Gíza, Sakkára a Dahšúr. Pyramídy v okolí Káhiry

Egypt sa stal synonymom pre pyramídy a hoci ich má susedný Sudán viac, ak sa povie “pyramída”, väčšina ľudí si vždy predstaví práve Egypt a jeho príbehy. Ak chcete vidieť pyramídy na vlastné oči, musíte sa vybrať na sever krajiny do Káhiry, pretože práve v jej okolí ležia tie najunikátnejšie, najkrajšie a najznámejšie pyramídy celej krajiny. Práve tu sa ponoríte do príbehov starovekých miest akými je Gíza, Sakkára alebo menej známy Dahšúr.

Čo vás napadne pri slovíčku Egypt? Však sú to pyramídy? Ono to nie je zrejme žiadnym prekvapením, pretože egyptské pyramídy sú tak výrazným symbolom, že budú reprezentovať celú krajinu. Videli sme ich niekoľko krát, niekoľko krát sa túlali v prachu krajiny, stáli v ich tieni, sledovali ich kameň po kameni, čítali sme o nich, snívali sme o nich, ale vidieť ich na vlastné oči je niečo, z čoho b budete nadšení! A preto sme si povedali, že dáme najznámejšie pyramídy v okolí Káhiry do jedného článku a potešíme tých, ktorí o nich snívajú a možno ich práve tieto riadky nakopnú na vlastnú cestu za pyramídami!

GÍZA

Gíza je symbolom Egypta. Je jedným z najslávnejších miest na svete o ktorom snívajú milióny ľudí. Je to niečo, čo chce vidieť skutočne takmer každý, kto sa v tejto krajine ocitne a neváha cestovať stovky, ba aj tisíce kilometrov, len aby sa tu ocitol. Cheops, Chefrén aj Menkaure. Všetci traja faraóni tu majú v saharskom piesku zapichnuté svoje príbytky večnosti. Už len keď si predstavíme, že tieto pyramídy postavili niekedy v priebehu 2580 pr.Kr. (kedy sa stavala Cheopsova) a 2510 pr.Kr. (kedy najmladšia Menkaureho) je to fascinujúce. Stojíte tam a pozeráte sa na kamene, ktoré tu stoja viac než 4500 rokov a hoci viete ako sa to tu celé zomlelo, nechápete tomu.

Cheopsova pyramída je neskutočná. Je obrovská, väčšia než si predstavujete a niet divu, že práve ona bola jedným zo Siedmich divov starovekého sveta (Egypt mal okrem pyramídy aj maják na ostrove Pharos v dnešnej Alexandrii). Koľko očí ju za jej život obdivovalo už nikto nikdy nespočíta. Pyramída je však jedinou stavbou, ktorá prečkala do dnešných dní. Viac než 3800 rokov bola najvyššou stavbou celého sveta a až v 13.storočí ju zosadili z trónu. Túlam sa v prachu v okolí a hľadím na jej obrovské kvádre. Musel to byť unikátny zážitok vyjsť hore ako Zikmund a Hanzelka a pozrieť sa na pyramídy z výšky sediac na „špičke“. Prečkala stáročia a za ten čas sa nikam nepohla, len odolávala času. Je  krásne kráčať okolo nej. Posadiť sa a hľadieť na jej steny, rozmýšľať či hľadať uhol z ktorého si spravíte fotografiu. Vedľa pyramídy kedysi stála aj Slnečná bárka, ale tá sa sťahuje do nového, monumentálneho Egyptského múzea, ktoré otvoria zrejme na jar či v lete 2022 na okraji Gízy. Ak chcete môžete nahliadnuť aj dovnútra pyramídy (platí sa extra vstupné 400 EGP).

giza, egypt, pyramidy
Vitajte v Gíze!
Pod obrovskou Cheopsovou pyramídou

Vedľa Cheopsa stojí Chefrénova pyramída s nezameniteľnou špičkou, ktorá dá pocit toho, ako mohli pyramídy predtým vyzerať, pretože boli omietnuté vápencovým obalom a teda boli hladké a nie také ako ich vidíme dnes. Ak chcete ísť dnu, môžete si tento sen splniť aj tu. Vojdete dnu do stavby, ktorú postavili niekedy okolo 2570 pr.Kr. a kráčate tmavou chodbou do temnoty. Úzka cesta je plná ťažkého vzduchu, v lete sa mieša s neznesiteľným teplom, ale ide tu o zážitok z toho, že ste navštívili pyramídu. Nie je to o kráse, reliéfoch, maľbách, ale koľko krát za život sa človek ponorí do pyramídy?

giza, egypt, pyramidy
Chefrénova pyramída v celej svojej kráse
Chefrénova pyramída má unikátny vrchol podľa ktorej ju ľahko spoznáte

Najmenšia z trojice pyramída patrila Menkauremu a hoci je najmenšia stále presahuje 60 metrovú výšku. Každý si na nej hneď všimne aj jednu zvláštnosť a to dieru v „strede“ jednej zo stien. Diera totiž pochádza z konca 12.storočia, kedy dostal panovník Al-Malik Al-Azíz Osman ben Jusúf, syn udatného bojovníka Salah-ad Dína, „geniálny“ nápad. Nič lepšie mu neprišlo na um, než pyramídy zničiť a začal práve tu u Menkaureho. Robotníci však nedokázali prísť na to ako ju rozobrať, pretože sa im podarilo odstrániť za deň len jeden či dva kamenné bloky. Po ôsmich mesiacoch ich to prestalo baviť, panovník si spočítal, že je to priveľmi nákladné a tak nechal pyramídy stáť. Mohlo sa stať, že by tu dnes vôbec neboli a to je niečo, čo sa zrejme ťažko dá predstaviť, ak máte v mysli „vypálený“ panoramatický pohľad posiaty pyramídami.

Aj napriek tomu, že sa v spojitosti s Gízou hovorí o troch pyramídach, je ich tu viac, pretože v okolí troch velikánov nájdete aj malé, nepatrné pyramídy patriace kráľovnám. Tri z nich ležia v tieni Cheopsovej pyramídy a tri z nich neďaleko Menkaureho pyramídy. Gíza má tak až deväť pyramíd, hoci sa tomu budú mnohí diviť. Medzi tie najkrajšie patrí malá pyramída kráľovnej Henutsen zo 4.dynastie do ktorej viete nahliadnuť. Ďalšie známe pyramídy patria kráľovnám Hetepheres I. aj Meritites.

giza, egypt, pyramidy
Okrem troch veľkých pyramíd nájdete v Gíze aj tie menšie, ktoré patrili kráľovnám
giza, egypt, pyramidy
Cheopsova pyramída z tesnej blízkosti

Dá sa tú túlať hodiny, kráčať prachom, pieskom, hľadať miesto na peknú fotku a napokon sa ocitnete aj zoči voči Sfinge. Vojdete do zádušného chrámu pre Chefréna, kde sa zrejme jeho telo pripravovalo na mumifikáciu pred tým, než ho pochovali do jeho pyramídy a za chrámom vám oči splynú na legendárnej Sfinge. Je známejšia, než Mona Lisa a rozhodne vzácnejšia a krajšia. Je dodnes plná záhad, ale zrejme ju nechal postaviť práve Chefrén a podľa niektorých má predstavovať jeho tvár. Kto vie aká je pravda. Sfinga si tu mlčky sedí na piesku, hľadí pred seba už 4500 rokov. Vidí sa ako z prašnej ničoty vynorilo mesto, ktoré dnes svet pozná ako Káhira. Videla ako sa obyčajné chatrče roztrúsené zvlnenou krajinou premenili na domy a za nimi vyrástli výškové stavby. Keby Sfinga vedela rozprávať, bolo by to fascinujúce. Poznala kráľov, prečkala všetky nesmrteľné dynastie, ktoré sa na ňu prišli pozrieť, sledovala Napoleona, prvých archeológov snažiacich sa odkryť zabudnuté príbehy tejto fascinujúcej civilizácie, ale nepovedala nič. Len mlčky sledovala a sleduje dodnes svojim kamenným pohľadom do ktorého sa zahľadíte.

giza, egypt, pyramidy
Slávna a tajomná Sfinga
giza, egypt, pyramidy
Sfinga, najznámejšia tvár Egypta tu stojí dodnes
giza, egypt, pyramidy
Sfinga a pyramídy jednoducho patria k sebe

Ak chcete mať ako spomienku krásnu panorámu pyramíd vyberte sa na vyhliadku za Menkaureho pyramídu. Pohľadajte vedľa jeho pyramídy tri menšie pyramídy patriace kráľovnám a kráčajte tým smerom k miestu, odkiaľ budete mať na Gízu najdokonalejší pohľad. Keď budete na mieste uvidíte všetky tri pyramídy stáť vedľa seba a pre efekt majú pod sebou aj tri menšie pyramídy. Krajšiu fotku si odtiaľto neodnesiete. Ak vás niekto s ťavou či oslom bude prehovárať, že tam nesmiete kráčať peši, nepočúvajte ich a kráčajte. Pri tomto pohľade sa vám dokonca bude zdať, že Chefrénova pyramída je najvyššou spomedzi trojice, ale je to len optická hra, pretože stojí na vyvýšenej plošine. Už viete, že najvyššou je práve vedľa stojaci Cheops. Máme pred sebou všetky pyramídy a bojím sa zavrieť oči aby nezmizli. Niečo tak krásne ani nemôže byť skutočné a čo ak zavriem oči a pyramídy sa premenia na maličké zrnká piesku, ktoré vietor rozfúka a stratia sa v piesočnom mori. Vyzerá to niekoľko násobne krajšie ako na fotkách. Ako môže byť niečo také krásne?

giza, egypt, pyramidy
Takýto pohľad budete mať z vyhliadky
giza, egypt, pyramidy
Kamenné majáky minulosti, ktoré prečkali tisícročia
giza, egypt, pyramidy
Špička Cheopsovej pyramídy vykukne za Chefrénom
giza, egypt, pyramidy
Krajší pohľad v Gíze zrejme nenájdete

Druhú vyhliadku nájdete tak, že sa vrátite na asfaltovú cestu (áno, pomedzi pyramídy prechádza asfaltová cesta) a keď po nej kráčate smerom od pyramíd, čoskoro prídete k menšiemu parkovisku, odkiaľ budete mať zaujímavý pohľad na Gízu. Pyramídy nebudú stáť tak pekne vedľa seba, ale uvidíte všetky tri dôležité na jednom zábere. Naľavo stojí Cheops, v strede scény budete mať Chefréna na pravej strane najmenšieho Menkaureho.

giza, egypt, pyramidy
Druhá vyhliadka nad Gízou vám ukáže pyramídy z tejto perspektívy

Pyramídy len a len pre seba? Aj takéto unikátne veci sa dajú dnes zažiť priamo v slávnej Gíze. Takmer každý kto tu bol si pamätá tie davy turistov z celého sveta, ale na toto dnes zabudnite. Dnes sa vám stane, že budete stáť v tieni Cheopsovej pyramídy a za polhodinu času stretnete predavača suvenírov, ktorý predáva všetko za dolár od papyrusovej záložky až po ťavu na ktorej sedí chlapík dúfajúci, že práve s ním sa odveziete. Dnes je Gíza prázdna, absolútne prázdna a sú momenty, kedy nestretnete dlho nikoho. To ľudoprázdne je však unikátne dokonalé.

SAKKÁRA

Egyptská Sakkára je spoločne s Gízou a Dahšúrom v príjemnom trojuholníku miest, ktoré sú v okolí Káhiry posiate pyramídami a ktoré viete veľmi ľahko navštíviť. Je to miesto, ktoré tu vynechá málokto, pretože ho preslávila stupňovitá pyramída panovníka Džósera, kráľa 3.dynastie.

Stupňovitá pyramída tu v Sakkáre je unikátom. Považuje sa za najstaršiu pyramídu a jej stavba dala zelenú ďalším ešte monumentálnejším stavbám, ktoré v okolí dnešnej Káhiry vznikali. Pri jej stavbe prišli na to, že jednotlivé mastaby (hrobky) sa dajú naukladať na seba a vytvoriť niečo, čo by sme pokojne mohli nazvať zikkuratom či obrovským schodiskom. Prsty v tom má Imhotep, geniálny staviteľ a architekt, ktorý sa zapísal do dejín a neskôr sa dokonca stal bohom v egyptskom panteóne. Dnes sa to zdá jednoduché, naukladať na seba veľké kamenné kvádre, ale v tom čase a to sa bavíme o období niekde medzi 2670-2650 pr.Kr., čiže o dobe pred viac než 4650 rokmi, to bolo mimoriadne inovatívne! Dá sa tá doba predstaviť? Je to mimo nášho chápania, neexistuje taká pamäť, ktorá by toto obsiahla a tak sa môžeme spoliehať len na kamenné stopy.

giza, sakkara, egypt, pyramidy
Stupňovitá pyramída je symbolom Sakkáry
Vznešená pyramída panovníka Džósera

Pyramída je obrovská, meria 62 metrov a nech sa na ňu pozriete akokoľvek, vždy na nej oči spočinú dlhšie, než ste si pôvodne mysleli. Vďaka nej sa rozvinulo staviteľstvo pyramíd a následne mohol panovník Snofru postaviť svoju Lomenú pyramídu, neskôr Červenú pyramídu v Dahšúre. Od nich už bol len krôčik k dokonalosti v podobe pyramíd Cheopsa a Chefréna. Dnes sa dá po dlhých rokoch nazrieť dokonca aj dovnútra do pyramídy.

Túlame sa pieskom a prachom Sakkáry k neďalekej pyramíde faraóna Sechemcheta, ktorý vládol počas tretej dynastie a na trón zasadol hneď po Džoserovi. Jej tvar sa za stáročia, ba až tisícročia zachoval, hoci už nepatrí medzi najfotogenickejšie miesta. Naokolo leží niekoľko perzských hrobiek, no tie zaujímavejšie a lákavejšie sú staré, egyptské hrobky plné hieroglyfov a nádherných reliéfov. Zdá sa mi, že je tu každým rokom sprístupnených viac miest ako pred tým a tak má Sakkára čaro objavovania. Pyramíd je v Sakkáre viacero, len mnohé už dnes vyzerajú ako hromady hliny, piesku a kamenia. Niektoré si ešte držia svoj tvar, ale iné ho už stratili. Ak sa budete túlať v okoí Džoséra, objavíte aj pyramídu Unasa či pyramídu Weserkafa, oboch z 5.dynastie. Pyramídy tu má aj Teti, Džedkare alebo Merenre, ale tie sú veľmi slabo dochované.

Pyramída Weserkafa
K pyramíde Unasa vedie aj procesná cesta
Sakkára je plná ruín medzi ktorými nechýbajú hrobky ani pyramídy

Súčasťou Sakkáry však nie sú len pyramídy, ale aj vzácne hrobky, pretože Sakkára bolo monumentálnym pohrebiskom hlavného mesta Memfis. Hrobiek tu je toľko, že ich neuvidíte všetky, ba ich všetky ani nespočítate a sú doslova rozmetané v piesku na kilometroch štvorcových. Asi kilometer od Džoserovej pyramídy leží hrobka alebo ak chceme mastaba Ti. Vodiči tiav či somárov sa ponúkajú s tým, že to je veľmi ďaleko a minimálne tri kilometre peši, ale ak človek vie, že si dva prihodili, len sa nad tým pousmeje. Krásnou hrobkou je mastaba Kagemni (cca 2340 pr.Kr.), ktorý bol vezírom aj sudcom a okrem reliéfov v nej nájdete aj nádherné farby. Zaujímavou hrobkou je aj Hrobka dvoch bratov, teda Khnumhotep a Niankhkhnum či mastaba Šepseskafa. Nám sa najviac spomedzi všetkých patrí hrobka Irukaptah posiata farebnými reliéfmi či sochami vychádzajúcimi zo stien. Unikátnym pohrebiskom Sakkáry je aj Bubasteion, ktoré preslávil dokument z Netflixu s názvom „Secrets of the Saqqara Tomb“, kde uvidíte unikátny pohľad na objavenie hrobky  kňaza menom Wahtiye.

V Sakkáre nájdete aj niekoľko vzácnych hrobiek do ktorých viete nahliadnuť
Reliéfy prepletené s hrobkou Ti
Hrobka Irukaptah patrí medzi najkrajšie aké tu nájdete
Reliéfy a farby z hrobky Irukaptah sú neskutočné

Ak chcete zo Sakkáry vytlačiť viac, zastavte sa v chrámovom komplexe Serapeum (extra vstupné), ktoré bolo pohrebiskom pre posvätného býka Apisa. Ten bol reinkarnáciou boha Ptaha. Najstaršie stopy tu badať ešte za vlády Amenhotepa III., teda v období okolo 1350 pr.Kr. Dnes tu nájdete len ruiny, ale niekoho dokážu nadchnúť.

V Sakkáre nebol teraz v novembri 2020 takmer nikto a to ticho egyptských pamiatok je neopísateľné. Dobre si pamätám Sakkáru z rokov minulých, kedy ju obliehali turisti a s nimi sa na miesto vkradol všadeprítomný ruch, hlasy, zvolávania, prekrikovanie. Dnes je tu ticho, to všeobsiahle ticho, ktoré tu panovalo stovky rokov pred tým, než sa Sakkára dostala do myslí ľudí. Mám pocit, že keby som si len sadol na zem, tak by som o chvíľku počul šepkať piesok.

Sakkára je plná krásnych detailov

DAHŠÚR

Dahšúr v sebe ukrýva niekoľko pyramíd. V čase jeho najväčšej slávy ich tu stálo dokonca až 11, ale dnes vás očaria najmä dve a teda Červená a Lomená pyramída. Blížim sa k Dahšúru a viem, že tu nebude nikto. Teda okrem strážnikov. Neparkuje tu žiaden autobus, žiadne auto, nikto ani len nepredáva suveníry, nie je načo, veď koľko ľudí sem dnes v tejto dobe zavíta? Je fér povedať, že ani počas minulých rokoch Dahšúr nepraskal vo švíkoch a pamätám si, že keď sme tu boli po prvý krát ešte v roku 2008, boli sme tu tiež úplne sami a o tri roky na to si nespomínam tiež na žiadnych turistov. Akosi ostal zaviaty pieskom mimo hlavných turistických trás a to znásobuje jeho príťažlivosť.

Pyramídy tu v Dáhšure po sebe zanechal panovník menom Snofru, kráľ 4.dynastie, ktorý vládol niekedy medzi 2613 – 2589 pr.Kr. a teda na tróne sedel pred tým, než prišiel na svetlo histórie Cheops. Snofru postavil aj Lomenú aj Červenú pyramídu a obe sú staršie ako slávna Cheopsova pyramída. Významnejšia je dnes Lomená pyramída, pretože predstavuje medzistupeň vo vývoji medzi stupňovitou pyramídou Džoséra a Cheopsovou pyramídou v Gíze. Ešte nie je dokonalá z hľadiska klasických stien, ale práve to ju robí unikátnou a ojedinelou. Je vysoká 101 metrov! Túlam sa v jej okolí, hľadíme na seba a je to skvelý pocit byť tu spoločne s ňou. Dnes sa už dá dokonca nahliadnuť aj dnu do pyramídy, čo bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné. Vďaka tomu, čo predstavuje patrí k najunikátnejším pyramídam krajiny, no nestojí vo svetle reflektorov.

giza, pyramidy, egypt
Červená pyramída vyzerá dokonalo
Do Červenej pyramídy viete vojsť aj do vnútra
Podíďte bližšie k Červenej pyramíde
Dáhšur je dnes opustený, ale ani po minulé roky tu nikdy neboli davy

Červená pyramída je obrovská, leží cca kilometer od Lomenej a už na prvý pohľad je poriadne monumentálna. Kým v Gíze nestála Cheopsova pyramída, bola najvyššou pyramídou sveta! Jej červenkastý nádych má na svedomí granit a po Cheopsovej a Chefrénovej pyramíde v Gíze je dnes treťou najväčšou pyramídou starovekého Egypta. Jej špička sa zastavila až vo výške 105 metrov. Chcete ísť dnu? Žiaden problém! Schodíkmi stúpame niekoľko metrov vyššie, kde je malý otvor, ktorý vedie priamo do srdca pyramídy. Pospáva tu strážnik, ktorý nám ukazuje, že máme ísť dolu. Je to skvelé, pretože celá celučičká pyramída je len naša. Dolu sa zvažuje poriadne dlhá, asi 100 metrová úzka chodbička. Na jej konci sú dve miestnosti naplnené ťažkým, nedýchateľným vzduchom. Ozvena je síce pekná, ale dusno a teplo je po chvíli vyčerpávajúce. Stojí to však za ten pocit. Sám kráčam útrobami pyramíd a počujem ako sa kroky odrážajú od nahých kamenných stien. Akoby som to bol práve ja, kto sa tu ako prvý prechádza po dlhých tisícročiach. Popravde, nie je tu takmer nič, ale ten pocit objaviteľa je neprekonateľný. Kde má človek možnosť sám sa túlať tajomným vnútrom pyramídy?

Lomená pyramíd pri pohľade od Červenej pyramídy
Lomená pyramída patrí k najunikátnejším pyramídam Egypta
Zub času pyramídu nahlodal, ale tá našťastie stále odoláva
Ruina Čiernej pyramídy už pyramídu pripomína len okrajovo

Okrem najznámejších pyramíd tu stojí aj Čierna pyramída, no tá sa premenila na torzo. Pripomína skôr kamennú vežu vyrastajúcu z podlhovastej mastaby. Je fotogenická, ale ide skutočne len o ruinu za ktorou už končí pieskový svet Dahšúru a začína moderný svet prezlečený za továrenské komíny.

CHCETE z OKOLIA KÁHIRY VYŤAŽIŤ VIAC? 

V článku sme si ukázali tri najznámejšie miesta, kde sa stretnete s mnohými pyramídami, ale v okolí Káhiry a neďaleko aj týchto spomínaných miest nájdete ešte dvojicu dôležitých miest. Jedným z nich je Abúsir s pyramídami a druhým je Memfis, niekdajšie hlavné mesto starovekého Egypta vďaka ktorému vzniklo aj pohrebisko v Sakkáre.

Abúsir

Po Gíze, Sakkáre a Dahšúre je štvrtým miestom, kde nájdete viacero pyramíd a hoci toto miesto nie je veľmi známe pre bežného návštevníka, u nás by malo zarezonovať viac, pretože úspechy v hľadaní histórie Abúsiru nesú na svojich pleciach českí egyptológovia, ktorí sa svojimi nálezmi zapísali do dejín!  Nekropola v Abúsire pochádza z 5.dynastie (2435 – 2306 pr.Kr.) a na malom priestore tu nájdete viacero zaujímavých pyramíd (spolu ich tu malo byť 14). Medzi najznámejšie a najdôležitejšie pyramídy patria pyramídy pre Sahureho, Nuiserreho a Neferikarara

giza, egypt, pyramidy
Pyramídy v Abúsíre vidíte aj zo Sakkáry či Gízy

Memfis (Mennofer)

Staroveký Memfis alebo ak chceme, tak použime meno Mennofer bolo počas starej ríše hlavným mestom Egypta a hoci dnes nemá vznešenosť ako neďaleké nekropole, jeho meno má stále historický cveng. Nekropole ako Sakkára či Abúsir vznikli práve kvôli blízkosti k tomuto miestu. Kedysi tu stál obrovský chrám boha Ptaha a dokonca sa hovorí, že práve z neho sa skomolením dostalo na svetlo sveta pomenovanie “Aigytos”, ktorý používali Gréci a neskôr ho prebrali Rimania.  Na Memfis sa po určitú dobu zabudlo, ale neskôr počas ďalších storočí sa panovníci do mesta vrátili a tak je unikátnou mozaikou egyptských, starovekých dejín. Význam Memfisu začína upadať až v dobe, kedy žezlo preberá Alexandria a jeho náboženský význam upadne až v 4.storočí s nastupujúcim kresťanstvom! Ak by ste chceli spoznať ruiny Memfisu, vyčleňte si niekoľko hodín, pretože sa skladá z viacerých areálov. Medzi unikáty patrí napríklad obrovská socha Ramzesa II.

Monumentálna socha Ramzesa II.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

AKO SA SEM DOSTAŤ?

Gíza
Ak sa ubytujete v Káhire, nie je nič ľahšie ako vydať sa k pyramídam. Neďaleko námestia Tahrír stojí Egyptské múzeum a za ním sa pod Mostom 6.októbra nachádza rušná autobusová stanica “Abd al Moneim Road”, odkiaľ chodia do Gízy mikrobusy s konečnou neďaleko pyramíd. Pýtajte sa okolostojacich na “Al-Ahram” (pyramídy v arabčine) a veľmi rýchlo vás každý nasmeruje. Toto je najlacnejšia možnosť a bude vás stáť len pár egyptských libier.

Okrem toho môžete ísť z týchto končín centrálnej Káhiry taxíkom za cca 50-70 EGP (uber alebo iná aplikácia môže byť o kúsok lacnejšia). Pripravte sa na to, že to môže trvať cca 1 hodinu. Káhira je známa svojimi zápchami.

Zaujímavou alternatívou môže byť, ak sa ubytujete priamo v Gíze. Potom môžete k pyramídam kráčať po vlastných a nič neriešite.

Sakkára a Dahšúr
S absenciou lokálnej dopravy je najlepšou alternatívou prenajať si taxík so šoférom na niekoľko hodín, kým si pozriete všetko čo vás zaujíma. Samozrejme lokálnou dopravou sa k Sakkáre dostať viete, pretože neďaleko nekropoly je mestečko, ale je to možno zbytočne časovo náročné. Dahšúr je mimo a tak auto výrazne pomôže pri návšteve. My sme to už niekoľko krát spravili tak, že sme si v Káhire našli taxikára s ktorým sme sa dohodli na niekoľko hodinovom výlete súčasťou ktorého bola Sakkára, Dahšúr a viete si k tomu prihodiť aj Memfis ak chcete, pretože je neďaleko Sakkáry. Za takýto taxík na cca 5-6 hodín počítajte sumu okolo 600-700 EGP (cca 30-40 €), čo za celý deň nie je vôbec zlé.

Koľko stoja pyramídy?

Gíza a jej areál s pyramídami a Sfingou / 200 EGP – 11 €
Vstupné do Cheopsovej pyramídy / 400 EGP – 22 €
Pyramídy v Dahšúre / 60 EGP – 3 €
Sakkára a areál so stupňovitou pyramídou / 180 EGP – 10 €
Serapeum v Sakkáre / 150 EGP – 8 €
Memfis s archeologickým areálom / 80 EGP – 4,5 €

Ak máte študentský ISIC máte vstup do egyptských pamiatok o polovicu lacnejší. 

OTVÁRACIE HODINY:

Október – Marec: 8:00 – 16:00 (po 15:30 už nepúšťajú dnu)
Apríl – September: 7:00 – 19:00 (po 18:30 už nepúšťajú dnu)

Ako na Gízu?

Gíza má dva vstupy. Jeden je vedľa hotela Marriott Mena a druhý oproti Sfinge. Vyberte sa do Gízy prvým zo spomínaných vstupov. Odtiaľto to máte blízko k Cheopsovej pyramíde. Ak ju chciete vidieť zvnútra, musíte si lístok do nej kúpiť už na začiatku, pretože priamo na mieste už to nie je možné. Kráčajte k pyramíde, vojdite dnu (cca 20-25 minút) a potom môžete ísť okolo pyramídy, aby ste sa dostali aj k menším pyramídam, ktoré patria kráľovnám. Môžete nahliadnuť do niektorej z nich, ak budú otvorené. Vždy tam bude niekto sedieť, kto vás vezme či pozve dnu a potom mu treba dať bakšiš (cca 20 EGP). Odtiaľto kráčajte priamo k Chefrénovej pyramíde (je to cca 10-15 minút chôdze). Aj do tejto sa viete pozrieť dnu, ale ak ste videli Cheopsa, už vám to bude pripadať rovnaké. Ak nie ste egyptológovia, bude vám stačiť aj jedna. Po fotkách sa vyberte k pyramíde Menkaureho (cca 10 minút) a odtiaľ pokračujte k hrobkám kráľovien a za nimi, stále rovno si všimnete, vyhliadku. Kráčajte k nej a budete mať odtiaľ fotky ako ukazujeme vyššie. Tu sa viete rozhodnúť, či sa už spustíte nižšie ku Sfinge, alebo si poviete, že ešte idete kráčať (cca 10-15 minút) k vyhliadke číslo 2, ktorú tiež nájdete vyššie. Je to trochu zachádzka, ale ak sa neponáhľate, užite si toto miesto. Odtiaľ to budete mať k Sfinge príjemnú prechádzku okolo pyramíd a napokon si vychutnáte aj interiér Chefrénovho zádušného chrámu a napokon sa zahľadíte Sfinge do kamenných očí. V Gíze môžete stráviť cca 3 hodiny, no samozrejme ak si sadnete a budete si čítať či vychutnávať moment, budete tu dlhšie.

Chcete sa o pyramídach dozvedieť viac? Toto je skvelá kniha!  Vojtech Zamarovský – Ich veličenstvá pyramídy

Hotel s výhľadom na pyramídy?

Prespať v Gíze? Je to jedna z najlepších možností ako sa ráno vyhnete zápcham v Káhire! Dokonca tu nájdete aj ubytovanie v ktorom budete mať výhľady priamo na pyramídy. To je niečo, čo rozhodne budete chcieť zažiť!

Jednou z najzaujímavejších možností je luxusný hotel MARRIOTT MENA, historický hotel z konca 19.storočia, kde prespali mená akými je princa Albert, Sir Arthur Conan Doyle, Winston Churchill, Richard Nixon alebo Agatha Christie. Tento hotel je legendou a lepšie miesto na vaše prespatie tu jednoducho nenájdete.

Ak hľadáte alternatívy, ktoré sú lacnejšie, pozrite sa na tieto: PYRAMIDS EYES HOTEL, NEW PYRAMIDES EYES HOTEL alebo GREAT PYRAMID INN


Ďalšie pyramídy?

Ak milujete pyramídy, tak vedzte, že susedný Sudán ich má dokonca viac, než Egypt! Objavili sme aj tie a tak dávame do pozornosti aj dva sudánske články s pyramídami:

    nuri_ikonka

 

POZRI NA NAŠE ĎALŠIE EGYPTSKÉ ČLÁNKY!

 

SLEDUJ NÁS AJ NA FB:

Chceš od nás dostávať pravidelne novinky a skvelé články? Stačí sa sem pridať a budeš medzi prvými, ktorí si najčerstvejšie články prečítajú.



2 thoughts on “Gíza, Sakkára a Dahšúr. Pyramídy v okolí Káhiry”

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.