Najlepšie jedlá na našich cestách v roku 2018

Podobne ako v roku 2017 aj teraz sme si povedali, že pripravíme krátke zhrnutie uplynulého roku. Nie cez čísla, štatistiky či počet navštívených krajín, ale cez to, čo pri cestovaní tak radi hľadáme a teda cez vynikajúce jedlo. Každá krajina, región, miesto či menšie mestečko v sebe ukrýva niečo chutné a tak sme si povedali, že nemusíme vybrať to čo je pre danú krajinu najtypickejšie, ale to čo sme si najviac zapamätali.


Obhliadnite sa spoločne s nami ako vyzeral náš gastronomický rok 2018. Opäť sme v ňom strávili viac než polovicu roku na cestách a keďže sme sa každý mesiac ocitli niekde inde, môžeme pripraviť takúto malú spomienku či inšpiráciu pre vás. Čo nás najviac zaujalo v roku 2018?

Január: Mishkak / Seeb, Omán

Náš januárový výlet do Ománu si budeme azda navždy spájať s pouličným jedlom zvaným mishkak. Predstavte si teplú letnú noc, šum mora a vôňu grilovaného mäsa, ktorá pochádza z malých pouličných stánkov roztrúsených popri ceste. Keď sa pri nich zastavíte uvidíte stovky drevených paličiek, na ktorých sa opekajú kúsky mäsa, najčastejšie hovädzieho alebo jahňacieho, môžete však ochutnať aj ťavu. Tajomstvom skvelej chuti je dlhé marinovanie v zmesi korenín a tamarindová omáčka. My sme si našu dávku vychutnali na pláži v mestečku Seeb, neďaleko od letiska v Muscate a rozlúčili sme sa tak s exotickým Ománom.

miskak

Február: Künefe / Istanbul , Turecko

Kupujete si pri každej návšteve Turecka baklavu a už vás začína trochu nudiť? Skúste künefe. Jedná sa tradične presladený dezert, pozostávajúci z rezancov kadayif, ktoré sú prekladané syrom podobným našej parenici a zaliate sladkým sirupom. Celá táto zmes sa zapečie a podáva sa napríklad so zmrzlinou alebo kaymakom (mliečny výrobok podobný mascarpone). Aj keď kombinácia rezance, syr, sladký sirup vypadá asi celkom bizarne, chutí naozaj výborne a pri našej najbližšej návšteve Istanbulu sa naň už pomaličky opäť chystáme.

kunefe

Marec: Lok Lak / Phnom Penh, Kambodža

Takmer celý marec sme strávili v juhovýchodnej Ázii a jednou zo zastávok bola aj exotická Kambodža. Navštívili sme ju síce pár krát, ale vždy nás očarí svojou málo známou, kmérskou kuchyňou. Jedlo, ktoré môžeme len a len odporučiť je takmer národné jedlo zvané Lok Lak. Ide o malé kúsky hovädzieho mäsa, ktoré sa doplní o čili, sójovú omáčku, cesnak, cibuľku či šalát a podáva sa k nemu volské oko. Ak Lok Lak v Kambodži ochutnáte, verte, že nezostane len pri jednej porcii.

Loklak

Apríl: Momo / Thimphu, Bhután 

Apríl bol veľmi zaujímavým mesiacom. Po túlaní sa v indickej Kolkate či Dardželingu sme nazreli do tajomného kráľovstva menom Bhután, ktoré chránia himalájske pahorky. Poznáte bhutánsku kuchyňu? Používa sa tu veľa čili, syru a dokážu namiešať viaceré kombinácie. Do hľadáčiku nám však najviac padlo Momo, ktoré nájdete aj v Tibete či Nepále alebo v niektorých častiach Indie. Možno sa zdá, že patrí medzi obyčajné jedlá, ale Momo aké sme ochutnali v Thimphu na okraji centrálneho trhoviska v malom podniku, ktorý obliehajú domáci, bolo jedno z najlepších na svete. Dokonale pripravené s kúskami mletého mäsa, pikantná čili omáčka ako príloha a k tomu aj chutný vývar.

momo

Máj: Ashlyamfu / Karakol, Kirgizstan

Na májové jedlo panujú v našej dvojčlennej skupine zmiešané názory. Jedna polovica (Tomáš) tvrdí, že už nikdy viac, pre mňa (Petra) je však Ashlyamfu asi top jedlom celého roka. Za tri dni, ktoré sme strávili v kirgizskom Karakole som ho stihla ochutnať 6 krát a aj po pár mesiacoch naň často myslím. Toto jedlo sa celkom ťažko dá opísať – je to polievka, ktorá sa podáva studená a nájdete v nej rôznu zeleninu, trochu mletého mäsa, škrobové rezance a poriadnu dávku cesnakového octu. Do krajiny ho priniesla etnická skupina Dungánov, ktorí pochádzajú z Číny. V mestečku Karakol vrelo odporúčame navštíviť dungánsku rodinu a vychutnať si večeru priamo u nich doma. Možno sa dozviete aj niečo o únosoch kirgizských žien. Pozrite sa na to ako chutí stredoázijské Kirgizsko.

ashlyamfu

Jún: Paella Marisco / Cala Milor, Malorka

V júni sme podľahli aj my módnej vlne a kúpili sme letenky na Malorku. Za pár dní sa nám podarilo prejsť dokola takmer celý ostrov a vychutnať si tú pravú dovolenkovú atmosféru. Okrem koláčikov Ensaïmada, ktoré sme lovili na raňajky, sa nám podarilo nájsť aj skvelú Paellu marisco – s plodmi mora. Ryža, korenia a morské príšery chutili priam famózne a snáď si ju niekedy vychutnáme aj priamo v jej rodisku – vo španielskej Valencii.

paella

Júl: Tas Kebab-e Shotor / Yazd, Irán

Irán milujeme a navštevujeme ho roky a zdá sa, že nás nikdy neprestane baviť. Vždy v ňom objavíme niečo nové, detail, malú drobnosť, niečo čo nás dostane a tento krát sme si výborne pochutili v púštnom meste Yazd na typickom ťavom kebabe, ktorý tieto končiny preslávil. Ťavie mäso je jemné, podobá sa na hovädzinu a so zemiakmi na šťave je skvelým jedlom a najmä prestriedaním od obľúbených kebabov. Výborne pripravujú ťaví kebab v podniku menom Silk Road v starom Yazde.

tavi kebab

August: Clâtite cu Vişne / Kišinev, Moldavsko

Moldavsko patrí medzi málo navštevované krajiny v Európe, ale určite má čo návštevníkom ponúknuť. Nemá síce veľa známych pamiatok, ale vykompenzuje to vynikajúcim vínom a jedlom. Ak vás láka víno, môžete navštíviť jedno z obrovských vinárstiev, ktoré sa preslávili stovkami kilometrov podzemných chodieb, kam sa zmestia aj nákladné autá. Ak preferujete dobré jedlo, nájdete ho napríklad v sieti podnikov La Plâcinte, kde sme boli počas nášho pobytu v Moldavsku častými návštevníkmi. Do vašej pozornosti by sme chceli dať napríklad Clâtite cu vişne – malé palacinky plnené višňami a zaliate smotanovým krémom.

placinta

September: Orecchiete con melanzane e pomodori / Bari, Taliansko

Taliansko patrí medzi krajiny, ktoré sa snažíme navštíviť aspoň raz do roka. Láka nás jeho atmosféra, historické pamiatky a na neposlednom mieste aj talianska kuchyňa. Tento rok sme zakotvili v menej známom regióne – Apúlia, ktorý patril medzi tie chudobnejšie a preto aj jeho kuchyňa sa nazýva chudobnou (cucina povera). Mäso v nej nájdete iba veľmi ťažko, prevláda v nej najmä zelenina a cestoviny. My sme ochutnali miestnu špecialitu v Bari – cestoviny orecchiete, ktoré svojím tvarom pripomínajú ušká a vyrábajú ich miestne ženy priamo pred vašim zrakom v úzkych uličkách mesta. Skvelo ich dopĺňala omáčka z baklažánu a rajčín. Niekedy najjednoduchšie jedlá chutia úplne najlepšie. Ako chutí Apúlia?

orechiette

Október: Kerala fish curry (Meen curry), Kovalam, India

Celý október sme strávili v Indii od severu až po jeho juh a medzi skvelé indické regióny, ktoré sme objavili patrí jednoznačne juhoindická Kerala. Jedným z najlepších a najtypickejších jedál na aké v juhoindickej Kerale natrafíte je Meen curry, teda keralské rybacie kari. Jeho základ tvorí kokosové mlieko a kari pasta zhotovená z korenín akými je kurkuma, čili, koriander, kari lístky a zopár iných drobných ingrediencií podľa chuti, najčastejšie zázvor, cesnak či cibuľka. V tejto omáčke sa napokon uvarí ryba (najčastejšie biela ryba s minimom kostí) a podáva sa s ryžou. Meen curry sa často servíruje v hlinených nádobách, odkiaľ si ju vyberiete na tanier. Ak nechcete ryžu, hodí sa k nemu aj appam či idiyappam.

curry

November: Bajella / Dubaj, UAE

Polovicu novembra sme strávili v južnej Indii a aby sme nedávali dve jedlá z jednej krajiny, pripravili sme si jednu zaujímavú, raňajkovú chuťovku z obľúbeného Dubaja. Tento rok sme sa v ňom zastavili hneď dva krát a aj napriek tomu, že je Dubaj synonymom nakupovania, za nákupmi sem nechodíme. Máme radi atmosféru starého Dubaja a jeho svet zložený z viacerých menších svetov. Na raňajky tu ochutnajte jedlo zvané Bajella, miska veľkých /až obrích/ fazúľ, ktoré sa podávajú v šťave s príchuťou korenín a limetky. Zahryzujete si k tomu čerstvú, ešte teplú, chlebovú placku a pohár čaju. Bajella je dokonalá na mieste menom Arabian Tea House, tak nabudúce skúste.

bajella

December: Boat Soup / Damnoen Saduak, Thajsko

Záver decembra sa niesol v znamení Thajska a tak mu bude patriť aj záver nášho článku. Plávajúce trhy Damnoen Saduak neďaleko Bangkoku je už tradične miestom, kde sa nadýchnete exotiky tejto krásnej krajiny a je to aj jeden obrovský gastro zážitok. Bangkok je naplnený streetfoodom, no ani plávajúce trhy s jedlom nezaostávajú, no ak by ste si mali vybrať len jedno jediné jedlo, tak si vyberte niektorú z polievok mimo hlavného kanála na mieste zvanom Yuwanda. Aj my tu vždy skončíme. Polievky vám pripravia na loďke priamo pred vami a tá „naša“ má v sebe ryžové rezance, kúsky bravčového mäsa, mleté mäso, jarnú cibuľku a samozrejme čili. Často ich tu nájdete pod názvom „Boat Soup“, teda Polievka z lode. Názov podstatný nie je, ale tá chuť áno a tá za to stojí!

trhy

 

ČÍM SME VÁS INŠPIROVALI v ROKU 2017? POZRITE AKÉ JEDLÁ NÁM PADLI DO OKA v TOMTO ROKU!

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.