Hanoj a najlepší vietnamský streetfood

top

Vietnam patrí medzi najdokonalejšie gastronomické destinácie Ázie a tak niet divu, že ak chcete ochutnávať vynikajúce jedlo, skôr či neskôr skončíte v Hanoji. Práve Hanoj je mekkou zaujímavého jedla a svojou atmosférou si vás pripúta pokojne aj na niekoľko dní. Vydajte sa spoločne s nami na chutnú prechádzku za najlepším hanojským streetfoodom.

V Hanoji sme boli niekoľko krát a vždy sme mu podľahli vďaka tomu, akú atmosféru dokáže okolo seba vytvoriť a vďaka jedlu, ktoré sa tu pripravuje takmer na každom kroku. Hanoj je prepletený so streetfoodom podobne ako Bangkok, indické Dílli, Singapur alebo malajský Penang. Skrátka, na svete nájdete málo chutnejších miest. Počas poslednej návštevy sme si povedali, že si Hanoj vychutnáme cez chuťové bunky a pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavých podnikov, ktoré vám môžete odporučiť, ak sa chcete vynikajúco najesť a ochutnať lokálne špeciality.

1.BUN CHA (Bun Cha Hang Manh Dac Kim)

Keď sa povie Vietnam, každému sa vybaví polievka Pho Bo (raz sme dokonca čítali, že nič iné sa tu ani nedá jesť!), no pre Hanoj je typické jedlo práve Bun Cha. Ak nepoznáte Bun Cha, tak si jej meno poznačte, zapamätajte, jednoducho spravte niečo, aby ste si ju pamätali, pretože keď prídete do vietnamského prostredia, musíte ju ochutnať. Ráno, hneď po otvorení je tu poriadne rušno a z malého podniku sa na ulicu dostávajú fantastické vône. Sadneme si na malé, plastové stoličky, objednáme dve porcie Bun Cha a na stôl postupne pristane niekoľko misiek. Dostanete totiž Bun Cha, potom misku tenučkých, ryžových rezancov na studeno, tanier plný byliniek, misku kde máte nasekaný cesnak (neskutočne dobrý) a čili a napokon sme ešte vzali aj krabie rolky, ktoré sa tradične s Bun Cha dopĺňajú. Nielen, že to krásne vyzerá na pohľad, tá chuť je vynikajúca. Bun Cha pozostáva z bochníčkov (fašírok) z mletého mäsa, ktoré sa pri grilovaní podleje karamelom, kúsky zeleniny (ako mrkva, zelená papája) a napokon sa to všetko ponorí do polievky. Toto všetko sa premieša a máte najlepšiu Bun Cha na svete!

Praktické informácie:

Adresa: Hang Manh (č.1). Názov podniku je Bún Chả Hàng Mành Đắc Kim

Otváracie hodiny: 10:00 – 21:00

Cena: Za porciu zaplatíte okolo cca 60 000 VND (cca 2,3 €). V meste určite nájdete aj lacnejšie verzie, ale prečo by ste robili, keď je táto najlepšia?

Hanoj streetfood
Bun Cha je chutnou aj farebnou pastvou pre oči
Základom pre Bun Cha sú grilované kúsky mäsa
Základom pre Bun Cha sú grilované kúsky mäsa
Cesnak a čili. Poznáte lepšie kombo?
Cesnak a čili. Poznáte lepšie kombo?
Bun Cha robia dokonalou vietnamské bylinky
Bun Cha robia dokonalou vietnamské bylinky
Krabie jarné rolky sa k Bun Cha náramne hodia
Krabie jarné rolky sa k Bun Cha náramne hodia
Zapamätajte si tento podnik, vrátite sa do neho znovu!
Zapamätajte si tento podnik, vrátite sa do neho znovu!

2.BANH CUON (Dong Xuan Market)

Kým polievka Bun Cha už patrí medzi známe stálice hanojského streetfoodu, Banh Cuon je stále zahalený rúškom tajomstva. Počuli ste už niekedy o ňom? U nás nepatrí medzi najznámejšie vietnamské jedlá, no ak budete v Hanoji je hriech neochutnať ho. Banh Cuon sú malé, tenučké palacinky, ktorých cesto sa vyrába z fermentovanej ryže. Tá sa roztrie na rozpálenú platňu, aby vznikla palacinka tenučká ako hodváb a do nej sa vloží zmes mletého mäsa s hríbmi. Šikovne sa všetko zabalí a posype opraženou šalotkou. Vyzerá to jednoducho, no treba v tom mať prax. Je radosť sledovať predavačku ako ladne palacinky vyrobí, zabalí a položí pred nás. Perfektné sme ich objavili na miestnom trhovisku v anonymnom stánku, ale nájdete ich tu aj na viacerých miestach. Platí tu len jedno pravidlo. Ak ich uvidíte, hneď do toho choďte. Sú fantastické!

Banh Cuon chutí najlepšie na ulici
Banh Cuon chutí najlepšie na ulici
Banh Cuon v plnej kráse
Banh Cuon v plnej kráse
Vo finálne sa Banh Cuon posype šalotkou
Vo finálne sa Banh Cuon posype šalotkou

3.BUN RIEU CA (Hang Tre 40)

Bun Rieu Ca? Čo to vôbec znamená? Pri hľadaní hanojského streetfoodu sme narazili na takúto polievku, ktorá sa najčastejšie v Hanoji jedáva len ráno, teda na raňajky. Niektoré podniky, ktoré sa na ňu špecializujú sú dokonca otvorené len niekedy medzi 6:00 a 9:00 a potom zatvoria. Bun Rieu Ca je polievka, ktorá pozostáva zo silného rajčinového vývaru, ktorý je ochutený krabím mäsom. Pridá sa do nej tamarind, ocot, tofu, cibuľka, rajčiny a kopec byliniek a nechýbajú ani kúsky na tenko nakrájaného mäsa. Má fakt skvelú chuť a rajčiny ju robia veľmi zaujímavou a odlišnou od Pho Bo či Bun Cha. Naozaj skvelé a sýte raňajky. My sme si Bun Rieu Ca vychutnali v maličkom podniku na ulici Hang Tre 40. Dnu do podniku sa zmestí len pár ľudí, no dá sa sedieť aj na maličkých, plastových stoličkách vo vedľajšej uličke. Toto je čistý Vietnam!

Praktické informácie:

Adresa: Hang Tre 40. Názov podniku je Bún Rieu Ca

Otváracie hodiny: 6:00 – 9:00

Cena: Za porciu zaplatíte okolo cca 30 000 VND (cca 1,10 – 1,20 €)

Krásne hanojské raňajky plné chutí a vône
Krásne hanojské raňajky plné chutí a vône
Bun Rieu Ca je typická hanojská polievka
Bun Rieu Ca je typická hanojská polievka
Nepatrí síce k najznámejším jedlám, ale tá chuť vás presvedčí
Nepatrí síce k najznámejším jedlám, ale tá chuť vás presvedčí

4.PHO BO (Pho Thin)

Ak sa povie Vietnam, aké jedlo vás napadne ako prvé? Však to bude Pho a jeho variácie. Aj u nás sa vďaka skvelým vietnamským podnikom už Pho dostalo do podvedomia, no byť vo Vietname a ochutnávať Pho priamo zo zdroja je ešte dokonalejší zážitok. My sme si tento krát na ochutnávku vybrali podnik zvaný “PHO THIN”, ktorý sa špecializuje práve na polievky Pho, najmä na hovädziu Pho Bo už od roku 1955. Máme radi pri jedle tradície a tak sme ho nemohli vynechať. Pár krát sme sa dozvedeli, že je to najlepšia Pho Bo v Hanoji, ale dá sa to vôbec povedať? Pho je geniálny vývar, ktorý sa pripravuje pokojne 14 alebo aj 16 hodín a tak je silný a poctivý. Keď dostanete polievku pred seba, máte v nej ryžové rezance, tenučké kúsky hovädzieho mäsa, šalotku, koriander a na dochutenie čili alebo limetky. Do jednej ruky vezmite paličky, do druhej lyžičku a idete na to. Pho na tomto mieste je naozaj mimoriadne chutné a miesto má svoju atmosféru. Perličkou Pho Thin je aj to, že keď bol v Hanoji summit medzi Severnou Kóreou a USA, tak práve Pho Thin tento summit zásoboval svojim Pho!

Praktické informácie:

Adresa: 13 Lò Đúc. Názov podniku je Pho Thin

Otváracie hodiny: 5:30 – 21:30

Cena: Za porciu Pho Bo zaplatíte okolo cca 50 000 VND

Pho Bo je lístkom do vietnamského neba
Pho Bo je lístkom do vietnamského neba
Rezance, mäso, bylinky a poctivý vývar
Rezance, mäso, bylinky a poctivý vývar

5. BANH MI (Banh My Pho Co)

Máme radi jedlá, ktoré v sebe nesú zaujímavý príbeh a vietnamské Banh Mi k nim jednoznačne patrí. Za čias keď Francúzi vládli vo Francúzskej Indočíne, pravdepodobne nevedeli doceniť miestne jedlá a preto si so sebou priniesli aj zásobu svojich tradičných bagiet. V tej dobe sa ešte považovali za luxusný tovar pre vyššiu vrstvu obyvateľstva,  no ako to často býva, časom zľudoveli. Vietnamci ich začali plniť kombináciou mäsa a zeleniny a tým z nich urobili obľúbené raňajkové jedlo, prípadne rýchly snack počas dňa. Banh Mi sa nepovažuje za jedlo vhodné na obed alebo večeru, pretože je vraj príliš suché, nám však chutilo tak veľmi, že sme neskúmali časti dňa pred tým, ako sme si ho objednávali. Počas vietnamskej vojny, keď sa mnoho Vietnamcov vysťahovalo do zahraničia, priniesli si so sebou aj recepty na Banh Mi, a tak sa toto jedlo rozšírilo do celého sveta a stalo sa jedným zo symbolov vietnamskej kuchyne.

Praktické informácie:

Adresa: Dinh Liet 38. Názov podniku je Bánh Mỳ Phố Cổ

Cena: Banh Mi stojí od 20 000 do 50 000 VND

Banh Mi je rýchly a chutný streetfood
Banh Mi je rýchly a chutný streetfood
Kto by odolal dokonalej vietnamskej bagete?
Kto by odolal dokonalej vietnamskej bagete?
Banh Mi plné chutí
Banh Mi plné chutí

6. BUN BO NAM BO (Hang Dieu 67)

Už dávno viete, že vietnamský Hanoj je dokonalé miesto na to, aby ste ochutnali jeden z najlepších streetfoodov sveta a tak vám predstavíme aj obľúbené Bun Bo Nam Bo. Podobne ako Pho je aj v našich končinách toto jedlo už pomerne známe (zase raz myslíme na skvelý stánok Phong Nam na Miletičke), no Vietnam je Vietnam. Bun Bo Nam Bo nie je typické jedlo pre Hanoj, skôr sa spája s južným Vietnamom, ale dávno prekonalo miesto svojej pôsobnosti a tak ho dnes nájdete všade. Ak si dáte Bun Bo Nam Bo, dostanete jemné, ryžové rezance, tenučké plátky hovädzieho mäsa, čerstvé klíčky, kúsky mrkvy či zelenej papáje a nechýba tu ani opražená šalotka. Všetko máte jemne namočené v “polievke”, ktorej vôbec nie je veľa a pozostáva z rybacej omáčky, cukru, čili aj citrónu. Všetko sa to dokonale namieša a vytvorí vietnamskú symfóniu, ktorú si radi zopakujete. Ak chcete perfektnú porciu Bun Bo Nam Bo, vyberte sa podobne ako my do podniku na ulici Hang Dieu 67. Pripravujú ho tu vynikajúco!

Praktické informácie:

Adresa: Hang Dieu 67. Názov podniku je Bun Bo Nam Bo

Otváracie hodiny: 7:30 – 22:30

Cena: Jedna porcia stojí cca 60 000 VND

Legendárne Bun Bo Nam Bo
Legendárne Bun Bo Nam Bo
K skvele porcii sa výborne hodí aj Hanoi Beer
K skvele porcii sa výborne hodí aj Hanoi Beer

7. BANH XEO (Hang Dieu 79)

Len o pár metrov ďalej, na tej istej ulici ako si vychutnáte svoje Bun Bo Nam Bo (Hang Dieu 67) nájdete podnik Bay Mien Tay, kde vám pripravia perfektné vietnamské jedlo Banh Xeo. Môžete sa pozerať ako vám priamo pred vašimi očami túto palacinku vyčarujú z ryžovej múky, vody a kurkumy, tak aby bola chrumkavá. Napokon do vnútra dostanete plnku v podobe čerstvých klíčkov, cibuľky a nechýba tu ani mäso (bravčové, hovädzie, kuracie) alebo dary mora. Ako si už vyberiete. Najbežnejší typ je práve s bravčovým mäsom. Banh Xeo vám napokon nasekajú na pásiky, dostanete k nim trh byliniek, omáčku a ryžový papier. Najjednoduchšia verzia by bola, že by ste si z palacinky vzali a rovno ju vložili do úst, ale takto to nefunguje. Vezmite si ryžový papier, jemne ho namočte, vložte do neho kúsok palacinky, bylinky, zrolujte do rolky a jedzte. To je ono! Banh Xeo patrí medzi najchutnejšie jedlá vo Vietname!

Praktické informácie:

Adresa: Hang Dieu 79. Názov podniku je Bay Mien Tay Restaurant

Otváracie hodiny: nonstop

Cena: Jedna porcia stojí cca 95 000 VND (s bravčovým mäsom), 105 000 VND (s hovädzím a kuracím mäsom), 115 000 VND (s morskými plodmi)

Banh Xeo patrí medzi najlepšie vietnamské streeetfood jedlá
Banh Xeo patrí medzi najlepšie vietnamské streeetfood jedlá
K Banh Xeo dostanete aj bylinky a ryžový papier na balenie
K Banh Xeo dostanete aj bylinky a ryžový papier na balenie
Vezmete si kúsok Banh Xeo, zabalíte a môžete jesť
Vezmete si kúsok Banh Xeo, zabalíte a môžete jesť

8. NEM RAN / JARNÉ ROLKY (Old Hanoi)

Jarné rolky patria k legendám Vietnamu, vietnamskej gastronómie a hoci ich nájdete aj v iných krajinách Ázie, nikde ich nespravia také dobré ako práve vo Vietname. Jarné rolky si viete vychutnať čerstvé, alebo vyprážané, ktoré sa volajú Nem Ran a patria k chrbtovej kosti streetfoodu. Nem Ran bolo kedysi slávnostným jedlom na rodinných oslavách alebo pri oslavách vietnamského nového roku Tet. Dnes sa rozšírili všade a je dobré, že ich nájdete v desiatkach rôznych malých podnikoch či reštauráciach. Jarné rolky nájdete v mnohých variáciách, no tie najbežnejšie sú naplnené zmesou mletého, bravčového mäsa, kúskami hríbikov, zeleniny a korenín. Keď sa všetko zabalí do ryžového papieru, ponoria sa do vriaceho oleja a malý, chutný zázrak je na svete. Neskúste ich len raz, ale vychutnajte si ich na mnohých miestach, pretože všade ich budú robiť trošku iné.

Jarné rolky sú stálicou na vietnamskom streetfoodovom nebi
Jarné rolky sú stálicou na vietnamskom streetfoodovom nebi

9. CA PHE TRUNG / EGG COFFEE (Nguyen Huu Huan 39)

Vietnam je unikátna krajina. Nie len pre svoje jedlo, pamiatky, históriu, atmosfére, ale pre nás je unikátna aj tým, že tu pijeme kávu. Za pár dní vo Vietname sme vypili viac kávy ako za celý predošlý kalendárny rok! Keď sme doma tak si na kávu nesadneme, nespravíme si ju doma, jednoducho ako by pre nás ani veľmi neexistovala, no tu vo Vietname je naprosto fantastická. Samozrejme pri každej ceste, v každej krajine kávu ochutnáme, ale tým to končí. Nie tu. Vo Vietname sa tešíme na to ako si sadneme do malej kaviarničky a vychutnáme si kávu, či už obľúbenú Cafe Da Sua (so sladeným mliekom a ľadom) alebo typickú kávu pre Hanoj s názvom “Ca Phe Trung” (Egg Coffee), teda kávu s vajcom, hoci preklad nie je tak úplne presný a vôbec neznie chutne. O čo teda ide? Špecialitou tejto kávy je našľahaný žĺtok, ktorý vytvorí na vrchu kávy jemnú, chutnú penu. Nguyen Van Giang ju mal vymyslieť v roku 1946, keď pracoval v hoteli Sofitel Legend Metropole a krajina trpela nedostatkom mlieka. Vzišla z toho geniálny pochúťka. My sme sa za ňou vybrali práve do Cafe Giang, ktorú vynálezca založil. Je to príjemné miesto, plné ľudí, plné atmosféry. Usadili sme sa na maličké stoličky v rohu miestnosti, aby sme mali výhľad a dostali perfektnú kávu pri ktorej sme dlho sedeli. Je to malý gastronomický zážitok.

Praktické informácie:

Adresa: 39 Nguyễn Hữu Huân, Hàng Bạc. Názov podniku je Cafe Giang

Otváracie hodiny: 7:00 – 22:00

Cena: Jedna porcia stojí cca 25 000 VND

Egg Coffee v kultovej kaviarničke Cafe Giang
Egg Coffee v kultovej kaviarničke Cafe Giang
Atmosféra kaviarničky
Atmosféra kaviarničky
Tu nájdete Cafe Giang
Tu nájdete Cafe Giang

10. CA PHE TRUNG / CA PHE SUA DA (Dinh Tien Hoang 13)

Ak by ste si chceli Egg Coffee vychutnať aj na ďalšom mieste v starom meste, tak potom je tu pre vás kaviarnička menom Cafe Dinh len pár metrov od brehov jazera Hoan Kiem. Chvíľku vám možno bude trvať, kým identifikujete jej vstup, no akonáhle si ho všimnete, vyjdete na druhé poschodie a ste na mieste. Ošumelá miestnosť, zopár ľudí, ale atmosféra príjemného miesta sa rozleje do všetkých kútov. Toto miesto nepatrí medzi najkrajšie, ale má dušu a to je často viac. Sadnite si na maličké stoličky, objednajte Egg Coffee alebo slávnu prekvapkávanú kávu so sladeným mliekom a ľadom Ca Phe Sua Da. Miesto prepletené vôňou kávy je miestom, kde budete túžiť dlho sedieť, čítať si knihu a pozorovať okolie.

Praktické informácie:

Adresa: 13 Đinh Tiên Hoàng. Názov podniku je Cafe Dinh

Otváracie hodiny: 7:00 – 21:30

Cena: Jedna porcia Egg Coffee stojí 20 000 VND. Ca Phe Sua Da stojí 17 000 VND

Egg Coffee v Cafe Dinh
Egg Coffee v Cafe Dinh
Vychutnajte si aj Ca Phe Sua Da
Vychutnajte si aj Ca Phe Sua Da
Krása ošarpanej kaviarničky
Krása ošarpanej kaviarničky
Kaviarničku nájdete v nenápadnom vchode
Kaviarničku nájdete v nenápadnom vchode

Tak čo, do ktorého hanojského podniku sa vyberiete ako prvého? Bude to Bun Cha? Pho Bo? Banh Xeo? Nech je ako chce, ochutnávajte čo najviac a Hanoj si zamilujete.

ZAUJÍMA VÁS VIETNAM? INŠPIRUJTE SA u NÁS!

hanoj    hue

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.