Uzbekistan. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Uzbecká kuchyňa je spomedzi všetkých piatich stredoázijských krajín najrozmanitejšia a aj najchutnejšia. Najtradičnejším jedlom v strednej Ázii je šašlík na mnohé spôsoby a samozrejme ani Uzbekistan nie je výnimkou. Nie je to však jediné jedlo, ktoré si tu viete vychutnať. Uzbecká kuchyňa je prevažne mäsová a vegetariáni môžu mať problém uspokojiť svoje gastronomické chúťky inak ako šalátmi. Bravčové mäso tu nie je veľmi obľúbené (islamská krajina) a tak sa najčastejšie stretnete s baraním, jahňacím, kuracím či hovädzím mäsom. Pozrite sa na to, čo všetko v tejto krásnej krajine pretkanej Hodvábnou cestou môžete ochutnať.

Plov (Oš)

Najtradičnejším a najobľúbenejším uzbeckým, ale aj stredoázijským jedlom je Plov. Na prvý pohľad nám môže pripomínať rizoto, avšak nie hneď zbadáte, že nie hocijaké. Plov je kráľovnou všetkých jedál a hovorí sa, že ten najlepší pochádza práve odtiaľto. Neodíďte prosím z Uzbekistanu bez toho, aby ste ho ochutnali! Tradične sa plov (tu ho nájdete aj pod menom Oš) pripravuje v obrovských porciách (slávnosti, svadby, pohreby…), kde základ tvorí ryža a tá je dochutená o kusy mäsa (najčastejšie baranina), cibuľu, mrkvu, cícer, prepeličie vajcia či iné drobnosti. Jeho chuť podfarbuje aj bavlníkový olej, ktorý sa v Uzbekistane často používa. Od mesta k mestu sa môže líšiť, napríklad v Buchare ho radi podávajú práve s kopou sušených hrozienok a má veľmi príjemnú, sladkastú chuť. Uzbeci však radi pripomenú, že plov robí každá rodina inak, no všade ho robia výborne. Zajedajte ho chlebom a zapíjajte čajom.

Šašlík

Šašlík predstavuje jedno z najobľúbenejších jedál strednej Ázie. Môžu byť rôzne. Buď si vyberiete mletý (moloti) alebo taký, kde máte kúsky mäsa napichnuté na špajdli (kuskovoj). Často vyzerajú šašlíky tak, že sú medzi kúskami mäsa napichané aj kúsky slaniny či loja. Uzbeci vravia, že na premastenie brucha či čriev. Vopred si zistite aký je šašlík veľký, pretože môže byť taký že na ňom máte 3-4 kúsky mäsa ale aj taký, že má 40 centimetrov. Podľa toho viete koľko si ich máte objednať. Ochutnajte baraninu. Mnoho ľudí má voči tomuto mäsu predsudky, ale nikde nerobia baraninu lepšie než v strednej Ázii. Len pozor, aby ste si ju nezamilovali na toľko, že nebudete chcieť nič iné, doma takú nepripravia. Šašlíky majú takmer všade. Od pekných reštaurácii, cez malé rodinné podniky, ktoré fungujú u nich doma na nádvorí až po vytiahnuté grily len tak na ulici. Šašlík je “must” jedlo ak ste v krajine akou je Uzbekistan.

Grilovaný kurací šašlík

Ako už bolo spomenuté, šašlíky môžu na seba vziať mnoho podôb, no tento jeden často vybočuje medzi ostatnými, pretože skôr pripomína kúsky grilovaného kuraťa  alebo najčastejšie stehienka napichnuté na špajdli, ktoré sa následne ugrilujú. Ak budete v krajine dlho a o šašlíkoch sa vám bude snívať, skúste pohľadať tento typ. Cibuľa a chlieb ako príloha nič nepokazia.

Kabob (Kebab)

Kabob alebo nám známejší kebab je niekedy ťažko rozlíšiť od šašlíku, ale v niektorých reštauráciách ich nájdete oddelene na jedálnom lístku či v ponuke. Najbežnejším typom je Kazan Kabob, kebab kde máte jahňacie kotletky grilované na drevenom uhlí. Raz po objednávke kabobu nám na stole pristál aj takýto tanier plný mäsa, tak ho uvádzame len pre ilustráciu, že aj toto je v Uzbekistane možné ochutnať. Perfektná, pikantná omáčka a cibuľka už len dotvoria kúsok uzbeckého neba.

Manti

Manti vyzerajú ako ruské pelemeni, len sú o čosi väčšie. Pripomínajú buchtičky či taštičky, ktoré sa naplnia mletým, nakoreneným mäsom a potom sa varia vo vriacej vode. Podávajú sa so šalátom, chlebom a smotanou. Podobne ako plov či šašlíky, aj manti majú veľa podôb.

Tekvicové manti

Ak sa v Uzbekistane objavíte na jeseň, kedy má tekvica sezónu a máte ju radi, môžete ochutnať aj manti naplnené zmesou tejto pochúťky. Nie je to veľmi bežné, aby ich mali v každej reštaurácii či podniku, ale ak sa popýtate tak by ste mali byť úspešní. Nám sa podarilo tieto tekvicové manti ochutnať v mestečku Gijduvon u domácich, ktorí aj varia a ponúkali svoje jedlo. Ide o veľmi jednoduché jedlo, ktoré sa dobre dopĺňa k čerstvej smotane.

Shivit Oshi

Ak budete v Chive, potom je len jedna voľba, čo musíte ochutnať! Shivit Oshi zaujme svojou farebnou kombináciou a teda prvé čo vám udrie do očí je prenikavo zelená farba rezancov, ktoré tvoria základ tohto jedla. Domáce rezance sa pripravujú tak, že sa do nich dáva drvený kôpor a práve vďaka nemu získajú neskutočný odtieň. Kôpor je v Uzbekistane prítomný v mnohých jedlách a ak nie ste jeho fanúšikom, je dobré to spomenúť vopred. Nie však v prípade Shivit Oshi, pretože ten bez kôpru stratí dušu a prakticky sa bez neho nedá pripraviť. Keď sú rezance hotové, dostanete na ne alebo vedľa nich zmes duseného mäsa, zemiakov či zeleniny a k jedlu sa podáva aj čerstvá smotana

Karahan

Karahan je miestna špecialita legendárneho Samarkandu. Toto mesto ešte v dobách Hodvábnej cesty preslávili čerstvé či sušené marhule a tak niet divu, že aj karahan sa ich bude dotýkať. Na tanier dostanete kopec ryže a dusené mäso na cibuľke, práve s marhuľami. Je to veľmi zaujímavé splynutie chutí. Výborné ho pripravujú v reštaurácii menom Registan (oproti slávnemu námestiu Registan).

Jiz

Podľa názvu nebude Jiz zrejme patriť k najznámejším jedlám Uzbekistanu, ale ak dáte týmto trom písmenkám šancu, objavíte skvelé jedlo vhodné pre každého mäsožravca. Predstavuje totiž kúsky mäsa, ktoré sa opražia spoločne s cibuľkou a napokon sa k nim pridajú aj kúsky zeleniny. Veľmi jednoduché, no zároveň chutné jedlo, ku ktorému sa skvelo dopĺňa aj čerstvý chlieb.

jiz

Chatlama

Sladké či slané palacinky obľubujú vo svojej kuchyni viaceré národy sveta a ani Uzbekistan nie je výnimkou. Chatlama je slaná palacinka, ktorá môže byť plnená syrom, mäsom alebo zeleninou.

Golubce

Golubce alebo ak chceme po našom Holúbky nie sú pôvodne uzbeckým jedlom, ale do uzbeckej kuchyne sa dostali počas niekoľkých desaťročí, keď na tomto mieste prebiehala silná rusifikácia. Ak ste boli v Rusku či na Ukrajine, je bežné ak ste sa s týmto jedlom stretli. Niekedy tomuto jedlu povedia aj „dolma“, ale nie je to úplne správny výraz. Dolma však predstavuje niečo plnené a to je prípad aj golubcov, pretože môžete dostať plnený kapustný list, plnenú cukinu či dokonca baklažán. Ako plnka sa používa najčastejšie mleté mäso.

Somsa (Samsa)

Najbežnejším uzbeckým streetfoodom spoločne so šašlíkmi je somsa. Plnená taštička s mletým mäsom, no nájdete aj také so zemiakmi, tekvicou či kapustou. Najčerstvejšie ich nájdete najčastejšie v blízkostí bazárov alebo na miestach, kde sa premelie veľa ľudí a tým pádom ich budete mať vždy čerstvé. Tieto z obrázku ponúkajú v Taškente na bazáre Čorsu. Veľmi zaujímavé je aj vidieť ako podobné somy vznikajú, pretože ich často pripravujú v tradičnej peci tandyr.

Somsa

Pirog

Ak nechcete veľmi experimentovať a len zahnať hlad niečím známym, v Uzbekistane nájdete aj pirohy. Pirog je klasika, naplnený mäsom či zemiakmi, vhodený do oleja, kde ho vypražia.

Patir

Nezvyčajný chlieb Patir sme objavili v Taškente na okraji trhoviska Čorsu a nikde inde sme sa s ním (zatiaľ) nestretli. Má okrúhly tvar, pripomína tradičný uzbecký chlieb, no tento je na rozdiel od neho prešpikovaný skvelými bylinkami vďaka ktorým dostane svoju špeciálnu chuť. Čerstvý je dokonalý a hoci je sýty, budete ho chcieť zjesť celý na posedenie.

Lagman

Lagman nájdete aj nižšie medzi polievkami, pretože v „polievkovej“ verzii ho stretnete najčastejšie, ale zaujímavým jedlom aj tento „suchý“ lagman, ktorý sa dá považovať za hlavné jedlo. Prezývajú ho v týchto končinách „žarenij lagman“ a môžete sa tešiť na skvelé a chutné jedlo.

Polievky

Uzbekistan nie je typickou krajinou polievok, ale domáci ich majú celkom radi. Existujú dva druhy, ktoré nájdete najčastejšie a tou je Šurpa (alebo Šorpa)  a Boršč. Všade ich robia trošku inak, ale z vlastných skúseností môžeme povedať, že všade ich vedia pripraviť veľmi dobre. Nájdete tu však aj iné chutné alternatívy.

Šurpa / Šorpa

Šurpa je najtradičnejšou polievkou Uzbekistanu (aj celej strednej Ázie) a hovorí sa, že koľko má Uzbekistan miest, toľko nájdete jej podôb. Je pomerne jednoduchá, výdatná a vždy zasýti. Predstavte si kvalitný vývar v ktorom nájdete kúsky mäsa (najčastejšie hovädzieho či jahňacieho) a nakrájanú zeleninu ako cibuľu, mrkvu či zemiaky. Objednajte si k nej aj chlieb, ktorý sa k nej bude výborne dopĺňať.

Boršč

Hoci sa nám boršč spája najmä s ruskou či ukrajinskou kuchyňou, doma je aj tu v Uzbekistane. Ono to nie je žiadnym prekvapením, ak si pozrieme, že dejiny strednej Ázie boli s tými ruskými prepletené viac než storočie. Mnohí Rusi zostali v krajine dodnes a na „svoj“ boršč nedajú dopustiť. Šurpu nájdete v podnikoch častejšie, než boršč, ale aj napriek tomu patrí k najrozšírenejším polievkam krajiny. Jeho základom je vývar z mäsa či kostí, ktorý sa doplní o koreňovú zeleninu a samozrejme červenú repu. Na dochutenie nechýba kôpor a čerstvá smotana.

Mastava

Menej známa polievka Mastava je „ryžovou polievkou“. Znie to zvláštne? Nie, nie sami uvidíte ako dobre chutí. Aby nedošlo k omylu, tak nie je vyrobená z ryže, ale ryža patrí medzi jej dôležité prísady. Uzbeci ju majú radi a dokonca ju doma považujú za liek ak máte vysoké teploty či problémy so zažívaním. V mastave okrem ryže nájdete aj kúsky hovädzieho mäsa, mrkvu, cibuľu, rajčiny a niekedy dokonca aj cícer. Tesne pred podávaním vám do nej môžu pridať čerstvý koriander a smotanu.

Kifta Šurpa

Ide o takmer tú istú polievkou akou je vyššie spomínaná Šurpa, ale táto je ozvláštnená o mäsové guľôčky (kifta) z mletého mäsa a môže v nej byť o čosi menej zeleniny. Niekde dokonca do tejto polievky pridávajú aj tenké slížiky.

Lagman

Lagman patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie jedlá nielen Uzbekistanu, ale aj celej Strednej Ázie. Existujú dve základné verzie a to je „polievkový“ lagman a „suchý“ lagman, ktorý sa konzumuje ako hlavné jedlo. Svoje meno dostala polievka podľa typických slížov. Na prvý pohľad môžu pripomínať špagety, ale tieto sú hrubšie a môže byť aj dlhšie. Sú pôvodom z Číny a vďaka Ujgurom prišli sem do Strednej Ázie. Polievka je silným vývarom v ktorom nájdete slíže, kúsky mäsa, nahrubo nakrájané kúsky zeleniny a na vrch sa všetko posype nakrájanými bylinkami či kôprom.

Iné

Sem môžeme zaradiť niekoľko rôznych zaujímavostí, ktoré nie sú považované ani za hlavné jedlá ani za polievky, no stále tvoria súčasť uzbeckej kuchyne.

Ačičuk

Pod názvom Ačičuk sa ukrýva najjednoduchší šalát aký si viete predstaviť. Väčšinou v ňom nájdete nakrájanú rajčinu s cibuľkou ak tomu zopár byliniek. Pokojne si ho objednajte aj ku každému jedlu, pretože sa na chuti miestnych rajčín stanete závislí.

Süzme

Süzme majú v Uzbekistane radi ako prílohu k jedlám. Ide síce o jogurt, ale taký z ktorého bola odstránená srvátka a preto je zaujímavo kyslý. Ekvivalent by sme mohli nájsť v gréckom jogurte či arabskom jogurte zvanom labneh. Chutí dobre k niektorým jedlám či šalátom.

Biely jogurt alebo smotana

Jogurt či smotana ako príloha sa podáva v mnohých krajinách a ani stredná Ázia nie je výnimkou. Uzbeci si ich radi doprajú ako šalát či predjedlo v kombinácii s bylinkami či zeleninou.

Kvasené uhorky

Nájdete ich na každom uzbeckom trhovisku a ak si myslíte, že sem nepatria, mýlite sa. Uzbeci ich milujú a ak ich máte radi doma, tak si môžete byť istí, že aj tieto vás dokážu nadchnúť. Predávajú ich v dvoch najčastejších verziách a teda menej slané a príliš slané. Chcete radu? Ochutnajte ich priamo na trhovisku, ktoré vám chutia viac a až potom si nechajte zabaliť celé vrecúško.

Uhorky

Baklažány

Kto by si bol pomyslel, že v krajine akou je Uzbekistan majú radi baklažány? Už sme ich tu mali ako súčasť golubcov, ale baklažány sú veľmi obľúbené pri šalátoch a predjedlách. Nájdete ich v mnohých variáciách a tými najčastejšími je grilovaný baklažán, ktorého plátky sa následne zrolujú a naplnia jogurtom, syrom či nátierkou. Baklažán stretnete aj vyprážaný v obale s omáčkou alebo baklažánový šalát s kúskami zeleniny.

Chlieb (Non)

Alfa a omega Uzbekistanu. Chlieb patrí ku kľúčovým jedlám v uzbeckej kuchyni. Je okrúhly, voňavý a keď je čerstvý, je neuveriteľné dobrý. Podáva sa k polievkam, šašlíkom, k plovu, ku všetkému a Uzbeci si ho radi zahryzujú len tak kým čakajú na jedlo či ho jedia k šalátu. Je posvätným elementom v uzbeckej kultúre a môžete sledovať, že ho často majú ľudia v úcte.

Pozrite si aj naše video ako sa dodnes pripravuje tradičný uzbecký chlieb v mestečku Gijduvon:

Čaj (Kok čay / Kara čay)

Národným nápojom je čaj. Pije sa tu viac zelený (dovoz z Číny), než čierny (Turecko, Irán). Väčšinou ho majú všade a keď si objednáte čaj, príde vám celá kanvička s niekoľkými miskami. Misky sa volajú piála a sú tradičné k pitiu čaju. Uzbeci majú aj svoj čajový rituál. Keď vám kanvicu prinesú, lístky čaju sú ponorené dnu v horúcej vode. Nalejte si plnú misku, vylejte ju nazad, nalejte druhú misku, aj tú vráťte a zopakujte to po tretí krát a čaj vylejte do kanvice. Takto sa lístky premiešajú, nechajte chvíľku lúhovať a až potom nalievajte. Spravte to v tradičnej uzbeckej čajcháne sediac na tachte a v uzbeckých očiach stúpnete ako niekto, kto sa naučil niečo z tradície.

Nápoj z černíc

Ide o sezónnu záležitosť, no ak si pri potulkách bazárom všimnete, že predavačka sedí pri hrnci plnom černíc, ktoré pomaličky vytláča, aby z nich vytiekla sto percentná šťava, neváhajte ani sekundu a pribehnite ku nej, aby ste ochutnali. Všetko je to čistá príroda a verte, že pri jednom poháriku nezostane.

Cernice

Cernice 2

Miestna “čokoláda”

Milujete sladké? Skúste niečo miestne, čo sa podobá na čokoládu, no nie je obyčajná čokoláda. Najčastejšie ju nájdete v Samarkande na trhovisku Siob v častiach, ktoré sú najbližšie k mešite Bibi Chanum, kde predávajú sladkosti. Samarkandská čokoláda ako ju sem tam prezývajú je kúsok sladkej hmoty vytvorenej zo sladeného mlieka (salka) a čokolády do ktorej sa pridajú oriešky. Pre turistov ju volajú aj “uzbek snickers”, ale chutí o mnoho lepšie ako originál

cokolada

Tak čo, ktoré jedlo bude tvojim prvým v Uzbekistane?

 

Hľadáš ďalšie inšpirácie na skvelé jedlo? Pozri si niektorý z našich článkov v rubrike FOOD GUIDE, ktoré sme vytvorili:

   

 



3 thoughts on “Uzbekistan. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)”

  • Absoutne fantasticky blog; lahko citavy text a vyvazeny pomer medzi nim a obrazom, dokonaly vyber destinacii, pritazlive fotky jedal, ide z toho vasen a zaujem.
    Skutocne potesenie pre kazdeho alchymistu a milovnika nekonecnej farebnosti kultur na nasej planete…

    Drzim vsetky palce a Dakujem
    All

    • Ahoj,
      mimoriadne si vazime tieto slova a sme radi, ze sa nas blog paci a verime, ze aj s dalsimi clankami nesklameme a vytvorime miesto, kam sa bude clovek velmi rad vracat 🙂 Dakujeme krasne!

  • Super článok, preneisol ma o pár mesiacov dozadu, keď sme si spolu s Tomášom pochutnávali na týchto dobrotkách, mňam 🙂 Najviac mi chutil plov a chlebík patir ….

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.