Egypt. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Ako chutí Egypt? Ľahká otázka, ale aká bude odpoveď? Už nemusíte hľadať, pretože sme množstvo egyptských chutí spojili do jedného článku, ktorý vám pomôže zorientovať sa v najlepších a najznámejších jedlách, aké si pre vás táto krajina pripraví, ak sa do nej vyberiete. Čo ochutnať v Egypte? Pozrime sa spoločne do tohto chutného sveta.

Egypt je pre našinca mimoriadne obľúbená destinácia a už roky sa objavuje na popredných priečkach miest, kde by človek chcel tráviť svoju dovolenku. Mnohí sa však egyptského jedla boja, pretože kolujú zvesti o akejsi „faraónovej pomste“ a tak sa ho stránia ochutnávať a objavovať. Egypt sme precestovali niekoľko krát od Alexandrie po Asuán, jedli sme najčastejšie na ulici, ochutnávali stánky, malé podniky, streetfood, občas reštaurácie, ale pomsta k nám nikdy neprišla, takže nie všetky veci sú také ako sú na prvé počutie.

Egypt má veľa chutného jedla. Skúste ho ochutnávať počas vašej cesty a uvidíte, že nielen pyramídy, staroveké chrámy, múzeá či historické miesta za to stoja, ale že aj egyptská kuchyňa je niečo, prečo sa sem oplatí cestovať. Egyptská kuchyňa miluje svoje jednoduché jedlá od Tamiye (teda Falafelu), cez kašu Foul, omeletu Eggah či svoje palacinky Feteer alebo mäsové Hawawshi. Objavíte tu aj bizarné, no mimoriadne chutné Koshari a ak milujete mäso, ste tu na správnom mieste, pretože Kefta vás zasýti kedykoľvek. Sami uvidíte, že si nájdete svoje vlastné, obľúbené jedlá, ktoré v ponuke all inclusive rezortov nenájdete. Vyjdite von na ulicu a spoznajte Egypt aj cez chuťové bunky

TAMIYA (FALAFEL)

Uhádnete aké jedlo sa na egyptských uliciach vyskytuje najčastejšie? Odpovedí môže byť viac, ale napokon si všimnete, že predsa len je falafel (tu v Egypte ho volajú aj tamiya) kráľom egyptského streetfoodu. To, že podnik predáva falafel prezradí aj veľká nádoba plná oleja v ktorej sa bude falafel pripravovať. Niekde ho nájdete už hotový a vystavený, ale vždy je skvelé ak sa dostanete do podniku a pripravia ho priamo pred vašimi očami. Nie preto, že by ste videli ako vzniká, čo je samo o sebe zaujímavé divadlo, ale preto, že čerstvý falafel je skutočne dokonalou chuťovkou. Vytvoria ho zo zmesi z bôbov, alebo aj cíceru, šikovným pohybom z neho spravia neforemnú guľôčku a vhodia ju do vriaceho oleja. Stačí chvíľka, dve minútky a falafel je hotový. Následne vám ho naložia do narazenej polovice pita chleba, pridá sa k nemu tahini a kúsky čerstvej či nakladanej zeleniny. Výborným podnikom v centrálnej Káhire je miesto zvané Felfela.

Za streetfood porciu falafelu zaplatíte podľa miesta na ulici cca 2,50 – 5 EGP (0,15-0,30 €)

egypt, jedlo, falafel
Hotový falafel nájdete v Egypte takmer všade
egypt, falafel, jedlo
Falafel sa pripravuje v litroch oleja
egypt, falafel, jedlo
Môžete ho dostať do chlebovej placky alebo len tak na tanier

KOSHARI

Koshari (niekedy ho nájdete aj ako Kushari, Kooshari a podobne) sa považuje za jedno z najtradičnejších a najtypickejších jedál celého Egyptu! Čo to vôbec Koshari je? Koshari predstavuje jedno z najpopulárnejších egyptských streetfoodov a nájdete ho od Alexandrie až po Asuán, čiže sa ho budete vedieť naozaj nabažiť. Na prvý pohľad tomuto jedlu veľmi nebudete rozumieť, pretože máte pocit, že do neho dali všetko čo bolo po ruke a že vytvorili tak zvláštny mix až svoje prvé sústo ochutnávate s akýmsi rešpektom. Koshari je zmes ryže, cestovín (môžu byť na spôsob špagiet alebo iných), šošovice, cíceru a opekanej cibuľky. Pri podávaní vám to navrstvia, takže na spodku máte ryžu či cestoviny a na vrch vám naukladajú ďalšie suroviny. Napokon k tomu dostanete rajčinovú omáčku, niekde aj pikantnú omáčku, ocot s cesnakom alebo cesnakovú či citrónovú šťavu. Koshari neobsahuje žiadne mäso. Mix vytvorí explóziu chutí a Koshari má fakt niečo do seba.

Jedlo malo vzniknúť v Egypte ešte v priebehu polovice 19.storočia a hovorí sa, že za vznikom by mohlo byť splynutie Británie a Indie, pretože Británia mala dôležité postavenie v Egypte v tomto čase a Indovia prichádzali ako služobníci. To čo zostalo z hostín sa vzalo, zmiešalo dokopy a prvé Koshari bolo na svete. Spočiatku ste ho v reštaurácii ani len nenašli a predávalo sa iba na uliciach, dnes ho samozrejme nájdete aj v podnikoch, reštauráciách či stále, poctivé z pouličných stánkov či malých rodinných vývarovní.

V obyčajných stánkoch a malých podnikoch za porciu Koshari zaplatíte okolo pol eura. Nájdete aj lacnejšie aj drahšie verzie, ale nejde tu o to či ušetríte 30 centov, ale o to aby ste ochutnali kus poriadne chutného Egyptu

egypt, jedlo, kooshari
Koshari patrí k národným jedlám Egyptu a aspoň raz ho musíte ochutnať!
egypt, jedlo, koshari
Koshari je zmes rôznych ingrediencií, no napokon dostanete skvelú chuť
Ku Koshari nesmie chýbať rajčinová omáčka, čili omáčka, ale ani cesnakový ocot

FUL (FOUL)

Foul predstavuje najlepšie raňajky aké môžete v Egypte ochutnať! Foul je mimoriadne jednoduché jedlo. Volajú ho aj Foul Medames, Foul Masrí (egyptský) alebo dokonca Foul Hammam, pretože sa tradične na jeho zohrievanie používalo vyhrievanie z arabských kúpeľov. Foul predstavuje bôb (fava beans), ktorý sa dlho dusí, aby sa začal „rozpúšťať“, teda zmäkol na kašu. Tá sa dochutí kumínom, cesnakom, citrónovou šťavou, čili či inými bylinkami, zakvapne olivovým olejom a geniálne jedlo je na svete. Ak by vám dali Foul s tým, že si ho máte sami dochutiť, nikdy to nespravíte tak ako vám ho pripravia priamo na ulici.

Kúsok za bránou Bab Zuweila, neďaleko mešity al-Muayyad sa na rohu ulice objaví nenápadný podnik okolo ktorého stojí hŕstka ľudí a oproti nemu stoja tri stolíky s lavicami. Hlavným jedlom je Foul, najdokonalejšie egyptské raňajky! V tejto káhirskej štvrti Foul pripravujú už od 11.storočia a nič lepšie a tradičnejšie tu jednoducho nenájdete. Ak vám nevadí, že budete jesť na zaprášenej ulici v starom meste, tak dokonalú porciu Foulu s niekoľkými chlebovými plackami, čili papričkami aj tanierom baklažánov zaplatíte 15 EGP, teda menej než 1 euro.

egypt, jedlo, foul
Foul je dokonalým začiatok dňa na egyptskej ulici
Foul dostanete najčastejšie ako kašu premiešanú s olivovým olejom
Aj takúto podobu môže mať Foul, hoci na kašu natrafíte najčastejšie

EGGAH

Poznáte jedlo zvané Eggah? Aj ono patrí medzi obľúbené jedlá egyptského streetfoodu, no nemá také meno ako falafel a nemajú ho všade. Eggah je vo svojej podstate jedlo podobné práve falafelu, ale volajú ho egyptská omeleta. Nájdete ju krásnu, fotogenickú s kúskami zeleniny, alebo aj totálne jednoduchú tak ako vidíte práve na našej fotk. Eggah je zaujímavým splynutím dvoch hlavných surovín a tými sú vajcia a zmes na prípravu falafelu. Ak sa spýtate na mieste, kde robia falafel či vám vedia Eggah pripraviť, možno budete mať šťastie. Eggah pripravujú tak, že do misky vezmú hotovú, už zarobenú zmes na prípravu falafelu do ktorej rozbili dve vajcia, pridali štipku byliniek a sezam a keď to všetko rozmiešali, vhodili zmes do vriaceho oleja, aby sa z nej stala takáto omeleta. Ak máte radi falafel a vajcia, bude vám chutiť aj Eggah, hoci táto konkrétna verzia je aj plná oleja.

Eggah je odpoveďou na egyptskú omeletu

FETEER MESHALTET

Jedným z milých egyptských prekvapení je streetfood zvaný Feteer Meshaltet alebo ak chcete, nájdete ho aj pod anglickým názvom „Egyptian pancakes“, teda egyptské palacinky. Áno, slovíčko palacinky môže byť v Egypte klamlivé a prečo by ste ich tu mali chcieť ochutnávať, však? Tieto sú však iné a s našou predstavou palaciniek nemajú nič spoločné, preto radšej ostaňme pri názve Feteer. Svojim tvarom pripomína na prvý pohľad pizzu (nájdete aj názov Egyptian Pizza), ale suroviny sa neuložia na jej vrch, ale dovnútra medzi tenučké, chrumkavé vrstvy cesta. Feteer môže byť sladký alebo slaný a záleží len na vás na aký máte chuť. Medzi tie najbežnejšie patria plnené mletým mäsom alebo bielym, slaným syrom. Siahli sme po syre a je to skvelé jedlo, len poriadne sýte. Chuťou sa podobá na turecké Gözleme a určite majú rovnaký prazáklad. Feteer môžete dostať aj prázdny, len jemné, chrumkavé cesto, ktoré si pokvapkáte medom a vychutnávate si ho na raňajky.

Podľa príbehov sa toto jedlo vyrábalo už v čase starovekých Egypťanov a nosilo sa do chrámov ako obetu pre bohov. Dokonca sa v hrobke vezíra Rechmireho našiel aj recept, čo len krásne potvrdzuje ako hlboko má Feteer v Egypte zapustené korene. Na okraji bazára Khan el-Khalili, na mieste, kde už končí a hlavná cesta oddeľuje bazárový svet od mešity Al-Azhar a komplex al-Ghouri nájdete uličku s malým, tradičným podnikom „Egyptian Pancake House“, kde pripravujú len a len Feteer na mnoho spôsobov.

Feteer pripomína palacinku
Feteer nájdete plnený mäsom, ale medzi najobľúbenejšie patrí biely, slaný syr

SHAWARMA

Medzi známy a celkom bežný streetfood v Egypte patrí aj obľúbená Shawarma (šavarma), ktorú by ste našli nielen tu, ale aj na Blízkom Východe odkiaľ zrejme pochádza či na iných miestach arabského alebo islamského sveta. Shawarma je dnes klasikou a legendárnym jedlom. Nájdete ju aj v našich končinách, no my ju voláme „kebab“ či sem tam dokonca „gyros“. Vo svojej podstate ide o mäso zabalené v placke.

Shawarmu spoznáte podľa veľkého kusu mäsa napichnutého na ihle, ktoré sa pomaličky otáča a griluje. Keď si ju objednáte, narežú vám z nej a následne mäso zabalia do placky alebo do iného druhu pečiva, aby ste ju mohli mať aj ako „sendvič“. Súčasťou Shawarmy je často omáčke (tu v Egypte môže byť aj tahini), zelenina, pikantná omáčka alebo dokonca nakladaná zelenina, ktorá je práve tu v Egypt mimoriadne obľúbená. V každej krajine, kde ju ochutnáte bude chutiť o trošku inak, pretože každá z krajín do nej dáva svoje vlastné chute, ale málokedy sa stane, že bude chutiť zle. Perfektne vám ju pripravia napríklad v káhirskom podniku Kazaz.

egypt, jedlo, shawarma
Shawarma je totálnou klasikou a buďte si istí, že aj v Egyptu bude skvelo chutiť
Shawarma má svoju kuraciu verziu
No rovnako dobre chutí aj Shawarma z hovädzieho mäsa
Shawarma ako streetfood priamo do ruky

HAWAWSHI

Hawawshi patrí medzi typické ukážky pouličného jedla v Egypte. Je pomerne frekventované a tak ho nájdete na mnohých miestach či už v Káhire, ale aj v iných egyptských mestách. Hawawshi je veľmi jednoduché jedlo, pretože ide o obyčajný, okrúhly pita chlieb, ktorý sa naplní zmesou z mletého mäsa, byliniek, cibuľky a korenín. Keď je pita chlieb naplnený, buď sa položí do pece a zapečie, alebo ho položia na rozpálenú platňu, zalejú olejom a tak sa Hawawshi akoby pečie priamo na platni. Niekoľko krát ho otočia, aby bol pripečený a chrumkavý z oboch strán a o niekoľko minút máte hotové jedlo pred vami. Kvôli oleju nepatrí k najzdravším jedlám, ale zase aspoň raz ho v Egypte ochutnať môžete, no nie? Hotové Hawawshi vám nakrájajú na menšie kúsky a celkom dobre sa hodí aj k omáčke tahini. Hawawshi je poriadne sýte tak aj keď sa vám bude zdať, že je malé, nenechajte sa oklamať, objednajte si len jeden kus a až potom uvidíte, či ešte budete hladní.

Hawawshi mal v roku 1971 vymyslieť mäsiar Ahmed al-Hawawsh, ktorý mal svoj stánok na souqu Al-Tawfik v starej Káhire. Jeho jedlo si získalo takú popularitu, že ho onedlho predávali po celej Káhire a odtiaľ sa rozšírilo takmer do celého Egyptu. Za jeden kus na ulici zaplatíte v priemere 10 – 20 EGP, teda 0,55 – 1,10 €.

egypt, jedlo, hawawshi
Hawawshi plnené mäsom je skvelé, no poriadne ťažké jedlo
Hawawshi sú chlebové placky plnené mäsom

KOFTA (KEFTA)

Medzi skvelé jedlá na ktoré môžete v Egypte naraziť patrí aj Kofta (alebo Kefta), teda dokonalo pripravené mleté mäso, často na drevenom uhlí. Na prvý pohľad sa môže podobať na šašlíky z mletého mäsa v Strednej Ázii, pripomína iránsky Ljule Kebab, podobné jedlá nájdete aj na Blízkom Východe, v Indii či na Balkáne, ale aj ďalej. Mleté mäso je niečo, čo si každá krajina vezme za svoje a každá krajina z neho dokáže čo to vykúzliť. Egypt nie je výnimkou a Kofta je mimoriadne obľúbeným a pomerne aj frekventovaným jedlom.

Kofta je mleté mäso, najčastejšie jahňacie, ktorému dodá chuť zmes korenín od čierneho korenia cez kumín či dokonca muškátový oriešok a nechýbajú v ňom ani kúsky cibuľky či cesnaku. Všetko sa to spojí do jedného celku, ktorý sa vytvaruje do kebabu a ten sa napichne na ihlu a položí na drevené uhlie. Koftu môžete nájsť na ulici ako streetfood, kedy vám hotové mäso vložia do chlebovej placky a vhodia vám k nemu za hrsť petržlenovej vňate či koriandru. Ako prílohu k placke dostanete aj tahini a nakladané kúsky zeleniny. Perfektné sme ich ochutnali v Asuáne či v Káhire v malých podnikoch, kde takmer nebolo ani miesto na sedenie, ale zato ich vedeli pripraviť skvelo. Ak máte čas a chcete si posedieť, tak aj mnohé reštaurácie vám Koftu pripravia, dostanete ich na tanier, s ryžou, chlebovými plackami, zeleninou, no budú chutiť skvelo. Podfarbené vôňou dreveného uhlia, koreninami a exotikou.

egypt, jedlo, kofta
Grilovaná kofta na drevenom uhlí nielen perfektne vonia, ale aj chutí
Streetfood Kofta sa naplní do placky
egypt, kofta, jedlo
Koftu si viete vychutnať aj v reštaurácii

MIX GRILL (GRILOVANÉ KURA a KEFTA)

Ak sa objavíte v reštaurácii kam často zavítajú turisti, jedným z ťahákov menu bude tzv. “Mix Grill”, teda kúsky grilovaného mäsa. Je to zaujímavá kombinácia ak chcete ochutnať viac, pretože dostanete grilované kúsky kuracieho mäsa a zároveň aj keftu z mletého mäsa. Ak neviete, čo vám bude viac chutiť, tak potom je to skvelá voľba, aby ste sa vedeli rozhodnúť. K jedlu sa často podávajú aj rôzne druhy mezze a tak získate plnohodnotný, egyptský obed.

egypt, jedlo
Ak si objednáte Mix Grill, dostanete grilované kúsky kuraťa a keftu

MOLOKHIA

Poznáte egyptské jedlo zvané Molokhia? Má viacero prepisov a tak ho môžete volať aj Mulukhiyah, Molokheia alebo Mulukhiyyah, ale stále ide o jedno a to isté jedlo. Jej názov nepatrí medzi najznámejšie, no z hľadiska obľúbenosti patrí Molokhia medzi tradičné a vyhľadávané, egyptské jedlá. Molokhia vyzerá na prvý pohľad zvláštne, akoby sa nehodila do tohto sveta, kde tak často stretávate grilované mäso, kuracie kúsky, falafel či foul. Pre nás vyzerá na prvý pohľad ako špenát, je zelená, niekedy až prenikavo zelená a tak je to prvá myšlienka, ktorá vás pri pohľade na Molokhiu napadne. Nemá však so špenátom nič spoločné, pretože Molokhia predstavuje Jutu, teda Jutovník. Často sa využíva v priemysle, pretože má podobné vlastnosti ako ľan, ale svoje využitie má aj v gastronómii. Egypt svoju Molokhiu miluje, ale našli by sme ju v menších obmenách aj na Blízkom Východe či na Cypre.

Molokhia sa pripravuje tak, že sa vezmú lístky jutovníka, ktoré sa opláchnu, nechajú veľmi dobre vysušiť a potom sa nakrájajú na extrémne drobné kúsky, prípadne sa vložia do mixéra, aby ich pomohol rozmlieť na kašu. Pridá sa k ním cesnak, koriander a pre chuť sa napokon môže pridať aj vývar na zjemnenie chute. Vo finále sa Molokhia skutočne podobá na „náš“ špenát. Molokhiu môžete jesť ako polievku, ale veľmi často býva prílohou k jedlám a dopĺňa sa skvelo s ryžou či s mäsovými jedlami. Je to na vás ako si ju dáte, ale ak ju objavíte, určite ju ochutnajte, pretože budete milo prekvapení jej chuťou.

Molokhia na prvý pohľad pripomína špenát, chutí však inak
egypt, jedlo
Molokhia sa pripravuje z juty a možno nebude chutiť všetkým, ale stojí za to!

GRILOVANÉ RYBY

Medzi egyptské špeciality patria aj grilované ryby. Samozrejme, grilované ryby sú jedlom aké by sme našli snáď vo všetkých krajinách sveta, možno s výnimkou extrémne suchých oblastí, ale ryby si užívajú celosvetovú popularitu. Egypt má stovky kilometrov Stredozemného mora, stovky kilometrov Červeného mora a potom je tu samozrejme aj Níl a tak sú ryby v miestnom jedálničku už tisícročia. Najviac sme si na grilovaných rybách pochutili v Alexandrii či v Luxore. Alexandria má aj rybí trh, má svoju stredomorskú atmosféru a keď sa ryby dobre nakorenili, pokvapkali citrónom a pridalo sa k ním aj niekoľko tanierikov s predjedlami mezze, nemalo to chybu. V Luxore zase okrem korenín na rybu naukladali zmes na jemno nakrájanej zeleniny, najmä cibuľky a s každým sústom ryby sa tak do úst dostávala aj zaujímavá príchuť. Ak sa už v Egypte prejete kuracieho mäsa, kofty či iných mäsových dobrôt, ryby vás tu vždy zachránia.

Grilované ryby sú pýchou Egyptu
Grilované ryby sú najmä v Alexandrii pochúťkou

HAMAM MAHSHI

Medzi tradičné egyptské pochúťky patrí aj jedlo zvané Hamam Mahshi. Jeho názov človeku veľa nepovie, hoci slovíčko hamam ste už v islamskom svete zaregistrovať mohli. Teraz však nejde o kúpele, ale o holuba a teda holubičie mäso. Hamam Mahshi je totiž obľúbená delikatesa v podobe pečeného, plneného holuba. Na toto jedlo sa vyberajú mladé holuby, aby bolo ich mäso mäkké a jemné. Holub sa napokon naplní zmesou ryže, korenín či byliniek a nechá zapiecť či ugriluje. Plnka môže mať rôzne podoby a fantázii sa medze nekladú. Pre nás to nie je najobľúbenejšie jedlo v Egypte, ale je pomerne zaujímavé ak chcete ochutnávať viac, než len streetfood. Obľúbený je najmä v Káhire, Luxore, ale nájdete ho samozrejme aj inde.

V Egypte vám budú na na stôl padať pečené holuby

FASULYA

Egypt má vo svojej kuchyni viacero vplyvov aj z gréckeho či tureckého sveta a práve Fasulya má korene v týchto končinách Stredomoria. Ide o veľmi jednoduché jedlo a tak si pod ním predstavte fazuľu, ktorá sa dlho dusí v rajčinovej omáčke v ktorej môžu byť aj olivový olej. Bude vám však zaručene chutiť a je jedno či si ju vychutnáte len tak ako predjedlo, polievku alebo si fasulyu vezmete a dáte si ju spoločne s ryžou. Egypt miluje svoje strukoviny a toto jedlo je toho ďalším dôkazom.

Jednoduché, ale chutné fazuľové jedlo v rajčinovej omáčke

GAMBARI

Medzi málo známy egyptský streetfood patrí aj Gambari. Týmto slovíčkom sa v Egypte označujú krevety, no ak si Gambari objednáte na ulici nedostanete len krevety na tanier, ale ugrilované vám ich zabalia do chlebovej placky, kde ich doplnia omáčkou (opäť to je často tahini) či kúskami zeleniny. Nie je to najbežnejšie jedlo na egyptských uliciach a možno nebude chutiť každému, no je zaujímavé to ochutnať. My sme to naše Gambari našli v blízkosti železničnej stanice Giza v Káhire.

egypt, jedlo, gambari
Gambari je placka plnená krevetami
egypt, jedlo, gambari, krevety
Gambari nenájdete všade, ale ak máte radi krevety, skúste ho

MEZZE

Egypt podobne ako mnohé arabské krajiny miluje svoje predjedlá zvané Mezze. V čare tohto slovíčka sa skrýva to, že pod Mezze si môžete predstaviť čokoľvek. Pointou je však to, že vám to často príde na malých tanierikoch pred hlavným jedlom a vy si môžete naložiť raz z jedného, raz z druhého kým čakáte na svoje jedlo. Domáci vedia celý stôl zapratať najrôznejšími miskami plnými dobrôt a ak si objednáte mezze niekde v bežnej egyptskej reštaurácii, zvyčajne dostanete tri alebo štyri rôzne druhy predjedla. Medzi tie najobľúbenejšie patrí Tahini (sezamová pasta, no môže vyzerať aj ako omáčka), Baba ganúš, teda baklažánová „nátierka“, Muhammara (papriková nátierka) alebo rôzne druhy zeleninových šalátov medzi ktorými má opäť baklažán často výrazné zastúpenie. Skvelým predjedlom je aj Turshi, čo sú nakladané uhorky či iné druhy zeleniny kyslej a slanej chuti. Obľúbeným je aj Hummus, známy už veľmi dobre aj u nás. Ako hovoríme, fantázii sa medze nekladú, no určite si svoje egyptské Mezze vychutnajte!

egypt, jedlo, mezze
Mezze je fantastické predjedlo, ktoré si zamilujete
Mezze má často krát podobu skvelých šalátov
Baba ganúš s perfektnou chuťou baklažánov
Egypťania si Mezze doprajú takmer na každom väčšom posedení

SHORBAT ADAS 

Shorbat Adas alebo šošovicová polievka je najtradičnejšou polievkou celého Egyptu. Je iná ako šošovicová polievka akú poznáme u nás, pretože sa na jej výrobu používa žltá alebo červená šošovica, vďaka čomu dostane polievka svoju charakteristickú farbu. Turci túto polievku milujú a volajú ju Mercimek, ale svoje stále miesto má aj v mnohých krajinách Blízkeho Východu či v ďalších okolitých končinách. V šošovicovej polievke môžu byť aj kúsky inej zeleniny, ale tu sa do nej pridáva citrónová šťava a polievka sa v Egypte napokon môže aj rozmixovať, aby bola jemnejšia. Ak je v Egypte jedna jediná polievka, ktorú by ste mali ochutnať, nech je to táto.

egypt, jedlo, polievka
Šošovicová polievka Shorbat Adas je v Egypte najtypickejšou

ORZO SOUP

Ak radi ochutnávate na svojich cestách polievky, skúste si dať aj polievku menom Orzo. Nepochádza z Egyptu, ale je to polievka na ktorú tu často natrafíte a preto má miesto aj na našom zozname. Egypt nie je polievková krajina a preto sa bude najčastejšie opakovať šošovicová polievka alebo orzo. Orzo je typ cestoviny, ktorá pripomína ryžové zrnko a tvorí kostru celého jedla. Okrem cestoviny v polievke nájdete aj kúsky zeleniny, chutný vývar a keď sa to všetko spojí s koreninami, výsledok bude stáť za to.

egypt, orzo, polievka
Polievka Orzo je veľmi príjemná a v Egypte na ňu natrafíte často

MEHALABIYA

Egypt miluje sladkosti a nájdete tu množstvo dezertov aké poznáte napríklad z Turecka od baklavy cez kunefe, ale ak máte ochutnať niečo typické, vyberte si sladučký puding Mehalabiya. Vznikne ako zmes mlieka, cukru, kukuričného škrobu a napokon sa do neho pridá esencia pomarančového kvetu a ružovej vody. Servíruje sa studený, ozdobiť ho môžu hrozienkami, ale aj ďalšími drobnosťami. Niekde ho nájdete s pistáciami, inde so škoricou, ale vždy je to tá správna chuť. Mehelabiyu nájdete aj v mnohých iných afrických krajinách, ale v Egypte je veľmi bežným dezertom.

egypt, jedlo
Egyptský puding Mehalabiya

EGYPTSKÝ CHLIEB (AIŠ BALADI)

Egyptský chlieb je fenomén a ak sa s niečím v tejto krajine na stole stretnete, bude to určite práve on. Chlieb sa v týchto končinách často prezýva “Chubz”, ale Egypťania ten svoj volajú “Aiš baladi”, čo vyjadruje ich vzťah k základu každého dňa. Aiš totiž znamená život a ten by tu bez chlebovej placky, zdá sa nebol možný. Chlieb je tu naozaj každodenná záležitosť a stretnete sa s ním od samotného rána. Stačí sa prejsť mestom a pred pekárničkami nájdete desiatky, ak nie stovky chlebových placiek čakajúcich na svojich nákupcov. Onedlho stretnete chlapcov na bicykloch s nákladom položeným na hlave ako bravúrne kľučkujú pomedzi dopravu a napokon je chlieb všade. Objednáte si na raňajky foul a na chlieb sa vás nepýtajú, rovno k vám prinesú tri placky. Dáte si falafel, vložia vám ho do placky, večer shawarmu, opäť sa môže ocitnúť v placke. Chlieb je v Egypte skutočne život. Níl a chlieb.

Chlieb Aiš Baladi v pouličnej pekárničke

EGYPTSKÁ KÁVA (AHWA)

Káva alebo čaj? Klasická dilema nielen v arabskom svete, ale prakticky kamkoľvek sa vyberiete. Ak ste na tom tak ako my, že kávu takmer vôbec nepijete, tu v Egypte ju aspoň ochutnajte, pretože to bude stáť za to. Doma si kávu nedáme ani polroka, no v Káhire pokojne aj každý deň. Hoci ju najčastejšie nájdete ako “egyptskú kávu” vo svojej podstate ide pre lepšiu predstavu o tureckú kávu, ktorá sa pripravuje v tradičnej džezve. Káva sa naleje do poháru, pomletá káva spadne na spodok poháru a môžete si vychutnávať svoj voňavý dúšok v kaviarničke. Káva s trochou cukru sa volá “Arriha”, medium má názov “Mazbút” a ak chcete veľmi sladkú kávu pýtajte si “Ziyada”. Ak chcete kávu bez cukru, požiadajte obsluhu o kávu “Sada”, podľa tradície sa však pije len pri smútočných udalostiach.

egypt, jedlo, káva
Typická, egyptská káva

EGYPTSKÝ ČAJ (ŠAI)

Egypt je krajinou, kde sa vypijú hektolitre čaju a ak sa na čajovú vlnu naladíte, budete si to tu užívať. Čaj sa pije ráno, na obed, večer a aj medzitým a niet pokojnejšieho miesta ako pouličná čajovňa, kde si posedíte hodinu, pokojne aj dve a budete spracovávať zážitky, ktoré ste na ceste Egyptom nazbierali. Nájdete tu viacero druhov čaju, no najčastejšie sa pije tzv. Košarí na severe krajiny a Saidí na juhu. Košarí predstavuje čierny čaj s cukrom do ktorého sa ponoria vetvičky čerstvej mäty a Saidí je čierny čaj, ktorý sa dlho pripravuje a tak je pomerne horký a tmavý.

Čaj s mätou v káhirskej kaviarničke el-Fishawi

IBIŠTEKOVÝ ČAJ (KARKÁDE)

Hoci sa v Egypte pije najčastejšie čierny čaj, svoje neodškriepiteľné miesto tu má aj obľúbený nápoj zvaný Karkáde, teda ibištekový čaj. Môže byť horúci podávaný na spôsob čaju alebo ho nájdete aj studený v podobe osviežujúceho nápoja. Karkáde má skvelú chuť, jemne kyslú, príjemnú a hoci vám budú ponúkať cukor, skúste to bez neho. Najlepšie Karkáde nájdete na juhu krajiny v Asuáne, kde si ho viete nakúpiť aj na miestnom trhovisku, aby vám tak aj doma pripomínal cestu Egyptom.

egypt, ibištek, karkáde
Sušený ibištek z ktorého vám v Egypte pripravia dokonalý nápoj

TRI TIPY NA KÁHIRSKE KAVIARNE či ČAJOVNE

Počas cestovania milujeme vysedávanie v tradičných alebo príjemných kaviarničkách alebo čajovniach. Nie vždy v nich vieme tráviť hodiny, ale ak sme niekde dlhšie, tak si nájdeme svoje obľúbené miesta a radi sa do nich vraciame, posedíme si, čítame si knihy, popíjame čaj alebo kávu a sledujeme ako okolo nás plynie miestny život. Ak sa vyberiete do Káhiry, tak tu sú tri tipy na kaviarničky alebo čajovne, kde sa budete cítiť príjemne.

EL-FISHAWI

Legendárna kaviarnička El-Fishawi sa ukrýva v centre starej, islamskej Káhiry v bazárových uličkách Khan el-Khalili. Pre niekoho môže byť táto kaviarnička turistickým spotom a bude na tom aj čosi pravdy, pretože si ju turisti obľúbili, no dnes by ste ich tu reálne takmer vôbec nestretli. El-Fishawi je však niečo viac ako miesto, ktoré si turisti obľúbili, pretože kaviarnička tu stála ešte dávno predtým, než sa turisti začali v Káhire objavovať. Jej história totiž siaha až do konca 18.storočia a založiť ju mali v 1773 (nájdete aj 1771) a od tohto momentu sa tu servíruje káva a čaj. Je to miesto, ktoré má svoju dušu zakliatu v starej uličke, vo vôni mäty, vôni kávy a v starých drobnostiach a čiernobielych fotografiách. Kaviarničku si počas jej života obľúbilo množstvo ľudí, veď sa tu zastavil aj Jean Paul Sartre a nespočetné množstvo času tu strávil aj egyptský autor Nagíb Mahfúz, ktorý si písaním vypísal až Nobelovu cenu za literatúru v 1998 ako prvý arabský spisovateľ vôbec. Žeby mala predsa len kaviarnička v sebe unikátnu inšpiráciu? El-Fishawi si žije vlastným životom a je ľahké mu tu podľahnúť. Za kávu aj čaj tu zaplatíte cca 20-25 EGP, čo je viac ako na mnohých iných miestach, ale tu vám to vôbec nevadí.

CAFÉ RICHE

Neďaleko známeho námestia Talaat Harb nájdete ďalšie kultové miesto a tým je kaviarnička Café Riche. Nie je tak stará ako El-Fishawi, ale má v sebe ducha svojej doby a teda začiatku 20.storočia. Café Riche otvorili v 1908 a odvtedy sa stala najznámejšou kaviarňou centrálnej Káhiry. Akoby sa v jej útrobách odvíjali dejiny 20.storočia v Káhire. Kráľ Farúk tu mal spoznať svoju druhú manželku Nariman, plánovala sa tu revolúcia v 1919 proti Britom a neskôr tu sedával aj budúci prezident Gamal Abdel Násir a spriadal plány na zvrhnutie kráľovstva snívajúc o novej revolúcii, ktorá napokon vyšla. V kaviarničke sedával Nagíb Mahfúz a v pridruženom divadle vystupovala Umm Kulthum. V 90.rokoch ju zatvorili, dokonca to vyzeralo, že sa nedožije nového milénia, no našťastie sa tak nestalo a Café Riche tu nájdete aj dodnes. Už možno žije len zo svojej zašlej slávy, ale zájsť si sem na kávu alebo čaj je kultová záležitosť.

MOHAMED SALAH COFFEE SHOP

Kým El-Fishawi aj Café Riche sú káhirskými legendami, toto miesto má v sebe svoj neskutočný život a ak chcete stretávať a sledovať ako žije káhirské centrum, toto je miesto, kde si budete chcieť posedieť. Jej názov odkazuje na najslávnejšieho egyptského futbalistu, ale nie je to oficiálne meno kaviarničky, no takto ju tu mnohí poznajú, pretože na stene sa vyníma obrovský portrét Salaha pod ktorým sa naukladali desiatky plastových stoličiek a podvečer alebo večer si tu takmer nebudete mať kde sadnúť. Je to miesto, kde sa stretávajú mladí Káhirčania, ale pomyselné dvere sú otvorené pre všetkých. Kaviarnička leží na ulici Al Bostan al-Seidi, hneď za Café Riche a neďaleko hostela Bella Casa. Za čaj tu zaplatíte 5 EGP a devízou miesta je podmanivá atmosféra.

Veríme, že vám náš článok pomôže pri vašich egyptských cestách, aby ste nielen videli krásu tejto krajiny, ale aby ste ju mohli spoznávať všetkými zmyslami a ochutnávať čo vám hrdlo ráči. Egypt vám bude rozhodne chutiť!

 

AKO CHUTIA ĎALŠIE ARABSKÉ KRAJINY? POZRI NA NAŠE ČLÁNKY!

    

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.