Turkmenistan. Čo ochutnať? (FOOD GUIDE)

Turkmenistan je spomedzi všetkých piatich stredoázijských krajín najväčšou neznámou. Komplikovaný vízový režim, bizarné nariadenia aj zvláštne roky vlády prvého prezidenta však zahalila krajinu takým dokonalým a príťažlivým plášťom, že mnohí túžia nazrieť za neho a objaviť túto fantastickú krajinu. Napadla vás niekedy však otázka ako vyzerá tradičná turkménska kuchyňa? A čo ochutnať v Turkmenistane keď sa sem jedného dňa vyberiete? My sme to spravili niekoľko krát a tu je výsledok.

Turkménska kuchyňa je slovné spojenie, ktoré takmer vôbec nerozpúta žiadne vášne. Žiadne predstavy, očakávania, skrátka nič, pretože málokto sa nad jeho kuchyňou zamyslí. Okolité krajiny ako Uzbekistan alebo Irán majú skvelú kuchyňu plnú chuťoviek, no čo kto vie o Turkmenistane? Presne preto sme si povedali, že sa na jeho kuchyňu pozrieme trošku viac a prinesieme zopár jedál, ktoré rozhodne stoja za to ochutnať, ak sa tu už raz ocitnete. Turkmenistan má svoju kuchyňu založenú na tom istom ako ostatné krajiny stredoázijského regiónu. Mäso, ryža, občas zelenina, polievky, ale turkménska kuchyňa je vo svojej podstate veľmi jednoduchá. Bola to chudobná krajina, krajina nomádov a preto sa tu v gastronómii nikto nezamotával do komplikovaných jedál. Nájdete tu však aj klasické stálice ako plov, šašlíky či manty, ale aj niekoľko unikátnych jedál, ktoré by ste v okolí márne hľadali. Ako chutí Turkmenistan?

Turkménsky plov

Turkmenistan je krajinou Strednej Ázie a tak ani tu nebude výnimkou hľadať najtradičnejšie jedlo v mise plovu. Podobne to má Uzbekistan, Kirgizsko aj Tadžikistan a hoci plov nie je najcharakteristickejším jedlom Kazachstanu, aj tam je mimoriadne obľúbený. Turkménsky plov je najobyčajnejší a najchudobnejší spomedzi všetkých predstaviteľov stredoázijskej päťky. Skladá sa iba z ryže, mrkvy (niekedy aj cibule) a kúskov hovädzieho alebo baranieho mäsa. Nie je nijak špeciálne dochutený o špeciálne koreniny a preto môžete mať pocit, že je jemne bez chuti. Za ochutnanie turkménsky plov určite stojí, ale nebude to najobľúbenejšie jedlo, najmä po tom ak ste si zamilovali uzbecký plov. V Turkmenistane ho nájdete aj pod menom Pilaf alebo Ash.

Turkménsky plov

Turkménsky plov

Turkménsky plov

Kakmač

Jedlo s neznámym menom Kakmač skrýva skvelú turkménsku špecialitu. Predstavte si kúsky na tenko nakrájaného baranieho (alebo sem tam aj hovädzieho) mäsa, ktoré sa položí na panvicu a pečie. Trochu môže pripomínať uzbecký Jiz, ale Kakmač je chuťovo zaujímavejší. K mäsu môžete pridať aj kúsky cibuľky alebo rajčiny, no Turkméni nie sú veľkými fanúšikmi zeleniny a jedia len mäso s mäsom. Objednajte si ku Kakmaču chlieb a máte skvelé jedlo.

Kakmac

Kakmac

Šašlíky

Medzi najobľúbenejšie jedlá v Turkmenistane patria aj klasické, stredoázijské šašlíky, ktoré nájdete takmer v každej čajcháne. Niekde v jednoduchších miestach nenájdete nič iné, iba šašlíky. Šašlíky predstavujú kúsky mäsa napichnuté na ihle, ktoré sa pomaly opekajú na drevenom uhlí. Kým v Strednej Ázii nájdete najčastejšie iba baranie či hovädzie (prípadne kuracie šašlíky), tak Turkmenistan sa vyznačuje aj tým, že tu dokonca často nájdete aj bravčový šašlík. Je to rarita, pretože stále ste v islamskej krajine, no Sovieti tu zmenili myslenie a tak tu nájdete bravčový šašlík, ktorý viete sem tam zapiť pivom.

Šašlíky

Šašlíky

Šašlíky

Ljule kebab

Kým klasický šašlík je mäso napichnuté na ihle a grilované na drevenom uhlí, tak Ljule kebab je vo svojej podstate tiež šašlík, ale pripravený len z mletého mäsa. Najčastejšie sa vyberie baranie alebo hovädzie mäso. Turkméni ho dokážu vynikajúco pripraviť, tak aby bol dokonale šťavnatý. Ku kebabu sa skvelo dopĺňa cibuľa, vezmite si aj chlieb, misku čaju a cítite chuť Turkmenistanu.

Ljule

Ljule

Jahňacina alebo baranina

Najobľúbenejším mäsom v Turkmenistane je jahňacina alebo baranina a nájdete ju tu snáď na desiatky spôsobov. Medzi obľúbené patrí napríklad Gainatma, kedy sa baranie kúsky nakrájajú na kúsky aj s kosťami a všetko sa to varí s cibuľou a neskôr sa pridá aj hrach, zemiaky či rajčiny. Iným lokálnym jedlom je Čekdirme, ktoré majú takmer rovnaké suroviny len sa namiesto varenia takto pripravené kúsky barana so zeleninou opekajú. Do tretice je tradičným jedlom aj Govurma, pečené kúsky baraniny so štipkou soli a čierneho korenia.

Jahnacie

Manti

Turkménske manti sú o čosi väčšie ako tradičné uzbecké a na prvý pohľad dokonca môžu niekomu pripomínať kazašské oromo. Manti sú široké „buchty“ z cesta, ktoré sa naplní rôznymi plnkami a potom sa uvaria vo vriacej vode. Najtradičnejšie manti sú naplnené zmesou baranieho mäsa s cibuľkou. Baranie mäso je najobľúbenejšie mäso celej krajiny a jednoducho sa mu to nevyhnete. Zaujímavé manti nájdete dokonca aj s tekvicovou či špenátovou plnkou, čo je v krajine mäsožravcov, takmer malý zázrak. Výborne sa manti dopĺňajú s čerstvým, kvalitným, bielym jogurtom. Môžete tu nájsť aj pelmeni, no tie sú plnkou rovnaké ako manti a ide len o iný výzor.

Manti

Manti

Žarenje manti

Kým vyššie píšeme len o jedle zvanom manti, existuje aj ďalšia verzia tohto jedla a tou sú Žarenje manti. Sú o čosi menšie ako ich známejšia verzia a ich pointou je to, že keď sa plnka (často baranie mäso) zabalí do cesta, to sa nevhodí do vriacej vody, ale vhodí sa do rozpáleného oleja. Na prvý pohľad môžu dokonca pripomínať talianske tortellini. Po vybratí z oleja získajú zlatistú, chrumkavú kôrku a sú vynikajúce. Najlepšie s akými sme sa v Turkmenistane stretli nájdete na miestnom bazáre v meste Turkmenabad. Robia ich pred vami, sú dokonalo čerstvé a zamilujete si ich.

Manti

Somsa

Streetfood v Turkmenistane? Ak si myslíte, že tejto krajiny sa to netýka, tak ste na omyle, pretože aj tu nájdete niekoľko pouličných chuťoviek. Tou najznámejšou je Somsa, najcharakteristickejší streetfood celej Strednej Ázie. Somsu v Turkmenistane nájdete najčastejšie na bazáre alebo v priľahlých uličkách. Somsa je vo svojej podstate slaný koláč naplnený „prekvapivou“ plnkou, ktorá je zmesou baranieho mäsa a cibuľky. Ak sa vám zdá, že táto „svätá dvojka“ sa nachádza všade, tak naozaj nie ste na omyle, je to proste tak. Turkméni pri jedle nemajú veľa fantázie, ale výhodou je, že túto svoju zmes priviedli do dokonalosti. Pohľadajte miesto, kde ich na bazáre robia čerstvé a verte, že nebudete ľutovať. Aj je somsa už stará niekoľko hodín, tak stráca veľmi rýchlo na chuti, preto treba ochutnávať čerstvé. Niektoré somsy nájdete s trojuholníkovým tvarom, iné majú tvar polkruhu.

Somsa

Somsa

Somsa

Somsa

Işlekli

U turkménskeho streetfoodu môžeme ešte chvíľku zostať a medzi typických predstaviteľov patrí aj slaný, mäsový koláč Işlekli. Má tvar obrovskej pizze, a keď ho naporciujú, tak sa stále bude na pizzu podobať. Spodnú časť tvorí tenká vrstva cesta, na ňu sa položí zmes s baranieho (alebo hovädzieho) mäsa s cibuľkou a tá sa zavrie druhou vrstvou cesta. Je to pomerne chutné a obľúbené, rýchle jedlo a podobne ako somsu, aj işlekli nájdete často priamo v bazárových častiach miest. Nájdete ich určite na Ruskom bazári v centre Ašchabadu, kde ich niekoľko žien predáva čerstvé.

Islekli

Islekli

Unaš

Polievka Unaš je najtradičnejšou polievkou Turkmenistanu a mimo krajiny ju takmer vôbec nenájdete. Zaujímavá je aj preto, že sa nepodobá na typické, stredoázijské polievky, ktoré nájdete v ostatných krajinách regiónu. Unaš v sebe ukrýva fazuľu (tým je práve nezvyčajná), kúsky baranieho mäsa, trochu dusenej zeleniny a dokonca aj rezance. Chutí výborne a svoje tu robí aj pikantná čili paprička, ktorá napokon skvelo osvieži chuť. Tradične sa Unaš jedáva z drevenej misy a drevenou lyžicou. Aby mal Unaš svoju tradičnú chuť, treba si do polievky pridať aj čerstvú, hustú smotanu.

Unas

Unas

Dograma

Kým niektorí ukážu na Unaš a hovoria o nej ako o najtradičnejšej polievke, druhí za ňu považujú Dogramu. Je to unikátna polievka pre Turkmenistan a patrí k jedlám, ktoré sa v krajine podávajú najčastejšie počas sviatkov alebo väčších náboženských osláv alebo rituálov. Aj preto je pre mnohých Turkménov veľmi obľúbená a má akýsi punc posvätnosti. Dograma je mimoriadne jednoduché jedlo. Baranie mäso (aj tie najmastnejšie kúsky), cibuľka a chlieb. Najprv sa upečie turkménsky chlieb (čorek) a počas prípravy sa vo veľkej nádobe pripravuje baranie mäso. Do jeho vývaru sa pridá soľ, korenie a kúsky rajčín na zahustenie. Keď sa začne mäso samé oddeľovať od kostí, je hotové a vyberie sa z vývaru, aby vychladlo. Hotový chlieb sa natrhá, nadrobno sa nakrája cibuľka a premieša sa s hotovým mäsom, tak aby chlieb nasal jeho chuť, vôňu aj šťavu. Až potom sa zaleje baraním vývarom, dochutí čiernym korením a turkménska špecialita je na svete.

Dograma

Gatlama

Gatlama sa na prvý pohľad môže javiť ako Işlekli, no pri bližšom pohľade uvidíte, že majú spoločný len tvar, pretože Gatlama nie je ničím plnená. Je to okrúhle cesto, ktoré sa v oleji usmaží na spôsob šišiek a keď je všetko hotové, vezme sa cukor, posype sa jeho vrchná časť a získate sladkú, no kalorickú pochúťku.

Gatlama

Baklažánový šalát

Okrem bežných zeleninových šalátov, ktoré pozostávajú z nakrájanej rajčiny alebo uhorky stojí za zmienku baklažánový šalát. Ak milujete jedlá z baklažánov, tak si môžete byť istí, že toto bude váš najobľúbenejší šalát v krajine. Baklažán sa nakrája na kúsky, nakorení sa, pogriluje a napokon sa podáva na studeno s kúskami rajčiny, papriky alebo cibuľky a nechýbajú tu ani rôzne bylinky.

Baklazan

Turkménsky chlieb Čorek (Çörek)

Podobne ako aj v iných krajinách Strednej Ázie aj Turkmenistan má svoj vlastný, charakteristický chlieb, ktorý si medzi ľuďmi drží svoju posvätnú úctu. Turkménsky chlieb sa volá Čorek a pripomína uzbecký či kirgizský non. Má okrúhly tvar, no nemusí to byť pravidlo, pretože ho nájdete aj jemne predĺžený ako turecké pide. Najlepší ho kúpite na bazároch, kde ho majú vždy čerstvý a hoci je čerstvý, je tvrdší a hutnejší ako v okolitých krajinách. Turkméni majú chlieb ako prílohu takmer ku všetkému. Kým čakajú na jedlo, zahryzujú si chlieb, keď dostanú čaj, dávajú si ho spoločne s ním a potom samozrejme aj k hlavnému jedlu. Pozor, je však pomerne sýty a tak sa ho veľmi ľahko prejete. Okrem tradičného čoreku na bazároch nájdete aj chlieb „tehly“, ten volajú ruský chlieb, je biely, podobný toastovému chlebu, ale jeho chuť nie je najlepšia na svete.

Corek

Corek

Corek

Turkménsky kaviár

Kapitolou samo o sebe je turkménsky kaviár z Kaspického mora. Je všeobecne známe, že krajiny na brehu Kaspiku majú najlepší kaviár na svete a preto ani Turkmenistan nie je výnimkou. Ak ho máte radi, prídete si tu na svoje a ak ste len zvedaví a chcete ho ochutnať, jeho ceny vám nezruinujú rozpočet a tak môžete mať aj takýto zážitok. Najviac kaviáru dostanete kúpiť na Ruskom bazáre v Ašchabade, kde uprostred bazáru stojí päť alebo šesť stánkov, kde okrem údených rýb predávajú aj kaviár. Majú ho balený v darčekových krabičkách alebo ho predávajú aj priamo na váhu z väčších nádob. Ochotne vám dajú ochutnať, aby ste vedeli čo kupujete. Ten najkvalitnejší je z jesetera, no nájdete tu aj iné a tak je voľba vo vašich rukách. Za 100 gramov kvalitného kaviáru zaplatíte cca 170-200 manátov,  teda 50 – 60 €, ak meníte oficiálnym kurzom alebo cca 7-10 € ak na čiernom trhu!

Kaviar

Kaviar

Sušený melón

Počuli ste už o sušenom melóne? Ak nie, tak ste zrejme nikdy neboli v Strednej Ázii. Nájdete ho aj v Kirgizsku či Uzbekistane, ale najkvalitnejší a najznámejší pochádza práve odtiaľto. Turkmenistan si jeho tajomstvo uchováva stáročia, pretože napríklad kalif Harún-ar Rašíd si ho v 9.storočí dokonca nechával posielať až do Bagdadu. Nájdete ho na trhoviskách a budete očarení jeho skvelou chuťou. Je to výborný a exotický darček aj domov.

Melon

Streetfood alebo Bazarfood

Používať slovíčko streetfood v Turkmenistane znie možno bizarne, ale okrem spomenutých chuťoviek akými je somsa alebo işlekli tu nájdete aj menej známe a menej frekventované jedlá. Možno by bolo na mieste radšej používať tvar „bazarfood“, pretože turkménsky streetfood ani nenájdete klasicky na ulici, ale skôr v bazárových štvrtiach, kde si môžete byť istí, že nikdy nebudete hladní. Vynikajúce drobnosti nájdete na bazáre v Turkmenabada, Mary a samozrejme najväčší výber je v Ašchabade. Ide často o rôzne formy slaných koláčov s plnkou či bez. Niektoré pripomínajú pizzu svojim okrúhlym tvarom, inde zase nájdete čeburek, ktorý vyzerá ako polovica pizze, ale aj klasické slané koláče s mletým mäsom či iné. Takmer 90 % z nich bude mať plnku z mletého mäsa a cibuľky, no keď sa posnažíte, objavíte sem tam aj tekvicovú, špenátovú alebo syrovú plnku.

Streetfood

Streetfood

Streetfood

Streetfood

Streetfood

Čaj

Turkménskym národným nápojom je čaj a stretnete sa s ním takmer každý jeden deň. Nie že by neboli na výber iné nápoje, práve naopak, no čaj si už roky drží vedúcu pozíciu a je aj spoločenským nápojom, pretože pri miskách čaju sa stretávajú často muži v čajovniach, ktoré sa tu volajú čajchány. Najčastejšie sa tu pjie zelený, lístkový čaj a keď si objednáte v čajovni čaj, tak vám donesú celú kanvicu, nie len jednu misku.

Turkménsky alkohol

Turkmenistan je islamskou krajinou, ale roky sovietskeho režimu sa podpísali aj pod to, že tu dostanete nielen bravčový šašlík, ale aj pod to, že tu nájdete rôzne druhy lokálneho alkoholu. Turkméni vyrábajú vlastné vína, nepatria medzi najlepšie na svete, no ak radi ochutnávate, tak kde inde sa k turkménskemu vínu dostanete? Turkméni majú najradšej sladké vína. Turkméni robia aj svoj vlastný koňak a skúste ochutnať značku Garaşsyzlyk (my sme ho mali dokonca aj na našej vlastnej svadbe). Najobľúbenejším nápojom je však pivo a nájdete ho často aj čapované. Ak si chcete vychutnať príjemné miesto s čapovaným pivom, choďte k Cirkusu a za ním v parku sú dve či tri malé, lokálne podniky kam chodia na pivo domáci.


Nielen Turkmenistan výborne chutí, pozrite sa aj na uzbecké či kirgizské chute v regióne!

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.