Keňa. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Ako chutí Keňa? Ľahká otázka, ale vedeli by ste si predstaviť čo i len jedno jediné kenské jedlo bez toho, aby ste v tejto krásnej krajine boli? U nás nepatrí medzi najznámejšie kuchyne sveta a o to krajšie a väčšie prekvapenie tu dokážete zažiť. Kenská kuchyňa je jednoduchá, často v sebe využíva rôzne druhy strukovín, zeleniny, ale na svoje si prídu aj milovníci mäsa. Kenskú kuchyňu ovplyvnila swahilská kuchyňa, prišli sem predstavy z Indie či zo Zanzibaru a napokon spoločne vytvorili mimoriadne zaujímavé chute. Pre nás osobne bola Keňa po gastronomickej stránke jedno veľmi veľké a milé prekvapenie. Presvedčte sa sami a veríme, že tento článok vám počas cestovania Keňou pomôže ochutnať niekoľko drobností!


Hlavné jedlá


Nyama Choma

Aké je kenské národné jedlo? Veľa krát je pre krajinu ťažké vybrať len jedno jediné jedlo, ukázať na neho prstom a dať mu nálepku národné, ale tu v Keni by si takúto pozíciu zaslúžilo jedlo zvané Nyama Choma. V preklade zo svahilčiny znie jeho názov obyčajne, iba „Grilované mäso“, no skrýva v sebe jednoduchosť v ktorej sa ukrýva chuť. Najtypickejším mäsom, ktoré sa v Nyama Choma nájde je kozie mäso, ale obľúbená je aj hovädzina. Vždy vyzerá inak a kdekoľvek si ho dáte, budete mať pocit, akoby chutilo trošku inak, než to predošlé. Keď prechádzate Keňou, všimnete si popri ceste malé drevené búdy s nápismi “Nyama Choma”, no rovnako ho majú v reštauráciách či vychytených podnikoch. Často si sami ukážete aké mäso chcete, vyberiete si druh (ak je na výber) a napokon vám toto mesto dokonalo ugrilujú. Býva v marináde, alebo len s koreninami, no jeho pointou je čerstvosť. Čo môže byť tak fantastické na grilovanom mäse? Veď si ho môžete spraviť doma kedykoľvek vás napadne, však? Nyama Choma však v sebe má niečo, čím sa toto jedlo stane príťažlivým a nech ho máte koľko chcete, vždy si budete pýtať viac. Nám grilované kúsky mäsa neskutočne chutili.

Tilapia

Spomedzi rýb patrí tilapia medzi najtypickejšie pre kenskú kuchyňu. Tilapia pochádza z Viktóriinho jazera kam je to z Nairobi len cca 350 kilometrov, teda bližšie než do prímorskej Mombasy. Najčastejšie ju dostanete grilovanú, tak aby vyniklo jej biele mäso s minimom kostí. Aj preto je tilapia často obľúbená. Tú našu sme vyskúšali v reštaurácii Organic Bridges v Nairobi.

Mtuzi wa samaki (Swahilské rybacie curry)

Medzi obľúbené jedlá na brehu Indického oceánu patrí Mtuzi wa Samaki, teda kúsky rýb v príjemnom kokosovom kari. Toto jedlo je typické nielen pre Keňu, ale aj pre oblasť východnej Afriky a mnohí ukazujú prstom na Zanzibar, odkiaľ má pochádzať. Malo by to logiku, pretože Zanzibar bol kedysi mimoriadne dôležitým obchodným centrom a tak k nemu prichádzali koreniny z Indie. Práve tie zohrali skvelú úlohu v tomto jedle. Súčasťou kari je často garam masala alebo iné zmes korenín. Kokosové mlieko napokon jedlo zjemní a dodá mu exotiku. V kari sú vynikajúce kúsky bielych rýb s minimom kostí a najlepšie čo môžete spraviť je dať si k nemu ryžu, čapáti alebo nan.

Mshikaki

Ak máte radi mäsové jedlá, na svoje si prídete pri typickom jedle s názvom Mshikaki. Za ich domov sa považuje Omán, kde ich vedia pripraviť skutočne dokonale. Mshikaki sa udomácnili aj v Keni a sú tu pomerne obľúbené. Ide o kúsky hovädzieho mäsa (môže byť aj baranie, kozie…), ktoré sa namarinuje, napichne na ihlu a ugriluje sa na drevených uhlíkoch. Tajomstvom tohto jedla je prepojenie marinády s chuťou grilovaného mäsa.

PREČÍTAJTE SI: AKO CHUTÍ OMÁN?

Beef Stew

Obyvatelia Kene milujú mäso vo všetkých podobách. K najobľúbenejším patrí hovädzina, s ktorou sa najčastejšie stretnete v podobe tzv. Beef stew – hovädzie dusené vo vlastnej šťave so zeleninou. Počas našej cesty k Keni sme toto jedlo na tanieri mali niekoľkokrát a chuť bola vždy iná. Každá rodina/reštaurácia má totiž svoj vlastný recept, ktorým sa hrdí. Základom je vždy mäso, cibuľa, mrkva a zemiaky, ale nájdete v nej aj papriku, tekvicu a inú zeleninu. Šťava je najčastejšie podfarbená rajčinami a dochutená k spokojnosti zákazníka. Mäso bolo občas na náš vkus trochu tvrdé, ale to sa občas stáva…

Goat meat

Kozie mäso na Slovensku nie je príliš populárne a ľudia majú voči nemu často predsudky, ale vo východnej časti Afriky naň natrafíte na každom kroku. Ak by ste radi toto mäso ochutnali, Keňa je pre vás ideálnou krajinou. Pripravia vám ho na viacero spôsobov, najčastejšie pečené, prípadne dusené vo vlastnej šťave. My sme ochutnali kúsky pečeného mäsa v reštaurácii Kilimanjaro a zhodnotili sme, že nám chutilo oveľa lepšie ako sme čakali.

Masala Chips

Masala hranolky? V Keni? Keňa je však plná prekvapení a tak hranolky patria medzi jemne bizarné, ale tradičné jedlá. Masala chips, alebo teda Masala hranolky je niečo, čo by ste rozhodne mali vyskúšať. Masala hranolky sú zaujímavou zmesou chutí, pretože sa na ich prípravu vezme rajčinová omáčka, čili omáčka, bylinky a takpovediac na nich môže byť čokoľvek. Všetko sa to spoločne premieša a jedlo je na svete. Niekedy sú sladké, inokedy zase prevažujú slané chute, ale k jedlu a najmä k mäsu je to veľmi zaujímavá príloha.

Ugali

Medzi najtypickejšie a najbežnejšie kenské jedlo patrí Ugali. Môže byť hlavným jedlom, prílohou, pre mnohých je jediným jedlom dňa a my sme sa s ním stretli tiež na mnohých miestach v Keni. Ugali má kukuričný základ, pretože sa pripravuje z kukuričnej múky, ktorá sa vhodí do vriacej vody, aby sa z nej stala hmota z ktorej si môžete odtrhnúť alebo odrezať. Prirovnali by sme ju k vzdialenej polente a tak to bude stáť za to. Ugali si objednajte k jedlu s omáčkou, pretože práve k nemu sa veľmi dobre dopĺňa. Odtrhnite si z neho prstami, namočte do omáčky a zistíte, že chutí lepšie, než vyzerá.

Chapati

Máme radi jedlá ktoré prekračujú hranice, pretože sú dôkazom toho, ako sa počas histórie rôzne národy a kultúry navzájom ovplyvňovali. Vedeli ste napríklad, že turecký ekmek (chlieb) je pravdepodobne pozostatkom francúzskeho vplyvu a má svoj pôvod v tradičnej francúzskej bagete? Podobne je to aj s plackami chapati, ktoré tradične nájdeme v Indii, vďaka výmennému obchodu medzi ňou a krajinami Afriky ich však nájdeme aj vo východoafrických krajinách. Jedná sa o jednoduché nekvasené placky z múky, soli, vody a oleja, ktoré sa rozvaľkajú a upečú na rozpálenej panvici. Sú skvelou prílohou k akémukoľvek jedlu a na tanieri si ich nájdete na raňajky, obed aj večeru. Pozor na ne, môžu byť prudko návykové!

Pilau

Ďalším jedlom, ktoré by si zaslúžilo nálepku „tradičné“ alebo „národné“ je Pilau. Ak je vám jeho meno známe, tak to nebude náhoda, pretože mnohé krajiny majú podobné ryžové jedlá. Niekde sa volajú Pulao, inde Pilaf, podobnosť nájdeme aj v Plove aspoň čo sa základu týka. Pilau je ryža ochutená rôznymi koreninami od kumínu cez kardamón, ale pokojne v nej môžu byť aj klinčeky či škorica. Je to tak dobré jedlo, že ho môžete jesť aj samé, no ak chcete prílohu, siahnite po nej!

Matoke

Matoke predstavujú banány, no tu v kuchyni ide skôr o banány na varenie, ktorá majú totálne inú chuť ako tie banány na ktoré ste zvyknutí doma. Ide o veľké, hrubé banány, ktoré sa dusia a keď ich dostanete na tanier a ochutnáte so zatvorenými očami, tak sa stavíte, že sa napchávate zemiakmi. Tak veľmi sa líšia od sladkých banánov! Matoke môže byť súčasťou rôznych mäsových či zeleninových jedál, no môžete si ho dopriať aj samé tak ako my a tak ako vidíte na fotke. Nakrájané kúsky dusených a varených banánov sme dostali v omáčke s kúskami byliniek a tá chuť bola skutočne vynikajúca!

Sukuma Wiki (Kale)

Hoci názov tohto jedla pripomína vyhľadávanie na Wikipedii, jeho preklad je v skutočnosti ešte zaujímavejší. Znamená niečo ako “natiahnuť týždeň”, čo poukazuje na lacnosť a dostupnosť ingrediencií z ktorých sa pripravuje, takže aj keď ku koncu týždňa už veľa peňazí na jedlo nezostávalo, sukuma wiki si obyvatelia Kene vedeli stále dovoliť. Jedná sa o veľmi rýchle a jednoduché jedlo z listov rastliny podobnej kelu a cibuli, občas sa do tejto zmesi pridávajú aj rajčiny. Všetko sa spolu podusí a jedlo je hotové. Podáva sa ako prílohu k mäsu, prípadne spolu s ugali ako hlavné jedlo.

Githeri

Githeri je jednoduché kenské jedlo na zeleninovom základe, ktoré tvorí najmä fazuľa a kukurica. Okrem týchto dvoch dôležitých zložiek v ňom natrafíte aj na kúsky inej zeleniny a všetko sa to spoločne podusí. Na záver sa k nemu pridajú koreniny a pri ochutnávaní si poviete, že v jednoduchosti tohto jedla sa skrýva krása. Githeri by o tom vedelo rozprávať.

Njahi

Ďalším strukovinovým jedlom, ktoré nám v Keni veľmi chutilo bolo Njahi. Jeho meno predstavuje kenské čierne fazuľky, no nájdete ho aj v názve samotného jedla. Njahi sa môže podobať na Githeri, ale len výzorom, pretože jeho základom sú práve fazule. Tie obsahujú veľký obsah železa, kalcia, magnézia aj ďalších prvkov a tak je toto jedlo obľúbené u tehotných žien. Ochutnali sme Njahi s kúskami dusenej zeleniny v kokosovej omáčke a stálo to za to. Jemná chuť omáčky, výrazná chuť fazuliek a spolu to vytvorilo skvelé, zeleninové jedlo.

Mbaazi Za Nazi

Mbaazi Za Nazi sa dá voľne preložiť ako Mbaazi v kokosovej omáčke. V Keni sú veľmi obľúbené strukoviny a tak sú základom aj pre toto jedlo. Mbaazi predstavujú fazuľky (známe ako Pigeon Peas), ktoré sa preložia kúskami papriky, rajčín, čili, kurkumou a napokon sa to všetko zaleje čerstvým kokosovým mliekom. Znie to jednoducho však? Presne o tom to celé je. Ako prílohu sme si vybrali placky čapáti a ugali, ktoré sa ku kokosovej omáčke hodia priam perfektne.

Mkate wa mayai

Medzi menej známe jedlá patrí aj Mkate wa mayai, ktoré má svoj historický pôvod v indickom jedla zvanom Mughlai Paratha. Tá je typická pre bengálsku Kolkatu, no podobné jedlo by sme našli aj v Indonézii, kde ho volajú Murtabak. Mkate wa mayai teda predstavuje placku z tenkého cesta, ktorá sa naplní zmesou zeleniny, mletého mäsa alebo kombináciou oboch. Nenájdete ju v Keni všade, ale Mombasa, kde je silnejší vplyv Arábie či Indie, tam si ju vychutnať môžete. Ak chcete tip, výbornú ju robia v Mombase v podniku Forodhani.

PREČÍTAJTE SI: AKO CHUTÍ STREETFOOD v INDICKEJ KOLKATE?

Ovocie – Mango

Čo by ste okrem jedál či streetfoodu mali v Keni rozhodne ochutnať je miestne ovocie. Kráľom kenského ovocia sa pre nás stalo mango, ktoré nás totálne prekvapilo. Milujeme mango v Thajsku či na Filipínach, ale chuť miestneho, kenského manga nás nechalo s otvorenou otázkou či je mango v JV Ázii skutočne najlepším mangom sveta. Nájdete ich tu niekoľko druhov. Bolo sladké, neskutočne šťavnaté a mimoriadne chutné. Okrem manga stojí za ochutnanie aj marakuja, papája, skvelé banány od tých najmenších po najväčšie, no nesklame vás ani melón. Mango je však mango!

Streetfood

Chips (Cassava/Maniok)

Obľúbeným streetfoodom z kenských ulíc sú čipsy z manioku /cassava/. Nájdete ich po celej Keni a stačí len hľadať malé stánky s veľkým wokom s rozpáleným olejom. Bez neho by to jednoducho nešlo. Veľký maniok sa nakrája na tenučké plátky a tie sa napokon vložia do vriaceho oleja. Stačí pár sekúnd a zázrak je na svete. Čipsy sú o chvíľku hotové! Môžete dokonca natrafiť aj na banánové čipsy (Matoke), ktoré sú slané a chutia výborne.

Maru Bhajia

Lokálny streetfood Maru Bhajia je v Keni kultová záležitosť. Ako mnohé jedlá v tejto krajine aj tu ide o jednoduchosť a ak si na ulici objednáte porciu, jej základom budú kúsky zemiakov. Tie sa nakrájajú, obalia v múke a vhodia sa do vriaceho oleja. Samo o sebe chutia výborne, no na ulici k nim dostanete aj geniálne omáčky od kokosovej cez kyslú omáčku s chuťou limetiek. Keď si toto všetko napokon spolu premiešate, dostanete jedno z najlepších jedál kenskej ulice.

Mandazi

Poznáme to asi všetci. Jedlo, pri ktorom si človek povie “Asi by som nemal..”, ale napriek tomu po ňom siahne a nájde si akceptovateľnú výhovorku napr. “veď raz za čas môžem…, veď som na dovolenke…, veď sú sviatky… atď). Pri našej ceste do Kene sme natrafili na mandazi, kde sme náš repertoár výhovoriek museli obmieňať každý deň. Mandazi sú klasické šišky ponorené do oleja, aké nájdete v mnohých krajinách sveta. Tie kenské majú najčastejšie trojuholníkový tvar, sú veľké a nie sú plnené, takže si ich viete pripraviť na slano aj sladko. Najčastejšie sa podávajú na raňajky. Nám najviac chutili s marmeládou a sladkým kenským čajom s mliekom.

Samosa

Indický vplyv si v kenskej gastronómii skôr či neskôr všimnete a medzi najvýraznejšie stopy patria obľúbené samosy. V Indii ich na ulici objavíte takmer kdekoľvek a aj tu v Keni sa tešia mimoriadnej popularite. Samosa predstavuje taštičku (často trojuholníkovú), ktorá sa naplní buď zeleninovou zmesou, zemiakmi, mäsom alebo čímkoľvek iným a ponorí sa do vriaceho oleja, aby sa dokončila a cesto tak získa chrumkavú chuť. V Keni sú dokonca obľúbené aj samosy plnené mletým hovädzím mäsom.

PREČÍTAJTE SI: NAJLEPŠIE STREETFOOD JEDLÁ INDIE!

Falafel

Na kenských uliciach sme si všimli okrem iného streetfoodu aj falafel, ktorý sa nám spája primárne s inými časťami sveta. Nemohli sme ho neochutnať a naozaj stojí za to. Vyrába sa z cíceru, ktorý sa namočí, aby zmäkol a potom sa z neho spraví kaša, ktorá sa dochutí koreninami. Rukami vytvarujete guľôčky, ponoríte ich do vriaceho oleja a falafel je hotový. Keď je falafel čerstvý, určite ho ochutnajte a budete v siedmom nebi. Starší falafel je suchý a nebudete mať z neho zážitok.

Nápoje

Kokosový orech – Madafu

Počas horúceho afrického dňa vás nič neosvieži tak dokonale ako voda z kokosového orecha. Tento zázračný nápoj má nespočetné množstvo zdravotných benefitov a navyše aj výborne chutí. Kokosové orechy musia byť ešte nezrelé, pretože v dozretých sa kokosová voda mení na tvrdú dužinu, z ktorej sa pripravuje kokosové mlieko, prípadne sa u nás používa do pečenia. Kokosové orechy nájdete na trhoviskách, pri ceste alebo vám ich budú ponúkať predavači na pláži. Prvotnú požiadavku na 200 Kes (asi EUR 1,50) za jeden orech sme vedeli zjednať na 50 Kes (EUR 0,40), pre domácich je však určite ešte nižšia.

Šťava z cukrovej trstiny

Ak si počas prechádzky po Keni všimnete malý obchodík so zvláštnym starým strojom a naukladanými hrubými steblami cukrovej trstiny, nebojte sa do neho vstúpiť. Predavač pred vašimi očami zlisuje cukrovú trstinu a ponúkne vám sladký nápoj, do ktorého v Keni pridávajú často limetku, ktorá krásne vybalansuje sladkú chuť cukrovej trstiny. Podobne ako kokosový orech aj cukrová trstina má mnoho zdravotných benefitov. Okrem toho že je plná vitamínov napomáha podľa ajurvédy pečeni, obličkám aj dobrému tráveniu.

Keňský čaj

Pre Keňu je čaj často nápoj číslo jedna. Môže sa o prvenstvo pobiť s kávou, ale na našej ceste sme skôr natrafili na čaj, než na kávu. Keňa má svoje čajové plantáže a dokonca patrí medzi TOP krajiny sveta s čajovou produkciou. Nikde v Afrike sa nevypestuje toľko čaju ako práve v Keni! Môžete si dosýta vychutnať typický čierny čaj, ale najobľúbenejším čajom v Keni je sladký čaj s mliekom, podobný tomu aký sa pije v Indii. Volá sa „Chai“ (vyslovuje sa „čaj“) a veľmi rýchlo si ho obľúbite. Nájdete ho v stánkoch na ulici, v podnikoch, reštauráciách, na safari či v luxusných lodges, nájdete ho totiž úplne všade.

Keňská káva

Káva a Keňa sú dva pojmy, ktoré k sebe rozhodne patria. Podobne ako čaj, aj káva sa pestuje priamo v Keni (veď aj príbeh Karen Blixen sa na začiatku jej éry preplietol s kávou) a tak sa teší popularite. Pestuje sa tu už viac než 100 rokov. Dnes si už v mestách akými je Nairobi či Mombasa môžete vychutnať dokonalú kávu v štýlových kaviarničkách. O kenskej káve sa často hovorí ako o gurmánskej káve a niektorí zájdu tak ďaleko, že o nej hovoria ako o jednej z najlepších na svete. Musíte sem prísť a ochutnať ju sami, aby ste vedeli toto tvrdenie potvrdiť alebo vyvrátiť.

Dawa

V prípade že nie ste fanúšikom čierneho kenského čaju, objednajte si nápoj Dawa. Exituje v dvoch formách – ako alkoholický kokteil z limetky, cukru, medu, ľadu a vodky, ktorý vymysleli v Nairobi v reštaurácii Carnivore alebo ako horúci čaj zo zázvoru, medu a citrónu. Dawa znamená “liek” v miestnom jazyku. Či si zvolíte verziu kokteilovú alebo čajovú, veríme že to vášmu zdraviu iba prospeje.

Pivo Tusker

Ak si radi doprajete pivo počas cestovania alebo len zo zvedavosti ochutnávate lokálne značky, kenské pivo Tusker bude prvým, ktoré zrejme ochutnáte. Je najznámejšou značkou krajiny a zaujme vás nielen jeho krásne logo, kde nájdete slona so svojimi klami (odtiaľ pochádza jeho meno), ale osvieži vás aj jeho chuť. Tusker začali vyrábať v roku 1922 (čoskoro oslávi storočnicu!) a dodnes je to pivo číslo 1 v celej Keni. Môžete si ho vychutnať v troch hlavných podobách a teda ako klasické pivo s obsahom alkoholu 4,2%, skúsiť môžete aj Malt s alkoholom 5% alebo siahnuť po „lite“ verzii s obsahom alkoholu 4,0%. Tusker dnes už nájdete aj ako Cider.

Tri tipy na zaujímavé podniky v Nairobi

1., Kilimanjaro

Podniky s lákavým názvom Kilimanjaro nájdete v Nairobi na viacerých miestach. Nám sa táto koncepcia páčila aj vďaka tomu, že majú v ponuke niekoľko lokálnych kenských jedál a ako bonus tu dokonca nájdete v jedálničku aj zopár jedál zo Somálska. V okolí mešity Jamia v centrálnom Nairobi nájdete hneď dve pobočky. Príjemne sa tu sedí, takmer vždy sú podniky nabité domácimi a jedlo nám tu naozaj chutilo. Pri druhej návšteve sme sa nechali nahovoriť aj na obrovský tanier plný chuťoviek od kozieho mäsa cez kuracie mäso, biriyani, pilau až po rôzne omáčky. Ak ste minimálne traja, skúste to aj vy a neoľutujete!

2., Bridges Organic

Tento zaujímavý podnik v centrálnom Nairobi si dal za cieľ podporu miestnych farmárov, používanie organických, lokálnych surovín bez chémie a dbá na udržateľnosť. Reštauráciu Bridges Organic otvorili už v roku 2006 a za úlohu si tento rodinný podnik dal to, aby mohli ľudia nájsť čerstvé a zároveň zdravé jedlo kedykoľvek si na to zmyslia. Veľmi sa nám tu páčilo. Robia tu najlepšie ovocné džúsy aké sme v Keni ochutnali (skúste marakuju) a výber jedla nás tiež potešil, pretože tu natrafíte na množstvo kenských jedál. Ak chcete ochutnávať typickú kenskú kuchyňu s vynikajúcou chuťou, vyberte sa sem.

3., Thorn Tree Cafe

Kaviareň s názvom Thorn Tree sa nachádza v luxusnom hoteli Sarova, ktorý je súčasťou Nairobi už viac než 100 rokov. Nešli sme sa sem najesť, ale chceli sme aspoň chvíľku stráviť na legendárnom mieste, pretože táto kaviareň sa skutočne stala legendou! Priamo v kaviarničke totiž rastie vysoká akácia a cestovatelia dávno pred nami na ňu pripínali svoje poznatky, novinky, inzeráty a teda čokoľvek o cestovaní v týchto končinách, aby získali odpoveď alebo aby niekomu poradili. Práve z tohto miesta si vzal Lonely Planet nápad na svoje „Thorn Tree Forum“, kde ste až do 2021 našli tisícky rád ohľadom cestovania. Pandémia však fórum nadobro zatvorila. Ako by sme toto mohli vynechať? Za pivo tu zaplatíte cca 500 Kes, kanvičku čaju cca 400 Kes a ak by ste chceli nejaký drink tak počítajte s cenou 700-900 Kes.

 

ZAUJÍMA VÁS CHUŤ AFRIKY? INŠPIRUJTE SA U NÁS!  

   

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.