Turecká kuchyňa. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Turecko nie je len krásna krajina plná historických či prírodných unikátov, ale Turecko to je aj turecká kuchyňa, ktorú je ľahké si zamilovať. Pre nás patrí turecká kuchyňa medzi najlepšie kuchyne sveta a nedokážeme sa jej prejesť. Ako chutí Turecko? Vyberme sa spolu na gastronomickú jazdu, kde si určite vyberiete svojho favorita. Neveríte? Ochutnajte ho!

Turecká Kuchyňa

Turecká kuchyňa je dnes fenoménom a nielen, že patrí k najchutnejším kuchyniam sveta, jej rozmanitosť je dedičstvom tureckej či osmanskej histórie. Dnešné turecké predstavy v kuchyni sú pozostatkom Osmanskej ríše, ale tá sa skladala z mnohých kútov sveta a tak tureckú kuchyňu ovplyvnili chute a predstavy Blízkeho Východu, Kaukazu, Perzie, Strednej Ázie, ale aj Balkánu či severnej AfrikyGrécka. Všetky tieto národy, etniká, všetci spoločne vytvárali obrovskú ríšu alebo ju svojou kultúrou ovplyvňovali a to všetko sa podpísalo pod gastronomické dedičstvo. Dnes je pomerne ťažké presne charakterizovať tureckú kuchyňu a vybrať zopár jedál, ktoré ju vystihujú. Nielen v minulosti, ale aj dnes je Turecko obrovskou krajinou a kuchyňa vyzerá úplne inak v Istanbule, v mestách na brehu Čierneho mora, na Stredomorskom pobreží, v Anatólii či na východe krajiny v oblastiach, ktoré sa dotýkajú Iránu či Iraku. Rozmanitosť je presne to, čo si na tureckej gastronómii zamilujete a čím viac cestujete po Turecku, tým viac chutí sa do vás dostáva.

Aké je prvé jedlo, ktoré si predstavíte pod Tureckom? Však to bude kebab? Nie je to zlá predstava, ale vedeli ste, že kebabov je v tejto krajine množstvo druhov? Okrem nich si zamilujete baklažány a jedlá, kde zohrávajú dôležitú úlohu, ale aj ďalšie zeleninové jedlá, rybie chuťovky či zaujímavý streetfood. Poznáte Balik Ekmek, Lahmacun alebo Mercimek? Koľko krát navštívite Turecko, toľko krát objavíte niečo nové pod zub, čo ste predtým nepoznali alebo nenašli. Dovoľte nám, pomôcť vám týmto článkom, aby ste z poznávania Turecka mali o niekoľko gastronomických zážitkov viac.

PREČÍTAJTE SI: Ako chutia turecké raňajky?

Predjedlá (Meze)

Meze (Predjedlá) patria k dôležitej súčasti tureckej kuchyne Na stole ich nájdete hneď niekoľko a sú tak sýte, že na hlavný chod už nezostane skoro miesto. Najčastejšie si môžete dopriať jedlá z čerstvej zeleniny, šaláty, pokrmy z bulguru, olivy, fazuľu, syry, plnené hroznové listy, ale aj rôzne pečivo. K nim ešte neoddeliteľne patria dipy z jogurtu alebo cícerový hummus.

Acili ezme

Najpikantnejšie turecké papričky pochádzajú z regiónu okolo Gaziantepu a výborne sa hodia do jedla Acili ezme, ktoré tu má tiež svoje korene. Pripravuje sa z najemno nakrájanej zeleniny (rajčiny, paprika, cibuľa..) a byliniek (petržlen, mäta..), ktoré sú výborne dochutené šťavou z granátového jablka, olivovým olejom a koreniami. Po zmiešaní vznikne jemná pasta, ktorá sa zvyčajne konzumuje ako predjedlo s chlebom a jej pikantná chuť zaručene pripraví tráviacu sústavu na ďalšie turecké dobroty.

turecke jedlo, cili

Dolma / Yaprak Sarma

Slovo “dolma” označuje všetko čo je plnené. V tureckej kuchyni do tejto kategórie spadajú dva typy jedál – plnené mäsom a plnené ryžovou zmesou. Dolma plnená mäsom sa považuje za hlavné jedlo a podáva sa často s jogurtom. Naopak dolma plnená ryžovou zmesou je často vegetariánska a podáva sa ako predjedlo. Tradičným príkladom sú hroznové listy plnené ryžou – Yaprak Sarma, na ktoré cestou po Turecku určite natrafíte.

turecka kuchyna, yaprak

Börek

Ten kto vie pripraviť dobrý Börek považuje sa právom za výborného kuchára. Tajomstvo spočíva v ručnej príprave cesta, ktoré sa  podobá na lístkové a je dôležité rozvaľkať ho na tenučké pláty. Samozrejme v dnešnej dobe sa dá už všetko zľahčiť a pláty sa dajú kúpiť v obchode, to vás však diskvalifikuje zo súťaže o najlepšieho kuchára. Pláty cesta sa navrstvia do misky a následne sa naplnia mäsom, špenátom alebo syrom. Nezostaňte len pri jednom druhu a vychutnajte si rad za radom všetky. Börek je skvelé raňajkové jedlo, kedysi si k nemu vezmete len pohár čierneho čaju a vychutnávate si začiatok dňa.

Tost

Keď vás počas potuliek po Istanbule prepadne hlad, záchrana je vždy nablízku. Stačí si to namieriť do jedného z malých stánkov a požiadať o Tost. Jedná sa o tradičný turecký chlieb (Ekmek), zapečený na grile so syrom (Kaşarlı Tost), tureckou klobásou (Sucuklu Tost) alebo syrom a klobásou (Karışık tost). Naším obľúbeným miestom je stánok neďaleko železničnej stanice Sirkeci, v ktorom ho kupujeme od roku 2006 od toho istého “smutného” predavača Osmana. Tureckou špecialitou je toast z mesta Ayvalık (Ayvalık Tost), v ktorom nájdete okrem tradičného syra a salámy aj nakladanú zeleninu či majonézu.

turecka kuchyna, tost

Kuru Fasuliye

Toto nenápadné jedlo z fazule sa často považuje za jedno z tureckých národných jedál. Môže sa podávať bez mäsa, ale aj s mäsom a recept z čiastočne mení podľa regiónu, v ktorom sa pripravuje. Základom receptu je namočiť si fazuľu cez noc a uvariť ju do mäkka. Na panvici sa opraží cibuľka, k nej sa pridajú rajčiny alebo rajčinový pretlak a táto zmes sa povarí spolu s fazuľami. Nakoniec stačí dochutiť soľou a červenou paprikou. Kuru Fasuliye sa podávajú s ryžou.

fazula, turecko

Pastirma

Jedlo zvané Pastirma má za sebou bohatú históriu. Spomínal ho totiž už veľký cestovateľ Evliya Çelebi vo svojej životopisnej knihe zo 17.storočia, kde ospevuje kvalitu Pastirmy z tureckého mesta Kayseri. Dokonca je toto mesto do dnešných dní najväčším producentom tejto delikatesy a vyváža ho do celej krajiny. Jedná sa o kvalitné hovädzie mäso, ktoré si prechádza niekoľko týždňovým procesom sušenia, aby nakoniec skončilo nakrájané na tenučké plátky.

turecka kuchyna, pastirma

turecka kuchyna, pastirma

Çoban salatasi

Výhodou prípravy šalátov v Turecku je chutná zelenina, ktorá už sama o sebe poteší vaše chuťové poháriky. Toto sa dá samozrejme posunúť na vyšší level, keď sa zmieša viac druhov zeleniny a dochutí sa jednoduchou zálievkou. V najznámejšom tureckom šaláte Çoban Salatasi, ktorý v preklade znamená “Pastiersky šalát”, nájdete rajčiny, uhorky, papriku, cibuľu, petržlenovú vňať, olivový olej, citrón a soľ.

Polievky

Turci milujú polievky. V lete sa radi schladia studenou polievkou z jogurtu, cez chladné zimy však uprednostňujú teplé polievky, ktoré ich zahrejú a zasýtia. K najobľúbenejším patria strukovinové polievky, napríklad zo šošovice. Polievky sa zajedajú chlebom (ekmek) a v niektorých častiach Turecka k nej dostanete naservírovanú aj šťavnatú cibuľu, ktorá sa k nim neuveriteľne hodia.

Mercimek Çorbasi

Túto polievku nájdete snáď v každej tureckej lokante. Hoci pochádza z Južnej Anatólie, patrí k najobľúbenejším polievkam v celom Turecku. Pripravuje sa z červenej šošovice, mrkvy, zemiakov a známych tureckých korenín ako napríklad sušená mäta a červená paprika. Je veľmi populárna cez Ramadán, keď je jedným z prvých jedál, ktorými sa dá zasýtiť po ukončení celodenného postenia. Výborne chutí pokvapkaná citrónovou šťavou.

turecka kuchyna, mercimek

Ezogelin Çorbasi

Máme veľmi radi jedlá s príbehom a k nim patrí aj tradičná turecká polievka Ezogelin. V Turecku sa rozšíril príbeh o Ezo, ktorá žila v dedine neďaleko od Gaziantepu a bolo známa svojou krásou. Jej prvé manželstvo však nebolo šťastné, keďže jej manžel sa zaľúbil do inej a skončilo to rozvodom. Jej druhý manžel ju zaviedol do Sýrie, kde sa jej cnelo za Tureckom a preto vymyslela recept na šošovicovú polievku, ktorá bola následne pomenovaná po nej. Jej život neskončil šťastne, keďže okolo roku 1950 zomrela na tuberkulózu. Táto polievka sa často podáva na svadbách a tým si nevesty spomínajú na príbeh Ezo.

Hlavné jedlá

Základy tureckej kuchyne sú postavené na obilninách (ryža a pšenica) a zelenine. Aj keď mnohé jedlá obsahujú mäso, často sa ním “šetrí” a najväčšiu časť tvorí zelenina, jogurt alebo už spomínané obilniny. Zaujímavosťou je aj to, že koreniny sa používajú iba vo veľmi malej miere a dochucovanie má svoje presné pravidlá. Napríklad s baklažánom sa používa predovšetkým petržlenová vňať, s cukinami mäta alebo kôpor. Napriek svojej jednoduchosti alebo možno práve kvôli nej, radíme tureckú kuchyňu k najlepším na svete.

Manti

Manti sú malé ravioli plnené mäsovou zmesou. Servírujú sa poliate bohatou vrstvou bieleho jogurtu s cesnakom, rozpusteným maslom a červenou paprikou. Toto jedlo je obľúbeným hlavne počas nedeľného obeda, po ktorom často nasleduje krátky spánok. Aj keď možno nespĺňajú tradičnú predstavu tureckej kuchyne majú tu svoje nezameniteľné miesto a ak si budete chcieť oddýchnuť od grilovaných kebabov, tak Manti si na vás počkajú.

turecka kuchyna, manti

Gözleme

Gözleme predstavujú v skratke „turecké palacinky“, ale keďže skratky nie sú vždy to, čo človek potrebuje, pozrieme sa na bližšie. Toto zaujímavé jedlo má v krajine už celkom slušné korene, pretože ho tu poznajú už niekoľko storočí. Dodnes nie je úplne presne jasné, ako jeho meno vzniklo. Jedna z verzií hovorí, že je to zo slovíčka „közleme“, teda „grilovanie na uhlíkoch“ a iná, romantickejšia hovorí o tom, že „Göz“ je v turečtine „oko“ a pri grilovaní vznikajú na tenkom ceste čierne škvrny pripomínajúce oči. Za ich domovom by sme zrejme museli ísť do centrálnej Anatólie (hoci dnes sú už po celom Turecku), kde ich nájdete naozaj všade. Je to jednoduché jedlo, ktoré sa rýchlo pripraví a preto je obľúbené v malých podnikoch či čajovniach ako jedlo, ktoré si zahryznete k čaju. Na prípravu sa vezme tenučké cesto a to sa naplní buď mletým mäsom, alebo syrom, zeleninou, bylinkami či vajcami. Jednoducho tým, čo je po ruke. Všetko sa zabalí a položí sa na rozpálenú panvicu alebo železný tanier a nechá sa zapiecť.

gozleme

Lahmacun

Lahmacun si so sebou nesie prezývku “turecká pizza” a keď sa na neho po prvý krát pozriete, ani vy sa neubránite tej podobe. Samozrejme s pizzou má podobný len tvar, všetko ostatné má už príjemné, turecké chute. Lahmacun predstavuje tenké chrumkavé cesto, na ktorom nájdete zmes mletého mäsa, najčastejšie jahňacieho alebo hovädzieho, korenín a zeleniny. Táto dobrota sa následne upečie v peci a môže sa podávať. Servíruje sa s petržlenovou vňaťou, rajčinami, cibuľou a  pokvapká citrónovou šťavou. Jednoducho ho nakrájajte na pásiky, pokvapkajte citrónom, uložte zeleninu a všetko zviňte do malej rolky.

Pide

Hoci má Lahmacun prezývku „turecká pizza“, to isté by sme mohli povedať aj o jedle zvanom Pide. Úprimne? Pide sa na predstavu pizze podobá o čosi viac, hoci mu chýba kruhový tvar. Pide je v Turecku dokonalá pochúťka a nájdete ho takmer vo všetkých regiónoch, pretože je to veľmi jednoduché jedlo, rýchlo sa pripraví a chutí skoro všetkým. Najobľúbenejšími verziami Pide sú tzv. İçli Pide, teda plnené Pide, pričom sa niekedy zdá, že sa fantázii medze nekladú. Vezmete cesto a naukladáte na neho suroviny. Vynikajúcimi verziami Pide sú Kaşarlı Pide (syrové), Kıymalı Pide (s mletým hovädzím mäsom), Ispanakli Pide (špenátové), Sucuk Pide (s tureckou klobáskou) alebo Karişik Pide so zmesou syru, mäsa či zeleniny. Tradícia hovorí, že Pide pochádza z regiónu Čierneho mora a ak niekde uvidíte, Karadeniz Pide, tak by to mal byť podnik, ktorý sa k tomuto odkazu hlási.

turecka kuchyna, pide

Köfte

Köfte alebo teda kúsky grilovaného mletého mäsa sú mimoriadne jednoduchým jedlom a preto niet divu, že dobyli ulice tureckých miest. Nájdete ich všade od Edirne po Hakkari a ak máte radi chuť mletého, grilovaného mäsa, tak ste našli svoje obľúbené jedlo. Môžete ich ochutnávať v podnikoch na tanieri s prílohou alebo ako streetfood, kedy vám niekoľko kúskov vložia do ekmeku, pridajú zeleninu a môžete si ich vychutnávať na ulici. Köfte sa pripravujú na grile odkiaľ stúpa aróma grilovaného mäsa a tak aj podľa vône rýchlo zistíte, kde sa pripravujú. Najčastejšie sú z hovädzieho alebo jahňacieho mäsa.

Kumpir

Kumpir patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia v tureckej kuchyni. Na prvý pohľad môže vyzerať zvláštne až bizarne, ale pustite sa do toho a uvidíte v čom spočíva jeho genialita. Kumpir sa veľmi často spája s Istanbulom, ale nájdete ho aj v mnohých iných, tureckých mestách. Ide o gigantický pečený zemiak, ktorý predavač zručne pred vašimi očami otvorí, jeho vnútro premieša s maslom a syrom a následne ho naplní plnkami podľa vášho výberu. Stačí len ukázať na kukuricu, hrášok, olivy, bulgur, jogurt, salámu, cviklu alebo čokoľvek iné a o pár okamihov môžete ochutnávať niečo, čo si rýchlo obľúbite. Istanbul čania tvrdia, že najlepší kumpir pripravujú v štvrti Ortaköy.

Kokoreç

Kokoreç nemusí byť pre mnohých tým najobľúbenejším jedlom, ale kto má rád vnútornosti, ten v ňom spozná lahôdku. Nie je tak bežný ako iné druhy tureckých jedál, ale veľmi ľahko si ho všimnete. Stačí hľadať v pouličných stánkoch gril na ktorom je Kokoreç napichnutý. Na prvý pohľad možno niekomu pripomenie sladký trdelník. Nedajte sa pomýliť, pretože kokoreç je akoby jeho opakom. Vyrábajú ho z jahňacích alebo kozích vnútorností medzi ktorými nechýba srdce, pľúca či obličky. To všetko sa naseká, premieša s citrónom, koreninami a napokon sa naplní do ekmeku, podobne ako pri köfte či balik ekmeku. Nepatrí k našim obľúbencom, ale ak máte radi vnútornosti, určite skúste.

Döner Kebab

Aké jedlo vás ako prvé napadne, ak sa vás niekto opýta na turecké jedlo? Mnohí by odpovedali kebab a svojim spôsobom by mali pravdu. Kebab je skutočne fenomén tureckej kuchyne a hoci by sme tu našli desiatky rôznych druhov, tak medzi tie najobľúbenejšie pouličné verzie patrí obľúbený döner kebab, teda druh kebabu, ktorý je napichnutý na ihle a dlhým nožom (alebo moderným orezávačom) sa odrezávajú tenučké kúsky hovädzieho, jahňacieho či kuracieho mäsa. Podľa kroník vieme, že takýto druh kebabu poznali v Anatólii už v 19.storočí a s každým ďalším rokom naberá na popularite nielen v Turecku. Narezané mäso sa uloží do ekmeku, pita chlebu či iného pečiva, prihodí sa zelenina, čili, dresing a rýchlovka z tureckej ulice je na svete.

Iskender Kebap

Poznáte Iskender Kebap? Podľa nás patrí medzi najlepšie druhy kebabov v Turecku. Keď si ho objednáte, pripravia vám ho v zapekacej miske a dostanete ho absolútne čerstvý a horúci. Jahňacie mäso (často ho nájdete aj s hovädzím) v lahodnej rajčinovej omáčke a namočenými kúskami ekmeku sa dopĺňa skvelým tureckým jogurtom a čili papričkou. Symfónia chutí, ktorú rozhodne odporúčame! Kebab vytvoril v roku 1867 Mehmetoğlu İskender Efendi v tureckom meste Bursa, odkiaľ sa rozšírilo do celého Turecka. Aj preto ho niekedy môžete nájsť pod názvom Bursa Kebap, ale Iskender je predsa len najbežnejšie pomenovanie.

Ak ho chcete ochutnať na mieste vzniku, vyberte sa sem: KÖŞE MAVİ DÜKKAN v Burse

turecka kuchyna, iskender kebab

iskender kebab

Adana Kebap

Adana Kebap je krásnym dôkazom toho, že Turecko je krajinou kebabov a nájdete ich tu hneď niekoľko druhov. Adana ležiaca na juhu Turecka dala krajine podlhovastý kebab z mletého mäsa, ktorý sa tradične pripravuje z jahňaciny. Mleté mäso sa premieša so soľou, červenou paprikou a pre chuť do neho môžu pridať aj čili. Nič viac, nič menej, pretože potom by kebab stratil označenie „Adana“. Následne sa zmes napichne na ihlu a nechá sa grilovať na drevenom uhlí. Získa tak perfektnú chuť grilovaného mäsa a servíruje sa často s chlebovými plackami (lavaš), cibuľkou so sumakom, čili papričkami, no hodí sa k nemu aj bulgur.

turecka kuchyna, kebab, adana

Urfa Kebap

Rozdiel medzi Adana Kebapom a Urfa Kebapom je niekedy tak minimálny, že by ste ich mohli považovať za jedno a to isté jedlo. Rozdiel si samozrejme všimnete už v názve, pretože tento druh kebabu pochádza z juhotureckého mesta Şanlıurfa. Najväčším rozdielom je však to, že v Urfa kebape nenájdete žiadne čili a teda aj jeho zafarbenie nemá červenkastý nádych ako v prípade Adany. Niektoré recepty obsahujú aj nadrobno nasekanú petržlenovú vňať, ktorý sa primieša do mletého mäsa. Ak teda nechcete pikantné jedlo, Urfa kebap je skvelým príkladom.

Urfa Kebap

Tokat Kebab

Kebab, ktorý má svoj pôvod v tureckom meste Tokat nie je tak známy ako Adana alebo Urfa, ale vybrali sme sa za ním, aby sme ho ochutnali, pretože nás mimoriadne zaujal. Jeho hlavnou ingredienciou sú okrem jahňacieho mäsa aj baklažány a tie môžeme v akejkoľvek forme. Na ihlu sa napichne jahňacina, kúsky baklažánov, zemiaky, ale pokojne aj paprika či rajčiny a keď ste hotoví, položíte to na gril, aby sa vám kebab ugriloval. Jedna z verzií je aj taká, kedy sa ingrediencie naukladajú na tanier a nechá sa to všetko piecť bez napichovania. Tento druh kebabu nenájdete všade, ale ak sa vám pritrafí do cesty, určite po ňom siahnite.

Testi Kebap

Zaujímavým príkladom kebabu je tzv. Testi Kebab, ktorý nájdete aj pod označením „Pottery Kebab alebo Clay Kebab“, pretože sa pripravuje v hlinených nádobách. Tradične tento kebab pochádza z centrálnej Anatólie z obľúbeného regiónu Kapadokie. Aj my sme ten náš ochutnali priamo v podniku v Göreme. Príprava Testi Kebabu je veľmi jednoduchá, pretože do hlinenej nádoby vložíte všetko potrebné a napokon ju položíte na gril. V tomto jedle nájdete kúsky mäsa (tradične jahňacieho, ale nemusí to byť dnes pravidlom), cibuľku, rajčiny, cesnak, papriku, maslo a čierne korenie. Kedysi sa kebab vyjedal priamo z hlinených nádob, čo bolo nepraktické a tak dnes dostanete Testi kebab v tenkej nádobe, ktorú rozbijú a ľahko sa dostanete k obsahu. V podnikoch si ho všimnete ľahko, pretože ho pripravujú často na grile. Testi kebab je náročný na čas, aby sa všetko správne podusilo a premiešalo. Niekedy to trvá aj hodiny a tak reštaurácie začínajú s prípravou už ráno.

tasti kebab

Sac Tava

Menej známe jedlo Sac Tava je príkladom východotureckej kuchyne (aj my sme ju ochutnávali v Diyarbakire a v Karse), ale samozrejme ho nájdete aj na západe. Ak by sme mali Sac Tavu k niečomu prirovnať bol by to guláš, pretože sa na neho podobá aj výzorom a trochu aj chuťou. Základom pri výrobe jedla je „Sac“, teda veľká kovová panvica na ktorej sa Sac Tava pripravuje. Jedlo je zmesou nakrájaného jahňacieho mäsa (môže byť aj kuracie či hovädzie), ku ktorému sa pridajú kúsky zeleniny od papriky, čili papričiek cez rajčiny a všetko sa to spoločne vloží do panvice. Tam sa chute premiešajú a vznikne jedno skvelé a chutné jedlo. Tradične sa dokonca kedysi Sac Tava pripravovala na svadbu, kedy z nej jedli všetci muži, čo symbolizovalo rodinné spojenie.

Grilované ryby a morské plody

Ak sa pozrieme na mapu Turecka, niet divu, že v tureckej kuchyni nebudú chýbať ryby na stovky spôsobov či obľúbené morské plody. Turecko obmýva Čierne, Marmarské, Egejské aj Stredozemné more a tak sa ryby dostali na základný jedálniček. Hovorí sa, že najlepšia sezóna na vychutnávanie si rýb je zimné obdobie, pretože práve vtedy migrujú ryby z Čierneho mora do teplejších oblastí. Počas zimných mesiacov si tak Turci nedostatok zeleniny vedeli vynahradiť práve rybami. Medzi tie najobľúbenejšie ryby v tureckej kuchyni patria ančovičky (Hamsi) z Čierneho mora, ktoré patria k obľúbenej delikatese a nájdete ich len tak grilované alebo zapečené v ceste či dokonca v podobe Hamsi pilafu. Ľudia z regiónu dokonca tvrdia, že existuje 41 spôsobom ako Hamsi pripraviť! Tými ďalšími, ktoré najčastejšie stretnete sú Levrek (Okúň) alebo Çupra (Pražma). Stačí ich vziať, ugrilovať, pokvapkať citrónom, pridať kúsok zeleniny a delikatesa je na svete. Morským plodom sa tu fantázia nekladie a nájdete tu snáď všetky od obľúbených mušlí (Midiye) cez grilované kalamáre až po krevety, chobotnice či iné.

turecka kuchyna, ryby, jedlo

turecka kuchyna, ryby, jedlo

Balik Ekmek

Balık Ekmek (Ryba v chlebe) je najikonickejším streetfoodom istanbulských ulíc. Vo svojej podstate ide o veľmi jednoduché jedlo, kedy vezmete ekmek (turecký chlieb), položíte dovnútra kus grilovanej ryby, prihodíte trochu zeleniny, šalátu, pokvapkáte citrónom, dáte štipku soli a je to. Presne v tejto jednoduchosti je Balik ekmek geniálnym jedlom, ktorého vôňu si ešte dlho zapamätáte. Rybou je najčastejšie kúsok grilovanej makrely (niekedy aj s niekoľkými kosťami, tak si treba dávať pozor). Balık ekmek nájdete na viacerých miestach Istanbulu, ale najväčšiu atmosféru má, keď si sadnete na nábrežie Eminönü, objednáte si ho priamo z rozhojdanej lodičky a spoločne s ostatnými si ho vychutnávate pri výhľade na Galatskú vežu či minarety osmanských mešít.

turecka kuchyna, ryby, jedlo

turecka kuchyna, ryby, jedlo

Imam bayildi

Skvelé baklažánové jedlo Imam Bayildi si vás získa hneď ako sa ho nadýchnete. Skrýva v sebe aj príbeh, pretože jeho názov sa by sa dal opisne preložiť ako “Imám odpadol”. Príbehy prečo tomu tak malo byť sa rôznia podľa regiónov, no jeden z nich hovorí, že mu jedlo tak chutilo až z toho omdlel, iné verzia spomína, že odpadol po tom ako sa dozvedel koľko celé jedlo stálo a ďalší príbeh hovorí o imámovi, ktorý si vzal za ženu dcéru obchodníka s olivovým olejom a keď im tento olej došiel, imám to nezvládol. Imam Bayildi je pôvodom z Turecka, no popularitu si získalo aj v Grécku a udomácnilo sa v oboch krajinách.  Jedná sa o chutný baklažán zapečený s rajčinami, cibuľkou a cesnakom. Často sa servíruje studený.

turecke jedlo, imam

Karniyarik

Karniyarik je veľmi podobný ako Imam Bayildi, čo sa týka zloženia, no nie je vhodný pre vegetariánov, keďže sa baklažán plní mletým mäsom. Karniyarik patrí medzi najobľúbenejšie jedlá tureckej kuchyne a pokojne ho ochutnávajte aj na viacerých miestach. Vždy si všimnete či ucítite maličký detail a ochutnávanie vás tak určite bude baviť. Baklažán prišiel do Turecka z oblasti Pakistanu či Indie cez Blízky Východ a keď sa tu zakorenil, tak z neho dokázali ľudia dostať maximum. Na rozdiel od Imam Bayildi sa servíruje horúci a perfektne sa dopĺňa najmä s ryžou.

turecka kuchyna, baklazan, jedlo

turecka kuchyna, baklazan, jedlo

Chýbali vám v našom článku sladkosti či turecké dezerty? To len preto, že sme o nich napísali samostatný článok a pohľad na sladké Turecko nájdete tu:

PREČÍTAJTE SI: Turecké sladkosti. Ako chutí baklava, kunefe alebo lokum?

 

ZAUJÍMA VÁS CHUŤ TURECKA? INŠPIRUJTE SA U NÁS!  

istanbul      ranajky

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



4 thoughts on “Turecká kuchyňa. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)”

  • Drobna poznamka: pravy turecky kokorec je z bycich varlat, iskender kebab sa polieva popustenym maslom a top naj mega super turecka polievka je kelepaca, z jahnacich hlav a vnutornosti.

  • A este jedna: prazma je çipura alebo çipora, chyba vam tam kultovy senvic kumru a pagac zidovskeho povodu boyoz 🙂
    Ale inak fajn

    • Prazma sa ale vola aj çupra, ma viacero mien, preto pouzivame çupra, lebo je to pre nas najfrekventovanejsi nazov, ktory pozname nielen z trhovisk, ale aj z menu. Kumru nemame zial fotku a z netu nieco brat nechceme, preto chyba v nasom prehlade jedal 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.