Bangladéš alebo 10 miest, ktoré stoja za návštevu

top

Exotický Bangladéš je krajinou, kam sa nehrnú davy turistov a to je dobre. Je to krajina o ktorej sa veľa nehovorí, málo sa o nej vie a ak príde reč na to, čo si v Bangladéši pozrieť, mnohí si spomenú možno na Dháku alebo národný park Sundarbans, ktorý je domovom tigra bengálskeho. My sme sa po ceste touto krajinou vrátili nadšení a tak do nej trochu pootvoríme dvere.

Čo si pozrieť v Bangladéši? Hoci je táto krajina pre mnohých stále veľkou neznámou, ak sa do nej vyberiete, odmení Vás svojimi unikátnymi miestami. Obrazne povedané, má všetko od fantastickej prírody, historických miest, rušných trhovísk aj pokojných zákutí. Každý si tu nájde to prečo sem prišiel. Len jedno je isté, akýkoľvek čas tu strávite, vedzte, že ešte by ste tu vedeli byť dlhšie, pretože čím dlhšie Bangladéš objavujete, tým viac si Vás k sebe priková.

Vyberte sa spoločne s nami na desať miest, ktoré nás v tejto krajine očarili:

Dháka

Dháka je nielen hlavným mestom Bangladéšu a teda by v našom zozname nemala chýbať, ale pravda je taká, že Dháka je absolútne fantastickým miestom, kde viete pobudnúť niekoľko dní. Ak milujete Indiu, indické mestá ako Delhi či Kolkatu, zamilujete si Dháku. Má v sebe dedičstvo Mugalovcov, skrýva v sebe patinu britského rádžu a topí sa v dokonalom chaose pretkanom bazárových uličiek, ktorými pulzuje život udávaný tempom tisícok farebných rikší. Dháka nadchne svojimi pamiatkami (ktorých je to skutočne málo) akými je Lalbagh, Anhan Manzil alebo Arménsky kostol, ale to čo je na Dháke najfascinujúcejšie je život v jej starom meste. Zastavil sa tu čas, môžete tu stráviť dni a ani tak sa starých zákutí neprejete. Stretnete tu mimoriadne milých ľudí, odveziete sa rikšou, čo to ochutnáte a napokon sadnete na drevenú loďku a plavíte sa riečkou Buriganga. Dháka má aj svoje moderné zákutia, pamätníky, námestia či parky, no stále vás to aj tak bude ťahať do starého mesta, tam totiž poletuje jej duša. Naplánujete si na Dháku pokojne aj niekoľko dní a neoľutujete.

Prečítajte si náš článok o Dháke: Stará Dháka. Mughalovci, tisíce rikší a dokonalý chaos

Lalbagh
Lalbagh je najkrajšou stavbou starej Dháky
Dhaka
Chaos starej Dháky je neskutočným zážitkom

Srimangal

Vedeli ste, že aj Bangladéš je svetovým producentom čaju? Ak chcete kráčať po stopách bangladéšskeho čaju musíte za ním prísť do mestečka Srimangal (niekedy aj Sreemangal) v provincii Sylhet na severovýchode krajiny. Samotné mesto nepatrí medzi najzaujímavejšie, hoci má svoj typický chaos a trhoviská. Za jeho hranicou sa však ruch mesta stratí a objavíte desiatky rôznych čajových políčok alebo tovární, kde sa čaj spracováva. Srimangal (spoločne s Chittagongom) je právom hlavné mesto bangladéšskeho čaju. Dnes je Bangladéš desiatym miestom sveta v produkcii čaju a ročne ho tu vyrobia okolo 60 miliónov kíl. Najkrajšie čajové políčka nájdete v oblasti, ktorá vedie k jazeru Madhobpur. Medzi zaujímavosti Srimangalu patrí aj tzv. 7-layer tea (čaj so siedmymi vrstvami), ktorý práve tu vymysleli a ochutnať ho môžete na mieste svojho zrodu v čajovni Nilkantha Tea Cabin.

Prečítajte si náš článok o Srimangale: Hlavné mesto bangladéšskeho čaju

srimangal
Najkrajšie čajové políčka Bangladéšu nájdete v Srimangale
srimangal2
Zber čaju v Srimangale

Národný park Lawachara

Hľadať gibony do tropického lesa východného Bangladéšu? Presne pre takýto zážitok sme si vybrali NP Lawachara za čajovým mestom Srimangal. Dháka je odtiaľto cca 160 kilometrov, no do indického štátu Tripura je to možno len polhodina cesty. NP Lawachara je unikátne miesto, kde nestretnete takmer žiadnych turistov. Koruny stromov sú prirodzeným domov pre vzácnych gibonov a ak chcete zvýšiť šancu na to, aby ste ich videli, vyberte sa sem hneď ráno. Vezmite si so sebou špeciálneho sprievodcu a dobrodružstvo sa môže začať. Gibonov tu žije ešte niekoľko desiatok a tento primát je natoľko vzácny, že patrí medzi 25 najohrozenejších druhov sveta. Žiadne iné miesto v Bangladéši nemá väčšiu populáciu gibonov! Okrem nich tu viete stretnúť aj makaky, langure, krásne motýle, vtákov a určite sa pri pochôdzke na vás nalepí aj nejaká tá pijavica. Súčasťou parku je aj niekoľko dediniek, kde žijú kmene typické pre indicko-bangladéšske pohraničie.

Prečítajte si náš článok o Lawachare:  Hľadanie vzácnych gibonov

lawachara
V NP Lawachara nájdete pri troche šťastia aj vzácne gibony
lawachara2
Krásna príroda NP Lawachara

Sonargaon  – Panam Nagar

Sonargaon má prezývku “Golden City”, teda Zlaté mesto, pretože bolo kedysi dokonca hlavným mestom Bangladéšu a unikátnym obchodným mestom do ktorého prichádzali ľudia s vidinou zbohatnutia z rôznych končín sveta. Už v 13.storočí tu mal svoje zastúpenie Sultanát z Dillí, neskôr tu vznikol lokálny sultanát a napokon Bengálsky sultanát, ktorý mal obchodné kontakty s Jemenom, Arábiou, východnou Afrikou či dokonca Čínou. Sonargaon produkoval najkvalitnejší mušelín sveta a práve odtiaľto prišiel v 17-18.storočí aj do Európy. Kto niečo znamenal, mal mušelín práve odtiaľto.

Sonargaon leží južne od Dháky, hodinu, možno hodinu a pol cesty podľa toho aké veľké sú zápchy pred mestom. Milujeme historické miesta a tak nášmu radaru neunikol a spravili sme dobre. Nájdete tu múzeum aj historickú mešitu Goaldi zo 16.storočia, no najväčším ťahákom je opustená štvrť Panam Nagar plná krásnych, obchodníckych, aristokratických domov. Kráčame jeho ulicou a pošťastí sa nám aj to, že nazrieme za zamknuté dvere jednej rezidencie. Je to neskutočne krásne. Predstavte si krásne domy s dušou, s patinou, s históriou a teraz si ich predstavte 30, možno 40 na jednej opustenej ulici. Mnohé vznikli v dobách, kedy bol Bangladéš súčasť britského impéria a postavili ich hinduistickí obchodníci na prelome 19-20.storočia. Tých neskôr vyhnali a okázalé rezidencie zostali bez povšimnutia stáť. A tak chátrali a chátrali. Pozvoľna sa rozpadali až sa premenili na unikátne mesto duchov.

Prečítajte si náš článok o Sonargaone:  Zlaté mesto duchov

sonargaon
Opustené ulice sú plné aristrokratických domov
sonargaon
Staré paláce opustili pred sto rokmi

Bagerhat

Keď v 15. storočí dorazil uzbecký generál Ulugh Khan Jahan do bažinatých lesov na území dnešného Bagerhatu, možno ani sám ešte netušil, aké nádherné mestu tu raz bude stáť. Lesy sa postupne vyklčovali a namiesto stromov tu vyrástli cesty, mosty, vodné nádrže a prekrásne mešity, ktorých tu bolo údajne až 360. Ulugh Khan Jahan ho pomenoval Khalifatabad. Okrem toho, že sa venoval architektúre, postaral sa o signifikantné rozšírenie islamu v tejto oblasti, za čo ho vyhlásili za svätca a mali ho vo veľkej úcte. Po jeho smrti si však mesto neudržalo svoju slávu a postupne ho začala pohlcovať džungľa a jej divoká vegetácia. Dnes znova ožilo a jeho pamiatky sú natoľko atraktívne pre milovníkov histórie, že patronát nad nim si zobralo UNESCO.  Top pamiatkou je Mešita so 60 kupolami, ktorá sa považuje za najkrajšiu tehlovú stavbu celého Bangladéšu. Veľa miestnych návštevníkov nájdete aj pri hrobke Khana Jahana, ktorého tu stále majú vo veľkej úcte. Okrem nich sa tu však nachádza stále obrovské množstvo menších mešít nevyčísliteľnej historickej hodnoty. Cesta k nim nie je niekedy ľahká a často ani domáci nevedia, kde ich hľadať, ale táto námaha určite stojí za to.

bagerhat
Starobylý Bagerhat plný mešít je pod patronátom UNESCO
bagerhat
Mešity Bagheratu sú roztrúsené po krajine, no nádherné

Sundarbans

Najznámejším národným parkom celého Bangladéšu je bez pochýb NP Sundarbans, ktorý nájdete na juhu krajiny. Je známy preto, že tu žije najpočetnejšia kolónia bengálskeho tigra na svete a tak je návšteva národného parku s podtitulom “Po stopách tigra”. NP Sundarbans je unikátny aj preto, že je to najväčší mangrovníkový les sveta. Spájajú sa tu mohutné indické aj bangladéšske rieky a tak deltu napája Ganga, Brahmaputra či Meghna. Do Sundarbansu sa môžete vybrať na deň (to však vôbec neodporúčame), na dva dni, ale pokojne aj viac a nájdete aj týždňové plavby spojené s poznávaním prírody. Dobrodružstvo začína v mestečku Mongla, odkiaľ je to na okraj národného parku už len na skok. Môžete sa zastaviť v tzv. forest stations akým je Karamjal alebo Harbaria a prejsť sa drevenými lávkami, no Sundarbans je práve o plavbe a sledovaní prírody z riečok či malých kanálov. Tiger sa tu objaviť môže, ale majte na pamäti, že dnes už žije v parku len 106 bengálskych tigrov a tak netreba mať obrovské očakávania. Určite však uvidíte obrovské množstvo vodných aj tropických vtákov, opice, varany či dokonca srny.

plavba
Pokojná a tichá plavba kanálmi v Sundarbans
Sundarbans
Prechádzka vo forest station Harbaria

Puthia

Neďaleko od mestečka Rajshahi sa nachádza malá dedinka Puthia, ktorá bola pre nás na ceste po Bangladéši asi najväčším prekvapením. Kedysi tu vládla bohatá hinduistická rodina Radžov, ktorá slúžili slávnym mugalským panovníkov a za svoju lojalitu bola odmenená mocou a veľkým majetkom. Radžovia z Puthie tu dali vystavať niekoľko unikátnych hinduistických chrámov a palác, za ktorý by sa nemuseli v časoch najväčšej slávy hanbiť žiadne európske metropoly. Keď však pominulo koloniálne panstvo Veľkej Británie a nastali boje o moc, táto vplyvná rodina bola vysťahovaná do Indie a Puthia začala upadať. Dnes tu nájdete niekoľko zaujímavých chrámov, ktoré prešli podarenou rekonštrukciou, no iné pamiatky sú vo veľmi alarmujúcom stave a je otázne, či sa ich ešte podarí zachrániť pred úplnou deštrukciou. Ak sem zavítate, budete si môcť vychutnať absolútne autentickú atmosféru bangladéšskeho vidieka a pohľad na nádherné stavby cez hladinu pokojného jazera.

puthia
Puthia je originálna pre svoje hinduistické chrámy
puthia
Krásne hinduistické chrámy sú ozdobou Puthie

Kusumba

Mešita Kusumba, postavená z čierneho bazaltu je jedným z najkrajších príkladov bengálskej architektúry. Keďže Bengálsko  je pomerne rovinaté, nemalo dostatok kameňa na výstavbu, a preto materiál na túto stavbu bol privezený až z Indie. Už na prvý pohľad vás môže zaujať to, že na mešite absentuje minaret, čo bola veľmi typická črta architektúry v tejto oblasti. Namiesto toho tu nájdete štyri nárožné vežičky, ktoré mohli plniť podobnú funkciu ako minaret. Okrem nich mešite dominujú aj malé kupoly, ktoré ozvláštňujú strechu stavby. Mešita bola dosť zničená počas zemetrasenia v roku  1987, ale vďaka rekonštrukcii prežila až do dnešných čias, a preto tento architektonický drahokam, nazývaný aj “Čierny drahokam” môžete navštíviť aj vy.

kusumba
Mešita v Kusumbe patrí medzi unikáty kvôli kamennému telu
kusumba
Interiér mešity v Kusumbe

Sompur Mahabhihara – Paharpur

Hoci je Bangladéš z drvivej väčšiny moslimská krajina, nájdete tu pamiatky aj na dobu pred príchodom islamu. Jedná sa o unikátne budhistické miesta, ktoré sú koncentrované najmä v regióne na severozápade krajiny, medzi mestami Rajshahi a Bogra. Najzaujímavejším miestom je Paharpur so svojou stupou Somapura Mahavihara, ktorá je ďalšou bangladéšskou pamiatkou zapísanou v UNESCO.

Počas vykopávok sa tu našli medené pláty, nápisy aj terakota z 5.storočia, no s výstavbou samotnej obrovskej stupy sa malo začať až niekedy v priebehu 9.storočia. Aj dnes si človek vie predstaviť, ako majestátne a fascinujúco musela táto stavba pôsobiť na návštevníkov. Areál obsahoval 177 miestností pre mníchov a v strede sa dvíhal centrálny chrám posiaty terakotovými tabuľkami s obrázkami a výjavmi z Budhovho života. Prišli sme ráno, kedy bolo krásne svetlo a vonku ešte minimum ľudí. Túlame sa okolím, spravíme si koliečko okolo stavby a potom vylezieme aj hore na ňu, na prvé, aj na druhé poschodie. Je tu absolútny pokoj, ticho, zopár ľudí sa sem zašilo, no inak nikde nikoho. Fascinujúce miesto.

paharpur
Čakali by ste takéto budhistické stavby v Bangládeši?
paharpur
Ruiny budhistického komplexu v Paharpure

Mahastangarh

Druhým unikátnym miestom s budhistickou minulosťou je Mahasthangarh. Jeho dnešné ruiny nie sú centralizované ako Paharpur, tak ich hľadáme na niekoľkých kilometroch. Nájdete tu ruiny chrámu Govinda Bhita z 12-13.storočia, obrovskú Citadelu s hradbami dlhými cez 1500 metrov a najfotogenickejším miestom je chrámový komplex Gokul Medh, ktorý vyzerá ako obrovský včelí úľ. Mahasthangarh patrí medzi najstaršie mestá krajiny, pretože jeho história siaha až do 3.storočia pr.Kr, kedy bolo hlavným mestom kráľovstva Pundra. Znovuobjavené a vykopané spod nánosov zeme bolo až v roku 1931.

maha
Ruiny citadely v starom Mahastangarhu
maha
Gokul Medh je najfotogenickejším miestom

Bonus:

Cesta koloniálnym parníkom

Medzi unikátne zážitky, ktoré vám do cesty prihrá Bangladéš patrí aj plavba 100-ročným parníkom z Dháky na juh do mestečka Hularhat (dá sa vystúpiť aj skôr alebo o kúsok neskôr, ale Hularhat je najlepší východzí bod na návštevu historických mešít Bagerhatu). Staré parníky, teda ako ich tu volajú Rocket Steamer si ešte pamätajú doby britského kolonializmu a sú britskej výroby. Stále sa držia a hoci majú z roku na rok viac a viac problémov, ešte aj dnes sa nimi viete odviesť! Plavba z Dháky trvá celú noc, počas ktorej môžete využiť na cestovanie kajutu, ktorá je na miestne pomery veľmi čistá a komfortná. Ráno sa vám naskytnú nádherné pohľady na východ slnka nad riekou a budete ľutovať, že plavba netrvá dlhšie.

Prečítajte si náš článok o tejto ceste:  Koloniálny parník. Z Dháky to Hularhatu

steamer
Plavba parníkom z Dháky patrila k najdokonalejším zážitkom
rano
Ráno sa okolo parníka objavujú nádherné výjavy krajiny

KDE NÁJSŤ TÝCHTO 10 ZAUJÍMAVÝCH MIEST BANGLADÉŠU?

Pozrite sa na mapu, kde sa nachádzajú všetky miesta, ktoré spomíname v článku:

Tak čo, vybrali by ste si Bangladéš za Vašu najbližšiu destináciu?

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.