Rumunsko. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Viete si predstaviť nejaké rumunské jedlo? Aspoň jedno? Táto európska krajina sa dostáva do popredia a okrem svojich krás má čo ponúknuť aj v gastronómii. Spoznajte Rumunsko cez najchutnejšie jedlá! Čo ochutnať v Rumunsku?

Rumunská kuchyňa nedobyla svet, ale keď budete cestovať touto krásou krajinou, rozhodne jej rýchlo podľahnete. Miešajú sa v nej balkánske, osmanské aj stredoeurópske prvky, čiže sa máte na čo tešiť. Množstvo čerstvej zeleniny v šalátoch, mäsové jedlá, no aj typická rumunská polenta Mămăligă ako príloha. Miestami je rumunská kuchyňa síce ťažká, ale má svoje dokonalé jedlá. Veď si len vezmite Sarmale či Placintu, nebudete sa ich vedieť nabažiť. Pozrite si výber jedál, ktoré sa v Rumunsku oplatia ochutnať a ktoré chutili aj nám počas našich ciest!

Ste hladní? Vyrazte za chuťou Rumunska!

Sarmale

K najtypickejším jedlám Rumunska patria Sarmale, lahodné kapustné listy plnené mletým mäsom, cibuľkou, ryžou, tymianom aj kôprom a rôznymi koreninami. Pôvodne turecké jedlo sa do Rumunska dostalo s Osmanmi a vďaka obľúbenosti kapusty sa vyšvihlo na piedestál. Kapustný list sa so svojim obsahom zabalí a dá sa zapiecť. Dokonale sa dopĺňa s tradičnou rumunskou „polentou“ Mămăligă aj s čerstvou smotanou. Existujú dokonca aj vegetariánske verzie Sarmale, ktoré dnes občas nájdete v podnikoch, no tradične sa pripravovali v období pôstu. Toto jedlo je v Rumunsku obľúbené aj počas sviatkov akými sú Vianoce či Veľká noc. Vy si vďaka ich chuti môžete na rumunských potulkách spraviť Vianoce hoci aj každý deň!

Sarmale, Rumunsko
Rumunské Sarmale sú ikonickým jedlom
Sarmale môžu vždy vyzerať inak

Varza a la Cluj

Za rumunským názvom Varza a la Cluj sa skrýva „klužská kapusta“, no u nás doma ju poznáme aj ako „koložvársku kapustu“, pretože práve názov Koložvár pochádzajúci z maďarčiny sa u nás občas udomácnil. Najlepšie si toto jedlo vychutnáte práve v rumunskom Kluži a tak neváhajte a dajte sa na ňu nahovoriť. Klužská kapusta má v sebe zmes mletého mäsa, kapusty aj byliniek a podobne ako Sarmale, podáva sa často s Mămăligou /polentou/ a hodí sa k nej aj kúsok opečeného bravčového mäsa.

Klužská alebo Koložvárska kapusta v modernom šate
Koložvárska kapusta v Kluži

Mămăligă

Jedlo s ktorým sa v Rumunsku jednoducho musíte stretnúť je Mămăligă, kukuričná polenta tak typická pre tieto končiny. Dodnes sa úplne nerozlúštilo či vznikla v Rumunsku alebo v Moldavsku, kde je tiež obľúbená, no faktom ostáva, že obe krajiny svoju Mămăligu milujú natoľko, že sa s ňou jednoducho musia stretnúť. Kukuričná múka, soľ a voda. V týchto jednoduchých ingredienciách sa ukrýva príbeh jedla, ktoré bola dlhé roky jedlom chudobných v časoch kedy nebolo „nič iné“. Dnes sa situácia zmenila a Mămăligu nájdete všade. Ak vám chutí talianska Polenta, bude vám chutiť aj Mămăligă. Sama o sebe možno neotvorí dvere do gastronomického neba, ale ak si ju doplníte o ďalšie suroviny, dostanete vynikajúce jedlo.

Rumunsko, jedlo
Mămăligă je v Rumunsku “všade”. Príloha aj hlavné jedlo a hodí sa k mnohým chutiam

Mici (Mititei)

K najobľúbenejším rumunským jedlám patria grilované Mici. Na prvý pohľad sa podobajú na čevapčiči alebo bosniacke čevapi a ak milujete grilované mleté mäso, práve ste našli svojho favorita. Mici sú najčastejšie z hovädzieho alebo jahňacieho mäsa do ktorého sa pridajú koreniny od čierneho korenia cez tymian, koriander, aníz až po červené papriku a nechýba ani cesnak. Podobne ako Sarmale, aj Mici majú zrejme pôvod u Osmanov. Ak si ich objednáte, často vám ich prinesú so zemiakmi (alebo hranolkami) a horčicou.

Mici si v Rumunsku zamilujete
Jednoduchšia verzia Mici s hranolkami

Guláš (Gulaş de vită)

Región Transylvánie je čarovným miestom, ak sa vydáte objavovať rumunské pamiatky, no je aj miestom, kde sa miešali rôzne vplyvy. Hoci sa bude guláš na prvé počutie ťahať skôr do Maďarska, patrí aj sem. Objednali sme si ho v Brašove a dostali jedno geniálne jedlo plné hovädzieho mäsa, zemiakov, mrkvy a k tomu ešte aj čerstvý chlieb a misku s nakladanými uhorkami či rajčinami.

Rumunsko, jedlo
Guláš v Brašove patril u nás medzi TOP zážitky v rumunskej gastronómii

Hribi de Bucovina

Zaujímavým jedlom rumunskej Bukoviny sú „Hribi de Bucovina“ a ako samotný názov napovedá, bude to jedlo prepletené hríbmi. Kúsky hríbov sa pripravia v smotanovej omáčke a ako príloha sa k nim podáva mamaliga, teda polenta. Ide o veľmi jednoduché, no chutné jedlo, ktoré vám spríjemní návštevu kláštorov v Bukovine.

Aj samotný názov napovie, že ide o jedlo z Bukoviny a ak milujete hríby, je to jasná voľba!

Placinta s hríbmi

Placinta nie je pre Rumunsko, ale ani pre susedné Moldavsko žiadnou veľkou neznámou. S placintou  sa stretnete veľa krát, no tá najzaujímavejšia akú sme mali vyzerala ako veľký koláč. Ten vyzerá na prvý pohľad viac než skvelo a aj pri zatvorených očiach by ste vďaka vôni vedeli, že to bude stáť za to. Hríbová placinta bola naplnená nakrájanými hríbikmi, ktoré sa udusia s cibuľkou, paprikou a kôprom a k tomu sa perfektne dopĺňa jogurt s cesnakom. Takúto skvelú placintu robia v Brašove v podniku La Ceaun v centre starého mesta.

Vynikajúca Placinta naplnená hríbmi
Keď ju prekrojíte, dostanete sa s k perfektnej hríbovej plnke

Ciorba de Fasole

Klasická, lokálna a výdatná fazuľová polievka s údeným mäsom. Nie, nehľadajte v nej žiadnu exotiku, všetko bude poctivo domáce a zamilujete si to. Ide o fazuľovú polievku a tak ako všade inde aj tu v Rumunsku ju nájdete v rôznych obmenách. V Brašove v podniku La Ceaun nám ju priniesli naservírovanú v chlebe s prílohou v podobe nakrájanej cibule. Na jesenný rumunský deň, kedy už prichádza závan chladného počasie je toto jedlo ako stvorené. Skúste si ju dať a určite pri jednej porcii neostane a budete si to chcieť zopakovať.

Fazuľová polievka servírovaná v chlebe
Rovnako dokonalá je aj bez neho

Tochitura de Porc

Jednoduché a veľmi dobré jedlo na ktoré v Rumunsku viete natrafiť má meno Tochitura de Porc. Vo svojej podstate ide o chutné, domáce jedlo a predstavte si pod ním dusené bravčové mäso. To sa pripraví s cibuľkou, cesnakom, paprikou. Nemôžu tu chýbať ani koreniny od červenej papriky cez čierne korenie, čili a napokon sa pridáva aj bobkový list a tymian. Všetko sa to pekne spoločne pripraví a napokon sa podáva s mamaligou a niekde môžete dostať aj volské oko. Domáce, poctivé jedlo, presne ako má byť. 

Tochitura de Porc je jednoduché, no skvelé jedlo

Salata de Vinete

K našim najobľúbenejším predjedlám v celom Rumunsku patrí Salata de Vinete. Za tajomným názvom (ak neviete rumunsky) sa skrýva baklažán a to je vysvetlenie prečo bol pre nás milovníkov baklažánov, priam dokonalým jedlom. Hoci má toto jedlo v názve „šalát“, skôr si ho predstavte ako dip do ktorého si viete namáčať kúsky chleba alebo si ho len tak dávať ako chuťovku lyžičkou či vidličkou. Jedlo sa celkom podobá na grécky baklažánový šalát Melitzanosalata. Baklažán sa dá pripraviť do rozpálenej trúby a keď je upečený, následne sa olúpe a buď poriadne roztlačí na kašu alebo sa rozmixuje, aby bol jemnejší.

Baklažánový šalát ako perfektná príloha k jedlám
Občas ho môžete stretnúť aj v takejto forme

Salata de Varza

Môže byť niečo zlé na kapustovom šaláte? To isté si povedali Rumuni, a tak si ulietavajú na dokonalom, čerstvom šaláte z nakrájanej kapusty aký poznáme takmer aj u nás doma. Jeho devízou je jednoduchosť a tak v ňom okrem kapusty nájdete olivový olej, soľ, čierne korenie a dokonca sme ho pár krát ochutnali aj vo verzii, kedy sa ešte vo finále zakvapol balzamikovým octom. Obľúbili sme si ho natoľko, že sme si ho často dávali k akémukoľvek jedlu.

Verili by ste, že aj obyčajný kapustový šalát bude dokonalou chuťovkou?

Cașcaval Pane

Milujete vyprážaný syr? Ani v Rumunsku sa svojej obľúbenej pochúťky, nebudete musieť vzdať, pretože tu nájdete jedlo s názvom Cașcaval Pane. Nebudete chutiť presne tak ako doma, ale v tom je to čaro, aby ste skúšali a ochutnávali. Cașcaval Pane je obľúbený tu v Rumunsku, ale aj v Bulharsku a samotný názov prezradí aj to, že dušou jedla je práve syr kaškaval. Nie je tu braný ako hlavné jedlo, a tak si ho mnohí vychutnajú ako predjedlo.

Vyprážaný syr na rumunský spôsob

Fasole Batuta Ardeleneasca

K obľúbeným predjedlám v rumunskej Transylvánii patrí aj fazuľová kaša, ktorá patrí k najstarším jedlám v krajine. Jednoduché jedlo si užívajú generácie ľudí a hoci má každá rodina svoj vlastný recept, vždy bude táto „chudobná“ pochúťka hraničiť s dokonalosťou. Fazuľová kaša sa pripravuje pomerne dlho a dostanete ju s chlebíkom či inou prílohou. Ak máte rovnako ako my radi fazuľové jedlá, aspoň raz si ju vychutnajte.

Fazuľová kaša má svoje tradície aj moderný výzor

Ciorba Radauteana

Zaujímavou rumunskou polievkou je aj lokálna kuracia polievka. Pripravuje sa v domácnostiach, je pomerne obľúbená, a tak ju budete môcť ochutnať aj vy. Mnohí Rumuni majú radi držkovú polievku a hovorí sa, že kto ju nemá rád, toho nadchne práve Ciorba Radauteana. Podobajú sa, no tu sú kúsky kuracieho mäsa. K nim sa pridajú kúsky zeleniny akou je zeler, mrkva, cibuľa a petržlen. Jemne kyslý podtón sa napokon docieli octom. Na záver sa ešte do polievky pridáva zmes vaječných žĺtok s kyslou smotanou.

Kuracia polievka bude patriť k najobľúbenejším

Papanași

Aká je najznámejšia sladkosť celého Rumunska? Papanași! Nájdete ho takmer v každom podniku, v každom meste a ak milujete sladké, túto chuťovku si rozhodne vychutnáte. Papanași nájdete ako streetfood v stánkoch, ale perfektne vám ich pripravia aj v reštaurácii, kde sa pohrajú s jeho výzorom. Ako si Papanași predstaviť? Vezme sa jedna väčšia šiška (v jej ceste je tradične aj tvaroh), ktorá sa položí ako základ a na ňu sa dá džem (najčastejšie čučoriedkový) a smotana. Všetko sa to akosi prepojí, premieša a na vrch šišky sa dá ešte jedna, menšia, ktorá pripomína hlavu. Takto má Papanași dve poschodia, vyzerá skvelo a chutí ešte lepšie!

Papanași sú najlepším dezertom celého Rumunska
Papanași budú kalorická bomba, ale stoja za to!

Covrigi cu Višne

K našim najobľúbenejším pouličným chuťovkám patria Covrigi. Predstavte si okrúhle pečivo (podobné tureckému simitu) naplnené višňovým džemom. Ak ho milujete, potom sa budete snažiť nájsť višňové Covrigi každý deň. Rumuni milujú svoje pekárničky, a tak máte šťastie a nájdete ich čerstvé nielen ráno. My sme sa vždy tešili do pekárničky Gigi, kde je skvelý výber pečiva.

Covrigi sú voľbou číslo jedna v rumunských pekárničkách
Višňové covrigi z pekárničky Gigi

Placinta

Medzi najbežnejší rumunský streetfood patrí Plăcintă, okrúhly „koláč“ pripomínajúci palacinku, ktorú môžete mať plnenú slaným tvarohom, zemiakmi alebo ako majú radi domáci, s kapustou. Skúste ju aj vy a objavíte skvelé chute. Placinta je na rýchle zahnanie hladu, keď ešte nie ste veľmi hladní, no radi by ste niečo ochutnali.

Placinta je placka, ktorá môže mať aj nemusí mať náplň a je to typický streetfood
Placinta bude na prvý pohľad pripomínať indickú parathu

Sladké aj slané pečivo

Rumunské pekárničky sú fenoménom a nájdete ich v každom meste. Ráno v nich stretnete zástup ľudí čakajúcich na svoje raňajky, no ani poobede sa to veľmi nezmení. Zájsť si do pekárničky a kúpiť si čerstvé rozvoniavajúce koláče alebo slané pečivo je skvelý začiatok rumunského dňa. Zamilovali sme si pekárničky Gigi, ale skvelé pečivo mali aj v Scufita Rosie. Ochutnávajte čo vám hrdlo ráči. Lístkové cesto plnené slaným syrom, orechové praclíky, rožky plnené orechmi či tvarohom či tvarohové koláče. Všetko, čo sme si dali, nás dokázalo nadchnúť.

Rumuni to v pekárničkách vedia a tvarohový koláč nemá chybu
Pečivo naplnené zmesou syra a zeleniny
Perfektný kúsok rumunského rána
Kto by si nedal takéto čerstvé sladké rožky?

INŠPIRUJTE SA AJ JEDLAMI v OKOLITÝCH KRAJINÁCH

   

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.