Macao. Portugalsko premiešané s Čínou

Macao

Macao je zaujímavým kúskom sveta. Oboma nohami leží pevne vo východnej Ázii, všetko naokolo neho je čínske, no predsa má v sebe šarm starého kontinentu v podobe Portugalska. Tí sem totiž priplávali v 16.storočí a svojou kultúrou Macao ovplyvnili. Preto tu dnes stoja portugalské kostoly premiešané s čínskymi chrámami, v podniku si môžete dať feijoadu alebo kung pao a napokon stráviť noc v obrovských kasínách. Unikátne splynutie európskej a ázijskej kultúry vás sem dokonale zláka.

Kde je Macao?

Poloha celého Macaa je viac, než zaujímavá. Hodinu cesty loďou odtiaľto leží niekdajší britský Hong Kong, takmer 150 kilometrov severne by sme prišli do moderného, čínskeho mesta Kanton a okrem toho má ešte dva menšie ostrovčeky Taipa a Coloane. Aj vďaka tomu sa tu v priebehu 16.storočia ocitli Portugalci. Ako námorná veľmoc ovládala východné obchodné cesty a tak bolo len otázkou času, kedy sa objavia na čínskom pobreží. Portugalská koloniálna moc sa nám spája viac s Indiou, pobrežím Goa, no dostali sa až sem, do dnešného Macao. Už v roku 1557 si tu Portugalci zriadili svoje sídlo a priniesli sem kus svojej unikátnej kultúry. V čínskom prostredí tak začínajú európske tradície zapúšťať korene a práve vďaka tomu je dnes Macao tak zaujímavým miestom. Až po Ópiových vojnách v 19.storočí začína moc Portugalcov upadať a do popredia sa derie Čína, no našťastie sa portugalského vplyvu nezbavili úplne.

Macao
Panoráma Macaa na pomedzí Európy a Číny

Portugalské námestie

Dnes tak patrí Macao medzi najexotickejšie miesta celej oblasti východnej Ázie. Najzaujímavejšia časť tejto oblasti leží na pevnine a staré mesto s kostolmi, palácmi či chrámami sa dostalo v roku 2005 aj na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavným námestím celého starého Macao je Largo do Senado, teda Senátne námestie. Portugalčina tu zostala veľmi často aj v názvoch. Z jednej strany ho lemuje hlavná cesta plná starých fasád a od nej a Senátu sa rozlieva vydláždený priestor. Kedysi sa práve tu stretávali portugalskí a čínski obchodníci a a západ s východom tu okresával svoje hrany. Keby človek nevedel, kde sa nachádza, podľa domov, nápisov a architektúry by skôr tipoval Stredomorie ako juhovýchodnú Čínu.

Macao
Largo do Senado je srdcom mesta
Macao
Largo do Senado so svojou fontánou
Macao
Santa Casa di Misericordia

Najchutnejšie koláčiky Macaa

Námestie je dodnes miestom stretnutí a okolité kaviarničky aj podniky sú toho pravým dôkazom. Najvýraznejšou stavbou námestia je Santa Casa di Misericordia, ktorú nechal v 16.storočí postaviť portugalský biskup ako miesto, kde ošetrovali ľudí, bývali siroty, ale aj vdovy námorníkov, ktorí sa nevrátili z plavieb. Snehobiele dvojposchodové telo zdobia výklenky, arkády a sem tam ho ozdobia aj čínskymi lampiónmi svietiacimi v tme. V neďalekej cukrárni Koi Kei sú vo výklade vyložené tradičné koláčiky „Pasteis de nata“. Sú symbolom Portugalska a tak nemôžu chýbať ani tu. Vznikli v 18.storočí v portugalskom Beléme a odtiaľ ich moreplavci rozšírili do sveta. Veď ak dobre hľadáte, nájdete ich v malajskej Melake, indickej Goe alebo v Mozambiku. Sú chutné, krehké, lahodné s chuťou škorice a neodíďte z Macao pred tým, než ich ochutnáte.

Macao
Pasteis de Nata sú symbolom Macaa
Macao
Koláčiky Pasteis de Nata si zamilujete
Macao
Nájdete ich tu naozaj všade

Kedy je v meste zápcha?

K ikone celého historického mesta, k ruine kostola sv.Pavla vedie orientálna tepna. Senátne námestie sa stratí za chrbtom a pred očami sa z ulice vynorí ďalší kostol, tento krát sv.Dominika. Aj túto stavbu majú na svedomí Portugalci v 16.storočí, hoci jeho dizajn pomenili španielski kňazi o necelých tristo rokov neskôr. Ulicami sa prechádzajú davy čínskych turistov. Čínska pevnina a hranica je len pár kilometrov odtiaľto a tak ho vnímajú ako súčasť svojho územia. Dodnes je stav tejto oblasti zvláštny, pretože síce má vlastnú vlajku, menu a snaží sa pôsobiť ako svojbytná krajina, je v skutočnosti súčasťou Číny. Na čínsky nový rok sem dokonca príde toľko turistov, až musia policajti spraviť zátarasy a usmerňovať pešiu dopravu.

Macao
Ulicami Macaa
Macao
Čínsky nový rok a v meste je poriadna zápcha
Macao
Ikona celého Macaa je už na dosah

Macao a jeho ikona

Fontánku s vodou zdobia typické modro-biele obkladačky azulejos a rozprávajú príbeh starého mesta s obchodníkmi. Ulicu zaplavili rôzne vône vznášajúce sa z malých podnikov s čínskym streetfoodom. Rybie guľôčky, kúsky bravčového mäsa, chobotnice, kalamáre, držky napichnuté na špajdli, párky, wontony či dokonca „storočné“ vajcia, na ktoré nedajú Číňania dopustiť. Symbol celého Macao, teda ruina kostola sv.Pavla sa vznáša nad mestom. Nelevituje, ale stojí na konci vysokých schodoch a tak je ho z mnohých kútov starého centra vidieť. Portugalci tu postavili kolégium, neskôr univerzitu a na ňu naviazali aj kostol zasvätený apoštolovi Pavlovi. Musela tu byť zaujímavá atmosféra, pretože keď postavili školu v roku 1594, stala sa „prvou západnou Univerzitou“ na východe a prichádzali sem jezuitskí kňazi, ktorí následne šírili kresťanstvo v Číne, Japonsku a na Ďalekom východe.

Macao
Miestny streetfood
Macao
Ruina kostola sv.Pavla je symbolom Macaa
Macao
Ruina kostola sv.Pavla
Macao
Detaily z fasády sv.Pavla
Macao
Sv.Pavol zo zadnej, menej známej strany
Macao
Námestie pred ruinou kostola je vždy rušné

Panoráma z pevnosti

Jedným z profesorov na univerzity bol aj Matteo Ricci, taliansky misionár, ktorý zhotovil čínsko-portugalský slovník alebo zaujímavé mapy sveta. Po tom ako dokončili kostol sv.Pavla, stal sa najväčším katolíckym svätostánkom vo východnom svete Ázie. Dnes z kostola stojí len predná, kamenná fasáda, pretože v roku 1835 kostol vyhorel a napokon sa tadiaľto prehnal aj silný tajfún. Práve fasáda sa stala ikonou mesta. Vojdeme dnu a objaví sa prázdnota umocnená niekoľkými vykopávkami. Dá sa zísť aj dole do ukrytých priestorov, ale aj tam leží len niekoľko kamenných ruín a ticho. Susedný pahorok zaberá stará pevnosť Fortaleza do Monte zo 17.storočia. Vedie k nej séria schodov pod korunami stromov a na ich konci sa objavia vysoké hradby ozdobené ťažkými delami namierenými na more. Odtiaľ mohlo prísť kedysi nebezpečenstvo. Mala za úlohu chrániť dôležité cennosti, odrazila aj útok Holanďanov z roku 1622. Ak by Macao získali pod holandskú korunu, celé dejiny by sa na tomto mieste otočili iným smerom. Dlhé roky bola pevnosť zatvorená, ale dnes je jej nádvorie múzeom. Dnu vedie nádherná stará brána a okrem budov je vo vnútri zaujímavý pohľad na panorámu Macao. Stačí vyliezť na hradby a celé moderné aj staré Macao je ako na dlani. Na jednej strane vyrastajú staré, niekoľko poschodové domy centra mesta a na opačnej dokonca vidieť až do Číny so super modernou výstavbou. Pohľad sa zastaví aj na pahorku s majákom z pevnosti Guia. Domáci si ho obľúbili natoľko, že sa objavil aj na miestnych minciach. Hmla pohlcuje v panoráme obrovskú, 338-metrovú televíznu vežu, no najvýraznejším bodom Macaa je moderná veža hotela Grand Lisboa.

Macao
Kostol sv.Pavla pri pohľade z pevnosti
Macao
Pevnosť Guia ozdobená majákom
Macao
Ikonická veža kasína Lisboa
Macao
Pevnosť Fortaleza dodnes zdobia delá
Macao
Obytné štvrte Macaa a neďaleká Čína

Vôňa z chrámu Na Tcha

Koloniálne Macao je premiešané s Portugalcami, no ak sa človek vyberie do uličiek starého mesta, prevahu majú Číňania. Hneď za ruinou Kostola sv.Pavla leží malý, takmer nenápadný budhistický chrám Na Tcha. Okolo neho ešte dokonca vidno aj zvyšok starej, európskej hradby, ale hovoríme len o malom kúsku niekoľkých metroch. Od roku 1888 uctievajú v chráme ochrannú silu Na Tcha a miestni verili, že boh ich chráni od vojny, ale aj rôznych chorôb. Na malom kamennom nádvorí stojí bronzová urna s pieskom, kam môžu ľudia zapichnúť svoje vonné tyčinky, ktoré prišli chrámu obetovať. Vstup strážia štyri kaligrafické znaky a pod strieškou horia obrovské vonné tyčinky zložené do tvaru pyramídy či stromčekov. Je zaujímavé nadýchnuť sa tejto atmosféry. Pár stoviek metrov za chrámom objavíte tichý svet zabudnutého cintorína. Leží v ňom niekoľko desiatok náhrobných kameňov ľudí, ktorí poznali Macao ako nesmierne exotické miesto. Obchodníci z East India Company, niekoľko Holanďanov, Nemcov. Museli by to byť fascinujúce príbehy, ak by sa tieto kamene rozhovorili.

Macao
Chrám Na Tcha sa ukrýva hneď za ruinou sv.Pavla
Macao
Mäsové plátky potreté medom patria medzi špeciality Macaa
Macao
Starý cintorín je plný príbehov
Macao
Európske zátišie v čínskom meste

Keď sa Čína zmení na Portugalsko

Vo vedľajšej štvrti sa pozdĺž cesty rozutekali staré, čínske, dvojposchodové domy. Podobné nájdeme v Pekingu, Hong Kongu, ale aj v Singapure. Dole mali jeho obyvatelia svoj obchod, na vrchom poschodí bývali. Svoje miesto si tu dnes našli všemožné predajničky a dokonca aj štýlové, až hipsterské kaviarne plné mladých ľudí. Najobľúbenejšími obchodíkmi sú malé pekárne s tradičnými koláčikmi a pečivom. Nájdete v nich skvelé mangové buchtičky Mochi, ale najmä malé, okrúhle, mandľové a orieškové koláče. Tie sú pre Macao typické a Číňania ich kupujú na kilá. Čínske štvrte sa odrazu stratia a na scénu opäť prichádza európska architektúra. To vtedy, keď začnete stúpať na neveľký pahorok, kde stojí neoklasicistické divadlo Don Pedro V., jedno z prvých západných divadiel vo východnej Ázii. Ešte krajšie pôsobí typicky koloniálna budova neďalekej knižnice nesúcej meno Sira Roberta Ho Tunga, biznismena z Hong Kongu, ktorý tu niekoľko rokov žil. Nie sú tu žiadni turisti a kým dolné, staré mesto praská vo švíkoch, tu budete úplne sami. Len si sadnúť na lavičku pod fasádu kostola sv.Augustína a objednať si voňavú kávu z neďalekého bistra.

Macao
Niektoré ulice Macaa pripomínajú Čínu, iné Portugalsko
Macao
Mangové Mochi
Macao
Mandľové koláčiky sú pre Macao typické
Macao
Koloniálny kostol sv.Augustína
Macao
Knižnica Sira Roberta To Hunga

Odkiaľ má Macao svoje meno?

Komu však Čína predsa len začne chýbať, stačí prejsť pár stoviek metrov okolo Maurských barakov a všetko sa zmení. Znovu sa objavia čínske znaky, staré tváre sediace v parku a z námestia neďaleko vodného brehu vyrastie dôležitý chrám A-Ma zasvätený čínskej bohyni Mazu, ktorá sa odpradávna spájala s morom. Základy chrámu tu stoja dokonca od roku 1488, čiže dávno predtým, než sa tu objavili európske mocnosti a dodnes sa teší mimoriadnej popularite. Portugalci dokonca na tomto mieste prebrali názov chrámu, skomolili ho a pomenovali tak zem na ktorú si najbližšie stáročia robili nárok. Všetko to začalo tu pri chráme A-Ma. Jeho priestranné nádvoria zaplavili veriaci a pod ťarchou vonných sviečok štípu oči a ozýva sa kašeľ. Všetci prišli zapáliť tyčinky, aby sa bohyni zverili so svojimi starosťami či radosťami, alebo si len prišli pre radu. Pár metrov odtiaľto už vidno paneláky zo susednej Číny. Svet je malý.

Macao
Maurské baraky v centre mesta
Macao
V dome čínskeho mandarína
Macao
Čínske zátišie
Macao
A-Ma je je najdôležitejším chrámom Macaa
Macao
V chráme A-Ma
Macao
Vonné tyčinky z chrámu A-Ma

Las Vegas či Monte Carlo? Macao!

To, čo Macao preslávilo vo svete nemusí byť len jeho staré mesto prešpikované pamiatkami zapísanými v dedičstve UNESCO. Ak sa povie Macao, mnohí si predstavia luxus, drahé autá, ešte drahšie hotely a v neposlednom, no veľmi dôležitom rade kasína. História gamblovania v Macao má dlhé korene, pretože už v roku 1850 vláda prijala zákon, kde gamblerstvo zlegalizovala, aby sa jej plnila štátna kasa. Určite vtedy netušili, že kasína a hazard dnes krajine ročne prinesie až 40 percent HDP a Macao sa teší prezývkam „Monte Carlo Orientu“ alebo „Las Vegas Ázie“. Nočný život aký má Macao by sme v okolí ťažko hľadali. Kasína postavené jedno vedľa druhého v noci svietia a človek by si skutočne na chvíľku myslel, že kráča slávnym Stripom v Las Vegas. Hra svetiel, dokonalé farby, super moderné a super luxusné hotely, VIP autá, limuzíny a žetóny drahšie než priemerné platy európskych krajín. Milióny dolárov sa tu každú noc premelú cez krupiérske stoly a mnohí tu už stratili všetko.

Macao
Nezameniteľná veža kasína Lisboa

Macao a jeho kasína

Macao má jedno z najdrahších ubytovaní v okolí a dokonca aj v Hong Kongu nájdete mnohé hotely o polovicu lacnejšie, než tu. Nie je to núdzou o izby, práve naopak tých tu majú tisíce, ale vďaka kasínam sú často vypredané. Najznámejším kasínom celého mesta je Casino Lisboa. Len ten hotel samotný má takmer 3000 izieb aj reštauráciu s tromi michelinskými hviezdami. Hotel Sands s kasínom patrí medzi novšie a luxusné rezorty. Umelý svet je však natoľko príťažlivý, že z neho nevie človek spustiť oči. Nikto by nespočítal koľko Číňanov sa tu denne premelie, pretože blízkosť aj Kantonu sem dokáže prilákať tisíce ľudí. Okrem zábavy tu nájdu aj Eifelovku či malé Benátky. Nevynechajte nočnú panorámu miestnych kasín, alebo do nich nazrite a skúste šťastie. Človek nikdy nevie.

Macao
Večerné Macao patrí kasínam
Macao
Pod slávnym kasínom Lisboa
Macao
Večerné Macao

 

Praktické informácie

Day trip z Hong Kongu?
Najlepšie čo môžete spraviť je spojiť si návštevu Macaa s Hong Kongom. Hong Kong je väčší a rozmanitejší, než Macao a preto v ňom viete stráviť o mnoho viac času. Dokonca sa sem z Hong Kongu viete vybrať na jednodňový výlet a to je už čo povedať. Lístky na loď netreba riešiť vopred, pretože lode medzi Macao a Hong Kongom premávajú snáď každých 15 minút, takže len kúpite lístok a idete na prvú, ktorá čaká. Jednoduchšie to už byť ani nemôže.

Jednosmerný lístok stojí cca: 175 MOP (alebo HKD) /cca 18 €/ 

Oficiálnou menou v Macao je pataca, ale platia tu aj hongkongské doláre s ktorými môžete bez problémov platiť. Kurz medzi nimi je takmer 1:1 a preto, ak ste v Macao krátko, neriešte vôbec zmenárne.

Po meste je najlepšie prepravovať sa peši alebo pomocou celkom dobrého autobusového spojenia. POZOR! V autobuse platíte do kasy a nie šoférovi a preto treba mať presne, pretože vám tu nikto nevydá! Vojdete do autobusu a musíte vhodiť peniaze na vopred určené miesto a veziete sa. Cena jednej jazdy sa pohybuje často okolo 3 MOP.

Ak máte na výber, vyhnite sa návšteve Macaa počas Čínskeho nového roku. Ubytovanie je drahšie a všetko je nesmierne preplnené.

Ubytovanie v Macao je pomerne drahé, ale určite vás nezruinuje. Na Bookingu nájdete niekoľko zaujímavých hotelov, no počítajte s tým, že mimo sezóny či sviatku vás dvojka izba vyjde v priemere na cca 50 € za noc (a vyššie). Ak si chcete dopriať sem tam nájdete aj zaujímavú akciu na známy hotel The Venetian Macao Resort.

Lisabon. Metropolou Portugalska

 

Sleduješ nás na Facebooku?



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.