Ruský Versailles menom Petrodvorec

Ruský Petrodvorec nebol nikdy bežným miestom. Leží v tieni slávneho Petrohradu, ale treba mu dať šancu. Hoci má Petrohrad priveľa magnetov a dôvodov, prečo vás nepustí zo svojich ulíc, ak sa bavíme o Petrodvorci, treba ho vidieť. Veď si len vezmime, že ak nosí Petrodvorec prezývku „ruský Versailles“, tak to bude určite stáť za to.

Fínskym zálivom

Po pár dňoch v Petrohrade, skôr či neskôr príde nápad, aby ste sa vybrali spoznávať lákavý Petrodvorec s jeho palácovým komplexom. Rusi mu hovoria Petergof a rástol spoločne s hviezdou Petra Veľkého, ktorý bol prvým, kto sa rozhodol palácovú stavbu postaviť. Do Petrodvorca vedie niekoľko ciest, no Petrohrad je známy svojimi notorickými zápchami a kto sa im chce vyvarovať, pre toho je veľmi príjemnou alternatívou vznášadlo, ktoré odchádza každú hodinu z nábrežia rieky Neva priamo za slávnou Ermitážou. Stačí nasadnúť, spoza okna sledovať vežičky cárskeho mesta a o pol hodinu sa človek ocitne v úplne inom svete, kde panuje ticho, pokoj a fontány plné vody. Plavba po Fínskom zálive je pokojná a neskutočne príjemná. Z lode si ešte všimnete ako sa oproti Petrodvorcu za pekného počasia zaleskne zlatá kupola Kronštadtu. Okolie Petrohradu je skutočne nabité pamiatkami a zaujímavými miestami.

Prvý pohľad na Petrodvorec z parku
Prvý pohľad na Petrodvorec z parku
Známa vodná cesta
Známa vodná cesta

Ruský Versailles

Na móle postávajú desiatky ľudí čakajúcich na svoju loď a tí ostatní spoločne kráčajú k palácovému parku, aby sa im pomedzi stromy konečne zjavila vytúžená žltobiela fasáda budovy, ktorú lichotivo prezývajú „ruský Versailles“. Petrodvorec však nie je len jedna jediná budova akoby sa mohlo nepripravenému návštevníkovi zdať, pretože ho tvorí séria niekoľkých parkov, budov, palácov, múzeí či dokonca viac než stovka fontán. Prístupová cesta k hlavnému palácu vedie cez Nižný Park, ktorý pretína takzvaná „Vodná avenue“. V skutočnosti však ide o niekoľko desiatok metrov dlhý vodný kanál spájajúci Fínsky záliv s veľkou Kaskádou. Peter Veľký miloval more a kde sa dalo tam sa najradšej nechal voziť loďami. Bol dokonca známy tým, že v Petrohrade nepodporoval stavbu mostov cez rieku Neva len preto, aby ľudia museli používať lode, ktoré jeho tak veľmi očarili.

Krása paláca vynikne s parkom aj fontánami
Krása paláca vynikne s parkom aj fontánami
Vodná cesta spájajúca park s palácom
Vodná cesta spájajúca park s palácom

Petrodvorec plný fontán

Symbolom dnešného Petrodvorca ani nie je tak palác samotný, no jeho miesto zaujme slávna Kaskáda plná sôch, vodných fontán a života. Kaskáda je umeleckým dielom a preto si zaslúži patričnú pozornosť. Je v nej skrytá symbolika života Petra Veľkého, víťazstvo nad nepriateľským Švédskom, no nájdeme tu odkazy aj na starovekú mytológiu. Dva mramorové pavilóny pred Kaskádou poskytujú tieň a krásny panoramatický pohľad na celú scénu. Hluk a šum vody na chvíľku ohluší celý priestor a voda vytryskne snáď zovšadiaľ. Architekti tu na malom priestore osadili viac než 140 fontán, pričom niektoré striekajú vodu len niekoľko metrov, no iné atakujú aj dvojciferné čísla.

Fontány sú dušou palácovej záhrady
Fontány sú dušou palácovej záhrady
Kráľovstvo zlatých sôch
Kráľovstvo zlatých sôch

Zlaté sochy pod palácom

Ústrednou postavou celej Kaskády je socha Samsona bojujúceho s levom, ktorému sa snaží roztvoriť papuľu. Zlatá socha síce zobrazuje biblického Samsona, no v skutočnosti predstavuje Petra Veľkého a jeho slávne víťazstvo nad Švédmi z roku 1710 pri Poltave. Lev proti Samsonovi nemal žiadnu šancu a pri zrode súsošia nestál nikto iný ako taliansky architekt Bartolomeo Rastrelli, ktorý mal punc dvorného architekta ruského cára. Zanechal po sebe niekoľko významných diel v Petrohrade a v jeho okolí. Fontánu sem posadil v roku 1735 pri oslave 25.výročia Petrovho víťazstva.

Prúd vody striekajúci z levej papule strieka do výšky 62 metrov, čo z neho robí najvyššiu fontánu celého parku. Ruskí, ale aj zahraniční návštevníci stoja bez slova v tesnej blízkosti fontány a sledujú čoho všetkého boli ľudia schopní. Sochy sa trblietajú na slnku akoby by ich boli odliali z čistého zlata a takmer každý schod, každý záhyb Kaskády na svojom tele nesie jednu či dve sochy. Tu strieka voda z rybacích hláv, tam z úst Tritóna, o pár krokov ďalej sa kúpe vo vode nahá ženská postava, vedľa stojí telo gréckeho boha pripomínajúce Apolóna a v neposlednom rade tu návštevník stretne Perzea, ktorý hrdo zviera v rukách hlavu medúzy Gorgóny.

Perzeus s hlavou medúzy Gorgóny
Perzeus s hlavou medúzy Gorgóny
Sochy kúpajúce sa vo fontánach
Sochy kúpajúce sa vo fontánach
Všade kam sa pozriete sú sochy
Všade kam sa pozriete sú sochy

Kadiaľ kráčali dejiny

Schodisko okolo Kaskády vedie na malé nádvorie pokryté čiernobielou šachovnicou odkiaľ sa ponúka pohľad na vrchnú časť fontánového sveta či celú vodnú aleju končiacu vo Fínskom zálive. Už stačí len pár krokov a návštevníka pohltí tieň palácovej fasády. Takto z tesnej blízkosti pôsobí skutočne majestátne, pretože dosiaľ si človek všímal najmä sochy šantiace vo fontáne. Pri pohľade na perfektnú fasádu, človeka nenapadne, že palác poničili bomby druhej svetovej vojny. Tie však nepatrili Nemcom, ktorí mali na svedomí blokádu vtedajšieho Leningradu, ale paradoxne to boli sovietske bomby, ktoré narobili najväčšie škody na tomto mieste. Po tom čo padli Hitlerove plány usporiadať pompéznu oslavu v Hoteli Astoria, rozhodol sa oslavu presunúť sem do cárskeho paláca, na čo mal Stalin zareagovať bombardovaním miesta, aby sen nemeckého vodcu prekazil. Vojna je plná nezmyselných paradoxov.

Petrodvorec vo svojej plnej kráse
Petrodvorec vo svojej plnej kráse
Aj v parku nájdete plno suvenírov
Aj v parku nájdete plno suvenírov

Prechádzka palácom

Trojposchodová budova v sebe skrýva niekoľko desiatok izieb od výstavných miestností, kde sa stretávala elita pri bujarých večierkoch až po skromnejšie súkromné komnaty cárskej rodiny. Návštevníci si na nohy musia nazuť papuče čí návleky, aby drevené parkety prežili nápor moderného turizmu a odrazu sa človek ocitne v storočí, kedy držal nad Petrohradom ochrannú ruku cársky orol. Akoby tu každý panovník po sebe niečo zanechal a kým palác Petra Veľkého bol skromný, Alžbeta tu nechala pristavať niekoľko miestností a napokon ho Katarína Veľká vyzdobila luxusnejším nábytkom a interiérom. Miestna sprievodkyňa s ťažkým ruským prízvukom súka z rukáva jeden príbeh za druhým, no kto by sa odvážil fotiť, ten si od nej zaslúži pokarhanie ako od väzenského strážcu. Medzi najkrajšie sály celého paláca patrí hala, ktorá svojimi obrazmi pripomína víťazstvo cárskej flotily nad osmanským loďstvom vo významnej bitke pri meste Çesme z roku 1770.

Areál Petrodvorca zdobí viacero stavieb
Areál Petrodvorca zdobí viacero stavieb
Na brehu Fínskeho zálivu
Na brehu Fínskeho zálivu
Malé múzeum v parku
Malé múzeum v parku

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Vízum do Ruska? 

Skvelou správou je, že od 1.10.2019 môžete do Petrohradu a Leningradskej oblasti (a teda aj sem do Petrodvorca) cestovať na elektronické vízum, ktoré je bezplatné! Zdržať sa v krajine môžete síce len 8 dní (vízum sa vydáva na 30 dní počas ktorých musíte pricestovať), ale verte, že to vám na prehliadku Petrohradu a okolia bude naozaj stačiť. Ak chcete získať elektronické vízum, treba na tomto webe vyplniť dotazník (robte to minimálne týždeň pred cestou): https://evisa.kdmid.ru/

Ak však cestujete aj do iných častí Ruska, napríklad do Moskvy, tieto elektronické vízum sa cestu nevzťahuje a musíte požiadať o klasické ruské vízum! Jediné miesto, kde sa ešte dá vycestovať na elektronické vízum v Rusku je oblasť Kaliningradu. V roku 2021 chce Rusko zaviesť elektronické víza aj do iných oblastí, resp. do celej krajiny.

Letenky do Petrohradu?

Najlacnejšie letenky do Petrohradu nájdete často vďaka spoločnosti WIZZAIR na jej linke z Budapešti. Sem tam sa akciové letenky do Petrohradu objavia aj na Letenky za Babku

Ako na Petrodvorec?

Otváracie hodiny: 10:30 – 21:00. Posledný utorok v mesiaci je areál zatvorený.

Cena lístku: 1000 RUB (cca 15 €). Návštevníci do 16 rokov majú vstupné zdarma. Počas letnej sezóny si kupujete lístok na presný čas a následne vás pustia dnu so skupinou. So skončením letnej sezóny sa zvyknú vypínať fontány a niekedy v polovici októbra. Práve vďaka nim je však Petrodvorec unikátny.

V Petrodvorci viete stráviť pokojne aj niekoľko hodín. Je tu park, môžete sa prejsť okrajom Fínskeho zálivu, navštíviť múzeum, posedieť si v kaviarni, stráviť čas pri sochách vo fontáne a napokon si vychutnať aj palác. Pokojne počítajte s tým, že tu budete 3-5 hodín.

Ako do Petrodvorca?

Ak ste v Petrohrade, na výber máte niekoľko možností od vznášadla cez verejnú dopravu alebo taxík.

Najzaujímavejšou dopravou je práve vodná doprava vďaka zážitku,  no aj vďaka tomu, že sa vyhnete zápcham na petrohradských cestách a tým pádom to vznášadlom trvá k palácu len cca 30 minút jazdy (o polovicu menej ako bežná cesta autom). Vznášadlá odchádzajú z perfektnej polohy, priamo za Ermitážou na nábreží Dvorcovaja alebo Angliskaja. Odchádzajú každých 15-30 minút a tak tu nikdy dlho nečakáte. Jednosmerný lístok stojí cca 850-950 RUB, no ak si rovno vezmete obojsmerný, vyjde vás na cca 1700 RUB.

Ak sa chcete vybrať k palácu po cestách, nie je to žiaden problém a tu je príklad niekoľkých trás, ktoré by ste vedeli využiť. Najlepšie je odviezť sa na niektorú zo staníc metra (preskočíte časť dopravy). Potom nasadnete na mikrobus, teda maršrutku, ktorá vás vezme do Petrodvorca.

Stanice metra: 
1.,Avtovo: maršrutky: K 300, K 424, K 424A
2.,Leninsky prospekt: maršrutky: K 224, K 420
3.,Prospekt Veteranov: maršrutky: K 343, K 639

CESTOVANIE PO RUSKU?
Chystáte sa na väčšiu cestu Ruskom? Pozrite si náš článok na webe DOBRODRUH s rôznymi zaujímavosťami o cestovaní po tejto krásnej krajine.

 

OBJAVTE AJ INÉ REGIÓNY RUSKA VĎAKA NAŠIM ČLÁNKOM!

Irkutsk

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.