Škótsko. Hrady a zámky, ktoré sa oplatí navštíviť

Škótsko je krajinou mýtov a legiend a nič ich nevystihuje lepšie ako slávne či menej známe hrady a zámky. Nájdete ich tu niekoľko stoviek a nie je jednoduché si vybrať tie, ktoré by ste chceli vidieť na vlastné oči. My sme sa do Škótska vydali niekoľko krát, aby sme vám “20 hradov a zámkov” tejto krásnej krajiny predstavili. Vyberte sa s nami na výlet!

Ak by ste sa vybrali spoznávať Škótsko, tak najlepším východzím bodom pre vašu cestu bude lákavý a historický Edinburgh. Nielen preto, že je skvelým miestom, kde viete stráviť niekoľko dní, ale aj pre jeho dostupnosť a letecké spojenie z Viedne či Bratislavy. Obojsmerné letenky nájdete za niekoľko desiatok eur a výlet sa môže začať. Pri návšteve Škótska si môžete byť jednou vecou istí. Kdekoľvek budete, pár kilometrov od vás bude určite stáť nejaký hrad. Na území Škótska je ich totiž viac ako 2000! Mnohé z nich žiaľ nedokážete navštíviť lokálnou dopravou a tak je skvelým riešením požičanie auta na niekoľko dní, tak ako sme to spravili my. Pozrite si náš zoznam zaujímavých hradov a zámkov a naplánujte si cestu Škótskom, ktoré si zamilujete.

1.EDINBURGH CASTLE

Ak by ste mali v Škótsku navštíviť len jedno jediné miesto, posnažte sa aby týmto miestom bol Edinburgh. Máloktoré mesto Európy sa mu vyrovná svojou atmosférou a tak si môžete byť istý, že ani vás nesklame. TOP pamiatkou mesta je Edinburgh Castle, hrad týčiaci sa na vysokom brale nad starým mestom. Tvorí jeho panorámu a bez hradu by bolo mesto ako kráľ bez koruny. Počiatok prvého hradu je zahalený rúškom tajomstva a možno aj kvapkou mytológie, no už v 7.storočí vieme, že tu hrad skutočne stojí a spomína sa aj v epose z Walesu. Neskôr sa z neho stal kráľovský hrad a najmocnejšia pevnosť v okolí. Ako kráľovská rezidencia funguje od vlády kráľa Dávida I., teda z prelomu 11. a 12.storočia až do roku 1603, kedy sa spojilo Anglicko so Škótskom. Za hradnými múrmi sa objaví niekoľko zaujímavých stavieb od Kaplnky sv.Margaréty z 12.storočia cez staré delá, výhľady na mesto až po kráľovský dvor a múzeum, kde sú uložené škótske korunovačné klenoty. Strávite tu 3 hodiny ani neviete ako a potom sa môžete ísť túlať ulicami Edinburghu. Nenechajte si tento hrad ujsť!

2.EILEAN DONAN

Hrad Eilean Donan patrí k najikonickejším stavbám celého Škótska a niekedy býva vydávaný za symbol Škótskej Vysočiny. Nájdete ho dokonalom mieste, na sútoku troch jazier Loch Duich, Loch Long a Long Alsch a jeho čaro dotvára práve vodná hladina na ktorej sa často odráža jeho silueta. Počasie je vo Vysočine nevyspytateľné a preto ho zažijete na „sto spôsobov“. Niekedy sa hrad ponára do hustej hmly, inokedy mu robí kulisu dážď a sivé oblaky, no občas vyjde slnko a jeho múry sa nádherne rozžiaria. Jeho meno pochádza od keltského martýra Donnana, ktorý prišiel o život v 7.storočí. Stredoveký hrad postavili začiatkom 13.storočia, aby sa mohol stať pevnosťou a základným kameňom klanu Mackenzie, no v 16.storočím ho pod svoje krídla vezme klan Macrae. Svoju slávnu epizódu zažil hrad aj počas Jakobínskeho povstania v 1719, no jeho smolou bolo, že majitelia hradu nestáli na tej „správnej“ strane a tak ho zničili lode kráľovského námorníctva a nasledujúce dve storočia leží Eilean Donan Castle v ruinách. Dnes ho nájdete na maličkom ostrovčeku, ktorý spája s pevninou starý, fotogenický, kamenný most. Jeho interiér nie je veľmi zaujímavý, nájdete tu len pár drobností, no inak je tu kopec prázdnoty. Najkrajší pohľad na hrad je z pevniny a určite si ho vychutnajte z viacerých uhlov, aby ste si domov odniesli krásne fotky na spomienku.

3.STIRLING

Stirling Castle uvidíte už z diaľky týčiť sa na vysokej skale nad historickým mestečkom Stirling, v ktorom sa vám tiež oplatí potúlať a navštíviť peknú katedrálu aj starý most, ktorý bol dejiskom najslávnejšej bitky o škótsku nezávislosť. Ale každopádne, miestom, ktoré navštevujú davy turistov je predovšetkým hrad Stirling, ktorý sa po Edinburghu považuje za druhý najznámejší. Jeho história je úzko spätá s kráľom Jakubom V. a jeho dcérou Máriou I., ktorá sa stala kráľovnou Škótska už keď mala jeden týždeň a za ženu ju pre svojho syna chcel aj Henrich VIII, známy vďaka svojim šiestim manželkám. Jej život však skončil tragicky, keď ju sťali počas vlády Henrichovej dcéry, kráľovnej Alžbety. Hrad samotný bol kompletne zrekonštruovaný a môžete si tu prezrieť kompletne zrenovované miestnosti aj nanovo utkanú zbierku gobelínov. Zaujímavá je aj expozícia stredovekej kuchyne, ktorá vám dá solídnu predstavu o tom, ako sa kedysi na hrade pripravovalo jedlo. Hoci je Stirling Castle majestátna budova, niektoré jeho miestnosti sú na nás až príliš moderné a v spojení sa veľkým množstvom návštevníkov, nepatril medzi naše najobľúbenejšie hrady, ktoré sme v Škótsku navštívili.

4.LINLITHGOW

Ďalším z hradov, ktorý sa spája s Máriou I. je Linlithgow Palace, v ktorom sa narodila. Je zasadený do prekrásneho prostredia pri jazere a lesoch, na ktoré máte výhľad z jeho veží, ktoré sú prístupné pre návštevníkov. Človek sa ani nediví, prečo si ho škótski králi vybrali za svoje letné sídlo. Dominantou nádvoria je nádherne zdobená fontána z ktorej údajne v najslávnejších časoch, počas návštev kráľa, tieklo víno. Fontána pochádza z roku 1537 a považuje sa za najstaršiu v celej Británii.

5.CRAIGIEVAR

Keby si mal Walt Disney vybrať jeden z hradov ako predlohu do svojich kreslených rozprávok, túto súťaž by určite vyhral Craigievar Castle. Tento zhluk vežičiek, malých okienok a piatich poschodí, celý obalený v ružovej farbe, je naozaj čarovný a zachoval sa takmer nezmenený od 17. storočia. To isté sa však dá povedať aj o interiéri, ktorý je trochu zanedbaný, ale o to zaujímavejší, keďže umožňuje zaujímavú exkurziu do života miestnej šľachty. Presuny po úzkych schodiskách vedia byť celkom náročné nielen pre návštevníkov, ale aj v minulosti aj obyvateľov hradu. Napríklad, keď si chceli zadovážiť vaňu, nedokázali s ňou prejsť po schodoch a preto ju museli ťahať cez okno. Podobný problém vznikol aj po smrti jedného z majiteľov, ktorý zomrel práve na hrade a jediná cesta ako dostať jeho truhlu von, bola taktiež iba cez okno. Ak máte viac času, môžete sa poprechádzať v okolitom parku.

6.URQUHART

Dramatická ruina hradu Urquhart Castle sa vypína na brehu jazera Loch Ness a málokto tuší, že má za sebou viac ako 1000 ročnú históriu. Toto strategické miesto zohrávalo v minulosti dôležitú úlohu a bolo svedkom mnohých bojov. Z jeho veľkej obrannej veže budete mať krásny výhľad na celé jazero, pri návšteve veľkej siene si môžete predstaviť, ako sa tu tancovalo počas legendárnych bálov a nahliadnuť môžete aj do obávaného väzenia. Možno sa vám podarí uvidieť aj legendárnu príšeru Nessie. Ak nie v jazere, určite aspoň v suvenírovom obchode. Počas sezóny tu čakajte pomerne veľa ľudí, ale ak sa sem vyberiete mimo nej, tak si užijete jeho magickú atmosféru.

7.BRODIE

Brodie Castle patrí asi k našim škótskym favoritom, vďaka nádherne zachovanému interiéru a prijemnej atmosfére. Rodina Brodie ho vlastnila posledných 400 rokov a starala sa oň naozaj príkladne. V 80-tych rokoch si však majitelia uvedomili, že nemajú potrebné financie na to, aby sa o hrad mohli adekvátne postarať a zverili ho teda do rúk organizácii National Trust of Scotland. Posledný majiteľ v ňom však stále býval a až do svojej smrti v roku 2003 po ňom často sprevádzal návštevníkov a čakal či si niekto z nich všimne podobnosť svojho sprievodcu a rodinných portrétov. Zaujímavou osobou musela byť aj jeho matka ktorá z obrazu slávneho maliara, ktorého diela sa dnes dražia za obrovské sumy, vyrezala časť so psom a zvyšok obrazu vyhodila so slovami, že ten pes je jediné, čo sa jej na celom obraze páčilo. K najkrajší miestam na hrade patrí knižnica a jedáleň s nádherne zdobeným stropom.

8.ARDVRECK

Ruinu stredovekého hradu Ardvreck nájdete osamotenú a opustenú v severozápadnej, škótskej Vysočine. Bez vlastného auta si ju zrejme nepozriete a keď prechádzate okolo jazera Loch Assynt, určite si Ardvreck všimnete ako sa krásne vypína v prenikavo zelenej krajine, ktorou sa tak rada prevaľuje hmla. Pôvodný hrad postavil klan MacLeod ešte na sklonku 16.storočia, no netrvalo ani sto rokov, kým sem prišli rivali z klanu MacKenzie, hrad dobyli, pretvorili na svoj obraz a žili tu. Ani ich vláda netrvá večne, pretože v 18.storočí sa hradom rozhorí záhadný požiar a od tohto momentu tu leží len jeho kamenné torzo.

9.KILCHURN

Kilchurn Castle sa rozkladá na brehoch jazera Loch Awe a za pekného počasie sa prekrásne zrkadlí na jeho hladine. Postavený bol v roku 1440, no jeho krátka história sa skončila už v roku 1760, keď ho počas silnej búrky zasiahol blesk a od vtedy bol v ruinách. Počas letných mesiacov sú jeho brány otvorené pre návštevníkov a vstupné je zdarma. Ak ste však prišli kvôli fotkám, lepšie je postáť na protiľahlom brehu a odfotiť si ho odtiaľ.

10.GLAMIS

Glamis je podľa niektorých najkrajším hradom v Škótsku a my s tým môžeme iba súhlasiť. Je úzko spätý s britskou kráľovskou rodinou, keďže sa tu narodila matka kráľovnej Alžbety a aj samotná Alžbeta so svojou sestrou Margaret tu často trávili čas keď boli deťmi. Asi hodinová prehliadka vás prevedie cez podzemné priestory, najkrajšie miestnosti a kaplnku. Snáď každý škótsky hrad má svojho ducha, ale Glamis ich má rovno troch. V kaplnke si dajte pozor, aby ste neobsadili stoličku Sivej pani, ktorá sa tu občas potuluje, na schodoch môžete stretnúť ducha malého chlapca, ktorý tu musel za trest sedieť, no rodičia na neho zabudli a v noci zamrzol, tak teraz sa zabáva tým, že na schodoch občas potkne nejakého z návštevníkov. No najhoršie je asi na tom jeden z lordov, ktorý mal záľubu v hazardných hrách. Keď ho sluha upozorňoval, že už by mal prestať hrať, keďže sa začína nedeľa, odvrkol mu, že on bude karty hrať kedy on chce, hoci aj do súdneho dňa. V tom sa však pri ňom zjavil čert a chudák lord s ním musí hrať karty až doteraz. Ak sa duchov nebojíte, dajte pozor na medveďa. Freddy je rodinný maznáčik, ktorého priniesol otec Kráľovnej matky zo svojich potuliek po Kanade. Stret s miestnymi rohatými kravami však Freddy nezvládol veľmi dobre, tak ho dali vypchať a na nohy mu namontovali kolieska. Kráľovná matka mala vraj počas detstva záľubu ťahať ho za sebou a strašiť hostí. Ešte dôležitá informácia pre slobodné devy – súčasný majiteľ Glamis Castle (narodený v roku 1986) je stále slobodný, takže na prehliadku sa treba primerane upraviť.

11.STALKER

Ak sa presúvate po ceste medzi mestami Oban a Glen Coe, cez okno možno uvidíte malý ostrovček, ktorému dominuje obranná veža. Jedná sa o Castle Stalker, ktorý na tomto mieste stojí už od roku 1320, hoci bol niekoľkokrát prestavaný. Bol vo vlastníctve rôznych škótskych klanov a raz dokonca zmenil majiteľa aj vďaka prehratej stávke. Dnes je v súkromných rukách, takže prístup do neho je možný iba počas špeciálnych príležitostí. Pre príjemnú atmosféru však stačí poprechádzať sa po pobreží a počas hľadania mušlí sa kochať pohľadom na túto dokonalú stavbu.

12.DUNROBIN

Zámok Dunrobin sa vymyká z tradičnej predstavy škótskych hradov, pevností čí zámkov, pretože ho postavili v netypicky renesančnom štýle. Nájdete ho v drsnom kraji škótskej Vysočiny s názvom Sutherland len necelé 2 kilometre od mestečka Golspie. Prehliadkou Dunrobinu môžete stráviť pokojne aj dve či dve a pol hodiny, pretože vás vo vnútri čaká veľmi príjemný interiér s dobovým nábytkom, obrazmi, drobnosťami a napokon aj peknou koncepciou izieb a miestností. Súčasťou zámku je aj krásna francúzska záhrada z 19.storočia, ktorej inšpiráciu by sme hľadali vo Versailles a dokonca aj malé múzeum v letohrádku. To má jemne bizarný nádych, pretože je doslova prepchaté loveckými trofejami tých najexotickejších zvierat kvôli tomu, že rod Sutherlandovcov často navštevoval africké safari. Zámok je otvorený od apríla do októbra a dokonca tu môžete sledovať aj predstavenie sokoliarov.

13.DUNNOTTAR

Prvú cenu za polohu a fotogenickosť získava u nás jednoznačne Dunnottar Castle. Jeho zakladatelia si snáď ani nemohli vybrať lepšie miesto na jeho umiestnenie, ako 50 metrov vysoký útes, obmývaný takmer zo všetkých strán divokými vlnami. Hrad bol vo vlastníctve rodiny Marischal, ktorí boli jedným z najsilnejších klanov v celom Škótsku. V roku 1778 však posledný člen tohto rodu zomrel a hrad začal upadať. Zachránila ho až rekonštrukcia v roku 1925. Hoci krajší by bol určite za pekného slnečného dňa, my sme na ňom zažili pravú škótsku hmlu a musíme uznať, že atmosféra tu bola čarovná.

14.CRATHES

Crathes patrí k hradom, kde môžete stráviť niekoľko hodín a nebudete sa nudiť ani minútu. Čakanie na prehliadku si môžete skrátiť prechádzkou po prekrásne upravenej záhrade a skleníku, kde môžete obdivovať nespočetné druhy kvetov. Hrad samotný v sebe ukrýva zbierku nábytku, obrazov a unikátne maľované stropy. Zaujímavé boli najmä krátke postele, ktoré však neboli problémom, keďže kedysi sa spávalo po sediačky. Ľudia totiž verili, že smrť chodí iba po tých, čo ležia, takže spánok v sede mal predísť nepríjemnostiam tohto druhu. Počas prehliadky sme sa dozvedeli, že hrad vznikol ako obranná stavba a bol praktický nedobytný. Na spodných poschodiach nemal žiadne okná, iba úzke priezory na pozorovanie nepriateľov. Úzke dvere prinútili každého vstupujúceho sa zohnúť, kedy bol značne oslabený. Hrad má aj svojho ducha! Je ním Zelená pani s dieťaťom, o ktorej sa veľa nevie, vždy sa však prechádzala najmä v blízkosti krbu v jednej z miestností. Počas rekonštrukcie hradu údajne práve pod týmto krbom našli pozostatky ženy a dieťaťa, ktoré pochovali, Zelená pani sa však vraj zjavuje stále. Určite sa teda neodpájajte od zvyšku skupiny.

15.ARMADALE

Aj obľúbený škótsky ostrov Skye sa môže popýšiť zbierkou hradov a zámkov. Okrem slávneho hradu Dunvegan tu nájdete aj menší, menej známy hrad menom Armadale. Nájdete ho na juhu ostrova neďaleko miesta, odkiaľ odchádzajú trajekty na pevninu do Mallaigu a tak si viete spríjemniť čakanie na loď návštevou tohto miesta. Armadale nie je tradičný hrad a skôr by sme ho mohli opísať ako zámok, alebo zámocké sídlo postavené v 18.storočí v barokovom štýle. O storočie neskôr ho zničil požiar a keď sa v roku 1925 odsťahovala rodiny Macdonald, tak začal upadať. Dnes v ňom nájdete múzeum ostrova Skye s množstvo vzácnych a zaujímavých exponátov a so svojou záhradou pôsobí veľmi príjemne na oddych.

16.CAWDOR

Cawdor sa stal známym predovšetkým vďaka zmienke v hre Macbeth od Williama Shakespeara. Toto dielo sa však nezakladá úplne na faktoch. Macbeth tu nemohol nikdy žiť, pretože zomrel v roku 1057 a hrad na tomto mieste vznikol až okolo 14. storočia. Táto malá historická nepresnosť mu však na čare vôbec neuberá. S jeho vznikom sa spája aj zaujímavá povesť. Miestny šľachtic, ktorý vlastnil malý hrad si chcel postaviť honosnejšie sídlo, nevedel sa však rozhodnúť, kde by to malo byť. Prisnilo sa mu však, že ideálne miesto nájde až tam, kde si ľahne na zem somár, ktorého musí pred tým naložiť truhlicami plnými zlata. Šľachtic tak aj urobil a Cawdor bol postavený nad stromom, pod ktorým somár oddychoval. Tento strom nájdete dodnes v pivnici hradu.

17.DRUM

Málo známy škótsky hrad Drum Castle na severovýchode krajiny bol kedysi dávno domovom klanu Irvine. Dnes, ho podobne ako viaceré iné hrady spravuje National Trust for Scotland. Môžete ho teda navštíviť ako múzeum, najmä však počas letných mesiacov. Prvý náznak hradu tu stál už v 13.storočí a jeho hradná veža sa považuje za jednu z najstarších v celom Škótsku. O tri storočia ho zväčšili a počas rebélie v 17.storočí ho dokonca tri krát napadli a vyplienili. To, že sa dnes ocitnete pri jeho návšteve v príjemnej záhrade je výsledkom 18.storočia. Vtedy k hradu nechali zariadiť krásnu záhradu s ružami a arborétum so stromami z celej Británie. Dnes nájdete hrad neďaleko mestečka Drumoak

18.INVERNESS

Škótsky Inverness patrí medzi najobľúbenejšie miesta Vysočiny a niet sa čomu diviť. Kto sa túlate jeho ulicami, kráčal nábrežím rieky Ness alebo si posedel v miestnom pube, toho miesto presvedčilo, že sa tu oplatí zostať možno aj dlhšie, než ste plánovali. Okrem iného tu nájdete aj hrad Inverness Castle, ktorý sa dvíha nad riekou a dominuje panoráme mesta. Nepatrí medzi najstaršie v Škótsku, pretože jeho múrom z červeného pieskovca vdýchli dušu len v 19.storočí, ale stojí na mieste, kde kedysi pár storočí dozadu existovali hradby a prvá verzia hradu. Ten najstarší má dokonca korene už v roku 1057, no dnes by sme z neho nenašli takmer nič. Hrad zažil niekoľko obliehaní, ocitol sa na 50 librovej bankovke a jeho brány sú teraz otvorené návštevníkom. Určite sa vyštverajte do severnej veže kvôli nádherným výhľadom.

19.MEY

Neveľký, fotogenický zámok Castle of Mey ležiaci na samom severe Škótska sa dostal do povedomia ľudí najmä ako obľúbená rezidencia britskej kráľovskej rodiny. V 16.storočí ho postavil George Sinclair a počas svojho života sa ešte niekoľko krát zmenil až do dnešnej podoby. V 1952 kúpila hrad „Kráľovná matka“, matka súčasnej britskej kráľovnej Alžbety II. a pretvorila ho na dovolenkové sídlo.

20.ST.ANDREWS CASTLE

Hoci za top pamiatku v prímorskom mestečku St. Andrews sa považuje skôr dychberúca katedrála, pár minút chôdze od nej nájdete aj St. Andrews Castle. Pôvodne bol postavený ako sídlo pre biskupov okolo roku 1200 na skalnatom výbežku nad morom. Jeho najslávnejšie časy však prišli až cca o 300 rokov neskôr. V Škótsku vtedy prebiehal boj o moc medzi katolíkmi a protestantmi a po tom, ako miestny kardinál dal príkaz na popravu protestantských reformátorov, dostali sa ich prívrženci do hradu v prestrojení za murárov a kardinála zavraždili. Následne sa v hrade zabarikádovali na takmer celý rok a počas tohto obdobia v ňom vybudovali sieť obranných tunelov, ktoré si tu môžete pozrieť až do dnešných čias.

AKO NA VSTUPNÉ?

Vstupné do pamiatok v Škótsku dokáže celkom slušne prevetrať vašu peňaženku. V prípade, že ich chcete navštíviť viac, oplatí sa investovať do kombinovaného lístka EXPLORER PASS. Zlučuje až 77 škótskych hradov, katedrál, múzeí, ale nájdete tu napríklad aj pálenicu whisky. Stojí 35 GBP na 5 dní, prípadne 45 GBP na 14 dní. Ak si plánujete napríklad pozrieť hrady Edinburgh a Stirling, dve samostatné vstupenky vás budú stáť 35,50 GBP, takže už v tomto prípade sa Explorer pass oplatí. Škótsko si s nim užijete priam dokonale!

KDE NÁJSŤ ŠKÓTSKE HRADY z ČLÁNKU?

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.