sa čomu čudovať. Vyrastá predsa na rovnakom základe. Keď sa objavilo na jedálnom lístku v malom podniku, tak si vravíme, že ho ochutnať musíme, aby sme si doplnili kari trojlístok jedál. Spomedzi zeleniny v ňom boli kúsky mrkvy, zemiakov, papriky, rajčiny, cukety či dokonca tekvice. Skvelé jedlo pre nikoho, kto hľadá vegetariánske verzie. Ak Vám pri návšteve tento tip kari zachutí, doma si môžete tiež pripraviť napríklad jesenné vegetariánske curry.

Zeleninové kari vás tu rozhodne nesklame

Banán s vanilkovou zmrzlinou

Obľúbeným dezertom na ostrove je banán s vanilkovou zmrzlinou. Nebude to len obyčajný banán, ale veľmi často ho pripravujú na lokálnom rume, či ho dokonca flambujú. Keď ho dostanete, ešte je teplý a skvelo sa dopĺňa so zmrzlinou v ktorej ucítite lokálnu maurícijskú vanilku. Táto chuťovka je prudko návyková!

Maurícius má aj zaujímavé sladké chute a na tento dezert natrafíte viac krát
Banány chutia vynikajúco

Maurícijský ananás

Maurícius je exotickým ostrovom v Indickom oceáne a tak tu môžete čakať aj kopec tropického ovocia. Nie je ho tu možno toľko ako v Thajsku, no stále tu nájdete množstvo chutných možností. Jednou z najlepších volieb akú budete mať je ananás. Je o mnoho menší, než ten, ktorý sa predáva u nás, ale je niekoľko násobne sladší. Nechajte si ho na trhovisku očistiť a pustite sa do neho. Vynikajúce osvieženie. Kus ananásu na trhovisku stojí cca 15 rupií, teda okolo 0,33 euro a za ošúpaný pokojne zaplatíte okolo jedného eura.

Chuť miestneho ananásu si budete pamätať ešte dlho
Sladučký ananás nájdete na trhoviskách

Maurícijský čaj

Vedeli ste, že aj na ostrove Maurícius sa pestuje čaj? Ak podobne ako my, musíte všade vidieť čajové plantáže, vyberte sa na juhozápad ostrova do oblasti zvanej Bois Cheri. Ide o unikátne miesto, ktoré sa stalo prvou čajovou záhradou celého Maurícia. Založili ju na úplnom konci 19.storočia v roku 1892 a svoj príbeh píše dodnes. Zaujímavosťou je, že čaj dorazil na ostrov už niekedy okolo roku 1760, kedy ho mal priniesť francúzsky kňaz Galloys. O desať rokov neskôr ho Pierre Poivre skúša sadiť, no neuchytil sa a tak sa s čajovými pokusmi čaká viac než storočie, kedy sa toho chytia Briti. Priniesli čaj zo Srí Lanky, vedelo sa o ňom viac a tak sa to podarilo a čaj sa na Mauríciu zakorenil. Dnes produkuje 250 hektárov čajovej plantáže Bois Cheri ročne okolo 700 ton čaju, pričom štvrtina z neho ide na export a väčšina ostáva tu na ostrove. Domáci milujú čaj a patrí medzi najobľúbenejšie nápoje ostrova, hoci paradoxne ho na ulici nestretnete tak ako v Indii. Medzi obľúbené čaje na Mauríciu patria tie s príchuťou vanilky.

Vedeli ste, že Maurícius pestuje vlastný čaj?
Skúste vanilkový čaj! Budete príjemne prekvapený

Rhum Chamarel

Maurícius podobne ako Seychely alebo Reunion produkuje svoj vlastný rum a ak ho radi ochutnávate, máte sa na čo tešiť. Cukrová trstina pokrýva obrovskú časť celého ostrova a tak je tu tradícia dlho zakorenená. Medzi najlepšie rumy na ostrove patrí Chamarel na juhozápade ostrova. Môžete sem prísť na prehliadku, na ochutnávku a rovnako si tu viete kúpiť rôzne druhy rumov od tých s príchuťami až po kvalitné, niekoľko ročné rumy. Klasika je klasika, ale rozhodne vedia chuťovo zaujať aj rumy s príchuťou vanilky, kokosového orechu či rôznych exotických, kreolských korenín. 

Maurícius, rum, chamarel
Vyberte si rum po akom túžite

Tak čo, vedeli by ste si niečo na Mauríciu nájsť pre seba? Príjemný ostrov s prekvapujúco dobrou kuchyňou je naozaj lákadlom!

 

Porovnajte si jedlá z ostrova Maurícius s Indiou, začítaj sa aj do našich ďalších článkov:

   

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.