Uzbekistan. Čo si pozrieť a TOP miesta

Uzbekistan sa právom označuje za dušu aj srdce Hodvábnej cesty. Leží v Strednej Ázii, prechádzali ňou slávne obchodné cesty, dobyvatelia, civilizácie a to všetko tu po sebe nechalo tak krásne a vzácne dedičstvo, až sa z Uzbekistanu stala jedna z najkrajších krajín sveta. Čo si v Uzbekistane pozrieť? Buchara, Chiva a Samarkand je klasikou, ale čo ešte bude stáť za to?

Uzbekistan má pre nás špeciálne miesto. Už v roku 2009 sme sa sem po prvý krát vybrali s batohmi a túžili vidieť a spoznať túto krajinu na vlastné oči. Vtedy to ešte bolo komplikované kvôli byrokracii, vízam, registráciám, no dnes sa to všetko stratilo. Za posledné roky sme mali možnosť  navštíviť a cestovať po tejto krajine 13 krát. Každá jedna návšteva sa pretavila do toho, že Uzbekistan stúpal v rebríčku najobľúbenejších krajín, až sa dnes drží medzi našimi TOP krajinami sveta. Prečo je to tak?

Každý milovník histórie sa tu zamiluje na prvý pohľad. Príbehy Hodvábnej cesty. Rozprávková Chiva ukrytá za hradbami, Buchara stratená v čase niekoľkých storočí, Samarkand so svojimi okázalými monumentmi, Taškent so svojimi trhoviskami a potom tu je ešte stále Aralské jazero či málo známa Ferganská kotlina. Uzbekistan vie ako nadchnúť a tak sa sem človek bude chcieť vracať. Popíjať zelený čaj pod morušami, ochutnávať plov a dokonalé šašlíky, nakupovať na bazároch, zhovárať sa s ľuďmi a tešiť sa z prítomnosti. Pozrite si naše tipy, čo si v Uzbekistane pozrieť.

 

1. Buchara

Určiť či je krajšia Buchara, Chiva alebo Samarkand nie je možné, ale každý bude mať svojho favorita. Presne preto je Buchara u nás na prvom mieste. Je to žijúca legenda Hodvábnej cesty a jedno z najkrajších miest celej Strednej Ázie. Stála tu už v staroveku a zažila svoju slávu v 10.-11.storočí, kedy odtiaľto vládla dynastia Samánovcov. Neprečkala síce Džingischánov vpád, pozviechala sa a počas 16.-17.storočia sa vrátila na piedestál. Jej staré monumenty dýchajú zabudnutým časom a hoci nie je stará Buchara veľká, môžete tu stráviť pokojne aj niekoľko dní. Objavíte vzácny minaret Kalon z 12.storočia, prejdete sa nádvorím obrovskej mešity Kalon, medresami Ulugbega či Abdulazízchána a napokon nahliadnete do hrobky Samánovcov. Vyleziete hore na Citadelu s malým múzeom bucharskej histórie, odfotíte si ikonickú stavbu Čár Minár a na námestí Ljab-i-Hauz si posedíte pod morušami v tieni príbehov, ktoré sa tu odrážajú od fasád krásnych stavieb. Buchara má svoje TOP pamiatky, no rozhodne láka aj na obyčajné uličky starého mesta, kde sa skrýva kopec príjemných zákutí, miestny život a medresy či mešity, ktoré by ste inak nikdy nenašli. Staré mesto má najkrajšie zachovanú bazárovú architektúru Uzbekistanu! Ak budete kupovať koberce, keramiku, hodvábne šatky či čokoľvek iné, nezabudnite zjednávať. Večer keď opadne horúčava sa ocitnete na šašlíkoch či bucharskom plove alebo sa len tak túlajte mestom. Buchara má obrovský potenciál a vie sa hlboko zapísať do srdca.

Buchara, Kalon, medresa, čaj, Uzbekistan
Čarovný výhľad na minaret Kalon a medresu Mir-i-Arab pri krásnej knihe a kanvici čaju
Uzbekistan, Buchara, Kalon, výhľad z minaretu
Splnený sen môže vyzerať aj takto. Pohľad na starú Bucharu z minaretu Kalon
Uzbekistan, Buchara, Čár Minár
K symbolom Buchary patrí aj Čár Minár

2. Chiva

Chiva je uzbecký unikát. Bucharu a Samarkand pozná každý a Chiva sa ukrýva niekde v tieni týchto dvoch miest. Vždy bola vzdialená od všetkého a to ju chránilo pred turistickými davmi. Ešte aj dnes si mnohí povedia, že je „ďaleko“ a nepozrú sa do nej, nevediac že spravili jednu obrovskú a zbytočnú chybu. Chiva pripomína rozprávku pod patronátom UNESCO a keď ju uvidíte, zamilujete sa na prvý pohľad. Stará Chiva sa skrýva za hradbami a ešte stále má v sebe svedectvo historického miesta, ktorým kedysi prechádzala jedna z bočných vetiev Hodvábnej cesty. Nikdy nestála na hlavnej trase, no aj tak Chivu poznali ako miesto s obdivuhodnými bazármi. Kedysi dávno sa tu obchodovalo s otrokmi a mesto tak žilo čulým ruchom. Prichádzali sem snáď všetci zo Strednej Ázie, Perzie a južného Ruska. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, Chiva v sebe má iba zlomok starých pamiatok. Väčšina z Chivy, ktorú dnes vidíte je výsledkom 19.-20.storočia. Patina dejín a duša však miestu nechýba. Za hradbami necháte oči na nádhernom minarete Kalta Minor. Z pevnosti Ark budete sledovať ako nad mestom rastú kupole či minarety a napokon sa necháte zlákať na to, aby ste vyliezli na najvyšší z nich a užili si panorámu mesta. V Piatkovej mešite pohľadáte staručké drevené stĺpy. V háreme paláca Toš Hovli si prejdete miestnosti háremu a pri hrobke Pahlavona Mahmúda sledujte pútnikov, ktorí prichádzajú za svätcom so žiadosťou o pomoc. Na nádvorí starých medries si dajte dúšky čaju a ochutnajte tu zvláštne, no chutné jedlo Šiivit Oši, ktoré je typickou chuťou Chivy.

Uzbekistan, Chiva, minaret Kalta Minor, brána
Ráno v Chive má svoje čaro
Uzbekistan, Chiva, minaret Kalta Minor
Minaret Kalta Minor v starom meste má v sebe magnet
Uzbekistan, Chiva, minaret Islam Hodža
Pod minaretom Islam Hodža. Vyberte sa hore kvôli panoráme Chivy

3. Samarkand

Samarkand nie je len jedno z najznámejších miest Uzbekistanu, ale aj celej Strednej Ázie. Je to miesto, ktoré nesmiete za žiadnych okolností počas vašich potuliek v krajine vynechať. Stojí tu už cez 2700 rokov a ako Afrosiyab či neskoršiu Marakandu, ho poznal už Alexander Veľký. Neraz sa rozplýval nad jej krásou. Po mongolskom vpáde sa Samarkand rýchlo katapultoval do centra dejín, pretože mu v tom v 14.storočí pomohol Timur Veľký. Ten sa rozhodol, že zo Samarkandu spraví najkrajšie mesto sveta a aj dnes človek vidí, že mu to takmer vyšlo. Timurova smrť z roku 1405 tieto plány zastavila. Hoci sa ich jeho vnuk Ulugbeg ešte snažil oživiť, netrvalo to dlho a Samarkand začína jemne upadať. Ešte raz sa jeho éra vráti v 16.-17.storočí a ozdobí sa monumentmi, no to bol posledný záchvev. Dnes je turistickým ťahákom a najnavštevovanejším mestom Strednej Ázie. Každý chce hľadieť na námestie Registan ozdobené krásnymi stavbami, ktoré v noci svieti. Veď ide o najslávnejšie námestie celého regiónu! Nazrite do hrobky Gur Emir pod unikátnu kupolu plnú zlatých detailov, poseďte si v tieni nádvoria obrovskej mešity Bibi Chanum, zjednajte sušené hrozienka a marhule na bazáre Siob. Napokon vás dostane mauzóleum Šáh-i-Zinda s fasádami najkrajších samarkandských hrobiek. Máte stále málo? Vyberte sa k Ulugbegovmu observatóriu, pohľadajte hrobku proroka Daniela alebo vzácne fresky starovekého Afrosiyabu. Ochutnajte na obed samarkandský plov alebo karahan s marhuľami. Bez Samarkandu to proste nejde!

PREČÍTAJTE SI:  SAMARKAND. PERLA HODVÁBNEJ CESTY

Uzbekistan, Samarkand, Registan
Námestie Registan. Najikonickejší pohľad na Samarkand a Uzbekistan
Uzbekistan, Samarkand, Gur Emir, Timur Veľký
Gur Emir je miesto, kde je dnes pochovaný Timur Veľký, no nielen on
Uzbekistan, Samarkand, Registan, mešita Tilla Kari
Mešita Tilla Kari na námestí Registan vás jednoducho dostane


Chceli by ste si prečítať moju knihu s príbehmi o Hodvábnej ceste? OBJEDNÁVAJTE TU!

 

4. Taškent

Hlavné mesto Uzbekistanu možno nepatrí medzi najväčšie ťaháky tejto krajiny, ale úprimne, ťažko sa porovná s trojlístkom orientálnych miest akými je Buchara, Samarkand či Chiva. Tam by ťahali za kratší koniec aj slávnejšie a krajšie mestá, než akým je Taškent. Je však dôležitou skladačkou uzbeckej mozaiky a hoci toho nemá toľko, má rozhodne čo ponúknuť. Jeho výzor navždy zmenilo silné zemetrasenie z roku 1966, ktoré mu vzalo orientálne črty a vtislo mu pečať socialistickej fasády. Nenechajte sa však oklamať, pretože orientálna duša mesta tu stále poletuje. Vyberte sa na za ňou na námestie Chošt Imom, kde stojí Piatková mešita, historická medresa Barakchon a malá medresa s najstarším Koránom sveta. Za korunami stromov objavíte zaujímavé mauzóleum svätca al-Šášiho, ktoré takmer vždy turisti obídu. Najživším miestom mesta je obrovské trhovisko Čorsu, kde sa pokojne viete stratiť na hodinu a viac a stále vás to tu bude baviť. Odveziete sa najstarším sovietskym metrom Strednej Ázie, pohľadáte sochu Timura Veľkého, pamätník zemetrasenia a pozriete sa aj na Námestie nezávislosti s viacerými monumentmi. Keď už budete mať pocit, že ste videli všetko, vylezte na TV vežu kvôli výhľadu. Pred odchodom skočte na plov do obrovitánskeho podniku, ktorý je známy po celej krajine. Napokon sa vám ten Taškent páčil, nemyslíte?

Areál Chošt Imom v sebe skrýva orientálny svet, tak vzácny pre dnešný Taškent
Bazár Čorsu má v sebe chaos, ruch, ľudí a nekonečný bzukot
Centrum Taškentu zdobí socha Timura Veľkého za ktorou sa dvíha Hotel Uzbekistan

5. Moynaq

Za neznámym názvom uzbeckého mesta sa skrýva príbeh tragédie, ktorá má meno Aralské jazero. Na to sa ešte pozrieme bližšie, ale už Monyaq dokáže rozpútať vášne pri pohľade na prázdnu krajinu, ktorá sa kedysi tešila vode a jazeru. Kedysi bol Moynaq prístavným miestom na brehu Aralského jazera a tešil sa zo života, no ktosi sa rozhodol, že mu všetko vezmú. Stal sa akýmsi Černobyľom západného Uzbekistanu, no bez toho, aby tu život zničila nukleárna katastrofa. „Iba“ došla voda. Aralské jazero sa stratilo a s ním sa vytratil život, na aký tu boli ľudia zvyknutí. Mesto Moynaq dnes nemá čo ponúknuť. Moderné centrum, zaprášené ulice plné nízkych domov, no oplatí sa sem prísť, pretože má na okraji slávny cintorín lodí. Pohľad na staré, hrdzavé lode zapichnuté v piesku tam, kde bol kedysi prístav je silným momentom. Nájdete tu aj Múzeum Aralského jazera s niekoľkými exponátmi a spomienkami, ikonografiku toho ako sa Aralské jazero strácalo a napokon samotné lode ležiace v tichu prázdnej krajiny. Za tento pohľad stojí to, že sem pôjdete z Nukusu takmer tri hodiny.

Uzbekistan, Moynaq, Aralské jazero, cintorín lodí
Pred Aralským múzeom stoja spomienky na Aralské jazero
Uzbekistan, Moynaq, Aralské jazero, cintorín lodí
Cintorín lodí na okraji Moynaqu symbolizuje skazu Aralského jazera
Uzbekistan, Moynaq, Aralské jazero, cintorín lodí
Cintorín lodí je najväčším ťahákom Moynaqu

6. Šachrisabz

Ak sa vyberiete do Uzbekistanu stopovať Timura Veľkého s určitosťou neobídete Samarkand, no mali by ste sa zastaviť aj v historickom meste Šachrisabz. V jeho okolí sa práve Timur Veľký mal narodiť a tak sa dnes považuje za jeho rodisko. To preto sa práve tu rozhodol postaviť obrovský palác Ak Saray, ktorý je dnes prekrásnou ruinou. Pred palácom dnes nájdete aj Timurovu sochu. Vedeli ste, že ich v celom Uzbekistane nájdete len tri? Pamiatky Šachrisabzu sa prepletajú s timurovskou érou a tak levitujú medzi 14. a 15.storočím. Zatúlajte sa do starého centra a dostanete sa na nádvorie komplexu Dorut Tilavat, ktorý je dokonca ešte o čosi starší a je tu hrobka Šams ud-Dína Kulala aj Timurovho otca Thurgaia. Najunikátnejším miestom ostáva Dorus Saodat, kde stojí hrobka Timurovho syna Džehangira vedľa ktorej si nechal postaviť svoju vlastnú hrobku aj Timur. Chcel byť po svojej smrti pochovaný tu, vedľa obľúbeného syna. Dejiny to chceli tak, že napokon skončil v samarkandskom mauzóleu Gur Emir.

Timur Veľký a jeho socha v Šachrisabze pred palácom Ak Saray, ktorý dal postaviť
Hoci nie je Šachrisabz tak známy, stále má v sebe kopec krásy
Palác Ak Saray bol kedysi obrovskou stavbou, dnes je len pôsobivou ruinou

7. Kokand

Menej známe uzbecké mesto Kokand sa neteší takmer žiadnemu záujmu turistov a presne to je to, prečo by nemalo ujsť človeku, ktorý chce z Uzbekistanu vytrieskať naozajstné maximum. Leží vo Ferganskej kotline, ktorá je síce najúrodnejšia oblasť celej Strednej Ázie, ale boli roky kedy to bolo miesto, kam sa neodporúčalo cestovať. Konzervatívna povaha Ferganskej kotliny nekorešpondovala s takmer sekulárnou povahou Uzbekistanu. Kokand je najzaujímavejším a najhistorickejším miestom celého údolia, pretože práve tu mal priebehu 18. a 19.storočia Kokandský chanát svoje srdce. Ani o tejto histórii sa veľa nehovorí a tak máte šancu naučiť sa množstvo nových vecí. Najväčším ťahákom mesta je palác Chudojar Chán, kde mal chán k dispozícii až 119 miestností. Kokand má v sebe atmosféru akéhosi zabudnutého mesta a tak sa v ňom budete cítiť. V malej, anonymnej čajcháne si dajte šašlík, misky zeleného čaju a potom sa vydajte pohľadať staručké hrobky, medresy, Piatkovú mešitu či mauzóleum Madari Chán.

Chánov palác v Kokande je najznámejšou a najdôležitejšou pamiatkou mesta
Krása Kokandu spočíva v ošumelých stavbách
Hoci Kokand nenavštevuje veľa turistov, stále má v sebe orient

8. Aralské jazero

Hoci by sa mohlo zdať, že Moynaq predstavuje Aralské jazero, nie je to úplne tak. Moynaq so svojim cintorínom lodí je len bránou k Aralu a ešte potrebujete zhruba štyri hodiny v džípe po neexistujúcich cestách, aby  ste sa dostali na miesto, kde si do jazera môžete namočiť nohy. Je to skvelé dobrodružstvo a hoci by sa mohlo zdať, že ide len o rozbitú cestu v strede ničoho, kde je jedinou zaujímavosťou nekonečnosť krajiny, opak je pravdou. Postupne tu objavíte planinu Ustyurt s kaňonom a krásnymi výhľadmi na miesta, kde kedysi boli brehy jazera. Viedli tadiaľto aj obchodné cesty, dávno zabudnuté a zasypané prachom a tak sa z ničoho nič zjaví pevnosť Kurgancha Qala. Pohľadáte ruiny mestečka Ugra s továrňou na ryby, ktorá stojí pár stoviek metrov od jazera Sudočie a dokonca tu viete prespať v jurtách neďaleko súčasného brehu Aralského jazera. Za dva dni s jednou nocou dokážete z tohto odľahlého regiónu vytlačiť maximum.

Aralské jazero sa stratilo, no stačí niekoľko hodín z Moynaqu a objavíte jeho breh
Planina Ustyurt patrí medzi unikátne prírodne krásy Aralského jazera
Na brehu Aralského jazera viete prespať aj v jurtách

9. Nurata

Uzbecká Nurata zrejme nebude prvé miesto, ktoré by ste zatúžili v krajine vidieť, ale ak z nej chcete vidieť a zažiť viac, skôr či neskôr si vás zavolá. Je nenápadná, nemá v sebe veľkú históriu, nehrnú sa sem davy, no napokon nie je presne to, po čom mnohí túžia? Nurata (nájdete ju aj ako Nurota) leží cca 180 kilometrov severozápadne od Samarkandu a ak smerujete k jazeru Aidarkul, tak cez ňu budete prechádzať. Je to neveľké, neuponáhľané miesto, no dokáže zaujať. V jeho centre nájdete komplex zvaný Čašma (studňa) s Piatkovou mešitou, posvätným jazierkom aj dvojicu dôležitých hrobiek. Pre domácich je Čašma pútnickým miestom a hoci tu nestretnete zahraničných turistov, Uzbekov áno. V jazierku pohľadajte stovky posvätných rýb a potom si vyšliapnite na ruinu pevnosti Núr, ktorú robí neobyčajným fakt, že pochádza zo 4.storočia pr.Kr. Nechal ju postaviť Alexander Veľký a odrazu sa tak ocitnete na unikátnom, historickom mieste. Z Nuraty viete pokračovať na sever k brehu jazera Aidarkul, kde môžete prespať v jurtách na okraji púšte Kyzylkum.

Na okraji starej Nuraty stojí ruina pevnosti Alexandra Veľkého
Dušou Nuraty je posvätný areál s mešitou aj jazierkom
Uzbeckí pútnici si do Nuraty prichádzajú nabrať svätú vodu

10. Margilon

Mestečko Margilon pri vyslovení svojho mena nerozbúcha srdce. Ak však túžite vidieť na vlastné oči ako vzniká hodváb, bude to tým pravým miestom, kam by ste sa mali vybrať. Podobne ako Kokand, aj Margilon leží vo Ferganskej kotline, no ešte o 80 kilometrov východnejšie než bývalé mesto chanátu. Margilon má dvetisíc ročnú históriu a v Uzbekistane ho považujú za „hlavné mesto hodvábu“. V 16.storočí patrí medzi najdôležitejšie mestá v celom úrodnom údolí a tak tu objavíte aj pamiatky medzi ktorými bude mauzóleum Chodža Magiz, medresa Ahmada Chodžu alebo náboženský komplex Pir Siddiq. Dajte si čaj niekde v miestnej čajcháne a vyberte sa za hodvábom, kde uvidíte všetko od húsenice priadky morušovej cez namotávanie tenučkých hodvábnych vlákien až po farbenie a hotové výrobky. Hodvábna cesta sa tu zhmotní natoľko, že sa jej viete dotknúť.

Trhovisko v Margilone bez turistických príkras
V Margilone si ešte stále viete na vlastné oči pozrieť výrobu hodvábu
Na mieste, kde vyrábajú hodváb vznikajú aj šatky či koberce

11. Gijduvon

Nenápadné mesto Gijduvon ležiace približne 50 kilometrov severne od Buchary je miesto, ktoré človek veľmi ľahko prehliadne. Ak však vie, že práve tu nájde vzácnu medresu, ktorú nechal postaviť Ulugbeg, vnuk Timura Veľkého, začína to byť lákavé. Ulugbeg postavil za svojho života iba tri medresy. Jednu v Buchare, druhú v Samarkande na námestí Registan a toto je tretia a je najmenej známa. Ak prechádzate zo severu do Buchary autom, tak prakticky idete hneď vedľa Gijduovnu a tak sa oplatí zastaviť. Nielen kvôli medrese, ale aj preto, že toto mesto v sebe nesie mimoriadnu hrnčiarsku tradíciu a miestne šašlíky sú v krajine tak preslávené, až neraz započujete, že ich tu robia najlepšie v celom Uzbekistane. A to už za pokus stojí, nie?

Neznámy Gijduvon v sebe ukrýva vzácnu Ulugbegovu medresu z 15.storočia
Pred medresou nájdete aj maličký minaret a námestie
Gijduvon je vyhláseným miestom na uzbecké šašlíky

12. Okolie Buchary

Samotná Buchara je natoľko očarujúca, že v nej pokojne viete stráviť niekoľko dní a nebudete jej mať dosť. Ak sa predsa len rozhodnete preskúmať jej blízke okolie spravíte dobre, pretože tu na vás čaká niekoľko skvelých a zaujímavých miest. Palác Sitorai Mohi Hosa sa preplietol s postavou posledného bucharského emíra Alim Chána, ktorý vládol do roku 1920. Nájdete tu príjemný areál s palácom, kde je dnes múzeum a patrí k nemu aj priľahlá záhrada s vodnou nádržou. Palác má v sebe prvky Orientu. Je však cítiť, že vznikal v časoch, kedy sa do týchto končín dostávali Rusi a teda má aj európske črty. Druhým miestom, ktoré rozhodne bude stáť za to je hrobka svätca Naqšbandího. Ten mal navštíviť posvätnú Mekku až 32 krát a tak ho domáci vnímajú ako mimoriadnu postavu. Nielen kvôli tomu, ale preto, že prinášal so sebou myšlienky súfizmu, ktoré mnohých očarili. Dnes je to pútnické miesto a je krásne sem prísť, posadiť sa a sledovať rituály domácich. Trojicu zaujímavých miest uzatvára nekropola Chor Bakr (Čor Bakr). Tradícia pochovávania je tu viac než 1000 rokov, ale až v 16.storočí tu vznikol komplex, ktorý vás dnes očarí. Aj toto miesto má v sebe punc posvätnosti, pretože sa hovorí, že tu mala žiť aj rodina proroka Mohammeda. Zatúlajte sa medzi hrobkami a objavujte ako vyzerá menej známe, no mimoriadne zaujímavé miesto.

Areál paláca Sitorai Mohi Hosa, kde býval posledný bucharský emír
Pohrebisko Čor Bakr na okraji Buchary je svätým miestom
Hrobka svätca Naqšbandího je lákadlom pre pútnikov

13. Poykent (Paykend)

To, že Uzbekistan je vzácna a historická krajina už dávno viete, no okrem tých známych miest, ktoré tu nájdete v ňom objavíte niekoľko archeologických perál. Jednou z nich je Poykent (často ho nájdete aj ako Paykend). Leží cca 100 kilometrov južne od Buchary neďaleko hlavnej cesty vedúcej do Turkmenistanu a určite nenadchne každého, pretože za fotky z tohto miesta nebudete dostávať srdiečka na instagrame. Ak však milujete archeologické lokality a radi ich prečesávate, toto miesto bude unikátne. Poykent si pamätá 4.storočie pr.Kr. a netrvalo dlho, kým sa premenil na obchodné centrum prepojené s Baktriou, Perziou či Indiou, no jeho kontakty siahali až ku Kaukazu či do povodia Volgy. Neskôr tadiaľto prechádzala aj legendárna Hodvábna cesta. Dnes tu nájdete ruiny mesta, pevnosti, zoroastriánskeho chrámu, paláca aj mešity z 9.storočia či karavanseraj. Pozerajte sa pod nohy a čoskoro si uvedomíte, že je tu toľko črepov, že po nich takmer kráčate!

Staroveký Poykent pohladí dušu milovníkovi ruín a archeológie
Poykent kedysi ležal na Hodvábnej ceste
S riaditeľom múzeum v Poykente hľadáme stopy minulosti

14. Nukus

Mesto Nukus na západe Uzbekistanu je hlavným mestom autonómneho regiónu Karakalpakstan. Aj napriek tomu, že je so svojimi 320 000 obyvateľmi šieste najväčšie uzbecké mesto, stále sa ukrýva v akomsi tieni anonymity. Z Taškentu je to sem po zemi viac než 1000 kilometrov! Je to zvláštne miesto, pretože samo o sebe nemá veľa pamiatok. Akoby nemal Nukus takmer nič čím by dokázal zaujať, ale je bránou k Aralskému jazeru. Skončí tu napokon takmer každý, kto sa chce vydať týmto smerom. Nukusu však nebudeme krivdiť, keď v ňom trávite čas, zistíte, že má v sebe zaujímavú atmosféru, kde sa len pomaličky prevaľuje čas. Na hlavnom námestí nájdete vlajku Uzbekistanu aj Karakalpakstanu a hneď vedľa stojí niečo, čo by tu snáď nikto nečakal. Savitského múzeum s avantgardným umením, ktoré sa považuje za jedno z najunikátnejších na svete. Kus umenia na netradičnom mieste.

Uzbekistan, Nukus, Karakalpakstan, mesto
Savitského múzeum v centre Nukusu je najunikátnejším miestom celého mesta
Uzbekistan, Nukus, Karakalpakstan, mesto
Hlavné námestie v Nukuse zdobia sochy
Uzbekistan, Nukus, Karakalpakstan, mesto
Nukus je obyčajné mesto, no je skvelým východzím bodom k návšteve Aralského jazera

15. Mizdarkhan

Ak sa ocitnete v meste Nukus v autonómnej oblasti Karakalpakstan, určite sa vyberte aj 15 kilometrov za mesto, aby ste objavili vzácne pohrebisko Mizdarkhan. Pri ceste sem z pretnete slávnu rieku Amu Darya aj niekoľko dediniek. Z ničoho nič objaví na rovine obrovský kopec posiaty hrobkami, to viete, že ste na mieste. Nekropola je veľmi stará, vznikla už v 4.storočí pr.Kr. a teda dávno pred tým, než sem arabskí jazdci priniesli islam. Kedysi dávno patrilo toto miesto zoroastriánom, no tí svojich mŕtvych nepochovávali do zeme, ale nechali to na dravcov. Neskôr tu našli svoje miesto aj nestoriánski kresťania a napokon islam. Jedna z lokálnych legiend hovorí o tom, že tu má svoju hrobku aj biblický Adam. Mizdarkhan bol až do príchodu Džingischána dôležitým miestom. Vybúril sa na ňom aj Timur a tak sa stratilo mesto a ostali len hrobky. Vyberte sa na pahorok a objavíte niekoľko krásnych hrobiek plných detailov, výhľady na krajinu, odkiaľ uvidíte až do Turkmenistanu. Určite stretnete aj niekoľkých miestnych pútnikov.

Uzbekistan, MIzdarkhan, hrobky, cintorín
Mizdarkhan je najväčšie pohrebisko Uzbekistanu
Uzbekistan, MIzdarkhan, hrobky, cintorín
Vo vnútri krásnej hrobky
Uzbekistan, MIzdarkhan, hrobky, cintorín
Mizdarkhan sa stal synonymom pre hrobky

Tak čo, vyhral to u vás Uzbekistan? Skúste sa občas pozrieť na letenky do Uzbekistanu a vyrazte hľadať svoj orientálny príbeh. Uzbekistan si viete krásne spojiť do jednej cesty aj s krajinami akými sú Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan alebo Turkmenistan.

 

INŠPIRUJTE SA UZBEKISTANOM aj NA NAŠOM BLOGU!

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.