Najlepšie jedlá na našich cestách v roku 2019

top

Ani v roku 2019 nemôžeme vynechať našu tradičnú bilanciu a pohľad na to, ako sme si cestovali svetom za dobrým jedlom. Čo nám najviac chutilo a na akých miestach to bolo? Pozrite sa spoločne s nami na náš končiaci sa cestovateľský rok.

Mali sme šťastie, že sme sa mohli vrátiť na mnohé miesta, ktoré sme už navštívili, ale rovnako sme si vybrali aj množstvo miest, ktoré sme ochutnali po prvý krát. Na cestách sme strávili takmer osem mesiacov a tak si viete predstaviť koľko exotického jedla sa nám dostalo do rany. Zaspomínajme si na to, ktoré nás najviac zaujalo, prekvapilo a ktoré nám najviac zo všetkého chutilo. Ako vyzeral náš cestovateľský rok 2019 z pohľadu jedla?

Január: Xiao Long Bao / Chinatown, Singapur

Singapur je miestom, kde sa dokonalo najete na mnohých miestach. Ak chcete gastronomický zážitok zájdite si do singapurského Chinatownu do Chinatown Complex a tam pohľadajte stánok s menom Zhong Guo La Mian Xiao Long Bao. Práve tu sme si vychutnali taštičky Xiao Long Bao plnené mäsom a skvelým vývarom. Pripravia vám ich priamo pred očami a čerstvejšie už ani nemôžu byť. Dostanete ich v bambusovej „nádobe“, vezmete paličky, do misky si pridáte sójovú omáčku, zázvor v octe a máte tak skvelé jedlo o ktorom sa vám bude snívať po celý rok.

Singapur

Február: Tradičné bahrajnské raňajky / Manama, Bahrajn

Na február sme si zvolili netradičnú cestu do dvojice krajín akými je Kuvajt a Bahrajn. Ani jedna z nich ešte netuší, čo to znamená turistický boom a teda sú na objavovanie krásne. Jedlo je podobné tomu aké nájdete v mnohých iných arabských krajinách, no predsa len nás Bahrajn prekvapil aj svojimi tradičnými chuťami. Najviac nadšení sme boli z tradičných, bahrajnských raňajok, ktoré viete ochutnať v starom meste v podniku Haji Gahwa, ktorý tu stojí od roku 1950. Ochutnávali sme Balaleet, najtypickejšiu vec bahrajnských raňajok v podobe sladkých rezancov s vajcovou omeletou. Geniálne chutila Luba, fazuľky s vajcom, dostali sme aj Baydh Tomat, teda praženicu s rajčinami. Možno netradičné pre niekoho bude aj Nashif Laham, kúsky jahňacieho mäsa so zemiakmi v omáčke podobnej kari a majiteľ nám doniesol ako bonus aj opečené chlebíky plnené syrom, ktoré sa dopĺňajú s omáčkou Mehyawa, ktorú vyrábajú z fermentovaných rýb. To všetko zapiť sladkým čajom Karakom a skvelé raňajky sú za nami.

Bahrajn

Marec: Polpette di Cavallo / Catania, Sicília

Špecialitou sicílskej Catanie sú guľky (alebo bochníčky) z mletého konského mäsa. Konské mäso má tu na Sicílii veľmi dlhú tradíciu a hoci u nás populárne akosi nie je, tu ho rozhodne ochutnajte. Polpette sú vynikajúce, šťavnaté, ochutené bylinkami a na záver si ich môžete pokvapkať kúskom pomaranča. Netreba sa ich báť, práve naopak, budete mať chuť dať si ich znovu a znovu. Ochutnajte ju v malom, rodinnom podniku Trattoria da Nuccio.

Catania

Apríl: Kakmač / Ašchabad, Turkmenistan

Apríl u nás patril Hodvábnej ceste medzi z Biškeku až po turkménsky Ašchabad. Región plný dokonalého jedla milujeme už roky a u nás patrí medzi najchutnejšie regióny sveta. Tento krát sa do nášho výberu dostal turkménsky Kakmač. Turkménska kuchyňa je u nás jednou veľkou neznámou a tak sa to snažíme trošku zmeniť. Kakmač patrí medzi najznámejšie turkménske špeciality a predstavte si pod ním kúsky baranieho alebo hovädzieho mäsa, ktoré sa pečie na panvici spoločne s cibuľou alebo rajčinou. Je to veľmi jednoduché jedlo, ale stačí prvé sústo a viete, že si ho nedáte v tejto tajomnej krajine len raz.

Turkmenistan

Máj: Kufte Tabrizi / Esfahán, Irán

Aj tento rok sme mali šťastie na to, aby sme sa ocitli v Iráne a nebola by to návšteva krajiny, kedy by sme si neboli vychutnali dokonalé, iránske jedlo. Pri tejto návšteve nás najviac zaujalo možno menej známe, no skvelé jedlo zvané Kufte Tabrízi. Ide o mleté jahňacieho alebo hovädzie mäso, ktoré sa dochutí koreninami, cibuľkou, sušeným hrachom, mätou či petržlenom. Prekrojíte svoje kufte a vo vnútri v strede nájdete ešte sušenú slivku alebo marhuľu. Vynikajúce ich vedia pripraviť v esfahánskej, arménskej štvrti zvanej Jolfa.

Iran

Jún: Piadina / Ravenna, Taliansko

Začiatkom júna sme sa vybrali do talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Tešili sme sa najmä na historickú Ravennu s jej mozaikovým svetom a pri tej príležitosti sme nemohli odolať ani typickému, lokálnemu streetfoodu, ktorý sa volá Piadina. Po dlhšom hľadaní sme sa konečne dostali na ulicu Via Benedetto Cairolli 24 (v starom meste) a ochutnali absolútne dokonalú Piadinu. Presne takú robia v podniku menom Profumo di Piadina. Piadinu si predstavte ako placku (z múky, vody, soli, sódy bikarbóny a štipky mlieka) podobnú mexickej tortille, ktorú vám naplnia miestnymi chuťovkami. Tou najtradičnejšou piadinou v regióne je Piadina s parmskou šunkou, čerstvou rucolou a typickým, lokálnym syrom Squacquerone (má chránený pôvod z Emilia-Romagna).

Piadina

Júl: Kung Pao / Peking, Čína

Náš júl sa niesol v znamení epickej cesty Transsibírskou magistrálou z Moskvy cez Mongolsko až do čínskeho Pekingu. Prešli sme ju tak druhý krát a okrem času vo vlaku sledujú nekonečnú krajinu Ruska sme si túto cestu vychutnali aj po gastronomickej stránke. Medzi Moskvou a Pekingom viete ochutnať kopec skvelých jedál, no typické, čínske Kung Pao v pekingských hutongoch napokon chutilo dokonale. Čínska kuchyňa nepatrí medzi našich favoritov, no spomedzi čínskeho jedla Kung Pao v Pekingu nevynecháme nikdy a opäť to skončilo nadšením. Určite tušíte, že Kung Pao priamo v Číne chutí úplne inak, než to čo tak voláme doma. Meno je rovnaké, no chuť je u iného sveta.

Cina

August: Kibbeling / Delft, Holandsko

Augustové leto sme trávili striedavo na Slovensku, v Taliansku aj Holandsku a práve posledná spomínaná krajina nás gastronomicky veľmi prekvapila. Vedeli sme, že sú tu dobré jedlá, veď sme tu už niekoľko krát boli, ale teraz sme sa vybrali do krásneho, malebného mestečka Delft a pri blúdení uličkami a kanálmi sme natrafili na perfektný, tradičný streetfood zvaný Kibbeling. Ak si ho vypýtate, dostanete kúsky bielej ryby (často tresky) v cestíčku, ktorá sa podáva s cesnakovou alebo tatárskou omáčkou.

Delft

September: Sarawak Laksa / Kuching, Sarawak, Malajzia

Sarawak Laksa. Laksa predstavuje polievku, poznáme ju z Penangu, no to čo sme zažili tu v Kuchingu, strčí Laksu z Penangu do vrecka. Do horúcej vody sa namáčajú rezance, hodia na ne kúsky kuracieho mäsa, krevety, fazuľové výhonky a napokon sa to všetko zaleje poctivým vývarom, laksou, ktorej recept sa dedí z generácie na generáciu a patrí k pokladom. Pripravuje sa niekoľko hodín a je to cítiť. Dušou laksy je totiž “pasta”, ktorú si pripravujú kuchári sami, ktorá sa premieša s kokosovým mliekom. Každou lyžičkou, každým prehltnutím človek cíti, že ju má radšej ako pred niekoľkými sekundami až sme sa napokon prichytili pri myšlienkach, že sme lepšiu polievku ešte asi nejedli. Patrí medzi najlepšie jedlá tohto roku!

Laksa

Október: Bun Cha / Hanoj, Vietnam

Ak sa povie Vietnam, mnohým milovníkom jedla príde na rozum automaticky polievka Pho. Nám nie, my sme sa stali závislými na hanojskej špecialite menom Bun Cha. Je typickým jedlom pre metropolu severného Vietnamu a nájdete ich tu na ulici na mnohých miestach. Tá najlepšia je v malom podniku na ulici Hang Manh (č.1) a s každou porciou dostávate kúsok neba. Na stole nám pristála Bun Cha, teda miska tenučkých rezancov, tanier plný byliniek, nadrobno nasekaný cesnak, čili, kúsky grilovaného mäsa a napokon aj krabie jarné rolky. Toto musíte ochutnať!

Buncha

November: Biryani / Kanyakumari, India

Naša dva a pol mesačná cesta Áziou končila v južnej Indii a práve na najjužnejšom cípe pevninskej Indie v mestečku Kanyakumari sme mali famózne indické biryani. Indické jedlo z dokonalej ryže je priam kultová záležitosť a hoci ho najlepšie robia v Hyderabade, ochutnajte ho kdekoľvek. Výborne sa k biryani dopĺňa aj jogurt Raita, omáčka či chrumkavé papady ako sme mali v Kanyakumari. Môže sa zdať, že je to len „ryža“, no tá má v tomto jedle priam božskú chuť.

India

December: Schweinebraten / Ruhpolding, Bavorsko

Záver cestovateľskej sezóny sme si po našej veľkej ázijskej ceste prišli užiť do obľúbeného Bavorska. Vybrali sme si dedinku Ruhpolding pod krásnymi horami, tešili sa zo snehu, z prechádzok a oddychovania ku ktorému patrilo aj ochutnávanie bavorských jedál. Už tradične si vždy v Bavorsku dáme Schweinebraten. Lahodný kus bravčového mäsa v tmavej omáčke s jemnou chuťou piva a k tomu tradičné Semmelknodeln a kapustový šalát so slaninkou. Rozhodli sme sa, že toto jedlo tu jednoducho má svoje miesto, pretože chutnejšiu bodku sme predstaviť za decembrom nevedeli. Ak sa v Ruhpoldingu ocitnete, najedzte sa na starej pošte v podniku Zur Post, neoľutujete!

Bavorsko


AKO SME VÁS INŠPIROVALI v ROKU 2017 a v 2018? POZRITE SI NAŠE ČLÁNKY:

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.