Teherán. Čo si pozrieť v hlavnom meste Iránu? (Travel Guide)

Iránsky Teherán. Dlhé roky nepatril k bežným výletným cieľom, no časy sa menia a čoraz viac ľudí objaví jeho čaro. Podľa niekoho nudné mesto, pre iných fascinujúce mesto naplnené zaujímavou atmosférou. Čo si v Teheráne pozrieť, aby ste si mesto dokonale vychutnali? 

Hlavné mesto Iránskej islamskej republiky mnohí návštevníci podceňujú, ale vo svojich útrobách ukrýva kus histórie a niekoľko skutočne zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Vládla tu perzská dynastia Kadžarovcov v 19.storočí a aj posledná dynastia Pahlaví, ktorú v roku 1979 zmietla islamská revolúcia. Zostali tu po nich pozoruhodné stopy, no Teherán má toho omnoho viacej. Bez akýchkoľvek pochýb patrí Teherán medzi TOP iránske mestá, ktoré by ste v krajine mali navštíviť.

Palác Golestán (UNESCO)

Unikátny palácový komplex zapísaný v roku 2013. Predstavuje najkrajší súbor pamiatok perzskej dynastie Kadžarovcov, ktorí vládli krajine medzi rokmi 1789 – 1925. Nájdete tu stavby najmä z 19.storočia a začiatku 20.storočia, ktoré sú v tradičnom perzskom štýle, no cítiť na nich európskeho ducha. Palácový komplex pozostáva z niekoľkých budov a je predstavuje TOP pamiatku celého Teheránu. Môžete nazrieť do trónnej sály, nádherných sál vykladaných zrkadielkami aj múzea perzských tradícii. Prehliadka celého areálu zaberie cca 1 hodinu.

Do paláca sa platí kombinované vstupné a ak chcete vidieť všetky sály, múzea a paláce jeho návšteva vás vyjde na cca: 6 500 000 IRR (august 2022). Je to príliš veľa, ale málokto potrebuje vidieť skutočne všetko. Stačí vám obyčajný lístok do areálu a Trónnej sály, vtedy zaplatíte: 1 500 000 IRR. Palác je otvorený denne od 9:00 – 17:00
Palác sa nachádza neďaleko Teheránskeho bazára a stanice metra: Panzdah-e Khordad

Teheran
Palác Golestan je aj na zozname UNESCO

 

Teheran
Palác Golestan slúžil ako rezidencia kadžarských panovníkov Perzie

Palác  Saadabad (Palác posledného šáha)

Medzi TOP pamiatky Teheránu patrí aj palácový komplex Saadabad na úpätí hôr Alborzu v severnom Teheráne. Palácový komplex na 180 hektároch vypovedá o histórii dynastie Pahlaví, posledných vládcov Perzie. Hoci jeho pôvodnými obyvateľmi boli Kadžarovci, Pahlaví ho prevzali a dobudovali. Navštíviť sa oplatí Biely palác, výstavné siene a miestnosti, kde žil posledný perzský šáh Mohammed Reza Pahlaví a kde prijímal svoje návštevy. Uvidíte okrem luxusu aj prvý televízor v Iráne a niekoľko československých lustrov. Po cestičke obklopenej krásnou prírodou (ktorá je požehnaním oproti smogu v centre) sa za 1km dostanete k Zelenému palácu, kde býval Reza Pahlaví, otec posledného šáha a zakladateľ dynastie. Je menší, no rovnako zaujímavá. V komplexe nájdete aj viacero iných múzeí (vojenské múzeum, múzeum vody), ale ak sem idete, nenechajte si ujsť najmä vyššie spomínané paláce.

Pred vstupom do paláca musíte vedieť čo chcete vidieť a podľa toho si kúpite lístky. Stačiť vám bude Biely a Zelený palác. Za tieto dva zaplatíte: 2 000 000 IRR (august 2022)
POZOR: Pondelok je palácový komplex uzatvorený
Palác je otvorený od 9:00 – 17:00
Nachádza sa v severnom Teheráne. Metro končí pri námestí Tajrish a odtiaľ to je peši ešte cca 25 minút, alebo si vezmite lacný taxík až k bráne do paláca.

Teheran
Biely dom je najdôležitejším palácom celého areálu

 

Teheran
Luxusné vybavenie paláca v ktorom žil posledný perzský šáh

Palác Niavaran (Šáhov palác)

Ak vás dynastia Pahlaví skutočne zaujíma a chcete ohľadom nej vidieť viacero pamiatok, potom si v severnom Teheráne odskočte aj do neďalekého paláca menom Niavaran. Aj tu rodina Mohammeda Rezu Pahláviho žila a v palácových miestnostiach uvidíte viacero ich osobných vecí. Komplex je o poznanie menší ako Saadabad, ale rozhodne zaujímavý.

Otváracie hodiny: 9:00 – 16:00
Vstupné: 1 000 000 IRR (august 2022)

Teheran
Palác Niavaran

 

Teheran
Ako to vyzerá vo vnútri paláca Niavaran?

Múzeum šperkov (Treasury of the National Jewels)

TOP Múzeum nielen Teheránu, ale aj celého Iránu. Ak máte v krajine vidieť len jedno jediné múzeum, skúste to naplánovať tak, že to bude toto múzeum. Ak nemáta múzea radi, do tohto sa pozrite! Nájdete ho v trezore budovy Národnej banky a hovorí sa o ňom ako o najväčšej zbierke šperkov na svete! Uvidíte tu iránske korunovačné klenoty, druhý najväčší diamant sveta Daria-i-Noor so 182 karátmi, náhrdelníky, tiáry a množstvo vecí nevyčísliteľnej hodnoty.

POZOR: Múzeum má obmedzené otváracie hodiny a je otvorené iba v dňoch SOBOTA, NEDEĽA, PONDELOK, UTOROK v čase od 14:00 – 16:30

Vstupné: 1 000 000 IRR (august 2022 je stále zatvorené)

TIP: Príďte cca 10-15 minút pred otvorením a keď sa otvorí budete medzi prvými, ktorí si kúpia lístok. Dnu vás nevpustia s batožinou ani fotoaparátmi, tak ich musíte odovzdať do šatne (bezplatne) a následne prechádzate rámom ako na letisku. Múzeum má veľmi slabé popisky, tak sa pokojne pridajte k anglicky hovoriacemu sprievodcovi (fungujú v rámci múzea zadarmo) a ak chcete vedieť viac, vypočujte si príbehy.

Národné historické múzeum (National Museum of Iran)

Múzeum, ktoré zachytáva históriu Iránu či starej Perzie. Zaujme aj v prípade, že nie ste obrovský fanúšik histórie pretože si upracete v hlave čo všetko sa v tejto historicky bohatej krajine dialo od najjednoduchších nálezov, cez keramiku, prvé sochy až po vzácne a krásne reliéfy z Perzepolisu, ktoré sem preniesli. Uvidíte aj zlomok rímskych mozaík, Soľného muža zo Zandžánu či sochu partského bojovníka.

Otváracie hodiny: 9:00 – 16:00
Vstupné: 1 000 000 IRR (august 2022)

Teheran
Hlava princa zo vzácneho lapis lazulli patrí medzi najvzácnejšie exponáty múzea

 

Teheran
Nádherné perzské reliéfy z paláca v Súsach

Múzeum Reza Abbasi

Málo známe múzeum pre tých, ktorých zaujíma história a umenie s ňou spojené o čosi viac. Oplatí sa vidieť najmä kvôli vzácnej zbierke zlatých nádob z Achajmenovského obdobia starej Perzie staré cca 2500-2400 rokov.

Najbližšie metro je stanica: Shahid Hemmat a odtiaľ kráčať peši alebo taxík
Otváracie hodiny: 9:00 – 18:00, PONDELOK zatvorené
Vstupné: 1 000 000 IRR

Teheran
Múzeum Reza Abbasi je plné pokladov

 

Teheran
Ak milujete staroveké umenie, toto múzeum musíte vidieť

Teheránsky bazár

Nejde o pamiatku v pravom zmysle slova, ale o miesto, ktoré rozhodne nesmiete v Teheráne vynechať. Je to najväčší bazár celého Iránu a pre vás bude dokonalým labyrintom. Nebojte sa v ňom stratiť a objavte jeho ukryté zákutia, vypite si čaj s predavačmi kobercov, zjednajte svoju prvú šatku a ocitnite sa na nádvorí niekoľkých malých mešít o ktorých ste ani nevedeli, že sú tam. Sadnite si na džús z granátových jabĺk alebo kúpte vrecúško pistácii a užívajte si orientálnu atmosféru tohto miesta. V bazárovom labyrinte nájdete aj niekoľko starých, historických mešít.

POZOR: V piatok je bazár pozatváraný a pripomína mesto duchov, kde je len občas otvorený obchodík. Naplánujte si návštevu bazáru tak, aby ste zažili jeho ruch. Ak sa tu aj napriek tomu ocitnete v piatok, nezúfajte a prejdite sa prázdnym bazárom, aj to je niečo čo človek nezažije úplne bežne.

Teheran
Teheránsky bazár je neuveriteľné miesto

 

Teheran
Teheránsky bazár a jeho exotický a chutný tovar

Bazár Tadžriš (Tajrish Bazar)

Kým južný Teherán má svoj slávny a veľký Teheránsky bazár, tak severná časť hlavného mesta nakupuje na bazáre menom Tajrish. Nachádza sa priamo na rovnomennom námestí a je odtiaľto krásny výhľad na štíty pohoria Alborz. Bazár sa ukrýva za veľkou bránou a za ňou sa rozleje svet nakladanej zeleniny, čerstvého aj sušeného ovocia, orieškov, byliniek, bronzových a mosadzných nádob či potrieb do domácnosti. Nejde o turistické miesto a tak je veľká pravdepodobnosť, že tu budete len s domácimi. Jeho návštevu dokonale skombinujete s návštevou Šáhových palácov, ktoré ležia neďaleko odtiaľto. Ťahákom bazáru je aj svätyňa Emámzáde Saleh, kde je pochovaný syn šíitskeho imáma Musú al-Kázima, čo z nej robí pútnické miesto. Patrí medzi najfotogenickejšie v Teheráne

Teheran
Emámzade Saleh leží hneď vedľa bazárový uličiek

 

Teheran
Bazár Tajrish a jeho farby

Veža slobody (Azadi Tower)

Veža patrí k ikonám Teheránu. Leží v jeho západnej časti neďaleko autobusovej stanice a letiska Mehrabad v strede obrovského kruhového objazdu. Postavili ju v roku 1971 ako spomienku na to, že Perzská ríša oslavuje 2500 rokov. Stala sa symbolom počas revolúcie v roku 1979 a dodnes patrí k obľúbeným miestam. K veži sa dostanete metrom na stanicu Azadi a potom zvyšný kilometer kráčate po hlavnej ulici priamo za ňou. Do areálu sa neplatí vstupné, no ak chcete ísť dnu pripravte si cca 800 000 IRR. Vo vnútri je malá galéria.

Teheran
Veža Azadi patrí k symbolom Teheránu

 

Teheran
Veža Azadi je zaujímavá aj z detailu

Borj-e Milad (Televízna veža Milad)

Veža Milad patrí medzi nové, moderné symboly Teheránu. Televíznu vežu dokončili v roku 2009 a jej špička sa zastavila vo výške 435 metrov čo z nej robí 6.najvyššiu vežu sveta a Borj-e Milad patrí aj medzi 20 najvyšších budov sveta.

Otváracie hodiny: 9:00 – 23:00, PONDELOK zatvorené
Lístky si skúste zaobstarať dopredu, hoci v deň návštevy. Ak je vonku zlé počasie alebo priveľa smogu, neoplatí sa ísť hore, pretože viditeľnosť môže byť mizerná. Vo veži je aj luxusná reštaurácia Aftabgardan, ktorá sa otáča okolo vlastnej osi. Jedlo v nej nie je najlepšie v Iráne, je drahá, no platíte za zážitok.
Najlepšie sa sem dostanete taxíkom

Pol-e Tabiat (Tabiat Bridge)

Jedna z najnovších teheránskych zaujímavosti ešte nestihla prilákať zahraničných turistov a tak môžete využiť návštevu Teheránu aj na túto poslednú, super modernú vychytávku. Most navrhla mladá iránska architektka Leila Araghian a od konca roku 2014 kedy ho otvorili už získal niekoľko medzinárodných ocenení. Ak ste fanúšikom modernej architektúry, zastavte sa tu. Je to najmodernejšia stavba dnešného Teheránu.

Most leží cca 500 metrov od zastávky metra: Shahid Haghani na okraji parku Taleqani.

Baharestan a Sepahsalar

Ak ešte nie ste unavení a chcete vidieť ďalší historický skvost vyberte sa na miesto zvané Baharestan. Stojí tu starý iránsky parlament z roku 1906. Neďaleko odtiaľto nájdete aj zaujímavú mešitu Sepahsalar s vysokými minaretmi z obdobia Kadžarovcov. Ani jedna z budov sa nesmie fotiť, ale ak hľadáte miesta bez turistov, toto sú oni.

Najbližšia zastávka metra: Sa´adi

Teheran
Mešita Sepahsalar pri pohľade z ulice

Americká ambasáda

Zaujímavým miestom v Teheráne je aj budova bývalej americkej ambasády. Dnes nesie tento priestor poetický názov „Hniezdo špionáže“ a hoci ste sa dnu dlhé roky nemohli dostať, oplatilo sa sem prísť, aby ste si pozreli miesto, kde sa tvorila história. V roku 2017 sa veci zmenili a priestory ambasády a priľahlého parku sa otvorili pre návštevníkov! Je tu múzeum propagandy a dokonca sa dá nahliadnuť aj do vnútorných priestorov. Ambasáda sa spája s Iránskou islamskou revolúciou z roku 1979 a následnou krízou, kedy tu väznili 444 dni amerických diplomatov (film Argo). Ambasáda je známa pre svoje fresky namaľované na obvodovom múre, kde spoznáte niekoľko svetoznámych obrázkov.

Najbližšia zastávka metra: Taleqani  (stačí vystúpiť z metra a ste hneď pri ambasáde)
Otváracie hodiny: 9:00 – 13:00 a 14:00 – 18:00, ŠTVRTOK aj PIATOK zatvorené
Vstupné: zadarmo prehliadka

Teheran
Bývalá americká ambasáda zaujme svojou výzdobou. Tento obrázok tu už v roku 2022 nečakajte

 

Teheran
Ajatolláh Chomejní na stene bývalej americkej ambasády

ZAUJÍMAVÝ TIP Tochal (Točal)

Ak vás pomaly mesto začne unavovať, čo tak vybrať sa do krásnej prírody neďaleko od neho? Severnú stranu Teheránu chráni pohorie Alborz a do jeho vrcholkov sa viete dostať pohodlne lanovkou. Tá smeruje na vrch menom Točal (3957 mnm) a ocitnete sa v úplne inom svete. Aj počas leta nájdete hore sneh, tak si vezmite so sebou niečo teplejšie na oblečenie. Počas sezóny sa dajú dokonca požičať lyže a môžete si užiť lyžovačku priamo v Iráne nad Teheránom. Ak aj nechcete lyžovať, je odtiaľto zaujímavý výhľad na mesto (žiaľ často zahalené v smogu), alebo si len vychutnáte prechádzku prírodou či posedíte na čaji.

K lanovke sa dá pohodlne dostať z námestia Tajrish na severe Teheránu. Stačí sa spýtať na „savarí Točal?“ a ukážu vám zdieľaný taxík, ktorý tam smeruje. Z parkoviska musíte kráčať cca 10-15 min do kopca, alebo počkajte na kyvadlovú dopravu. Časy, kedy lanovka premáva sa každý deň rôznia, ale platí pravidlo, že medzi 8:30 – 14:00 premávajú všetky zastávky. Niektoré majú otvorené samozrejme, dlhšie, no ak sa chcete pozrieť presne na čas tu je odkaz.

Pozor však na to, že pri zlom počasí, lanovka nepremáva. Ak chcete ísť na najvyššiu stanicu (čo je odporúčanie), tak si rovno kúpte lístok priamo tam a obojsmerný vás vyjde na cca 380 000 riálov.

Teheran
Točal nad Teheránom je ako z iného sveta

 

Teheran
Na konci lanovky pod Točalom je aj v strede leta sneh

MIMO TURISTICKÝCH CIEST:  Rey (Shahr-e Rey)

Komu história Teheránu nestačí, pre toho si Teherán skryl ešte jedno zaujímavé prekvapenie. Teherán vzniká v priebehu 18.storočia, ale pred tým na jeho mieste stálo dôležité mesto Rey, ktorým dokonca prechádzala Hodvábna cesta! Mnohí toto mesto nepoznajú a tak tu budete jediní turisti. Rey ľudia obývali už pred tisíckami rokov, no najslávnejšiu epizódu prežil v 11.storočí, kedy tu mali Seldžukovci jedno zo svojich hlavných miest. Mongoli ho v 13.storočí položili na lopatky, ale niektoré monumenty si stále Rey zachoval. Ak sa sem rozhodnete prísť, nájdete tu seldžučkú vežu Tugrhul Tower z 12.storočia ako spomienku na seldžuckého panovníka, karavanseraj Šáha Abbása, niekoľko zoroastriánskych budov a napokon dôležitú svätyňu, kde je pochovaný Shah Abdol Azim, ale aj brat imáma Rezu. Okrem toho je zaujímavým miestom aj miestny, neturistický bazár.

Dostanete sa sem pohodlne metrom: zastávka Shahr-e Rey

Teheran
Svätyňa s hrobkou Shaha Abdola Azima je ozdobou Reyu

 

Teheran
Bazárové uličky štvrte Rey

MIMO TURISTICKÝCH CIEST:  Behesht-e Zahra

Zaujíma vás iránsko-iracká vojna, ktorá sužovala obe krajiny medzi rokmi 1980-1988? Potom sa musíte vybrať na cintorín Behesht-e Zahra na periférii Teheránu (neďaleko svätyne Ajatolláha Chomejního). Neturistické miesto vám ukáže ako prežívajú smrť Iránci a budete prekvapení ako vyzerajú hrobky padlých iránskych vojakov, mučeníkov, ktorí sa nevrátili z frontu. Nájdete tu aj malé múzeum, tank či niekoľko podobných spomienok. Tu pochopíte, že rany, ktoré priniesla vojna sú stále veľmi živé. Okrem „mučeníckeho cintorínu“ tu nájdete aj cintorín bez vojakov, kde pochovali niekoľko členov dynastie Pahlaví, zopár významných politikov či iných známych umelcov, hercov a dôležitých ľudí Iránu.

Najbližšia zastávka metra: Harram-e Motahhar (odtiaľto buď kráčate, alebo nasadnete do taxíka a za pár minút ste tam).

Teheran
Na cintoríne Behest-e Zahra kráčate po stopách iránsko-irackej vojny

 

Teheran
Cintorín slúži aj ako vojnový pamätník

Svätyňa Ajatolláha Chomejního

Jedna z najväčších svätýň Iránu leží na periférii Teheránu. Nech je váš názor na zakladateľa Iránskej islamskej republiky akýkoľvek, je to miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Komplex začali stavať po smrti ajatolláha v roku 1989 a dodnes sa stále pokračuje. Je to miesto kam prichádza veľké množstvo iránskych pútnikov. Piknikujú v záhradách, prespávajú v stanoch a navštívia svätyňu, kde stojí hrobka Ajatolláha Chomejního, ale aj jeho manželky či syna. Za posledné roky sa mení na okázalú stavbu a preto je zaujímavá aj z architektonického hľadiska pre tých, ktorí hľadajú modernú islamskú architektúru. Dovnútra sa treba vyzuť, nechať batoh či fotoaparát v úschovni, no na mobil fotiť môžete.

Najbližšia zastávka metra: Harram-e Motahhar

Teheran
Svätyňa Ajatolláha Chomejního je stále vo výstavbe

 

Teheran
Hrobka Ajatolláha Chomejního

 

Ako do Teheránu, po Teheráne a z Teheránu?


letisko IMÁMA CHOMEJNÍHO  (IKA)

Skvelé a lacné letenky do Teheránu nájdete pokojne už za menej ako 200 €.
Medzinárodné letisko IKA leží cca 30 kilometrov od centra Teheránu. Ak sa pýtate ako sa dostať z letiska do centra, tu sú odpovede. Pripravte sa na tom, že Teherán je obrovské mesto a ak pôjdete po ceste, môže vám cesta odtiaľto na námestie Imáma Chomejního v centre zabrať hodinku, ale pokojne aj dve podľa toho v akú hodinu pristanete. Skoré ranné prílety, kedy ešte mesto nie je zapchaté sú ideálne a v centre sa objavíte za cca 40-45 minút.

Najjednoduchšiu cestu z letiska IKA dnes predstavuje metro. Dlhé roky sa o ňom hovorilo, snívalo, ale posledné mesiace v roku 2017 je už realitou. Pripravte sa na to, že cesta týmto spojom môže trvať cca 2 hodiny. Leží na červenej linke metra (linka 8), ktorá sa križuje v stanici metra menom SHAHEED. Cena lístka je 8 000 riálov (0,25 €). Metro momentálne premáva v intervale 7:03 ráno – 0:27 po polnoci, ale tento údaj sa môže čoskoro zmeniť, pretože viaceré lety prilietajú po polnoci.

Najdrahšou alternatívou na cestu z letiska je taxík. Počítajte so sumou okolo 650 000 – 700 000 riálov (20-25 €) za jedno auto, pričom ak sa dohodnete s taxikárom môže od vás vziať eurá či doláre. Zmenáreň však na letisku nájdete. Pred príletovou halou je na pravej strane búdka, kde sa organizujú taxíky. Môžete skúšať zjednať, ale väčšinou to nefunguje. Ak máte čas a chuť, môžete ísť skúsiť šťastie k odletovej hale a zastaviť taxík, ktorý vyložil pred chvíľkou cestujúcich. Vtedy by ste sa do centra vedeli odviesť aj za cca 600 000 riálov (18-19 €).

Alternatívou je aj mix taxíku a metra. Taxi vás nehodí priamo do centra Teheránu, ale necháte sa odviesť cca 10-15 kilometrov k obrovskej svätyni Imáma Chomejního na periférii mesta, kde je zastávka metra HARAM-e MOTAHHAR. To vás už pohodlne odvezie kamkoľvek chcete v Teheráne. Cesta z letiska k zastávke metra môže vyjsť na cca 300 000 – 350 000 riálov (cca 10 €). Lístok na metro stojí 10 000 riálov (0,30 €). Metro premáva od 5:30 do 23:00.

Zaujímavou je cesta z letiska autobusom. Ak bude premávať, konečnú má na námestí Azadi, ale cestou zastavuje pri metre HARAM-e MOTAHHAR, kde môžete prestúpiť a budete v centre rýchlejšie. Cena autobusu je 20 000 riálov (cca 0,60 €) a cena metra 10 000 riálov (0,30 €), čím cestu z letiska stlačíte na jedno euro. POZOR. Niekedy sa môže stať, že autobus jednoducho nepremáva a preto si treba najaktuálnejšiu situáciu overiť priamo na mieste u domácich alebo pracovníkov letiska.

Ceny sa v 2022 v riáloch veľmi zmenili, tak ich prepočty na eurá sú dnes len orientačné

Cesta z centra na letisko

Pri ceste z centra na letisko môžete opäť využiť priamy taxík, ktorého cena by sa mala pohybovať okolo 550 000 – 600 000 riálov (16-18 €) alebo to spravíte opäť kombináciou metra a taxíku zo stanice či už Haram-e Mothhar alebo stanice Shaheed, kde zvyknú stáť taxíky alebo dokonca zdieľané taxíky, ktoré vás vyjdú ešte menej. Za zdieľaný taxík počítajte cenu okolo 50 000 – 80 000 riálov (1,5 – 2 €).

 

Ktorý autobusový terminál je ten môj?

1., TERMINAL-e GHARB : Západný terminál

Ak cestujete na západ krajiny (Qazvin, Zanjan, Tabriz) alebo do Istanbulu, prípadne na sever do Kaspického regiónu, váš autobus pôjde pravdepodobne odtiaľto. Terminál leží neďaleko námestia Azadi s vežou, ktorá sa stala ikonou Teheránu a dá sa k nemu prejsť odtiaľto aj peši za cca 10-15 minút.

2., TERMINAL-e SHARGH : Východný terminál

Ako napovedá jeho názov, odchádzajú odtiaľto autobusy východne od hlavného mesta či už do oblasti akými je Damavand či provincia Chorasán, kde leží Mašad, Nišapúr… Najrýchlejšie sa sem dostanete taxíkom z mesta, alebo si vezmite metro na zastávku Imam Hossein a odtiaľ choďte posledných cca 5 km taxíkom

3., TERMINAL-e JONOOB : Južný terminál

Odchádzajú odtiaľto všetky autobusy južne od Teheránu a tak je najpravdepodobnejšie, že ak sa z hlavného mesta vyberiete cestovať ďalej, že skončíte na tejto stanici. Nájdete tu autobusy do Kašanu, Esfahánu, Yazdu, Širázu, Kermánu či k brehom Perzského zálivu. Dostanete sa sem veľmi jednoducho, stačí vystúpiť na stanici metra „Terminal-e Janoob“.

4., TERMINAL-e BEIHAGHI

Autobusová stanica neďaleko miesta zvaného Mossala (kam chodí metro). Ak vám niekedy poradia ísť na autobus sem, je to v poriadku. Táto stanica plní funkciu všetkých svetových smerov, no vyššie spomenuté sú lepšie a frekventovanejšie. Odtiaľto nájdete autobusy napríklad to Esfahánu, Rashtu, Mašadu, Širázu aj Tabrízu.

 

Metro

Najrýchlejším spôsobom prepravy v mestách je metro. V Iráne nájdeme metro len v mestách ako Teherán, Mašad, Esfahán, Širáz, Tabríz, pričom to najväčšie a najdôležitejšie je metro v hlavnom meste. Má tak hustú sieť zastávok, že sa obrazne povedané dostanete všade kam potrebujete. Spája severný Teherán s južným, prepletá sa predmestiami a aj pamiatky sa ním dajú dobre navštíviť, pretože nebudete zaseknutý v pravidelnej zápche. Lístok na metro stojí 10 000 riálov (0,30 €).

Lístky na metro sa kupujú priamo v staniciach a platíte za jednu jazdu, nie za cieľovú stanicu ako v niektorých krajinách. Ak viete, že budete v Teheráne dlhšie, pouvažujte nad kúpou viacdenného lístku alebo nad elektronickou kartou „EZ PAY“, ktorú použijete nielen v metre, ale aj v lokálnej doprave. Počas rannej a večernej špičky je teheránske metro neskutočne preplnené, ale inak počas dňa je to celkom bez problémov. Podobne ako existujú ženské taxíky, tak aj každá súprava metra má „ženský vagón“. Všimnete si čiary na nástupišti, kde začína a ak ste žena a chcete mať pokoj od mužov či len viac miesta, skúste jazdu v ňom. Muži majú do neho zákaz vstupu pod hrozbou pokuty. Žena si môže vybrať v akom vozni sa povezie.

Zaujal ťa Irán? Super! Nech sa páči, pozri sa na nás ďalší iránsky článok, kde sme spísali tie najlepšie jedlá aké môžeš v Iráne ochutnať. Lepší Food Guide o tejto krajine nenájdeš!

Pridaj si nás aj na FB:



1 thought on “Teherán. Čo si pozrieť v hlavnom meste Iránu? (Travel Guide)”

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.