Kirgizsko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Kirigzsko (alebo ak chceme Kirgizstan) nepatrí medzi najobjavenejšie krajiny strednej Ázie a preto sem treba cestovať čím skôr, aby ste pocítili krásnu autentickosť tohto regiónu. Mnohí sem prídu za prírodou, horami, trekmi, no napadlo by vás, že aj miestna kuchyňa môže byť ťahákom? Nie je najrozmanitejšia na svete, ale ponúka vynikajúce zážitky. Čo ochutnať v Kirgizsku? Inšpirujte sa jedlami, ktoré sme zozbierali za posledné roky počas návštev tejto krásnej krajiny.

Región strednej Ázie pomaličky ožíva a čoraz viac ľudí k sebe pritiahne svojim príbehom. Hodvábna cesta je obrovským lákadlom a hoci práve Kirgizsko nepatrí k najhistorickejším krajinám oblasti, tam kde chýba história, tam sa všetko vyváži nádhernou, panenskou prírodou, ktorá je všade naokolo vás. Vnímali by ste však niekedy Kirigzsko ako gastronomickú destináciu? Nebudeme sa hrať, že ňou skutočne je, určite ju nenájdete v prvej desiatke najobľúbenejších kuchýň sveta, ale veď práve o tom to je. Ak sa tu ocitnete, nevyhýbajte sa jej a ochutnávajte. Určite si všimnete, že je najmä mäsová a mäso tu nájdete na sto spôsobov, ale sem tam sa objaví aj niečo, čo poteší toho, kto mäso neje alebo si od neho chce len jednoducho oddýchnuť. Viacero jedál sa bude podobať na tie, ktoré poznáte z regiónu, trebárs z Uzbekistanu, no objavíte tu aj pár unikátov, ktoré by ste v strednej Ázii márne hľadali. Dajte sa do ochutnávanie Kirgizska a vychutnajte si ho tak všetkými zmyslami.

Kirgizský Plov (Oš)

Dá sa v krajine vybrať jedlo číslo jedna? Každý bude mať určite svoj vlastný rebríček, no v našom článku bude patriť prvé miesto práve miestnemu plovu. Plov je symbolom strednej Ázie a nech ste kdekoľvek, v akejkoľvek krajine regiónu, nájdete ho bez väčších problémov. Môžete si byť istí, že vás toto jedlo nikdy nesklame. Ak plov nepoznáte, tak si predstavte jedlo podobné rizotu (nie však talianskemu, krémovému). Chcete ochutnať ten najlepší kirgizský plov? Vyberte sa kvôli nemu na juhozápad krajiny do mesta Oš, kde ho podľa domácich robia najlepší v krajine (ak nie na svete). Ošský plov je kultová záležitosť a na okraji bazáru na brehu riečky nájdete niekoľko podnikov, kde ho môžete ochutnať. Je chutný, bohatý a dokonalý a pripravte sa na to, že v ňom budete mať aj kúsky baranieho (alebo hovädzieho) mäsa, vajce, zeleninu a k nemu si zahryzujete čerstvý, kirgizský chlieb. Už len misku čaju a ste v malom kirgizskom nebi.

Ossky Plov

Ossky Plov

Ashlyan-Fu (Ashlyam-Fu)

Počuli ste niekedy o jedle zvanom Ashlyan Fu? Nie? Nič si z toho nerobte, to môže znamenať len toľko, že ste ešte neboli v kirgizskom meste Karakol. Práve túto zaujímavú polievku sem priniesli moslimskí Dungani, ktorí sem prišli z Číny. Hneď sa stala najpopulárnejším jedlom mesta a mnohí ho právom považujú za signature dish Karakolu. My (a tu teda najmä Peťa!) sme si túto polievku zamilovali a tak sme ju ochutnali hneď na niekoľkých miestach, no tým najlepším bola dedinka Yrdyk, kde sme strávili dunganskú večeru v miestnej rodine. Tam sme sa naučili aj to, ako sa Ashlyan Fu servíruje. Na prvý pohľad sa nejaví ako typické stredoázijské jedlo (hoci aj Lagman má rezance) a cítiť v ňom čínsky vplyv. Ide to studenú polievku do ktorej sa pridajú rezance a tie sa premiešajú s rezancami zo škrobu (krachmal). Narežú sa špeciálnou škrabkou (ktorú už máme doma) a keď sa zalejú vývarom, pridá sa zmes s vajcom, mäsom, zeleninou a bylinkami. Napokon ešte ocot s cesnakom, podľa chuti čili a Ashlyan Fu je na svete. Na miestnom bazáre v Karakole dostanete misku dokonca za neuveriteľných 25 somov.

Ashlyan

Ashlyan

Bešbarmak (Bešparmak)

Nomádska tradícia Kirgizov nie je len v jurtách či prírode, ale stretnete sa s ňou aj v jedle a veľmi dobrým príkladom je jedlo zvané Bešbarmak. Preložiť by sme ho mohli ako „Päť prstov“ a jeho význam je viac, než prozaický, pretože týchto päť prstov používať na to, aby ste si jedlo naberali do ruky zo spoločnej misy, ktorá sa tradične položila na zem. Dnes nemusíte jesť Bešbarmak z veľkej, komunálnej misy a nájdete ho aj v podnikoch, kde ho viete ochutnať. Je to jednoduché jedlo vytvorené z cestovín, často rezancov, v jemnej cibuľovej omáčke a na to všetko sa napokon položia kúsky mäsa. Pre mnohých to nebude najobľúbenejšie jedlo krajiny, ale treba ho rozhodne aspoň raz skúsiť. Nájdete ho aj v susednom Kazachstane.

Besbarmak

Šašlíky

Stredná Ázia bez šašlíkov? Nie nie, ani Kirgizsko v tomto nespraví našťastie výnimku a stále je to jedno z najdostupnejších jedál na aké tu natrafíte. A buďte tomu radi, pretože miestne šašlíky sú jednoducho fenomenálne. Nájdete ich tu z mletého jahňacieho či hovädzieho mäsa, ale aj tie s kúskami mäsa napichnuté na ihle a ugrilované na drevenom uhlí. Majú tak svoju špeciálnu chuť a atmosféra čajchány so šašlíkmi a kanvicou zeleného čaju je niečo, čo by mal každý tulák po Hodvábnej ceste zažiť!

Sasliky

Sasliky

Manti

Manti na prvý pohľad vyzerajú ako buchtičky z cesta, ktoré ukrývajú v sebe plnku. Môžu byť varené v horúcej vode alebo sa napokon ešte vezmú a vypražia (vtedy sa už volajú Žarenje manti). Každému bude chutiť iná verzia. Univerzálnou plnkou sú kúsky hovädzieho či baranieho mäsa, ktoré sa pripraví spoločne s cibuľkou. Keď sa do manti zahryznete, pozor môže ešte z nich vytiecť horúci vývar. Výborne sa dopĺňajú s pikantnou, čili omáčkou.

Manti

Gan Fan

Gan Fan predstavuje zaujímavé jedlo, ktoré vás zláka svojou jednoduchosťou. Dostanete kopec ryže a k nej sa podáva omáčka, kde nájdete kúsky papriky, rajčiny, cibule, mrkvy a samozrejme nechýbajú tu ani kúsky mäsa, na čo ste si už v Kirgizsku museli zvyknúť. Ak by sme mali Gan Fan k niečomu prirovnať, veľmi sa podobá na lečo, ale toto je hustejšie a o kúsok zaujímavejšie, než obyčajné lečo.

Gan Fan

Kurdak

Kurdak patrí medzi najznámejšie jedlá Kirgizska aj susedného Kazachstanu a opäť v ňom hrá hlavnú úlohu mäso. Ide o jedlo, kedy sa nahrubo nakrája mäso (často baranie či jahňacie), cibuľa a mastné kúsky mäsa a všetko sa to spoločne pečie vo veľkom hrnci alebo na ohni. Práve pre jednoduchosť surovín a prípravy je veľmi obľúbeným jedlom. V podnikoch ho nájdete aj v rôznych variáciách a dostanete ho trebárs aj so zemiakmi. V niektorých prípadoch môžu byť súčasťou Kurdaku aj vnútornosti, tak im veľmi nefandíte, radšej sa vopred spýtajte.

Kurdak

Lagman

Lagman patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie jedlá Strednej Ázie. Hoci si toto jedlo vydobylo svoju slávu medzi lokálnymi jedlami, za jeho koreňmi by sme museli ísť o kúsok viac na východ až do Číny medzi Ujgurov. Tí ich sem priniesli a dnes sa lagman teší mimoriadnej popularite. Stretnete ich tu niekoľko druhov aj ako hlavné jedlo, ale aj ako polievku. Nám najviac chutí táto verzia lagmanu, teda „suchý lagman“ alebo ako ho tu volajú „žarenij lagman“. Pripomína špagety (ale nie sú to špagety) a nájdete v nich kúsky mäsa, nahrubo nakrájané kúsky zeleniny a napokon bylinky alebo kúsok šalátu. Koľko krát si ich objednáte, toľko krát uvidíte pri tomto jedle rozdiely a tak sa ho neprejete.

Lagman

Ako chutí Uzbekistan? Inšpirujte sa našim článkom:

uzb

Polievky

Aj keď Kirgizsko nie je možno polievkovou krajinou, stále tu viete objaviť niekoľko zaujímavostí, ktoré rozhodne budú stáť za to.

Šurpa (Šorpa)

Najtradičnejšou polievkou Kirgizska, ale aj celého regiónu je Šurpa alebo aj Šorpa. Jej základom je sýty, vynikajúci a silný vývar, do ktorého sa napokon vložia kusy mäsa a kúsky zeleniny, najčastejšie však mrkva, cibuľa či zemiaky a sem tam nechýba ani cícer.

Surpa

Lagman polievka

Ako sme už načrtli, tak lagman má svoju suchú aj svoju polievkovú verziu. Ingrediencie sa nemenia, len ich nedostanete na tanieri, ale v miske, kde je všetko zaliate horúcim, polievkovým vývarom, zasypané bylinkami alebo kôprom. Na prestriedanie určite ochutnajte obe varianty a sami si nájdete svojho favorita.

Lagman

Manpar

Polievka manpar má svoje korene u susedným Ujgurov, podobne ako Ashlyan-Fu či Lagman a keď už poznáte tieto dve jedlá, tak vás neprekvapí, že aj tu sa nachádza cestovina. Ide o výdatnú polievku so zeleninou, mäsom a kúskami cestovín, ktorá niekedy môže bez problémov zastúpiť aj hlavné jedlo.

Manpar

Mastava

Ryžovú polievku by ste skôr čakali v krajinách juhovýchodnej Ázie alebo v Číne, ale prekvapí ňou aj Stredná Ázia a Kirgizsko. Táto polievka sa volá mastava a teda pointou je, že nie je vyrobená z ryže, ale ryža je jej hlavnou ingredienciou. Okrem nej v nej nájdete kúsky hovädzieho mäsa, mrkvu, cibuľu, rajčiny a niekedy dokonca aj cícer. Tesne pred podávaním vám do nej môžu pridať čerstvý koriander a smotanu.

Mastava

Ucha

Rybia polievka sa nemusí javiť ako najtradičnejšie kirgzské jedlo a pravdou je, že má v sebe silný ruský vplyv, ktorému sa však človek v tomto regióne nemôže čudovať. Ucha je polievkou, ktorá sa opiera o čerstvé ryby a najlepšiu Uchu viete ochutnať v regióne Issyk Kul. Táto naša je tiež odtiaľto, priamo z mestečka Cholpon Ata, kde nájdete reštauráciu s príznačným názvom “U Rybaka“.

Ucha

Pelmeni

Polievka s mäsovými taštičkami, teda pelmenmi nie je pôvodom z Kirgizska, ale nájdete ju aj tu a môžete si byť istý, že to bude dobrá voľba. Polievka má v sebe klasický vývar, zeleninu, no jej dušou sú práve pelmeni, často plnené zmesou mäsa a cibuľky.

Pelmeni

Streetfood a iné

Hoci streetfood nie je typickým jedlom v regióne Strednej Ázie, nájdete tu niekoľko jednoduchých a rýchlych chuťoviek, ktoré vás dokonale zasýtia

Somsa

Najtradičnejší stredoázijský streetfood nie je výnimkou ani v Kirgizsku a tak sa so somsami stretnete v každom meste na každom bazáre. Vo svojej podstate ide o jednoduchý „slaný koláč“, často trojuholníkového tvaru (podoba s indickými samosmi je tu jasná), ale veľa krát objavíte somsu pripomínajúcu veľkú buchtu. Plnka somsy je podobná tomu, čo nájdete v manti, teda mäso na cibuľke. Sem tam v nej natrafíte na trochu mastnejšie kúsky mäsa či slaninku, ale výsledok je rovnaký a to dokonalý. Najlepšie somsy aké sme vôbec v Kirgizsku ochutnali predávali v Oši. Ak vám ich dajú do rúk horúce, práve vybraté z pece a po zahryznutí sa z nich von vyvalí horúca para a podmanivá vôňa, viete, že ste spravili dobre!

Somsa

Pirôžky

Pirôžky sú klasikou zrejme vo všetkých končinách bývalého Sovietskeho zväzu a samozrejme sa s nimi stretnete aj v Kirgizsku, najmä na miestnych bazároch, kde plnia funkciu rýchleho a jednoduchého streetfoodu. Jemne pripomínajú langoše, no tieto sú menšie a najmä pirôžky sú plnené veľmi často zemiakovou zmesou. Pre niekoho môžu byť mastné, keďže sa vyprážajú, ale zase neochutnať ich? Nie, nie!

Pirozky

Čeburek

Čeburek spoločne s somsou a pirôžkami patrí medzi lokálny streetfood. Od oboch spomínaných sa líši výzorom, pretože kým pirôžky sa na langoš podobajú len trochu, čeburek už vás dokáže oklamať. Je tenší, nie je tak nadýchaný a vo vnútri často nájdete plnku z mletého mäsa.

Ceburek

Baursak (Boorsok)

Baursak predstavuje malé kúsky vyprážaného cesta, ktoré svojou chuťou pripomína šišky. Nie sú ničím plnené a často sa podávajú ako príloha k rôznym jedlám. Ak nie ste veľmi hladný, stačí vám aj tanierik baursakov a najete sa z nich. Nájdete ich na bazároch, v podnikoch a dokonca aj sem tam v supermarkete čo len dokazuje ich obľúbenosť. Neraz sa zasnívate, ako by ste si ich dali s cesnakom.

Baursaki

Šalát Ačičuk

Najbežnejší šalát Kirgizska je Ačičuk za ktorého názvom sa skrýva skvelá, lokálna zelenina v podobe uhoriek a rajčín. Čo viac si treba priať? Je príkladom toho, že v jednoduchosti sa skrýva krása a v tomto prípade najmä chuť. Rajčiny chutia ako rajčiny, uhoriek sa tu nedokážete prejesť a aby sa nezabudlo, že ste v bývalých sovietskych regiónoch, na vrch dostanete aj dávku kôpru či iných byliniek. Dokonale sa takýto šalát hodí k šašlíkom či mäsovým jedlám na vyváženie chutí.

Acicuk

Kirgizský chlieb Non (Naan)

Chlieb patrí v Strednej Ázii medzi posvätné „relikvie“ a vždy sa k nemu pristupuje k úctou. Kirgizsko má vynikajúci chlieb, často vizuálne iný ako ten na ktorý sme zvyknutí z domu, pretože miestny chlieb zvaný Non má okrúhly tvar (hoci to nemusí byť pravidlo) a má zlatistú farbu. Podáva sa ku všetkému a ak si aj objednáte jedlo, kde sa vám chlieb primárne nehodí, vždy sa opýtajú či ho majú priniesť. Zahryzujete si ho k čaju, k polievke, k šalátom, šašlíkom či k plovu. Najlepšie chleby nájdete v bazárových štvrtiach, kde ich aj priamo pečú a môžete si tak kúpiť čerstvý, ešte teplý chlieb. Vtedy k nemu nepotrebujete vôbec nič a často ho zjete celý len tak.

Naan

Naan

Churuty

Churuty patria neodmysliteľne ku Kirgizsku, pretože v sebe skrývajú nomádsky náboj. Vo svojej podstate ide o sušený jogurt, ktorý sa vytvaruje do malých či väčších guľôčok, aby sa ľahko dali preniesť. V dávnych dobách ich so sebou nomádi nosili vždy v sedle ako rýchly prísun energie a niečo na zahnanie hladu. Nájdete ich v Kirgizsku na mnohých miestach a ak máte radi jogurt vo všetkých podobách, určite skúste.

Churuty

Nápoje

Čaj alebo koňak? To je otázka! A čo tak rovno oboje, veď tu v Kirgizsku sa fantázii medze nekladú.

Kirgizský koňak

Medzi alkoholické nápoje, ktoré sa oplatia ochutnať patrí kirgizský koňak. Každá krajina Strednej Ázie vytvára vlastný koňak a práve o miestnom a kazašskom sa hovorí ako o najlepších vôbec. Medzi dobré značky patrí koňak „Biškek“ alebo „Kyrgyzstan“.

Konak

Kumys (Kymyz)

Kultový stredoázijský nápoj nomádov patrí medzi mimoriadne obľúbené aj tu v Kirgizsku. Kumys alebo aj Kymyz ako ho tu volajú predstavuje fermentované kobylie mlieko. Tradične sa pripravuje v kožených mechoch vďaka ktorým má špeciálne chuťové zafarbenie a počká sa na jemnú fermentáciu. V 19.storočí dokonca kumysu pripisovali Rusi aj liečebné účinky a tak existovali sanatória, kde vás liečili čerstvým vzduchom, cvičením a kumysom. Najviac ho objavíte v krajine v lete a hoci ho dostať aj v obchodoch, nikdy nebude taký ako keď ho kúpite od pastierov.

Čaj

Hoci je Kirigzsko islamskou krajinou a nájdete tu na výber obrovské množstvo a druhov alkoholu, čaj je stále národným nápojom číslo jeden a našťastie sa to ani nebude meniť. Pije sa tu čierny aj zelený čaj, hoci zelený je predsa len obľúbenejší a pije sa najčastejšie z malých misiek. Keď vám prinesú kanvicu, vylejte pár krát čaj do misky a následne obsah misky vráťte do kanvičky, aby sa vám čaj premiešal a až potom ho servírujte. Pripravte sa na to, že čaj vám bude robiť spoločnosť od rána do večera a uvidíte ako si ho tu zamilujete.

 

POZRITE SA AJ NA TO AKO CHUTÍ UZBEKISTAN:

Uzbekistan. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

KÚSOK KIRGIZSKEJ HODVÁBNEJ CESTY:

Burana. Kúsok kirgizskej Hodvábnej cesty

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



1 thought on “Kirgizsko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)”

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.