Sevanské jazero. Za modrou perlou Kaukazu

intro
Kaukazské Arménsko nesie prezývku „krajina kláštorov“, ale ak si myslíte, že okrem kláštorov tu nič iné neuvidíte, veľmi sa mýlite. Vyberte sa s nami k brehom legendárneho jazera, ktoré si vás pripúta svojou atmosférou. Sevanské jazero je arménskym morom a krásnou perlou Kaukazu.

Najväčšie jazero Arménska

Sevanské jazero patrí k najkrajším prírodným oblastiam celého Arménska. Leží učupené na severe krajiny a na prvý pohľad by nikoho nenapadlo že jeho brehy sú vo výške 1900 mnm. Vďaka tomu je tu príjemne aj počas horúceho, rozpáleného leta. Ak ste tu na jar alebo neskorú jeseň, bude vám dokonca chladno. Už z diaľky vidno ako sa v krajine zatrbliece vodná hladina. Najväčšie jazero Arménska je už na dosah ruky. Vyschnutá krajina rozbitá občasnými skaliskami sa rozbieha až k brehom jazera, ktoré mení svoju farbu podľa toho či jeho hladinu pohladia slnečné lúče alebo nie. Dnes o ňom hovoríme ako o modrej perle Kaukazu, no ľudia, ktorí sem prišli a usadili sa tu ho pomenovali Sevan, teda Čierne jazero. Podľa legendy prišli z oblasti Vanského jazera, ktoré leží dnes na území východného Turecka a keď zbadali hladinu arménskeho jazera, tak veľmi im pripomínalo domovinu, že ho namiesto Van pomenovali Sevan.

Sevan
Sevanské jazero odrazu zaplní horizont

Socialistický závan mesta

Dnešný Sevan, niekdajšia sovietska Elenovka, neleží priamo na brehu jazera, ale pár kilometrov západne od neho. Vyrástlo na rieke Hrazdan, ktorá preteká aj Jerevanom a kúsok za mestom splynie s vodou v jazere. Dnes je domovom pre 20 tisíc ľudí, ale cítiť z neho závan socializmu. Mnohé arménske mestá akoby sa pádom komunizmu ani nezmenili a hoci sem prišli výdobytky západného sveta, celkový pocit sa nezmenil. Aj Sevan je takým miestom. Nemá za sebou históriu ako iné arménske mestá, pretože ho založili a postavili Rusi v roku 1842. Aj počas cárskeho Ruska aj neskôr počas socialistického Sovietskeho Zväzu sa Sevanské jazero tešilo mimoriadnej obľube a počas leta sem prúdili zástupy ľudí. Sevan pretkáva niekoľko širokých ulíc ozdobených stromami a tie lemujú nevysoké panelové domy stavané akoby podľa jednej šablóny. Uniformita sovietskeho mesta tu priam kričí svojim nemým hlasom, ale nie všetky miesta sú na jedno kopyto.

Sevan
Na brehu Sevanského jazera

Život na trhovisku

Farebná tržnica každého na chvíľku vytrhne z rutiny a odrazu sa človek ocitol na príjemnom mieste, kde sa miešajú a prelínajú chute a vône domácich syrov s bylinkami, med sa tu strieda s presladenými koláčikmi, na pultoch sa vyníma čerstvo upečený chlieb v tvare podlhovastých kosoštvorcov a za rohom sa na hákoch hojdajú neforemné kusy mäsa. Špeciálne oddelenie tu má zelenina s ovocím a medzi najchutnejšie kúsky, ktoré tu dostanete sú podľa domácich obrovské červené dyne. Každý druhý si ju odtiaľto odnáša a už sa určite nevie dočkať ako si ju doma s rodinou pri obrovskej večeri rozkrájajú. Mestami sa premávajú staré Lady, sem tam sa tu preženie staré BMW, ale najčastejšie človek vidí malé biele mikrobusy, ktoré miestni volajú maršrutky. Spájajú Sevan so svetom a kým jedni chodia na sever do Dilidžanu či Alaverdi, druhé majú namierené priamo do Jerevanu. Niekoľko chlapov so strniskom na tvári s pofidérnym výrazom sa snaží na ulici meniť doláre či eurá na arménske dramy, no inak sa tu nedeje takmer vôbec nič. Aj preto je najlepšie nasadnúť do mikrobusu či lacného taxíka a nechať sa odviesť k brehom jazera.

Sevan
Arménske more je najväčším jazerom Kaukazu

 Sevanské jazero pod ťarchou experimentov

Počas letnej sezóny nábrežie Sevanského jazera žije čulým ruchom. Stačí však prísť na jar alebo neskôr, na jeseň a ste tu sami len s hŕstkou ľudí. Najkrajšia a najobľúbenejšia časť pobrežia sa nachádza neďaleko polostrova, ktorý sa svojim úzkym pásikom tiahne niekoľko desiatok metrov do jazera. Kedysi bol ostrovom, ale po pokusoch stalinovského Ruska a experimentoch s jazerom sa jeho voda stratila natoľko až mu hrozil dokonca zánik. Vtedy sa ostrov prepojil s pevninou a hoci sa za desaťročia záchrany podarilo nazad do jazera napumpovať dostatok vody, úzky pásik pevniny už nezmizol. Sevanské jazero sa však podarilo zachrániť. Aralské jazero na hranici Uzbekistanu a Kazachstanu pre podobné experimenty už žiaľ nie. Letný breh doslova praská vo švíkoch a dovolenkujúci Arméni, ale aj Rusi, Ukrajinci, Gruzínci či zopár západniarov sú takmer všade. Niektorí bývajú v hoteloch, ktoré za roky vyrástli na brehu jazera, iní dali prednosť domikom, ktoré predstavujú malé bunky podobné kontajnerom aké prevážajú lode či kamióny. Tie sú jednoducho zariadené, posadené len pár metrov od vody a vytvárajú akoby kolónie či kempy.

Sevan
V lete je Sevanské jazero príťažlivé miesto

Vôňa grilovaných rýb

Voda v jazere nie je najteplejšia, ale počas leta skutočne osvieži. Tóny arménskej hudby ohlušujú priestor a človek má na chvíľku pocit, že sa ocitol pri mori. Veď nie nadarmo sem tam Arméni Sevan pomenujú ako „arménske more“. Dnes to tu žije ako kedysi počas sovietskej éry, keď patril Sevan široko ďaleko k hlavným miestam rekreácie. Na pláži ležia celé rodiny s deťmi, iní obedujú pod stromami, no nechýba tu ani niekoľko reštaurácii. Svoje grily vyložili pred dvere a priamo tu kuchári grilujú ryby. Medzi najvychýrenejšie miestne špeciality patrí grilovaný pstruh. Milovníkovi rýb sa pri vôni rýchlo podlomia kolená a tak kuchár pridá ďalší kus ryby na rozpálený gril. Pstruha nakrájajú na veľké kusy a napichnú na ihlu tak, akoby robili chýrny arménsky šašlík. Krásne sa tak kusy mäsa opečú zo všetkých strán, jemne sa nakorenia a kúsok sevanského neba sa ocitne v ústach.

Sevan
Z jazera sa v diaľke vynorí polostrov Sevanvank s kláštormi

 Za kláštormi

Počas leta praskajú sevanské pláže vo švíkoch, no kto si chce vychutnať atmosféru Sevanu sám pre seba, pre toho je ideálna jeseň. Tiché ráno preruší len šum stromov a niekoľko rybárov ťahajúcich do vody svoje malé, drevené člny. Niekoľko hodín budú chytať, aby mohli svoje úlovky predať do reštaurácii, alebo ich vysušia a predajú sami v jednom z desiatok prístreškov pozdĺž cesty. Hory, ktoré lemujú Sevanské jazero sú jemne pocukrované snehom a hladina jazera sa rázom mení z modrej na čiernu. Sevanské jazero nemusí byť len o oddychu a relaxe, ale svoje si tu nájde aj milovník histórie, pretože polostrov, ktorý bol kedysi ostrovom na sebe nesie významné kláštory. Z diaľky vyzerajú len ako malé čierne bodky so zašpicatenou strechou. Hore na polostrov vedie niekoľko desiatok kamenných schodov a až hore sa z trávy vynoria krásne kláštorné stavby. V dávnych dobách tu stáli tri kláštory, ale dnes by sme tu už našli len dva.

Sevan
Presne takto si Sevan budete pamätať
Sevan
Strechy kláštorov, modrá hladina jazera a kopce v pozadí, to je Sevan

Najkrajšie kláštory Sevanu

Podľa starých kroník tu na ostrove až do 8.storočia nežili ľudia a prvý kláštor tu postavil kráľ Ašot I, zakladateľ významnej dynastie Bagratidov a jeho dcéra Mariam. Príbehy dokonca spomínajú udatných mníchov, ktorí sa chopili zbraní počas neľahkého obdobia arabských vpádov, aby tu ubránili svoj kláštor a vieru. Kríže tak nad Arménskom stoja hrdo dodnes. Kláštorný komplex Sevanvank sa líši od ostatných arménskych kláštorov tým, že miestne kláštory majú svoje telo prenikavo čierne. Na ich stavbu totiž použili čierny bazalt, ktorého je naokolo neúrekom. Čierne kláštory sú krásne a Surp Arakleots, väčší z dvojice má pootvorené ťažké drevené dvere. Sú rezbárskym dielom a tak prešpikované detailmi, že tu nezostal bez výzdoby snáď ani centimeter. Vnútro osvetľujú lampy, aj tlmené svetlo sviečok a neviem čím to je, no v každom arménskom kláštore človek doslova cíti duchovno naokolo. Niekoľko ľudí stojí v rohu miestnosti pri veľkom kamennom chačkare. Je najslávnejším posvätným kameňom celého polostrova. „Všimnite si ázijské črty Krista na kríži“ hovorí im sprievodkyňa v ruskom jazyku. Skutočne ich má, pretože tak chceli prekabátiť Mongolov. Tí pustošili nejeden kraj a keď uvideli svoje „vlastné“ tváre vtlačené do kameňa, nechali ich žiť. Akoby každé miesto v Arménsku v sebe ukrývalo príbeh.

Sevan
Kláštory ležia jeden vedľa druhého
Sevan
Sevanské kláštory na vrchole pahorku
Sevan
Nádherné umenie nájdete na chačkaroch v kláštore
Sevan
Arménske chačkary nájdete hneď pri kláštore
Sevan
Nebudete sa vedieť nabažiť krásy tohto miesta

Pole plné chačkarov 

Pár desiatok kilometrov južne od mesta Sevan sa do modrých vôd jazera zahryzne malý, no významný výbežok pevniny zvaný Noratus. Leží na ňom historický cintorín posiaty starobylými chačkarmi. Je ich tu toľko, že si miesto vyslúžilo prezývku „more chačkarov“ a niektoré zdroje dokonca hovoria o čísle 900. Arménske kríže chačkary nielen že patria neodmysliteľne k miestnej chrámovej architektúre, ale stali sa aj jedným z nosných symbolov celého arménskeho národa. Miestni si ich držia v posvätnej úcte a každý jeden kláštor či už v meste alebo stratený v arménskych horách má v sebe niekoľko takýchto kameňov. Zopár chačkarov tu v Noratuse majú za sebou storočia života, iné sú novšie, modernejšie, no s rovnakou funkciou. Sevanské jazero je na dosah ruky, no aj tak si každý premeriava vysoké, kamenné bloky ozdobené arménskymi krížmi, popínavými rastlinami či geometrickými útvarmi. Starobylé náhrobky pomaličky, ale isto nahlodáva zub času a niektoré z nich obrastajú miniatúrne machy. Noratus so svojim morom chačkarov je najkrajší podvečer pri západe slnka. Náhrobky sú otočené tak, aby zachytili posledné záblesky denného svetla a to ich rozžiari do krásy.

Sevan
Pole chačkarov v Noratuse
Sevan
Kde sú chačkare, tam je arménska kultúra
Sevan
Niektoré chačkary sú tesne pri sebe ako hradby

Náhrobky plné histórie

Niekoľko domácich sa mlčky potuluje medzi náhrobkami. Zastavia sa, hľadia na reliéfy, výzdobu a spravia niekoľko krokov. Aj miestna babička, ktorá by kľudne mohla mať na svojich pleciach aj deväť krížikov sa tu pomaly túla a snaží sa predať niekoľko pletených rukavíc, ozdôb či vlašských orechov a zarobiť si tak aspoň pár stoviek dramov. Krásny moment so západom slnka trvá však len niekoľko minút a pripomína pominuteľnosť času. Slnko sa stratí a chačkary odrazu pôsobia neuveriteľne chladne. Noratus, podobne ako väčšina arménskych miest je aj miestom plným legiend. Jedna hovorí o vpáde obávaného dobyvateľa Timura Veľkého, kedy tiahol hornatou krajinou Kaukazu až prišiel sem na dosah chačkarového poľa. Chačkarov tu malo byť tak veľa, že domáci na ne položili prilby, opreli o ne meče a keď z diaľky videl Timur obrovitánsku armádu, mal zaveliť na ústup. Pod niektorými náhrobnými kameňmi sú stovky ak nie tisíce črepov. Niektoré sú z džbánov, iné zo skla a všetky tu zanechali ľudia podľa starej tradície. Tá hovorí o staručkom mníchovi, ktorý sa nechal pochovať za živa, pretože sa nebál smrti a odkázal ľuďom, že ak sa jej budú báť, stačí prísť sem s džbánom vody. Prísť k hrobu, poumývať sa, zmyť zo seba strach a keď džbán hodia o zem, strach zo smrti sa rozbije na tisíce črepov.

Sevan
Medzi náhrobkami v Noratuse stretnete aj ovce
Sevan
Dejiny tu majú aj svoje tváre
Sevan
Na cintoríne v Noratuse nebudete sami
Sevan
Chačkary sú roztrúsené kam oko dovidí

Ešte váhate, či sa vydať do Arménska? Možno vám k rozhodovaniu pomôžu skvelé letenky, ktoré nájdete na Letenky za Babku a budete k výletu bližšie.

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Ako navštíviť Sevan z Jerevanu?

Z Jerevanu, hlavného mesta Arménska, je to do mesta Sevan len cca 60 kilometrov, takže počítajte s pomerne rýchlou cestou. Ak idete dobrodružnejšie a teda s lokálnou dopravou, pohľadajte v Jerevane “Severnú autobusovú stanicu” ležiacu cca 5 kilometrov od centra. Tam nájdete dopravu na sever Arménska, teda aj do Sevanu. Odtiaľto odchádzajú maršrutky (mikrobusy pre viacero ľudí), takmer každú polhodinu.

Cesta maršrutkou z Jerevanu do Sevanu môže stáť cca 500-600 dramov (1 € – 1,20 €). Ak však chcete pokračovať priamo k jazeru, skúste sa dohodnúť so šoférom, aby vás vyhodil pri ňom. Ak pôjde len do Sevanu, posledných pár kilometrov si pokojne vezmite taxík alebo zdieľaný taxík za cca 1000-1500 dramov. (2 – 2,80 €)

Chcete prespať pri Sevanskom jazere?

Ak chcete pri Sevanskom jazere stráviť viac času, pokojne tu prespite. Počas sezóny je lepšie riešiť ubytovanie dopredu, najmä ak chcete skúsiť najlacnejšie verzie. Už sa nám stalo, že sme chceli prespať v domikoch na brehu jazera v lete a všetky boli obsadené. Ak sa ubytujete v meste Sevan, pamätajte na to, že nebudete na brehu jazera!

Zaujímavým miestom na brehu jazera je hotel GAGARI MOT, kde nájdete izbu pre dvoch za cca 20-30 € na noc. Spíte však hneď pri jazere a môžete si ho dosýta užiť.

ZAUJÍMA VÁS JUŽNÝ KAUKAZ? INŠPIRUJTE SA U NÁS!

tbilisi baku

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.