Grécka kuchyňa. Čo ochutnať? (Food Guide)

Grécka kuchyňa patrí medzi najznámejšie kuchyne starého kontinentu. Každá európska krajina má čo ponúknuť, ale predsa len o tej gréckej počúvate ešte dávno pred tým, než sa do tejto krajiny sami vyberiete. Stal sa z nej fenomén, ktorý prekročil hranice dnešného Grécka. Ak ju raz ochutnáte, nebudete sa pýtať prečo tomu tak je. Budete to hneď vedieť. Ponorte sa spoločne s nami do Grécka a nadýchnite sa lokálnej kuchyne bez ktorej by Grécko stratilo kus svojej osobnosti.

GRÉCKA KUCHYŇA

Grécko a teda grécka kuchyňa je ukážkou dokonalej gastronomickej variability. Vezmime si polohu tejto krajiny v Stredomorí a dostaneme hneď odpoveď na to, ako výborne musí lokálna kuchyňa chutiť. Z jednej strany sa Grécko v dejinách prepletalo s Talianskom (často s Benátkami). Na opačnej strane Stredozemného mora sa rozlieva severná Afrika s krajinami ako Egypt a na východe sa reálie miešajú s niekdajšou Osmanskou ríšou, dnešným Tureckom či Blízkym Východom. Akoby každá z krajín, každá z civilizácii po sebe nechala chutnú stopu v gréckej kuchyni a vďaka tomu dnes patrí medzi najlepšie na svete. Grécka kuchyňa je tak stará ako staroveké Grécko. Už tam by sme našli pôvod niekoľkých receptov, ktoré sa za stáročia obmieňali, vždy keď sa do Grécka dostala nová civilizácia. Rozmanitosť lokálnej kuchyne je daná geografiou krajiny, pretože Grécko sa rozprestiera nielen na pevnine, na Peloponéze, ale aj na stovkách menších čí väčších ostrovoch a presne z tohto dôvodu sa Gréci nedokážu zhodnúť na jednom jedinom národnom jedle. Rôzne zdroje hovoria dokonca až o šiestich, gréckych národných jedlách medzi ktorými nechýba gyros, musaka, souvlaki, magiritsa (jahňacia polievka), kokoretsi a fasolada. Čím viac budete ochutnávať, tým lepšie Grécko a jeho zvyklosti spoznáte.

ČO OCHUTNAŤ?

Spoločnou črtou, ktorú má grécka kuchyňa je však čerstvosť surovín, zelenina, mäso, jogurt, med, olivový olej a rôzny druhy byliniek. Kuchyňa je sama o sebe veľmi jednoduchá, ale v tom je jej krása a jej čaro. Gréci samotní si svoje jedlá najradšej vychutnávajú v obklopení rodiny alebo priateľov a nie je žiadnym prekvapením, ak trávia hodiny pri prestretom stole. Takmer vždy sa na gréckom stole objavia mezze, teda rôzne menšie či väčšie predjedlá, ktoré sú na začiatok hostiny skvelým osviežením. Veľmi príjemným zvykom v gréckych tavernách je aj to, že vám prinesú vodu alebo aspoň grilované chlebíky poliate olivovým olejom a posypané bylinkami. Až po mezze prichádzajú hlavné jedlá, prípadne polievky (nie vo všetkých reštauráciách ich majú) a keď si myslíte, že už ste najedení spolu s účtom príde často ako pozornosť podniku sladký dezert alebo ovocie.

GRÉCKY ŠALÁT / CHORIATIKI SALATA

Čo je najznámejším gréckym exportným artiklom v oblasti gastronómie? Jednoznačne Grécky šalát. Toto jedlo je známe takmer po celom svete, smutné však je to, že v rôznych krajinách si ingrediencie často prispôsobujú a konečný výsledok je dosť vzdialený od originálu. Ako teda pripraviť tradičný grécky šalát a nepokaziť to? Základom sú vždy rajčiny, uhorky, cibuľa (najlepšie červená), kvalitné olivy, soľ a bylinky. Zelenina sa bohato poleje extra panenským olivovým olejom a na vrch sa položí kus syru feta. Ten sa nikdy nekrája na malé kocky, ale na veľké kúsky, prípadne je to celý kus syra. Už len pohľad na tento šalát vás dostane!

šalát, syr

syr, šalát, rajčiny

NTAKOS ŠALÁT (DAKOS)

Ak vás omrzí tradičný grécky šalát, ako alternatívu si môžete vybrať šalát Ntakos (niekedy ho nájdete aj ako Dakos). Pochádza pôvodne z Kréty, ale presiahol svoje hranice a dnes ho nájdete aj na pevnine aj na ostrovoch. Najdôležitejšou ingredienciou sú rajčiny – čerstvé, šťavnaté rajčiny, ktoré sú základom celého šalátu. Tie sa položia na opečený kus chleba alebo na suchár a napokon sa šalát ozdobí aj syrom. Často to býva práva feta, ale Ntakos nájdete aj v lokálnych obmenách a sem tam sa na ňom objaví napríklad tradičný syr z oblasti, kde sa nachádzate. Všetko sa to napokon pokvapká olivovým olejom, vhodia sa do neho olivy, kapary a skvelé, rýchle aj chutné jedlo je na svete.

ntakos, salat, grecko

ntakos, salat, grecko

TZATZIKI

Tzatziki patrí medzi najklasickejšie grécke mezze (teda predjedlo) a ak ste niekedy jedli tzatziki u nás doma a chutilo vám, skúste ho ochutnať v Grécku a budete totálne prekvapení aké vynikajúce môže byť. Na prípravu tzatziki sa používajú jednoduché ingrediencie ako uhorky, olivový olej, cesnak, citrón, soľ a bylinky. Skutočné tajomstvo tzatziki však spočíva v kvalitnom gréckom jogurte, ktorý patrí medzi najlepšie na svete. To všetko sa perfektne vyváži a natoľko si ho zamilujete, že ho budete chcieť každý deň. Je jedno či na miske ako prílohu alebo v gyrose či k souvlaki. Hodí sa snáď ku všetkému.

grécko, jedlo, tzatziki

grécko, jedlo, tzatziki

MELITZANOSALATA / BAKLAŽÁNOVÝ ŠALÁT

Keďže baklažán patrí medzi naše najobľúbenejšie potraviny, takmer vždy keď ho uvidíme v jedálnom lístku skončia na našom tanieri. Nebolo tomu inak ani v Grécku a tak sme si objednali Melitzanosalata, teda baklažánový šalát, ktorý slúži ako skvelé predjedlo. Originálny recept je pomerne jednoduchý. Stačí rozmixovať upečený a ošúpaný baklažán s citrónovou šťavou, soľou, cesnakom a olivovým olejom. Chuť baklažánu skvelo podčiarkne napríklad biely jogurt.

grecka kuchyna, jedlo

grecke jedlo, jedlo

SAGANAKI

Medzi jedno z najobľúbenejších predjedál, ktoré sme si zamilovali už dávnejšie patrí syr Saganaki. Ak milujete vyprážaný syr, tak potom sa so Saganaki dostanete do ďalšieho levelu. Saganaki je vo svojej podstate naozaj vyprážaný syr, ktorý sa tradične pripravuje na panvici. Tá je dôležitá, pretože práve odtiaľ prišlo aj jeho meno. Slovíčkom sagani sa označuje typická panvica. Jej meno prišlo z tureckého „sahan“, teda z medenej nádoby. Turecko a Grécko sú v gastronómii mimoriadne prepletené! Na Saganaki sa používajú rôzne druhy syrov, no najčastejšie ide o tvrdý syr, aby sa príprave neroztiekol. Nájdete ho aj v rôznych regionálnych odnožiach, ale ešte sme sa nestretli s tým, že by nám nechutil. Saganaki sa podáva s citrónom a hoci sa vám na prvé počutie nemusí kombinácia syru a citrónu zdať zaujímavá, skúste si ho pokvapkať a uvidíte aký malý zázrak sa stal. Pre nás je Saganaki jedno z TOP predjedál v Grécku spoločne s gréckym šalátom.

grecka kuchyna, jedlo, syr

grecka kuchyna, jedlo, syr

XTAPODI

Medzi obľúbené grécke predjedlá nemusia patriť len šaláty, ale na svoje si prídu aj milovníci morských plodov. Slovíčkom Xtapodi sa v gréčtine označuje chobotnica a tie sú tu kvôli chuti vyhľadávané. Nájdete ich aj ako hlavné jedlo (napríklad v rajčinovej omáčke Saganaki s fetou), ale ak chcete ochutnať len kúsok, vyberte si chobotnicu ako predjedlo a to môže vyzerať aj takto ako na našom obrázku. Ugrilovaná, poliata olivovým olejom, posypaná soľou a pokvapkaná citrónom.

grécko, chobotinca, grécka kuchyňa

KOLOKITHEOKEFTEDES

Grécko predjedlo s jemne krkolomným názvom Kolokithokeftedes predstavuje cukinové placky alebo cukinovú guľôčky. Stretnúť sa môžete s rôznymi tvarmi, ale podstatou je práve nastrúhaná cukina, ktorá sa pripraví s cibuľkou, feta syrom, mätou a čiernym korením. Z tejto zmesi si pripravíte požadovaný tvar, vypražíte a zázrak je na svete. Výborne sa dopĺňajú práve s tzatziki.

grecka kuchyna, grecko

GIGANTES

Ďalším tradičným gréckym jedlom, ktoré je vhodné aj pre vegetariánov, je Gigantes. Neviete si pod ním nič predstaviť? Nevadí! Ak si ho objednáte (často sa nachádza v jedálnom lístku v sekcii predjedlá), dostanete tanier s obrovskými bielymi fazuľami, ktoré sa dlho dusia v rajčinovej omáčke čím zmäknú a takmer sa rozpadávajú na jazyku. Je v nich aj kúsok cesnaku, byliniek a opäť sa opakuje sto krát povedané, a teda v jednoduchosti je krása.

gigantes, grecko

SOUVLAKI

Medzi najznámejšie grécke jedlá patrí bez pochýb aj Souvlaki. Pri nich platí stará dobrá zásada „v jednoduchosti je krása“, no tu by sme mohli pridať aj „v jednoduchosti je chuť“, pretože ide o jedlo, ktoré sa dá pripraviť doslova za pár minút. Souvlaki by sme v kaukazských alebo stredoázijských krajinách mohli označiť aj za šašlík, ale predsa len má niekoľko rozdielov. Na to, aby ste však pochopili o čo ide, je slovíčko šašlík celkom vhodné. Souvlaki predstavuje mäsový špíz, kde napichnete kusy mäsa (nie mleté mäso) a tie sa následne grilujú. Jeho skvelú chuť napokon dotvára soľ, bylinky a citrón, ktorým sa vo finále mäso pokvapká. Znie to obyčajne, ale verte, že nikdy nezostanete len pri jednej paličke. Čím dlhšie budete v Grécku, tým radšej ich budete mať.

grecka kuchyna, maso, souvlaki

grecka kuchyna, jedlo, souvlaki

GYROS

Ak sa povie grécka kuchyňa aké jedlo si vybavíte ako prvé? Medzi tie najznámejšie zvyčajne patrí slávny, grécky Gyros. Nebude to náhoda, pretože je to jedno z najrýchlejšie dostupných jedál v krajine a taktiež patrí k číslu jedna na streetfood scéne v krajine. Gyros nájdete v malých stánkoch, v podnikoch, ale aj v príjemných reštauráciách, kde vám ho pokojne naservírujú na tanier s prílohou. Najtypickejší gyros je taký, ktorý vám zabalia do čerstvého pita chleba, pridajú zeleninu, tzatziki a dnes sa už snáď gyros nezaobíde ani bez hranoliek. Gyros môže mať viacero podôb a tou najtypickejšou je taký, kedy vám do pita chleba naplnia tenučké kúsky mäsa, ktoré sa otáča napichnuté na ihle (gyros v gréčtine znamená „točiť sa“. Najobľúbenejšie mäso na gyros je jahňacie, bravčové, ale nájdete tu aj kuracinu. Ak ste aj v Grécku nikdy neboli, pohľad na gyros bude známy. Na prvý pohľad vystihuje to, čo si predstavujeme pod názvom kebab (presnejšie doner kebab). Korene gyrosu sú skutočne v Turecku ešte v 19.storočí a o storočie neskôr sa dostalo aj do Grécka, kde sa vyšvihol medzi najpopulárnejšie jedlá! Okrem klasického gyrosu s natenko nakrájanými kúskami mäsa natrafíte aj na gyros souvlaki, kde si nájdete kúsky mäsa. Predstavte si paličku souvlaki z ktorej sa dá dole mäso a to sa servíruje v pite. Ťažko povedať, ktorá verzia je lepšia, ale máme pre vás tip. Skúste obe a uvidíte, ktorá vám viac zachutí!

gyros, grecko, jedlo

BOUGATSA

Poznáte grécke jedlo zvané Bougatsa? Možno aj áno, ale jeho názov vám nič nemusí prezradiť. Bougatsa má svoje korene na severe Grécka a veľmi často sa spája s Thessalonikami, no vynikajúcu bougatsu si viete vychutnať aj v Aténach či v iných gréckych miestach. Vo svojej podstate ide na prvý pohľad o veľmi jednoduché jedlo, ale dokonale ho pripraviť je hotová alchýmia. Typická bougatsa je sladká, posypaná cukrom aj škoricou a je to skvelé, raňajkové jedlo. Jeho základom je dokonalé, tradičné Filo (Phyllo) cesto, ktoré je tenučké ako papier. Tie sa prekladajú natoľko až vytvoria jemnučkú, chrumkavú vrstvu. Bougatsa je preto najlepšia čerstvá krátko po tom ako sa vyberie z pece. Ak nie ste na sladké, bougatsa má aj svoje slané verzie a tie nie sú o nič horšie. Práve naopak. Bougatsa s gréckym syrom alebo kuracím mäsom je niečo, na čo si budete ešte dlho pamätať.

Ak chcete ochutnať najlepšiu bougatsu v Aténach, vyberte sa do podniku s názvom Bougatsadiko Thessaloniki (Μπουγατσάδικο η Θεσσαλονίκη στου Ψυρρή), ktorý leží na námestí Iroon v aténskej štvrti Psyri. Nie je to vôbec ďaleko od Monastiraki a tak ste raz dva na mieste. Už tretia generácia si odovzdáva tajný recept na tradičné Filo cesto, ktoré si tu pripravujú každý deň. Ak by ste chceli toto unikátne remeslo vidieť, určite sa tu zastavte ráno.

grecka kuchyna, sladkosti, skorica

bougatsa, grecke jedlo, syr

SPANAKOPITA

Spanakopita by mohla byť pokojne bougatsou, ale jej náplň je špecifická a preto si zaslúži svoje osobité postavenie. V preklade ide o „špenátový koláč“ a na jej výrobu sa pripravuje tenučké Filo cesto. Jej dušou je však chutný, dusený špenát a napokon je to práve on, kto dodá Spanakopite vynikajúcu chuť. Je šťavnatý a s chrumkavým cestom tvoria dokonalý pár. Spanakopita si vás podobne ako nás získa natoľko, že mu dáte prednosť pred bougatsou.

Spanakopita, grecke jedlo, spenat

Spanakopita, grécke jedlo, špenát

KOULOURI

Počas prechádzky po Aténach si môžete všimnúť na rohoch ulíc predajcov s malým vozíkom, v ktorom sa ukrýva asi najpopulárnejší streetfood v meste – Koulouri. Ide o okrúhle “praclíky”, posypané sezamom, ktoré sa nápadne podobajú na turecký simit. Toto z vonku chrumkavé a vo vnútri mäkké pečivo sa výborne hodí ku káve a ak nemáte čas na poriadne raňajky, spoľahlivo zaženie váš hlad. Prípadne si ho môžete rozrezať na polku a natrieť maslom alebo džemom.

Koulouri, grécka kuchyňa, sezam

TIGANOPSOMO

V prípade, že vám na dovolenke začne chýbať langoš v Grécku, pomoc je nablízku. Volá sa Tiganopsomo a ide o placky z kysnutého cesta vypražené na oleji. Často bývajú aj plnené napríklad syrom feta a konzumujú sa najčastejšie na raňajky. Môžete si dokonca vybrať, či uprednostníte Tiganopsomo s medom ako sladkú alternatívu alebo na slano so syrom a zeleninou.

MUSAKA / MOUSAKA

Hoci jedlo s názvom Musaka sa spája väčšine ľudí predovšetkým s Gréckom, jeho korene siahajú až na Blízky východ. Ako to už pri tradičných receptov býva, pomaly každá rodina má ten svoj “zaručený” postup, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. Za základ sa však považuje recept kuchára Nikolaosa Tselementesa (cca 1920), v ktorom bola Musaka zadefinovaná ako jedlo z troch vrstiev. Spodnú tvorili opražené baklažány, nakrájané na plátky, stredu dominovalo mleté mäso, najčastejšie jahňacie alebo hovädzie popražené na cibuľke a rajčinovej omáčke a nakoniec všetko zaklincovala vrstva bešamelovej omáčky. Musaka sa však nemusí vždy obmedzovať iba na tieto ingrediencie. V tých, čo sme ochutnali my boli vždy aj plátky zemiakov alebo iné druhy zeleniny, napríklad cukety.

grécka kuchyňa, grécko, musaka

PAPOUTSAKIA

Keďže milujeme baklažány zaujalo nás v Grécku aj jedlo s názvom Papoutsakia. Považuje sa za jedlo príbuzné k známej Musake, pretože sa na jej výrobu používajú takmer totožné ingrediencie (okrem zemiakov). Ide o nakrájané baklažány naplnené zmesou mletého mäsa a rajčín na ktoré sa pridá bešamelová omáčka a nechá sa to všetko zapiecť. Názov Papoutsakia je odvodený zo slova, ktoré sa dá preložiť ako „malé topánočky“ pretože baklažán rozkrojený na polovicu ich pripomína. Ak milujete baklažány, toto jedlo si zamilujete tiež.

IMAM MPALTI

Ďalšie skvelé jedlo z baklažánov identifikujete v jedálnom lístku pod názvom Imam Mpalti. Je pôvodom z Turecka, no popularitu si získalo aj v Grécku a udomácnilo sa tu. Jedná sa o chutný baklažán zapečený s rajčinami, cibuľkou a cesnakom. Môže sa podávať vo vegetariánskej verzii alebo s mletým mäsom.

Toto vynikajúce jedlo sme mali naposledy na Santorini v Kamari v rodinnej taverne Koutouki The Rakomelo a boli sme z jeho chuti nadšení.

GEMISTA

Medzi populárne grécke jedlá patrí Gemista (niekedy nájdete aj ako Yemista). Gemista predstavuje zeleninu (najčastejšie rajčina alebo paprika) naplnenú zmesou ryže, byliniek, mäsa a korenín. Na prvý pohľad sa vám jedlo bude páčiť a hoci ide o mimoriadne jednoduchú pochúťku, ich chuť vás dokonale prekvapí. Gemista môže byť len vegetariánska, ale ochutnajte ju aj s kúskami mletého mäsa, ktoré svojou chuťou jemne dotvára celok. Každá grécka rodina má svoj vlastný recept, ktorý sa dedí z generácie na generáciu a tak ju pokojne ochutnajte aj niekoľko krát.

GIAOURTLOU (KEBAB)

So slovíčkom „kebab“ sa môžete stretnúť aj v Grécku a hoci ste tu už videli Gyros alebo Souvlaki, kebab zvaný Giaourtlou sa od nich podstatne líši. V jeho prípade ide o mleté mäso, najčastejšie jahňacie, ktoré sa pri príprave dochutí cibuľkou, cesnakom, bylinkami (oregano) a pridajú sa koreniny medzi ktorými nechýba paprika, kumín a dokonca exotická škorica. To všetko vytvorí chutnú zmes z ktorej na ihlu vytvarujete šúľok mäsa a ten pripravíte na drevenom uhlí. Fantastické jedlo. Giaourtlou si vychutnajte s tzatziki, pitou a zeleninovým šalátom.

PASTITSIO

Na jedlo zvané Pastitsio musíte mať šťastie, keďže sa musí pripravovať dopredu. Nám sa ho po viacerých neúspechoch podarilo nájsť na Santorini a tak sme mohli ochutnať ďalší kúsok gréckej skladačky. Na prvý pohľad môže pripomínať tradičnú a typickú Mousaku, ale ako náhle sa na neho pozriete z profilu, vidíte, že je doslova prešpikovaná cestovinami. Tie sú naukladané na sebe a tak vytvárajú krásny pohľad. Nad cestovinami leží vrstva z mletého mäsa (hovädzie alebo bravčové), rajčinovej omáčky a nad ňou ešte vrstva zapečeného bešamelovej omáčky. Pastitsio je typické, grécke jedlo, ale nájdete ho aj v iných častiach Stredomoria, napríklad na Cypre alebo dokonca jeho obmenu poznajú aj v Egypte.

pastitsio

pastitsio

SOUTZOUKAKIA

Počuli ste o jedle, ktoré sa volá Soutzoukakia. Za týmto krkolomným názvom sa skrýva lahodné jedlo, ktorého dušou sú kúsky (guľôčky alebo fašírky) z mletého mäsa. Soutzoukakia majú zaujímavý príbeh a často ich niekde v taverne môžete nájsť aj ako Soutzoukakia Smyrneika. Práve tento názov napovedá, odkiaľ sa v Grécku ocitli a teda pochádzajú zo starej Smyrny, ktorá je dnešným tureckým Izmirom. Práve tu žila najväčšia grécka populácia na tureckom pobreží Egejského mora, no po veľkom požiari a po vojne medzi Gréckom a Tureckom museli z krajiny ujsť a tak si so sebou vzali v 30.rokoch 20.storočia svoje tradičné recepty. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa miestami prelína grécka a turecká kuchyňa. Soutzoukakia je vynikajúce jedlo. Má v sebe stopy Orientu, pretože sa pri príprave mäsa používa aj kumín, škorica či dokonca klinčeky. Mäso sa najčastejšie používa hovädzie, ale môže to byť aj kombinácia s bravčovým (tu je rozdiel oproti Turecku, kde by ste v podobnom jedle bravčovinu hľadali márne). Keď je mäso hotové, vloží sa do rajčinovej omáčky s jemnou príchuťou cesnaku a vína.

STIFADO

Stifado patrí k ozdobám gréckej kuchyne, no v záplave Gyrosu, Souvlaki či Musaky sa akoby toto chutné jedlo strácalo. Na prvý pohľad vám bude pripomínať guláš, pretože základom Stifada je lahodná omáčka s duseným, najčastejšie hovädzím mäsom, ktoré sa doplní malými cibuľkami. Stifado nájdete v mnohých obmenách a hovädzina nemusí byť predpisom, pretože si ho rovnako môžete vychutnať s divinou, morskými plodmi či dokonca zajacom (obľúbený na ostrove Zakynthos). Jedno je však isté a teda, že vás zasýti a budete z neho nadšení podobne ako my. V Stifade nájdete aj viacero ďalších ingrediencií vďaka ktorým je omáčka zážitkom. Obsahuje rajčiny, cibuľu, víno, ocot, koreniny a exotické klinčeky a škoricu. Podľa tradície sem toto jedlo priniesli Benátčania niekedy v 13.storočí a dnes patrí medzi najtypickejšie aké tu viete ochutnať.

grécka kuchyňa, stifado, mäso. zemiaky

KLEFTIKO

Kleftiko predstavuje veľmi zaujímavé grécke jedlo, ktoré v sebe neskrýva len skvelú chuť, ale aj príbeh. Jeho meno sa odvodzuje z gréckeho slovíčka „kleftes“, teda zlodeji a vracia sa do časov, kedy Grécku vládli Osmani. V týchto časoch sa skupiny kleftesov pohybovali v horách a snažili sa proti Turkom bojovať. Nemali peniaze a tak z času na čas ukradli ovcu alebo jahňa a pripravili si ich v hlinenej, podzemnej jame, ktorú zasypali, aby sa im tam mäso udusilo a aby z varenia nebol dym, ktorý by ich mohol prezradiť. Tradičná príprava tohto jedla sa nedá oklamať. Trvá niekoľko hodín a len tak sa jahňacie mäso dokonale premieša so všetkými chuťami, ktoré napokon na tanieri oceníte. Po pár hodinách pomalého dusenia sa pridajú zemiaky a stretli sme sa aj s verziou, kde sa pridáva syr. Kleftiko je azda najlepším gréckym príkladom „slow cooking“ štýlu. Často vám ho naservírujú priamo na papieri v ktorom sa celé Kleftiko pripravovalo.

GIOUVETSI (YOUVETSI)

Giouvetsi nás zaujalo na jedálnom lístku, keďže nám názvom pripomínalo podobne znejúce jedlo z bulharskej kuchyne. Nenechajte sa však pomýliť. Grécke Giouvetsi sa pripravuje z cestovín orzo, ktoré sa podobajú tvarovo na ryžu. Cestoviny, hovädzie mäso, zelenina a rajčinová omáčka sa zmiešajú v miske a spolu sa zapekajú. Toto vynikajúce jedlo sa najčastejšie pripravuje v Grécku na nedeľnú večeru.

grecke jedlo, giuvetsi

SEAFOOD / MORSKÉ PLODY

Stačí sa pozrieť na mapu Grécka a každému je hneď jasné, že more tu prinášalo obživu už veľmi dávno. Dodnes je zdrojom kulinárskej inšpirácie a okrem skvelej jahňaciny, bravčového mäsa a iných chuťoviek je grécka kuchyňa skvelá aj vďaka čerstvým morským plodom. Nájdete ich v mnohých obmenách a zdá sa akoby boli morské plody a recepty z nich nevyčerpateľné. Aj my sme ich preto zhrnuli len do jedného odstavca, aby sme vám pripomenuli, že ak ich milujete, tak si ich v Grécku nenechajte ujsť. Fantázii sa tu medze nekladú. Nám najviac spomedzi všetkých chutil mix morských plodov, ktoré sa udusili v rajčinovej omáčke a vo vývare. Tá bola sama o sebe tak dobrá, že dodala celému jedlu výbornú chuť.

Grécko, grécke jedlo, seafood

GRÉCKY JOGURT

I keď za pravlasť jogurtu sa považuje Bulharsko, ten grécky je slávnejší a pre nás osobne aj chutnejší. Táto hustá dobrota je bohatá na vápnik a počas vašej gréckej dovolenky sa s ním stretnete pomerne často. Môžete ho ochutnať hneď ráno, ako perfektné jedlo na raňajky spolu s medom. Taktiež môže slúžiť ako výborný ľahký dezert po obede alebo večeri, keď sa pomieša s nakrájaním ovocím. Stretnete sa s ním však aj v slaných jedlách – slúži napríklad ako základ na prípravu tzatziki. Pri našej poslednej návšteve Grécka sme si všimli aj veľa podnikov, ktoré ponúkali tzv. Frozen Yogurt, ktorý bol chuťovo taktiež veľmi dobrý. Aspoň raz vyskúšajte aj grécky jogurt s medom a tradičnou halvou. Bude to kalorická bomba, ale bude to niečo na čo budete ešte radi spomínať!

jogurt, grécke jedlo

LOUKOUMADES

Sladký Loukoumades predstavuje typickú grécku sladkosť, ktorá posunie sladké hranice ďaleko za váš horizont. Za jeho názvom sa skrývajú „šišky“ z kysnutého cesta, ktoré sa vhodia do vriaceho oleja, kde sa upražia do zlato hnedej farby. Môžete si ich dať jednoduché bez ďalších ingrediencií, ale tradičná verzia obsahuje sirup, med a napokon sa posypú cukrom alebo škoricou. K porcii sa podáva aj voda a verte, že ju budete naozaj, ale naozaj potrebovať. Ak si myslíte, že ste už niekde jedli najsladšie jedlo sveta, tak si ho vynásobte dvojkou a takto nejako si predstavte porciu Loukoumades.

Ak si ich chcete vychutnať na kultovom mieste, príďte do podniku Krinos (ulica Aiolou 87), ktorý je nimi preslávený a robia ich tu už od roku 1923.

BAKLAVA

Hoci sa pre niekoho môže zdať zvláštne prečo sa medzi gréckym jedlom a gréckymi dezertmi ocitla baklava, ale vedzte, že aj v tejto krajine patrí k najtradičnejším sladkým pochúťkam. Automaticky sa nám dnes spája s Tureckom, ale jej korene sú hlbšie a príliš zamotané. Krajiny Stredomoria boli navzájom historicky poprepletané a preto nájdete baklavu aj tu v Grécku, aj v Turecku, na Blízkom Východe či na Kaukaze. Dôležité je, že každý národ si ju trošku prispôsobil a tak ju viete ochutnávať na mnohých miestach. Ako sa baklava pripravuje? Základom sú tenučké pláty cesta (filo), ktoré sa prekladajú orechmi a na konci sa polejú sladkým sirupom. Baklava chutí skvelo s pohárom gréckej  kávy, ktorá vybalansuje jej sladkú chuť.

grécka kuchyňa, baklava

DIPLES

Dezert s názvom Diples nám tak trochu pripomínal slovenské fánky. Cesto sa pripravuje z múky, vajec, oleja a cukru. Následne sa rozvaľká, vypraží sa na rozpálenom oleji a zvinie do rolky. Posledným krokom je preliatie sirupom z medu a cukru. Ako je zrejmé z opisu, toto jedlo netreba jesť príliš často.

KATAIFI

Pri pohľade na grécke dezerty je ovplyvnenie Osmanskou ríšou či Tureckom viac než zrejmé. Medzi tie najtypickejšie dezerty patrí sladučký Kataif. Jeho základom sú tenučké rezance, ktoré by u nás na prvý pohľad patrili skôr do polievky. Stačí ich totiž iba premiešať s rozpusteným maslom, navrstviť na ne nasekané vlašské orechy alebo iné druhy orieškov a ďalšiu časť rezancov. Následne ich zapečieme a polejeme zmesou cukrovej vody s citrónom aj medom.

LOUKOUMI

V jednoduchosti je krása a preto je grécky Loukoumi len zmesou cukru a škrobu, ktorá často pripomína na prvý pohľad želé. Môže byť len jemne posypané cukrom, no nájdete ho aj v mnohých iných podobách či už s nastrúhaným kokosom, obalený do orieškov alebo napríklad pistácii. Obľúbený Loukoumi má chuť ružovej vody. Svoje korene má niekde v oblasti Turecka, Perzie či na Blízkom Východe, no podľa tradície sa spomína, že sa v Turecku objavuje najmä od 18.storočia a do Grécka sa dostal o storočie neskôr. Najznámejšie Loukoumi v Grécku vyrábajú v meste Patras na severe Peloponézu, ale svojich favoritov má aj Loukoumi z ostrova Syros či zo Solúnu.

grecka kuchyna

GALAKTOBOUREKO

Galaktoboureko alebo mliečny burek je ďalšia z výborných gréckych sladkostí. Ten, ktorý sme ochutnali my dokonca nebol presladený a možno práve kvôli tomu ho radíme k našim najobľúbenejším gréckym dezertom. Na jeho prípravu je potrebne tenučké filo cesto (podobné ako lístkové len až takmer priehľadne tenké) a semolina, ktorá je príbuznou našej krupice. Najskôr sa zo semoliny, mlieka, cukru a vajec pripraví hustá kaša, v ktorej sa môže pre výraznejšiu chuť povariť aj šupa z pomaranča. Táto sme sa následne vyleje na pláty filo cesta potretého maslom a to sa rozloží taktiež aj na vrch kaše. Všetko spolu upečieme a potrieme sirupom z vody, citrónovej šťavy a cukru. Je naozaj skvelý.

FRAPPÉ

Každý kto bol v Grécku si musel skôr či neskôr všimnúť ako tu frčí kávová kultúra. Grécka atmosféra kaviarničiek nás v tejto krajine vždy dokáže strhnúť. Grécky kávový fenomén má meno Frappé. Vymysleli ho v 1957 na severe v Thessalonikách a dnes patrí k symbolom Grécka. Denne sa ich tu musia vypiť tisíce, čo tisíce, musia sa ich tu vypiť státisíce! Pije sa od rána do večera a pokojne si ho môžete dopriať aj v noci. Frappé sa pripravuje z instantnej kávy a je pre neho typická aj jeho hustá pena. Dochutiť si ho môžete cukrom alebo mliekom. Za klasickú porciu Frappé zaplatíte v priemere okolo 1,50 – 3,50 € podľa toho v akom ste meste a do akého podniku si sadnete

grécka kuchyňa, frappé, káva

OUZO

Ouzo je spoločne s Metaxou grécka legenda na poli alkoholických nápojov. Samozrejme našli by sme ich viacero, ale ak si predstavíme Grécko, tak pre nás je symbolom Ouzo. Základom Ouza je aníz, ktorý dodá nápoju špecifickú chuť pre ktorú ho budete alebo nebudete mať radi. Pôvod Ouza by sme hľadali pred niekoľkými storočiami a dnes sa hovorí o tom, že vznikol z nápoja zvaného Tsipouro (ochutnajte ho tiež). Popularitu nabral po gréckom boji za nezávislosť a dnes sa ho v Grécku denne vypijú stovky litrov. Podľa mnohých sa najlepšie Ouzo vyrába na ostrove Lesbos. Ouzo si viete vychutnať kdekoľvek, no skúste si ho dať v malej ouzerii. Vezmite si malý pohárik či fľaštičku a okolo vás budú dedkovia hrať stolné hry a fajčiť. Ouzo si doplňte vodou aj ľadom. Vtom sa premení na „kalný“ nápoj a idete na to!

GRÉCKE VÍNO

To, že medzi najlahodnejšie nápoje v Grécku patrí víno snáď netreba ani hovoriť. Jeho história je tu tak dlhá ako jeho dejiny a podľa archeológov tu víno ľudia poznali už pred 6500 rokmi, teda v čase, kedy sa ešte krajine ani len nesnívalo o tom, že raz bude kolískou demokracie. Grécko malo v staroveku svojho Dionýza, boha vína a víno sa v týchto časoch „pilo snáď ako voda“. Tradícia tu má mimoriadne hlboké korene! Nielen staroveké víno Grécko preslávilo, ale aj v stredoveku boli vína z Kréty či z Monemvasie vysoko cenené v Európe. Dnes nájdete v Grécku desiatky vinárstiev a tak si tu nájdete presne to, čo potrebujete. Obľúbené sú sladké vína, no aj milovníci suchých si tu prídu na svoje. Ak víno milujete najlepšie čo môžete spraviť je to, že ho budete ochutnávať región za regiónom.

Našli ste svojho favorita? Dajte nám vedieť v diskusii, čo je vaše najobľúbenejšie grécke jedlo! Grécka kuchyňa je skutočne lákavou gastronomickou prechádzkou a keď sa do Grécka vyberiete, ochutnávajte čo vám bude hrdlo ráčiť!

ZAUJALO VÁS GRÉCKO? PREČÍTAJTE SI AJ NAŠE ĎALŠIE ČLÁNKY

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



4 thoughts on “Grécka kuchyňa. Čo ochutnať? (Food Guide)”

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.