Marakéš a jeho ikonický streetfood

intro

Marocký Marakéš patrí medzi najfascinujúcejšie miesta tejto severoafrickej krajiny. Má všetko čo od takéhoto miesta návštevník očakáva od lákavej histórie, neopakovateľnej orientálnej atmosféry, bazárových uličiek až po výborné jedlo. Ak milujete streetfood, zamilujete si Marakéš. Nikde ho totiž v Maroku nenájdete viac, než na hlavnom námestí Jamma el-Fna v srdci mesta.

Námestie plné streetfoodu

Článok o marockom Marakéši sme napísali už dávnejšie, no toto miesto si zaslúži samostatný článok o svojom fascinujúcom streetfoode, ktorý ho preslávil. Ak sa ocitnete v Marakéši a ste hladní, vaše kroky by mali smerovať na hlavné námestie Jamma el-Fna. Nemôžete ho minúť, pretože celé mesto sa akoby zlievalo priamo do neho. Neďaleko stojací minaret mešity Koutobia je skvelým orientačným bodom a potom už len kráčate za hlukom. Námestie je mikrosvetom, ktorý sa neustále mení. Mieša sa v ňom chaos severnej Afriky aj Arábie a bude tak príťažlivým, že tu strávite hodiny. Rozprávači príbehov, krotitelia hadov, opíc, tanečníci, hudobníci, bubny, hena, pomarančový džús, boxerský zápas, zubár s kliešťami či predavači všetkého možného aj nemožného. Podvečer sa námestie zmení a vtedy prichádza na rad streetfood. Objaví sa tu niekoľko desiatok stánkov a chutné predstavenie začína!

Marakes

Jedzte tam, kde domáci

V Marakéši nájdete samozrejme množstvo dobrých reštaurácii či podnikov s jedlom, kde sa viete skvelo najesť, ale neskúsiť počas vašej návštevy miestny streetfood na večernom námestí, to akoby ste v tomto meste ani neboli. Nedajte sa otráviť predavačmi, ktorí vás budú presviedčať, že práve ten ich stánok je najlepší a musíte v ňom zostať. Nemusíte, stačí prísť, prechádzať sa a pozrieť si ponuku. Platí tu jedno pravidlo, ak vidíte, že v stánku sedia domáci, sadnite si tam tiež. Ak v ňom sedia iba turisti, môže to znamenať, že je drahší a kvalita jedla tiež nebude najlepšia. Domáci by si predsa svoje jedlo nešli užiť tam, kde to nie je dobré, no nie? Sedíte na drevenej lavici a teraz príde na radu otázka „Čo si vybrať?“ Práve o tomto je tento článok. Pripravili sme totiž prehľad najzaujímavejších streetfood jedál, ktoré môžete ochutnať.

market

1.BROCHETTE

Marocký Brochette za svojim málo známym názvom ukrýva kebab. Nie ten, aký poznáme z našich ulíc, ale kebab, kde máte kúsky mäsa napichnutého na špajdli či ihlici a tie sú grilované na ohni či drevenom uhlí. Na Kaukaze či v strednej Ázii by sme tomuto jedlu povedali šašlík. Brochette nájdete grilovať na ulici alebo v reštaurácii a medzi tie najlepšie patrí kurací, hovädzí či jahňací. Stačí prísť do stánku a len ukázať prstom, ktorý chcete a hneď vám ho pripravia a ugrilujú priamo pred vami. Funguje to tak, že nedostanete len jednu paličku s pár kúskami mäsa, ale väčšinou ide o porciu, kde budete mať päť či šesť paličiek. Je lepšie sa vopred spýtať koľko ich bude, aby ste si vedeli predstaviť porciu. Brochette nájdete aj v zeleninovej, vegetariánskej verzii.
Cena brochettu sa pohybuje podľa druhu mäsa, ale v priemere bude stáť cca 20-50 DH (2 – 5 €)

Brochette

Brochette

2.BEBOUCHE

Medzi kultové až ikonické jedlá marakéšskeho streetfoodu patria slimáky zvané Bebouche. Nájdete ich v stánkoch na okraji námestia zoradené vedľa seba a spoznáte ich vďaka pyramíde zo slimákov už z diaľky. Objednajte si na začiatok malú misku, aby ste ochutnali, vezmite špáradlo a idete na to. Slimáka si vyberiete, zjete a ešte môžete ochutnať šťavu v ktorej sa slimáky varili. Chce to chvíľku, aby ste to robili ako profesionáli, ale v tomto prípade ide najmä o zážitok. Slimáky však vôbec nechutia zle, práve naopak.
Za misku slimákov zaplatíte cca 3-5 DH (cca 0,30 – 0,50 €)

Bebouche

Bebouche

3.HARIRA

Polievkou číslo jedna v Maroku je Harira. Cícerová polievka je veľmi obľúbená počas posvätného Ramadánu, ale je v krajine aj každodenným jedlom. Okrem cíceru v nej nájdete šošovicu, cestovinu, rajčiny a cibuľu. Je pomerne výdatná a tak vám pred hlavným jedlom bude pokojne stačiť aj malá mištička. Maročania k nej majú veľmi radi sladké a tak ich môžete sledovať ako si k nej zahryzujú datle alebo presladenú sladkosť menom šebakia. Najlepšiu hariru na námestí robia v stánku č.75 s názvom Chez Lla Jmiaa. Oplatí sa ho pohľadať!
Za misku hariry zaplatíte 3 DH (0,30 €) a ak k nej chcete aj misku sladkostí, pripravte si ďalšie 3 DH (0,30 €)

Harira

Harira

4.MERGUEZ

Malé, tradičné, marocké klobásky Merguez na prvý pohľad u mnohých návštevníkov nevyvolávajú dôveru. Ale stačí ich raz ochutnať a v tom momente ste našli svoje obľúbené jedlo. Vyrábajú sa z jahňacieho či hovädzieho mäsa a špeciálna zmes korenín v podaní kumínu, pikantnej harissy, sušeného cesnaku aj sumaku spravia z klobások niečo viac. Dostanete ich väčšinou len na tanieri bez prílohy, ale často k nim aj v stánkoch dajú pikantnú omáčku či čerstvý chlieb. Sú pomerne malé a tak sa nezľaknite, že v jednej porcii ich dostanete 6 alebo 7. Výborné ich robia v stánku č.5.
Za porciu merguez zaplatíte cca 20-35 DH (cca 2 – 3,50 €)

Merguez

Merguez

5.OVČIE HLAVY

Medzi najbizarnejšie jedlá na marakéšskom námestí patria ovčie hlavy. Môžete ich nájsť aj pod arabským názvom Lahm Ras. Predstavte si, že kráčate námestím pomedzi streetfood stánky a odrazu sa na vás pozerá tucet uvarených ovčích hláv. Tu to viete zažiť. Možno to nie je jedlo, ktoré by nadchlo každého, ale Maročania ho milujú. Tradične sa jedávalo po sviatku obetovania Eid al-Adha, ale dnes si už ovčiu hlavu môžete vychutnať kedykoľvek. Niekoľko hodín sa varia, aby mäso zmäklo a hlavu si môžete objednať celú alebo len polovicu. Niekde sú v nej aj oči alebo mozog, inde môže byť vybratý a objednávate si ho separátne ako miestnu delikatesu. Mäso si odrežete, odtrhnete, posypete kumínom, pokvapkáte citrónom a je to.
Ak si chcete kúpiť a ochutnať ovčiu hlavu, pripravte si cca 30-40 DH (3 – 4 €)

Bolo

6.GRILOVANÉ BAKLAŽÁNY

Ak ste prejdení mäsa, mäsových kebabov, kuracieho tadžínu či tanjie, tak je tu aj zeleninová alternatíva. V mnohých stánkoch si všimnete oddelenie, kde je vyložená zelenina a spomedzi nej je najčastejším artiklom baklažán nakrájaný na kolieska alebo na dlhé, podlhovasté pásy. Baklažán sa obalí do cestíčka, ponorí do vriaceho oleja či ho položia na gril. Nemusíte ho mať ako hlavné jedlo, ale celkom sa oplatí dať si ho ako prílohu k inému jedlu. Okrem baklažánu môžete dostať aj grilované papriky.
Jedna porcia grilovaných či fritovaných baklažánov vyjde na cca 5-10 DH (0,50 – 1 €)

Baklazany

Baklazany

7.TANJIA

Tadžín pozná v Maroku každý, ale tu na námestí si ho nedávajte. Existuje však aj jedlo zvané Tanjia. Mnohí si dokonca myslia, že je to jedno a to isté jedlo, ale to je veľký omyl. Tanjia je najtypickejším jedlom pre Marakéš a hoci vyzerá jednoducho, jeho chuť je neopísateľná. Vezme sa čerstvé jahňacie mäso, koreniny a bylinky a všetko sa naloží do hlinenej nádoby, ktorú podľa tradície vzali do miestneho hammamu a tam sa niekoľko hodín jedlo dusilo. Vďaka koreninám a neskôr aj citrónu chutí tanjia skvelo a navždy si zapamätáte ten rozdiel. Pohľadajte medzi stánkami tie, kde si všimnete obrovskú hlinenú nádobu. Práve v takých pripravujú tanjiu a tak sa ľahko zorientujete. Na tanierik dostanete porciu mäsa a k nej čerstvý chlieb chubz.
Porcia tanjie vyjde na cca 20-30 DH (2 – 3 €)

Tanjia

Tanjia

8.PASTILLA

Pastilla patrí medzi najunikátnejšie marocké jedlá. Má síce andalúzsky pôvod, ale obe kultúry sa v histórii dôležito preplietli a tak sa v marockej kuchyni Pastilla zakorenila. Predstavte si koláč z tenučkých plátov typického cesta werqa, ktorý vonia po škorici a keď ho prekrojíte objavíte v ňom tradične holubičie alebo bežnejšie kuracie mäso premiešané s mandľami. Najlepšiu pastillu robia vo Feze, pretože práve pre toto miesto je to typickým jedlom. Nezľaknite sa, ak sa vám bude zdať pastilla malá. Je veľmi sýta. Tu na marakéšskom námestí podávajú lacnejšiu a jednoduchšiu verziu tohto zaujímavého jedla. Medzi vyloženými jedlami si všimnete koláč pripomínajúci bochník, tak len zistite aké mäso je vo vnútri a choďte do toho. Existuje aj s darmi mora, ale tú v Marakéši neodporúčame.
Cena jednej pastilly je cca 20 DH (2 €)

Pastilla

Pastilla

9.SLILO

Slilo sa na marakéšskom námestí tvári veľmi nenápadne a množstvo návštevníkov stánky s nim jednoducho obíde. Ak si všimnete stánok, kde predávajú balené koreniny, majú tam niečo, čo sa podobá na samovar a vystavené sladkosti v podobe guľôčok či veľkého bloku z ktorého sa dá odkrajovať ste na správnom mieste. Slilo je dezert vytvorený zo zmesi korenín medzi ktorými spoznáte škoricu, kardamón, zázvor, banyán a mnoho iných. Je veľmi sýty a tak vám stačí malý kúsok. Tradične sa k nemu pije čaj, ktorý nájdete pod označením „Hodangal Tea“. Nie je to bežný čaj, aký vypijete v Maroku na litre, ale skôr korenistý, mierne štipľavý čaj, ktorý sa dokonale dopĺňa práve so sladkosťami. Slilo bude patriť medzi zaujímavé prekvapenia.
Jedna porcia dezertu s čajom vyjde na cca 5-8 DH (0,50 – 0,80 €)

Slilo

Slilo

10.MAAKOUDA

Za exotickým názvom sa ukrývajú malé bochníčky plnené zemiakmi. Vytvoria ich tak, že sa roztlačí zmes zemiakov s čerstvým koriandrom alebo petržlenovou vňaťou. Následne sa to obalí do cestíčka a ponorí do vriaceho oleja. O chvíľku je zemiakový bochník na svete. Môžete ho mať ako prílohu, alebo si ich vezmite viac a máte bezmäsitú večeru.
Porciu maakoudy, kde budete mať cca 3-4 kusy dostanete za cca 10 DH (1 €)

Maakouda

Maakouda

11.MAROCKÝ ŠALÁT

Maročania si k jedlu takmer vždy doprajú aj nejaký šalát. Najčastejšie ho jedia pred hlavným jedlom, kým čakajú na jeho prípravu, ale nie ja žiadnym hriechom vychutnať si ho aj počas jedla. Typický marocký šalát pripravený z nadrobno nasekaných rajčín, uhoriek, cibuľky a ozdobený o čerstvé bylinky ako koriander či niekedy mäta nájdete aj na marakéšskom streetfood markete. Stačí na neho ukázať a z obrovskej kopy šalátu vám odsypú na misku jednu porciu.
Za tanierik šalátu zaplatíte v priemere 5-10 DH (cca 0,50 – 1 €)

Salat

Salat

12.POMARANČOVÝ DŽÚS

Pomarančový džús je pre Marakéš a jeho námestie kultovou záležitosťou. Stánky s čerstvými džúsmi sú otvorené ešte pred tým, než sa otvorí streetfood market a tak si ho môžete vychutnať niekoľko krát počas dňa. A verte, že keď ho ochutnáte, aj si ho niekoľko krát denne kúpite. Marocké pomaranče sú sladšie a preto má džús vynikajúcu chuť. Stánkov je naokolo viac než dvadsať a všade ho robia dobre. My vždy zastavujeme v stánku číslo 1 na okraji námestia. Je to však o zvyku. Jediné na čo si treba dať pozor, ak ste citlivejší je ľad, ktorý do džúsu niekedy pridajú. Ak ho nechcete, rovno pri objednávaní pýtajte „no ice“ a ste v kľude. Aj napriek tomu môže byť džús studený, pretože pomaranče sú niekedy v chladničke, tak sa nezľaknite. Dnes už v stánkoch nájdete aj citrónový a grepový džús, alebo dokonca ovocný mix. Pre lepšiu predstavu má jeden džús okolo 0,3 litra a tradične sa pije priamo pri stánku zo skleneného pohára.
Cena jedného pomarančového džúsu je 4 DH (0,40 €). Ak ho chcete zabaliť do plastového pohára, tak vám naúčtujú 5 DH (0,50 €). Citrónový a grepový stoja cca 10 DH (1 €). Niekde ceny džúsov stúpajú a naposledy v niektorých stánkoch stál grepový už 13 DH (1,3 €)

Dzus

Dzus


Prečítajte si o Marakéši aj náš článok a prejdite sa jeho uličkami: MARAKÉŠ. ORIENTÁLNE SRDCE MAROKA

 

fb