Balaton. Víno, hrady a pláže

Maďarský Balaton je fenomén. Kedysi ho poznal takmer každý a kto sa chcel okúpať v exotike, ten skončil na Jadrane alebo práve tu v „maďarskom mori“. Dnes je Balaton o voľbe a ak sa rozhodnete k nemu zájsť, budete milo prekvapení. Balaton nemusí byť len o kúpaní sa v jazere, ale aj o spoznávaní histórie, ochutnávaní skvelých balatonských vín či príjemnom potulovaní sa. Nečakajte od neho nič, vyberte sa sem a budete prekvapení!

Balaton patrí k najzaujímavejším miestam západného Maďarska a hoci vie tento región ponúknuť aj viacero termálnych kúpeľov, práve brehy obrovského jazera sú lákadlom, ktoré pôsobí ako dokonalý magnet. Vyberme sa spoločne na jeho severný breh, kde nájdete ruinu krásneho hradu Szigliget, môžete si posedieť pri pohárikoch balatonských vín priamo vo viniciach, ochutnávať zaujímavé jedlá, nadýchnuť sa levandule alebo sa okúpať vo vlnách jazera.

Najväčšie stredoeurópske jazero

Z termálneho Hévízu je to k brehu Balatonu len kúsok. Už len stačí prejsť okolo mestečka Keszthely, ktoré leží v jeho najjužnejších častiach a oči sa začnú kĺzať po jazere. Ak máte čas, pokojne do Keszthely skočte, pretože tu nájdete zaujímavý barokový palác aristokratickej rodiny Festetics. Pochádza z 18.storočia a patrí k najkrajším svojho druhu v celom Maďarsku. Konečne sme v balatonskom regióne a ak sa chcete dostať po zemi na opačnú stranu jazera do mestečka Balatonkarattya, musíte zdolať niečo máličko cez 100 kilometrov! Balatonské jazero je najväčším stredoeurópskym jazerom a so svojou rozlohou okolo 600 kilometrov štvorcových si rozhodne zaslúži prezývku „maďarské more“. Jazero už poznali aj Rimania, ktorí si v týchto končinách užívali termálne pramene a bohatstvo vtedajšej Panónie. Dnes má Balaton po dĺžke úctyhodných 78 kilometrov a v najhrubšom bode sú od seba brehy vzdialené až 14 kilometrov. Vďaka klíme, ktorá tu panuje a úrodnej pôde je balatonská oblasť skvelým miestom na pestovanie hrozna a tak patrí spoločne s Tokajom k najdôležitejším vinárskym oblastiam. Jazero ponúka aj množstvo ďalších možností vyžitia a obľúbené sú najmä cyklotrasy rozlezené po oboch brehoch jazera.

balaton, jazero, krajina
Balaton je už na dosah ruky

Szigliget alebo krásna ruina hradu

Szigliget, ruina stredovekého hradu sa dvíha na pahorku nad jazerom. Dominuje tak balatonskému priestoru a okrem závanu histórie sľubuje aj nádherné výhľady na okolie. Balaton bol v minulosti posiaty zaujímavými miestami, no mnohé z nich sa stratili. Veď koniec koncov, len pár kilometrov odtiaľto v mestečku Zalavár mal stáť Blatnohrad, sídelné mesto kniežaťa Pribinu. Szigliget vyzerá krásne. Pred tým, než som sa tu ocitol som netušil, že aj takéto miesta môže v sebe ukrývať Balaton a tak sa moje nadšenie stupňuje. Stačí pár minút po cestičke stúpajúcej na pahorok a odrazu stojím na prvom nádvorí. Pevnosť postavili v priebehu 13.storočia, kedy sa Európa triasla pod kopytami mongolských nájazdov. Dnes sa jej kamenné telo rozliezlo celým pahorkom Várhegy, no to je výsledkom aj ďalších storočí, kedy sa pevnosť rozrastala a zväčšovala. Kamenné schody má donesú takmer na vrchol pevnosti. Môžete nahliadnuť do niekoľkých izieb, kde sú figuríny a dajú ako takú predstavu o živote hradu, ale neviem sa dočkať najvyššej veže a výhľadov. Neveril by som, že krajina v okolí Balatonu môže byť tak krásna. Kým som tu nebol, čakal by som nič nehovoriacu rovinu a teraz mám pred očami krajinu posiatu poľnohospodárskymi políčkami, vinicami, príjemne zvlnenú, rozlievajúcu sa až k brehom Balatonu. Krajine dominuje vrch Badacsony pripomínajúci stolovú horu. Nádherné a pokojné miesto. To, že je hrad v ruinách nemajú na svedomí Osmani, ktorí ho chceli dobyť v 16.storočí, ale neprežil Habsburgovcov. Tí ho zničili, aby ho nechytili do rúk vojaci Františka Rákociho. Pod hradom si v kaviarničke Varkavezo Szigligeti doprajte kávu, skvelú limonádu alebo domáci koláčik a pokračujeme ďalej.

szigliget, balaton, hrad
Kamenná pevnosť Szigliget na kopci patrí k najkrajším na brehu Balatonu
szigliget, balaton, hrad
Na nádvorí pevnosti
Balaton, Szigliget, pevnosť, hrad
Z pevnosti sú nádherné výhľady na krajinu v okolí Balatonu
Balaton, Szigliget, pevnosť, hrad
Dnes je Szigliget obrovskou ruinou
Z hradu je krásny pohľad na balatonskú krajinu, ktorej dominuje pahorok Badacsony

Za balatonským vínom

Za pahorkom Badacsony v oblasti zvanej Badacsonyörs nájdete malý kúsok nečakaného raja. Má meno Folly, teda Arborétum Folly a ponúka príjemné osvieženie pri poháriku lokálneho vína. Arborétum založila rodina Folly už v roku 1905 a hoci im ju komunisti vzali, dnes je opäť v rodinných rukách a je to cítiť. Medzi prvé stromy zasadené na tomto mieste patrili cédre a aj preto sú dnes akýmsi symbolom arboréta. Je to tu veľmi dobre vymyslené. Ak máte chuť na prechádzku pomedzi stromy, rovno sa na ňu vyberte a ak dáte prednosť ochutnávke vína, sadnite si do príjemnej vinárne. Na ochutnávku dostanete tri rôzne druhy, no všetky spája to, že pochádzajú práve odtiaľto z balatonského regiónu. Vínny región z Badacsonyu preslávili biele vína Szürkebarat (Rulandské sivé), Olaszrizling (Rizling vlašský) alebo Muscatel Ottonel. Sú tak chutné, že si neviete vybrať alebo ukázať prstom na to, ktoré je najlepšie. Vezmem si do rúk pohár a idem sa prejsť vinohradom s výhľadom na Balaton. Možno aj vďaka tejto atmosfére chutí víno lepšie, pretože sa s jeho dúškami do tela dostávajú aj spomienky. Bez ochutnávania vína by bola cesta Balatonom akási chudobná.

Arboretum, Folly, Balaton
Arborétum Folly je mimoriadne príjemným a nečakaným miestom
Biele víno z balatonskej oblasti je mimoriadne chutné
Môžete ho popíjať priamo vo vinohrade
Alebo si ho vezmete so sebou, oddýchnete si v lehátkach s výhľadom na Balaton
Arborétum neponúka len víno, ale aj prechádzku
Symbolom arboréta Folly je céder

Vôňa levandule

Medzi najznámejšie miesta na severnej strane Balatonu patrí Tihany. Malá dedinka s tisíckou obyvateľov v sebe skrýva známy benediktínsky kláštor. Opátstvo tu založil už v roku 1055 maďarský kráľ Ondrej I. a svoju historickú patinu si drží dodnes. Skôr ako vďaka kláštoru dnes Tihany ľudia poznajú vďaka levanduli. Ak ste videli fotky s krásnymi levanduľovými záhonmi, tak je veľká pravdepodobnosť, že boli práve odtiaľto. Za levanduľou sem treba prísť počas „levanduľových týždňov“, ktoré sa konajú najčastejšie v priebehu júna a prelievajú sa aj na začiatok júla. Inak by ste mohli byť sklamaní. V Tihany nájdete aj levanduľový obchod s výrobkami prevoňanými jej krásnou vôňou od sirupov, cez čaje, džemy, šampóny, kozmetiku až po kávu s príchuťou levandule.

Kláštor v Tihany patrí k symbolom levanduľovej dedinky

Skvelý tip na obed

Len pár kilometrov od Tihany nájdete vo vnútrozemí na jemnom kopci príjemný podnik Papok Borozója. Naplánujte si cestu tak, aby ste sa tu zastavili na obed a neoľutujete. K jedlu sa tu podáva krásny výhľad na Balaton, na okolité vinice aj neďaleké pahorky. Interiér je vyplnený drevom a hneď ako si človek sadne, prirodzene sa mu tu páči. Má v sebe príjemnú atmosféru, ktorú napokon doplní aj jedlo. Objednať si tu môžete čo to z typickej maďarskej kuchyne, ale ak nehľadáte len tú, aj tak neodídete hladní. Ani taká tekvicová polievka či grilované koleno nechutí zle a dobrá rada na záver? Neodíďte bez dezertu!

polievka, balaton
Skvelá, tekvicová polievka
Máte radi grilované koleno? Ochutnajte ho tu!
Zaujímavé a chutné dezerty

Na brehu Balatonského jazera

Dobre najedení sa stačí spustiť z pahorku k brehom jazera a o pár minút už stojíte v obľúbenom „prímorskom“ letovisku Balatonfüred. Mesto je posiate zaujímavosťami a tak sa neho teším. Hneď ako sa ocitnem na prahu promenády, vyberiem sa k jazeru, aby som bol k nemu čo najbližšie. Mólo sprevádzajú zakotvené jachty a na jeho konci sa ľudia poberajú na lodný výlet po jazere. Z hladiny sa vynára aj známy výbežok so siluetou kláštora v Tihany a pod ním sa preháňa niekoľko lodí. Som prekvapený aký je Balaton plný a koľko ľudí sú užíva jeho vlnky na jachtách či na loďkách. Promenáda vlniaca sa pozdĺž pobrežia nesie meno bengálskeho básnika a spisovateľa Rabindranatha Tagoreho s ktorým sme sa stretli už v indickej Kolkate. Je krásne ako sa veci prelínajú a človek si cestovaním skladá pavučinu. Tagore tu v 1926, teda 13 rokov po tom ako dostal Nobelovu cenu za literatúru, zasadil prvý strom a začala sa tak krásna tradícia. Páči sa mi ako promenáda v lete žije. Stánok vedľa stánku a takmer všetky lákajú návštevníkov na pohár lokálneho vína. Ukážkový príklad toho, ako má vyzerať propagácia regiónu. Môžete sa tu aj najesť a ochutnajte typické langoše, ale ani pohárik vína nie je zlým nápadom.

Balaton, pristav
Balatonfüred so svojimi jachtami v prístave
Balaton je obrovský a z móla vidíte aj Tihany
Čakanie na odchod lode
Bengálsky spisovateľ Tagore a jeho busta v parku, kde zasadil prvý strom
Atmosféra na promenáde, ktorá je plná stánkov s lokálnymi vínami
Príjemná balatonská promenáda

Balaton a jeho pláže

Ak sa chcete okúpať, ste na dobrom mieste, promenáda je spočiatku len na sedenie či pre rybárov, no ako náhle sa dostanete na jej koniec, obklopia vás reštaurácie a pláže. Na väčšinu z nich sa platí vstupné, ale ak sa tu ubytujete, máte ich v cene svojho hotela či hotelovej izby. Určite si tu nebudete pripadať ako na najkrajších plážach sveta, ale počas horúceho letného dňa je to to posledné, čo budete riešiť. Pomerne veľa ľudí je vo vode, na pláži, no je to aj preto, že svet je dnes taký aký je a aj veľké množstvo domácich sa rozhodlo dovolenkovať doma.

Jazero lemuje príjemnú promenádu
Balatonfüred je hlavným letoviskom severného Balatonu

Za zaujímavosťami Balatonfüredu

Balatonfüred nie je len o jazere a plážach, ale zlákať vie aj na svoje zaujímavostí. Ponorím sa hlbšie do mestečka a onedlho stojím v tichej záhrade krásnej vily nesúcej menom Móra Jókaia. Kým na promenáde je rušno, tu počuť šuchotať listy vďaka vánku z jazera. Busta spisovateľa hľadí na vstup do vily a ak nazriete dnu, uvidíte osobné veci muža, ktorý tu napísal román Zlatý človek. Centrum Balatonfüredu je maličké. Mám pocit, že spravím pár krokov a už sa pozerám na ďalšiu zaujímavosť. Tu stojí kostol na rohu križovatky, kúsok od neho vila speváčky a herečky Lujzy Blahy (rodáčky z Rimavskej Soboty) a tam zase ďalšie historické budovy ozdobené plaketami. Neviem, či existuje národ, ktorý by mal viac pamätných tabúľ ako Maďari. Na okraji námestia má svoje miesto Grand Hotel Anna, jeden z najznámejších hotelov mesta. Pár ľudí si užíva svoj kávu alebo pohár vína a ďalší sa ukryli do blízkeho parku pod stromy. V hoteli sa každoročne koná legendárny ples po ktorom sa kráľovná plesu predstaví ľuďom na okružnej jazde mestom v starom koči. Kaštieľ rodiny Eszterházy zíva prázdnotou a rozhodne patrí k miestam, ktoré by ste mali vidieť.

Vila Móra Jókaia je dnes malým múzeom
Jeden z kostolov zvaný Kerektemplom v centre mesta
O zaujímavé stavby nie je v meste núdza, Kerektemplom z iného uhla
Slávny hotel Grand Hotel Anna, kde sa koná každý rok ples
Kaštieľ rodiny Eszterházy v centre mesta
Promenáda na brehu jazera je mimoriadne príjemným miestom

Túlam sa uličkami až sa opäť dostanem k parku s promenádou. Je tak milá, že sa ňou prejdem znovu až na jej začiatok. Sedím v parku a myšlienky sa vracajú k celému dňu až sa prichytím pri tom, že ten Balaton skutočne stojí za to. Nemyslíte?

 

ZAUJAL VÁS BALATON? POZRITE SA AJ NA INÉ JAZERÁ 

  

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.